Narty - skionline.pl
Jump to content

Zibi28

Members
 • Posts

  504
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Zibi28's Achievements

Stary wyjadacz

Stary wyjadacz (4/6)

372

Reputation

 1. Inwestycja propagandowa. Czy część postów z tego wątku nie została wycięta?
 2. Kolejny raz, kiedy lotnicy próbują zrobić kopię Smoleńska, na szczęście tym razem im się nie udało.
 3. Dodam jeszcze tylko jedno zdanie. Dobrozmianowcy wycinają teraz lasy na potęgę, również w górach. Wprawdzie nikt się o tym nawet nie zająknął, to ja teraz będę pierwszy. Śmiem twierdzić że to jest dużo większa szkoda niż całe nasze narciarsko - turystyczne środowisko.
 4. Nie wiem czym sobie zasłużyłem że napisałeś długą ripostę:;) Chyba prowokacja mi wyszła:;) Ale z drugiej strony, zamknięcie gór na wyciągi bo parę hektarów lasu będzie pod trasy wycięte. Na tych paru hektarach tysiące ludzi będzie miało radość zażyć zdrowego wysiłku i podziwiać widoki i mimo wszystko obcować z przyrodą. W lecie są porobione szlaki turystyczne. Ale poza tymi wydzielonymi szlakami reszta jest zostawiona do "łona natury". Ale chodzący na szagę przez stoki i dzikie ostępy wielbiciele skiturów niekoniecznie będą kozicom służyć. A może czas najwyższy wytyczyć "ścieżki" dla ich "samotnych" górskich spacerów? Wiem, wiem, ale wtedy to już nie będą prawdziwe skitury:;) Ale spoko, i tak Ci ich zazdroszczę:;) Podsumowując, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tak górska kwadratura koła, nie do rozwiązania:;) Ale o czymś w te gorące dni trzeba dyskutować:;) Oby do pierwszych opadów śniegu:;)
 5. Do katastrofy doszło przez błędy pilotów, ale nie, to nie oni byli winni. Winny był chory system w którym oni funkcjonowali. A oni działali tylko tak jak ich do tych zadań w powietrzu wyszkolono i jak ich również mentalnie do nich przygotowali. Jednostka lotnicza to nie jest tylko firma transportowa, to jest w dużej części szkoła lotnicza. Są w niej instruktorzy i wykładowcy a piloci muszą zdawać egzaminy. I jakim cudem w jednym samolocie i w jednej kabinie znalazło się czterech młodych ludzi, z których tylko jeden miał uprawnienia do lądowania na tak dziwnym lotnisku jak Smoleńsk? I dopowiem że nie był to pilot. A przecież ktoś powinien był skontrolować ich uprawnienia, przecież ktoś na jakiejś podstawie wyznaczył na ten lot i dopuścił ich do tego lotu. Czy można było uniknąć tego dramatu? Jak najbardziej, przecież gen. Błasik dostał na swoje biurko raport po wcześniejszej katastrofie w Mirosławcu. W którym PKBWLLP po wypadku w Mirosławcu wydała bardzo wiele zaleceń bezpieczeństwa. Tak, ich wprowadzenie pozwalało uniknąć błędów które popełniła załoga. A co zrobił generał? Ano zamiótł zalecenia bezpieczeństwa komisji pod dywan i zajął się swoją karierą. Jak wiemy zapłacił za to cenę najwyższą. W katastrofie w Mirosławcu zginęło paru moich znajomych. Zginął też w tej katastrofie młody pilot który był w Warszawie po odbiór nagrody za uratowanie samolotu(SU22). Później szkoliłem jego córkę na szybowcach. Dużo opowiadać i dużo pisać. Po katastrofie w Mirosławcu generał Błasik powinien stracić stanowisko a zamiast tego, jako protegowany Prezydenta RP dostał kolejną gwiazdkę generalską. W lotnictwie nie wolno chodzić na skróty. Tak samo jak w kolejkach górskich. Jak się o tym zapomina to się to niestety źle kończy.
 6. No wiesz, nie darzyło się jeszcze, aby jakiś startujący samolot na nią nie wrócił:;) A brzoza nie była niczemu winna, po prostu tam sobie rosła. Jakby jej nie było to skutek byłby raczej taki sam.
