Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Cudna Elka z Chorzowa


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając internet trafiłem na niezwykłą rzecz, historyczny ślad... ...wspomnienie z minionej Epoki.

Chciałbym się tym z Wami podzielić, bo być może niewielu z Forumowiczów (tak jak ja) wie o tym, że w niechlubnej dekadzie socjalizmu mieliśmy w Polsce - coś takiego jak Elkę z Chorzowa.

Mianowicie - Lud pracujący mógł pochwalić się, najdłuższą w Europie Nizinną Koleją Linową :eek:

Tak - 6 kilometrowa Kolej Linowa Krzesełkowa na płaskim.

Nazywała się Elka i pochodziła z Chorzowa.

Do dzisiaj istnieje Strona internetowa tego "Wynalazku": http://www.klelka.republika.pl/wstep.htm - tu znajdziecie praktycznie wszystko odnośnie tego Cuda.

Fragment kultowego Serialu "Daleko od szosy" z Elką:

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=QQyeOsMxckM[/YOUTUBE]

Tuż przed unieruchomieniem Elki:

[YOUTUBE]http://il.youtube.com/watch?v=vQcPvlYbz-0&feature=related[/YOUTUBE]

I co? Można było?

Można...i to na płaskim :)

...i chciałoby się rzec: RIP Elka 1967-2006...ale NIE...

Elka ma powrócić w wielkim stylu!!! (skoro się nie da dla narciarzy postawić jakiegoś nowego super Ośrodka...)

Kolejka linowa "Elka" powraca do Chorzowa

30 krzeseł i 15 kabin wartych 20 milionów złotych. W wielkim stylu powraca do Chorzowa kolejka linowa "Elka". Poznaliśmy szczegóły inwestycji.

Po licznych protestach ze strony mieszkańców Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku przywraca do życia naziemną kolejkę Elkę. Tym razem z „nową twarzą”, której pomysłodawcą jest Akademia Górniczo-Hutnicza. Możemy mówić o wielkich zmianach, bo z poprzedniczką będzie łączyła ją tylko nazwa.

Nowa kolejka będzie miała 30 krzeseł 4-osobowych i 15 gondoli 8-osobowych.

- Będzie ona mogła przewozić osoby niepełnosprawne i matki z dziećmi w wózkach - mówi prof. Marian Wójcik z AGH. - Nieznacznie zmieni się trasa, omijając tym razem Stadion Śląski - kontynuuje Wójcik.

O możliwość zbudowania nowej kolejki powalczą trzy firmy. Od przebiegu konkursu na wykonawcę kolejki zależeć będzie, kiedy zostanie ona oddana do użytku. - Jedne firmy twierdzą, że budowa maszyny potrwa osiem miesięcy, inne znowu są w stanie postawić ją w ciągu pięciu miesięcy – informuje Andrzej Kotala, prezes WPKiW.

Wstępnie nowa maszyna ruszy z końcem tego roku bądź z początkiem nowego. Kolejka będzie kursować przez cały rok, a bilet będzie kosztował 8 złotych.

Projekt będzie kosztował 20 mln złotych. Wstępnie 80 proc. pieniędzy ma pochodzić z Unii Europejskiej.

- Będziemy starać się o dofinansowanie. Naszą kartą przetargową będzie budowa w technologii "mix", czyli krzesełkowo-kabinowej - mówi z dumą Andrzej Kotala.

To jednak nie koniec inwestycji. W planach gospodarzy WPKiW jest już rozbudowa kolejki o następne krzesełka i kabiny. Dodatkowo ma się wydłużyć także trasa przejazdu.

Źródło: MMSilesia.pl

O koncepcji Nowej Elki:

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Niezłe jaja :)

Koledzy ze Śląska - kiedy zapraszacie na "Gondolowanie"?

Edytowane przez marboru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten film jest związany z Łodzią:Di taką jaką pamiętam z dziciństwa i nie tylko:DTen wyrywkowy epizod z Chorzowa -miał bardzo mały wpływ na akcję:D,to Łódź okazała się tą "ziemią obiecaną" dla Leszka:rolleyes:Zajezdnia autobusów,przystanek przy Teatrze Wielkim,Łagiewniki-to dla Łodzianina znajome klimaty:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hah Chorzów :) nie zapomnę możliwości oglądania zoo z Elki. Jako mały dzieciak praktycznie co 3 tygodnie chciałem tam jechać :D . Ale wspomnienia zostały , widok Stadionu Śląskiego, Zoo , Planetarium. Niestety ta nowa kolejka już nie będzie do mnie przemawiała. Szybka , 4 osobowa i jeszcze te gondole. Rozumiem , że na pewno to przyniesie większe zyski , ale nie dorówna pod względem klimatu tej starej dwuosobowej Elce.

A do teraz stoją stare zardzewiałe słupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elka to było przeżycie...

dla kilkuletniego " szkodnika" to było wielkie wydarzenie. Kiedy rodzice w poniedziałek powiedzieli że w niedzielę jedziemy do parku i pojedziemy Elką - ale było oczekiwanie :) ...i ta adrenalina: czy się nie urwie ( a jak czasem się krzesełko zatrzymało to panika w oczach ) , czy mi butki nie spadną, a jak spadną to co... ta pokusa żeby coś zrzucić na dół ...

2 przesiadki i cały Park z " lotu ptaka" ... i można było z góry na ludzi popatrzeć ... MY jedziemy Elką .... heheh to były czasy :)

a potem za czasów nastolatki - randka w parku i przejażdżka Elką... i ta ściema, że niby trochę strach więc trzeba się przytulić :cool::D

dziś stoją ( straszą ) zielone martwe słupy rozstawione na trasie o kształcie trójkąta w Parku, puste osprayowane stacje ... żal patrzeć...

a co do nowej... hmmm - oby jak najszybciej. Nie uniknie się porównań i krytyki, że stara była lepsza, że nowa taka bezduszna - ale trzeba iść z duchem czasu. Stara była już tak zaniedbana ( co w PL nie jest niczym dziwnym - że nie naprawia się na bieżąco - tylko jak się już coś solidnie popsuje ) że najwyraźniej trzeba było pożegnać stare i przygotować się na nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

So Seductive, mała_mi - fajne wspomnienia.

Mi niestety nie udało się nigdy nawet zobaczyć Elki..co dopiero mówić o zakosztowaniu ;)

Dowiedziałem się o niej dopiero wczoraj :)

szkoda....

z pewnością "podróż" Elką sprawiłaby Ci sporo radości...

--------------------------------

ps. właśnie w głowie urodził mi się obraz

Ludzie pełnym "uzbrojeniu" narciarskim - latem na Elce

miny spacerowiczów "na dole" = bezcenne

:D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...