Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Zibi28

Użytkownik forum
 • Zawartość

  241
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

175 Excellent

O Zibi28

 • Ranga
  Średnio zaawansowany

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Miało wiać i wiało:;) Dzięki za świetny opis, wspomnienia wróciły. Osobiście orczykiem jeździłem przy ściance. Ale to było tak dawno, że już nie wiem czy to prawda:;) To były moje narciarskie początki, ale za swoim instruktorem(moim pracownikiem) też się tam zapuszczałem. Wtedy na Ścianie leżało ze dwa metry świeżego puchu. Mój osobisty instruktor cmoktał z zachwytu, jak na tej wspaniałej górze, pierwszy zakładał ślad, na nartach jak dobrze pamiętam Head o długości 2,10. Jak się w tym puchu wywaliłem, to mimo zrobienia pięknego orła, to trzeba było czekać aż stromizna zrobi się łagodniejsza, aby się zatrzymać. I to wszystko ze zwichniętą kostką. Ale co tam ból. Eeh,.., to se ne vrati...
 2. Fajnie że ważysz:;) Czego byś się chciał z tego wątku nauczyć? W sumie potwierdziłeś to co i my już napisaliśmy. Zdaje się że to chyba ja, wywołałem kiedyś temat sprawdzalności długoterminowych prognoz i że różnie z tym bywa. A główny mag od prognoz długoterminowych - mamadu, przyznał mi rację, że tak właśnie jest. Więc nie za bardzo rozumiem co tym zestawieniem chcesz nam udowodnić? Przecież jak TMR chce odpalić ośrodek na zimę, to też się musi czymś posiłkować. Prognozy długoterminowe nie są doskonałe, ale są. Prognoza z 8 grudnia jest moja, co mam Ci wyjaśnić? Na koniec opowiem Ci historię, jaka mi się przytrafiła z IMGW w tle. Miewam przyjemność jako meteo prowadzić zawody szybowcowe. No i pewnego poranka odwołuję dzień lotny, bo z prognoz wynika, że będzie przechodził front z pełnym pokryciem chmurami warstwowymi, bez wbudowanych w nie zwiększonej chwiejności, więc czeka nas spokojny dzień, bez szans na latanie. Konkurencja odwołana, a ja wyjechałem z lotniska do domu(200km). W drodze w radio słyszę ostrzeżenia o możliwości wystąpienia mocnych burz. Ja jako osłona meteo odpowiadam również za to, aby ostrzec kolegów przed niebezpiecznymi zjawiskami. Jakby nie było, to na lotnisku jest zakotwiczone z setka szybowców. Już kiedyś widziałem co może im burza zrobić. A ja z dala od lotniska i z myślą, że może coś w prognozach przeoczyłem. A okazało się, że to IMGW wydało ostrzeżenia na wyrost, bo byli przewrażliwieni po armagedonie na Śniardwach. Tak że koledzy zasiali mi sporo niepokoju, ale dzionek upłynął spokojnie:;)
 3. Nie sądzę aby przy wycince ktoś przejmował jaki to będzie miało wpływ na krajobraz. Jeśli zaś chodzi o bioróżnorodność, to wycina się "tylko" 90% lasu a te 10% zostawia się dla bioróżnorodności. Jak w moich okolicach chodzę na grzyby, to wśród młodników czy też sadzonek, rosną kępy starych drzew. Lasy są traktowane jak zwykła plantacja, jak już urosła to "do gara". Ważne aby ich areał się nie zmniejszał. Nie wiem jak są traktowane lasy które są w górach. Wiem że w Austrii tak są robione inwestycje narciarskie aby było to robione bez szkody dla przyrody.
 4. W Polsce, w większości mamy lasy gospodarcze, więc jak lasek ma z 80 lat i przestaje rosnąć to go tną i robią nowe nasadzenia. Wiem że to mało romantyczne, potem trzeba sobie szukać nowych miejsc na grzyby. Pewnie w górach obowiązują podobne reguły. Patrząc na zdjęcia satelitarne to bardzo niewielka część lasu jest wycięta pod trasy narciarskie. Powiem przewrotnie, że dzięki trasom narciarskim mamy trochę więcej hal.
 5. Może bardziej waż słowa. Prześledź posty w wątku prognoza....., tam znajdziesz odpowiedź. Aha, w niedzielę może powiać halny. Być może wiatr nie będzie miał siły huraganu, ale będzie naprawdę ciepło. Na szczęście to na razie, tylko jednodniowy epizod.
 6. Prognozowanie długoterminowe jest przez różne modele liczone, więc jest liczone po coś. Mamadu dla nas je analizował i potem przedstawiał, i robił to z dużą znajomością tematu. To że ich sprawdzalność bywa zupełnie przypadkowa, z powodów już dziś poruszonych, to o tym wtedy również pisaliśmy.
 7. Prognozowanie długoterminowe jest zawsze obarczone bardzo dużym błędem, jakbyś czytał nasze posty ze zrozumieniem, to byś wiedział o tej oczywistości. Za to w ostatnim zdaniu próbujesz wejść w nasze buty:;) Uważaj, bo ktoś zza węgła, też Ci może w Kwietniu łatkę przyczepić. Bo pogoda jak kobieta, zmienną jest:;)
 8. Też mi się wydaje, że naprawdę ciepło, to będzie dopiero w niedzielę
 9. Obydwa miejsca są doskonałe. Będą dni że będzie trochę wiało i będą opady deszczu. Czy dalej na wschód tym trochę mniejszy wiatr a więc mniejsza szansa na wyłączenie kolei, oraz mniejsze opady.
 10. Film "ekologów" jest wg mnie zrobiony tendencyjnie. Powyrywane drzewa - typowe wiatrołomy po halnym, a osuwisko - jest faktem, ale czy powstało z powodów naturalnych czy też "człowiek" się do tego przysłużył? To jest film z tezą i tyle.
 11. Czy mógłbyś wyjaśnić? Co to znaczy "absurdalnym kierunku jak ta znana nam z SMR"? Czy mógłbyś rozwinąć myśl "nowa wizja Pilska będzie po prostu normalna". Rozwiń proszę, bo jestem ciekaw czy w tym stwierdzeniu również ja się mieszczę:;) sCyrku(czyli prymitywnej karuzeli dla pikników). ? Czekamy na prawdziwie narciarskie Pilsko a PKL mógłby te nadzieje spełnić.
 12. Na sobotę i niedzielę, najgorzej nie powinno być. Jest cień szansy, że zimno jeszcze o nas zahaczy. W następnym tygodniu powinno być trochę chłodniej. Ale to jeszcze dość odległy horyzont czasowy. Planuję około dwudziestego się poślizgać, więc coś pogody "załatwię":;) A tak na poważnie, jesteśmy w typowej dla nas adwekcji zachodniej. Wylęgarnia niży pod Islandią pracuje pełną parą. Więc co drugi dzień jakiś niż z frontami atmosferycznymi o nas zahacza. Cała zabawa, aby niże przesunęły jeszcze troszkę niżej na południe, a wraz z nimi napłynie do nas troszkę chłodniejsza masa. Na razie idzie w kierunku trochę niższych temperatur. Ale w międzyczasie przejdą ze dwie strefy z opadami deszczu i mogą trochę śniegu z gór zabrać. Na razie w czwartek czeka nas kolejny dzień z halnym.
www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2018
×
×
 • Utwórz nowe...