 7. Coś wiem na ten temat;( Musiałem ratować życie jak od szybowca skrzydła odpadły. Tylko że ja miałem spadochron... Zawsze przekazuję lotniczej młodzieży aby traktowali go jak swoistego rodzaju sanktuarium, bo to może być ich ostatni przyjaciel. Zdjęcie zabezpieczeń z czegoś takiego jest nie do pomyślenia. Kiedyś musiałem w maszynie wymienić stycznik bezpieczeństwa. Mogłem go kupić 10 razy taniej, ale nie, kupiłem oryginał. Bo to jest ostatnia linia obrony aby ktoś nie stracił palca. Zawsze musi być miejsce na plan B. Jak ktoś o tym zapomni to tak to się kończy. Zresztą Smoleńsk jest tego najlepszym przykładem. W tym locie złamano zabezpieczenia wielokrotnie, więc się skończyło jak się skończyło. A początek tej katastrofie dał Prezydent RP, który zresztą przepłacił to swoim życiem.
 8. A propos szerszego spojrzenia:;) Są różne spojrzenia i o tym właśnie wspomniałem:;) Tylko tyle:;) Nie podoba Ci się karczowanie kolejnych górek, ok, rozumiem. Z drugiej strony wielu chętnie wybiera się na skitury i depta górki jak chce. Całym swoim życiem niszczysz przyrodę, zresztą ja też:;) To co, czy to jest wystarczający powód aby całą ludzkość unicestwić:;) My też jesteśmy częścią tej przyrody, fakt że bardzo agresywną. Zaraza skutecznie nam kasę zabrała. To będzie musiało się odbić na infrastrukturze narciarskiej. Więc raczej większych inwestycji w górach nie będzie. Ja pamiętam siermiężne wyciągi i kosmiczne kolejki. Tak, tęskno mi do wygodnych kanap i do jeżdżenia w "lunaparku". Ale to wcale nie znaczy że mamy przerobić górki na zjeżdżalnie i wieże obserwacyjne. W gospodarce rynkowej te sprawy reguluje odwieczny popyt i podaż. Wg mnie jest on już bliski zrównoważenia, nawet bez pandemii... Więc raczej wielkiego karczowania górek nie będzie. Dobre ośrodki będą się dla nas zmieniać in plus a z resztą będzie tak, że jak gdzieś powstanie coś fajnego to gdzieś indziej jakiś skromny ośrodek zakończy swój żywot, co może oznaczać wielki dramat dla ich właścicieli. Tak jak sam wspomniałeś jest wiele jeszcze fajnych miejsc, które można wykorzystać na rozbudowę, bez większej szkody dla przyrody. I pewnie tak się będzie działo. Nikt nie pozwoli zadeptać górek. Aby wejść w nowy teren to trzeba przejść gehennę z urzędnikami od przyrody i różnej maści ekoterrorystami. Więc prościej jest zrealizować taki projekt na już istniejących terenach. Więc o nasze górki jestem spokojny. Zresztą, pamiętam jak za czasów mojej młodości Odrą płynął fenol a przez Jelenią Górę płynął śmierdzący Bóbr. Teraz po tych zapaszkach zostało tylko wspomnienie. Byłem w zeszłym roku w fajnej knajpce - Perła Zachodu, bardzo malowniczo położonej właśnie nad Bobrem, a jedyny zapach to kwiatów przy schronisku. Pamiętam moją bladą kuzynkę która była bardzo w lecie blada, bo na Śląsku przez zanieczyszczenia słońce miało problem się przedrzeć. Zmieniło się wiele i się ciągle zmienia. Więc głowa do góry. A ja sobie teraz wsiądę do ekologicznego szybowca i się będę bujał pod chmurkami i nad górkami:;) Ale wpierw mnie w tą atmosferę wyniesie jakiś mniej ekologiczny samolot:;)
 9. A pro po Jaworzyny Krynickiej, zdaje się że stamtąd wysiedlono cały naród.... Raczej nie mieszkali w dzikich ostępach. Tylko że po ich wysiedleniu nasza przyroda tak jak i ta dzika dżungla w krajach tropikalnych, znakomicie poradziła sobie z naszą cywilizacją. Rozumiem że w ramach dbania o górską przyrodę nie będziesz wspierał narciarstwa jako takiego i góry będziesz oglądał tylko na filmach.
