skionline.pl sport wiadomo¶ci wy¶lij link znajomemu wydrukuj dodaj komentarz

13 Kryształowych Kul dla zawodników "Fischer Race Family" w sezonie 17/18

2018.03.28
Kliknij, aby powiększyć.
Podobnie jak w ubiegłych latach, sezon zimowy 2017/2018 w narciarstwie klasycznym został całkowicie zdominowany przez zawodników, startuj±cych ze sprzętem marki Fischer. Statystyki nie pozostawiaj± żadnych w±tpliwo¶ci - w biegach narciarskich, skokach, kombinacji norweskiej i biathlonie aż 5 z 7 Kryształowych Kul przyznawanych za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu ¦wiata i 8 z 14 Małych Kryształowych Kul za triumf w poszczególnych konkurencjach powędrowało do członków "Fischer Race Family".
Kaisa Mäkäräinen

Kaisa Mäkäräinen i Martin Fourcade najlepsi w biathlonie

Po niesamowitym finałowym okr±żeniu Finka Kaisa Mäkäräinen wygrała ł±czn± klasyfikację Pucharu ¦wiata w biathlonie po raz trzeci z rzędu, zapewniaj±c sobie jednocze¶nie Mał± Kryształow± Kulę w klasyfikacji biegu masowego. Za ni± znalazły się trzy kolejne reprezentantki teamu Fischera - Anastazja KuĽmina (Słowacja), Daria Domraczewa (Białoru¶) i Laura Dahlmeier (Niemcy). Słowaczka zdobyła dwie Małe Kryształowe Kule w sprincie oraz w biegu na dochodzenie, a Białorusinka Nadieżda Skardino triumfowała w klasyfikacji biegu indywidualnego. W¶ród panów przez cały sezon równych sobie nie mieli Martin Fourcade (Francja) i Johannes Thingnes Boe (Norwegia). Ostatecznie Norweg musiał uznać wyższo¶ć Francuza w klasyfikacji generalnej Pucharu ¦wiata, ale zdołał zrównać się z rywalem w klasyfikacji biegu indywidualnego. W pozostałych konkurencjach Boe uplasował się na drugim miejscu tuż za Fourcadem. Na najniższym stopniu podium w ł±cznej klasyfikacji stan±ł Rosjanin Anton Szypulin.

Johannesa Klaebo

Puchar ¦wiata w biegach narciarskich pod dyktando Johannesa Klaebo

Miniona edycja Pucharu ¦wiata w biegach narciarskich została zdominowana przez 21-letniego Johannesa Klaebo. Chociaż młody Norweg nie wzi±ł udziału w Tour de Ski, z duż± przewag± zdobył Duż± Kryształow± Kulę, wygrywaj±c również po raz drugi klasyfikację sprintu. Na drugim miejscu klasyfikacji generalnej uplasował się zwycięzca tegorocznego Tour de Ski, Dario Cologna. Szwajcar wywalczył także Mał± Kryształow± Kulę w klasyfikacji dystansów. Trzecim najlepszym biegaczem sezonu okazał się Norweg Martin Johnsrud Sundby, uzupełniaj±c silne trio Fischera. W¶ród pań Mał± Kryształow± Kulę w sprintach po raz trzeci z rzędu wygrała Maiken Caspersen Falla. W tej klasyfikacji za Norweżk± znalazły się Stina Nilsson ze Szwecji i Sophie Caldwell ze Stanów Zjednoczonych.

Kamil Stoch
Kamil Stoch

Kamil Stoch i Maren Lundby niepokonani w skokach

Puchar ¦wiata 17/18 w skokach narciarskich na długo pozostanie w pamięci polskich kibiców oczywi¶cie za spraw± rewelacyjnie spisuj±cego się Kamila Stocha, który w sezonie olimpijskim nie miał sobie równych. Wielkim sukcesem już na pocz±tku zimy była wygrana wszystkich konkursów w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Kamil nie zawiódł podczas najważniejszej imprezy, zdobywaj±c tytuł mistrza olimpijskiego na dużej skoczni. Okazał się również niepokonany w pozostałych turniejach - Raw Air, Willingen Five i Planica 7, i jako niew±tpliwie najmocniejszy zawodnik po raz drugi w karierze odebrał Kryształow± Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu ¦wiata. Tegoroczne kobiece skoki zdominowała z kolei Maren Lundby. Norweżka stawała na podium podczas każdego pucharowego konkursu, wygrywaj±c aż dziewięciokrotnie, dzięki czemu zapewniła sobie Kryształow± Kulę z ogromn± przewag± nad drug± Katharin± Althaus z Niemiec. Maren Lundby zdobyła również złoto olimpijskie.

Akito Watabe z Kryształow± Kul± w kombinacji norweskiej

W kombinacji norweskiej Akitio Watabe pozbył się miana wiecznie drugiego zawodnika. 30-letni Japończyk dzięki bardzo dobrym startom pod koniec sezonu, w tym dwóch wygranych w Schonach, zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu ¦wiata. Na trzeciej pozycji uplasował się kolejny zawodnik "Fischer Race Family", Fabian Riessle z Niemiec.

Akito Watabe

Fischer zdecydowanym liderem w¶ród producentów sprzętu narciarskiego

Zawodnicy "Fischer Race Family" w sezonie zimowym 2017/2018 stanęli na pucharowym podium aż 258 razy. Spo¶ród 135 indywidualnych konkursów (biegi narciarskie, skoki, kombinacja norweska i biathlon) wygrali aż 98 zawodów, 82 razy zajęli drugie miejsce, a 77 razy uplasowali się na trzeciej pozycji. 64% wszystkich miejsc na podium zdobyli sportowcy z nartami Fischera na nogach, 55% z butami tej marki i aż 84% z wi±zaniami TURNAMIC®. To wszystko sprawia, że Fischer już po raz dziewi±ty z rzędu okazał się najlepsz± mark± w¶ród producentów nart i butów, a w tym roku odniósł również ogromny sukces z wi±zaniami TURNAMIC®.

bk/skionline.pl

Tagi: #sprzęt narciarski #buty narciarskie #fischer #kamil stoch #skoki narciarskie #world cuo