Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

aklimatyzacja


logis

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo sie zajmowalem aklimatyzacją i przebywaniem na wysokościach. Generalnie problemy aklimatyzacyjne zaczynają się od mniej więcej 2,5 tys m npm, jest to nieco zmienne w zależności od klimatu i pogody, i tak np. wysokość szybciej sie daje we znaki na Kaukazie niż np w Alpach ale to różnice drobne. Jeśli masz problemy na tak małej wysokości to może oznaczać, że nie masz predyspozycji do przebywania na wysokości ale nie koniecznie. Metody poprawy żadnej nie znam - takiej szybkiej i prostej, nigdy nie stosowałem żadnych środków, leków itp; na większych wysokościach robi się to tak, że po osiągnięciu wysokości dającej sie nam we znaki trzeba zejśc na wysokośc poprzednią np na dzień i po powrotnym wejściu jest już znacznie lepiej. Na znacznie wiekszych wysokościach bywałem z dużą liczbą często przypadkowych ludzi i problemy większe zaczynają się od dłuższego przebywania powyżej 3 tys, tak 3,3 tys m. Jeśli mieszkasz na 2 tys i źle to znosisz to w pierwszy dzień postaraj sie jeździć jak najwyżej sie da (na nartach myślę) i to powinno pomóc. No chyba, że cie aż tak bardzo trafia ale chyba wszyscy jeżdrzą np na Tuxie bez żadnej aklimatyzacji na 3 tys i nic nie czują, nic im się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem kilkakrotnie na tygodniowych pobytach w Val Thorens. Tam się mieszka na 2300 mnpm i daje się to odczuć. Za pierwszym razem nieostrożnie wlazłem zmęczony do gorącej wody w wannie z butelką piwa i w pewnym momencie byłem przekonany że już z niej nie wyjdę :eek:

Wyraźnie czuć rozrzedzone powietrze jak się jeździ w tym ośrodku, szczególnie w wyższych partiach powyżej 3000. Jak jest sytuacja, że trzeba np. kawałek podejść albo trochę się kijkami poodpychać żeby się gdzieś dostać - momentalnie krótki oddech i zdecydowanie za mało tlenu przy każdym wdechu.

Myślę, że jest różnica parę razy dziennie wyjechać wysoko a mieszkać stale przez tydzień na dużej wysokości.

Mój sposób na to? Mówię sobie że tak musi być i jadę dalej ;) a wieczorem więcej browaru i da się z tym żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pierwszy raz w życiu wjechałem od razu na dużą wysokośc a było to 3300 i siedziałem tam prawie miesiąć to najfajniejsze wrażenie było takie - po nocce (kiepsko przespanej) rano idę się wysiusiać i przy przejściu 200 metrów pod lekką górkę dwa przystanki muszę zrobić, przy zrobieniu jednego przysiadu zawroty głowy, wielu ludzi ma problemy z jedzeniem itp. Ale przy 2 tys nie powinno się nic dziać, no może jeśli dojdzie do tego jakieś bardzo niskie ciśnienie meteo ale te skutki powinny być delikatne. Moja żona ma spore problemy z aklimatyzacją ale te zaczynają sie u niej sporo powyżej 3,5 tys, nie będę tu opowiadał tych przygód bo ciężko bywało i skrajnie nawet. Miałem znajomych, którzy przy niewielkich wysokościach tepu 3,5 dostawali objawów ostrej choroby wysokościowej i trzeba było ich sprowadzać gdzieś niżej - brak predyspozycji - ot co. Ale to wszystko wyżej więc jak kogoś nieco główka poboli i jeść się nie będzie chciało to jest do przejścia. Jeśli nie to trzeba wybierać miejscówki gdzieś niżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...