 10. Może tak a może nie. Jakby ludzie tęsknili do małych rodzinnych ośrodków to by Szczyrk nie był takim kosmicznym sukcesem. I z autopsji nie zauważyłem aby w ciągu obiadu górka się wyludniała. A małe ośrodki raczej nie są przeludnione. Najdroższy hotel przy Bani ma w sezonie pełne obłożenie. Więc nie, ludzie chcą dobrego standardu. Wysokość nad poziomem morza ma znaczenie, oczywiście klimat również. Zresztą wiele razy już o tym tutaj pisałem. Temperatur na górce musi być poniżej zera. Inaczej jest problem ze śnieżeniem. Również niskie temperatury to inna wydajność armat. Kocham Szklarską, ale na wiosnę jest wyludniona, bo infrastruktura jest jak za króla ćwieczka.
 11. Nie tak dawno temu była dyskusja o zjeździe żlebem w Karkonoszach. Ostre skały w jego dolnej części były mało "apetyczne". Ktoś odpisał że ten żleb to nic takiego. Wypadek o którym się toczy dyskusja jest jednak potwierdzeniem że zagrożenie nie jest jednak wirtualne. Ale oglądając z kolei mistrza Bargiela, to podziwiam u niego wielką ostrożność z jaką zjeżdża z góry. Tak, to jest wzór do naśladowania.
 12. Prom kosmiczny też się rozsypał przy starcie i też było zignorowane ostrzeżenie. Rzadko bo rzadko ale takie historie się zdarzają. W przypadku promów kosmicznych to można powiedzieć że spadł co drugi. Ale wracając do kolejki, zawsze uważałem że spadnięcie wagonika można traktować na wysokim poziomie abstrakcji. Jeżeli to były błędy zaniechań to może chociaż spotka ich zasłużona kara. Czarnobyl, Smoleńsk, to też są błędy ludzkie. A z drugiej strony jakby nie zdrowy rozsądek pewnego rosyjskiego majora to być może świat by zginął w obłędzie jądrowych wybuchów.
 13. Z Piły:;) Więc mam na Podhale ok 8h jazdy a do Karkonoszy pewnie z 5h. To nie jest tak że "prywaciarze" robią co chcą i podnoszą ceny jak chcą. Tak to nie działa. Każda "prywaciarz" z tych miejscowości działa przy pełnej konkurencji. Więc każdy z nas może pojechać w Karkonosze albo na Podhale. Właśnie ze względu na atrakcyjność oferty(cena razy jakość) wolałem jechać do Szpindla niż do ukochanej Szklarskiej, do której mam wyjątkowy sentyment. W tych rozważaniach Karpacz przegrywał na dzień dobry. I wcale nie przez ceny. Górki mają duży potencjał ale infrastruktura jest całkiem do bani. Więc na wiele lat "zapomniałem" o Karkonoszach. Był czas że byłem fanem Szczyrku ale jak "odkryłem" Pilsko to tylko tam jeździłem. Oczywiście zdarzało mi się też jeździć w Alpy. Siedząc kiedyś w saunie zapytałem współtowarzyszy czy jeżdżą i gdzie jeżdżą na nartach. Wszyscy jeździli i każdy gdzie indziej, był Szpindel, Szwajcaria i Andora:;) Więc każdy ma wolną wolę i wybiera co chce. Na drogim Podhalu można zanocować za 30 zł i za wielokrotność tej kwoty. Można pójść do Biedry czy Lidla i kupić jedzenie albo wybrać drogą knajpę. Knajp na Podhalu jest od metra więc też i konkurencja między nimi jest bardzo duża. Pewnie w najgorszej sytuacji są mieszkający blisko, bo mają górkę pod nosem a cena może ich skutecznie wystraszyć. Ale jak pamiętam to dla autochtonów zawsze jakieś zniżki są. Pod tym kątem Słowacy w Szczyrku biją wszystkich na głowę, więc nie rozumiem dlaczego wylano tyle hejtu na głowę. Mieć możliwość jeździć przez cały sezon za parę stów przedpłaty, toż to są drobne....
www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2019
×
×
 • Create New...