Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Zjazdy z Everestu, zjazdy z ponad 8000 metrów.


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

37-letni Sloweniec Davorin (Davo) Karnicar, zjechał 7 pazdziernika 2000 r. na nartach z najwyższego szczytu Świata. Zjazd do bazy na wysokości 5340 m zajął mu 6 godzin i byl rejestrowany przez kamery video. Davo wspiął sie na szczyt w nocy z piątku na sobote i w ciągu godziny przygotował się do zjazdu. Oświadczył, że tylko górne 100 m było trudne, resztę drogi przez Przełęcz Poludniową określił jako "przejezdna". Zjazd pokazywany byl na żywo w internecie, ktorego strona, jak podala DPA, miała w tym dniu 1,6 miliona wejść. Wyczyn Słowenca jest pierwszym nieprzerwanym zjazdem z Mount Everestu, choć nie był to pierwszy zjazd narciarski z tego szczytu. Wiosną 1996 r. dokonał juz tego (od polnocy) Tyrolczyk Hans Kammerlander, który jednak z powodu braku śniegu długie odcinki pokonywał z nartami na plecach. Warto przypomnieć, że próbę podjął wówczas również Karnicar, niepogoda zawróciła go jednak z drogi na szczyt. Wiosną 1992 po stronie południowej z wysokości 8400 m zjechal Niemiec Reinhard Patscheider, a jego wynik poprawił 27 września Francuz Pierre Tardivel, zjeżdżajac spod południowego wierzchołka (8748 m). Karnicar słynie z tego typu brawurowych wyczynów, pod koniec kwietnia 1995 r. wraz z bratem Andrejem zjechał z Annapurny.

za: Andrzej Skłodowski

--------------------------------------------------------------------------

Człowiek, który zjechał z Everestu - Opowieść o pierwszej prawdziwej lecz nie do końca udanej próbie zjazdu na nartach z najwyższej góry świata. Film powstał na bazie pamiętnika Yuichiro Miury, którego decydujące 2 minuty 20 sekund zjazdu wymagało zaangażowania blisko 800 tragarzy i członków ekspedycji. 6 z nich zginęło w szczelinie lodowej. Sam Miura powrócił na Everest po 38 latach, by stać się jednym z 2 ludzi, którzy zdobyli najwyższy szczyt po ukończeniu 75 lat. Film został nagrodzony Oscarem w 1976 roku za najlepszy dokument.

^^^ film nie tak dawno był prezentowany na przeglądzie filmów Freeride'owych: http://www.skionline.pl/mobile/?dzial=stacje&id_newsa=3420

--------------------------------------------------------------------------

Jean Afnasi, Francuz zapoczątkował „modę” kiedy w 1978 roku zjechał z Mount Everestu z wysokości 8200 m. Legenda ski-extreme Sylvian Saudan zjechał na nartach ze szczytu Hidden Peak w Pakistanie , w roku 1982 roku - był piewrszą osobą, która kiedykolwiek zjechała z samego szczytu powyżej 8000 metrów. Inne kamienie milowe to: 1988 rok, Bruno Gouvy (snowboard) i Veronique Perillat (monoski) zjechali z Cho Oyu. Tym samym Veronique została pierwszą kobietą, która dokonała zjazdu na takiej wysokości.

....

Poniedziałkowe popoludnie, koniec wrzesnia - Fredrik Ericsson stoi na Szczycie Centralnym, Shisha Pangma`y (Tybet), 8012 metrów nad poziomem morza...

Scisnął klamry w butach, zapial wiązania i rusza w dól stromym zboczem...

Kiedy nastepnego dnia znalazl sie w Bazie wysunietej, byl pierwszym Szwedem który kiedykolwiek dokonal zjazdu na nartach z 8000 metrowego szczytu.

więcej: http://www.skimag.pl/archiwum.php?art=643

--------------------------------------------------------------------------

...jednym słowem - to są prawdziwi "maniacy nart"...:D:D:D

Edytowane przez marboru
Wykasowanie linka ze sklepem gdzie prezentowany jest film.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 1 komercyjny link zaraz poleci

po 2 gie BARDZO ALE TO BARDZO NIE POLECAM TEGO SKLEPU (MAYFLY)

napalilem sie na zjazd (który rok temu miałem okazje oglądać na przeglądzie) i chciałem mieć go w prywatnej kolekcji wiec postanowiłem zakupić (poprzez 360 stopni bo kieruje do tego sklepu) nic dobrego nie moge powiedziec bo :

zamowilem łącznie 3 filmy i ksiązke za nie całe 200pln

było to ok 20lutego

pisali ze w zwiazku z premiera na DVD wysyłka najpóźniej w dniu premiery czyli 26 za pobraniem kurierem - ok

po zamówieniu z ciekawosci sprawdzam na allegro i łącznie na całości przeplacilem 40pln - no kit nie bede robił z tego powodu jaj - jak zamawiam to nie świruje z odmawianiem itp

czekam czekam nic ani potwierdzenia ani nic... ok 25 zadzwonilem chyba po 10 próbie dodzwonilem sie na jakis komorkowy numer bo stacj. nikt nie odbieral , gosc powiedzial ze jest opoznienie z tloczni nie dostali czy cos ale na dniach beda wysylac a potwierdzenia nie wie czemu nie dostalem.

Ok czekam , 2,4,6 marca nie ma dzownie gosc znowu sciemnia ze cos sie przeciaga ale dzis wysyla ..czekam 8 10 kur___ca mnie bierze ...dalej nic...

dzwonie 10 i mowie gosciowi ze to juz nie jest powazne ze nie mam zwyczaju rezygnowac ale jak na dniach nie dojdzie to ja dziekuje i nie odbieram bo tak nie mozna w ten sam dzien czyli 10.03 przychodzi email - zmiana statusu zamowienia i ze dzis zostalo wyslane kurierem . Nic zero numeru listu itp czekam....11 ,12 nie ma nadal wekend 13,14 no i 15 kurier przyjechal - oczwiscie data nadania 12.03 !!!

nie dosc ze przeplacilem to stracilem kupe czasu na telefony emaile i dostalem mocno po terminie - NIE POLECAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nexcom współczuję poniższej "przygody"...

...no czasami Alledrogo, nie takie drogie...

Ceny trzeba sprawdzać w kilku miejscach jeśli kupuje się przez net - można niestety się naciąć na ofertę Spekulanta :( - czego sam niestety też doświadczyłem.

nie chodzi mi nawet o tą kasę(mój problem, mogłem sprawdzić wcześniej) ale lepiej czasem dać wiecej a mieć to szybko sprawnie kompetentnie i bez problemow a właśnie to zawiodło mnie najbardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...