Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

czy nafta uszkadza nartę?


4day

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem chemikiem z wykształcenia,ale od wielu lat mam do czynienia z produktami powiedzmy "paliwowo/naftowo/chemicznymi ".Wiele różnego badziewia przewoziłem,i pod swojsko brzmiąca nazwą nafta przewoziłem wiele ładunków nazywanych naptha,czasem naphtha.Generalnie nafta wysusza,chociaż zdarzało mi sie wozić "naftę-naphte'-naphthe' która miała bardzo wysokie SG i po wyładunku trzeba było myć statek na gorąco(+60*C) żeby sie tego pozbyć.Taka nafta będzie na pewno ok na narty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nafta nie służy jako odtłuszczacz, wręcz odwrotnie.

Do odłuszczania (róznych rzeczy) jest benzyna ekstrakcyjna, ale nie wiem jak sie ona ma do slizgów. Podejrzewam, że zmywacze do ślizgów bazują właśnie na benzynie ekstrakcyjnej, ale pewności nie mam.

Proszę nie robić ludziom wody z mózgu, proponuję trochę poczytać o nafcie i innych rozpuszczalnikach chemicznych, bo podejrzewam że naftą oświetleniowa nie chciał czyścić tylko taką ze sklepu budowlanego z działu z rozpuszczalnikami, benzyna ekstrakcyjna ma podobne właściwości ale działają lepiej na różne frakcje węglowodorów.

Ja wiem że nożem da się odkręcić pewnie większość śrubek ale są do tego lepsze narzędzia :D to a propos używania do wszystkiego benzyny ekstrakcyjnej co ma być odtłuszczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie robić ludziom wody z mózgu, proponuję trochę poczytać o nafcie i innych rozpuszczalnikach chemicznych, bo podejrzewam że naftą oświetleniowa nie chciał czyścić tylko taką ze sklepu budowlanego z działu z rozpuszczalnikami, benzyna ekstrakcyjna ma podobne właściwości ale działają lepiej na różne frakcje węglowodorów.

Ja wiem że nożem da się odkręcić pewnie większość śrubek ale są do tego lepsze narzędzia :D to a propos używania do wszystkiego benzyny ekstrakcyjnej co ma być odtłuszczone.

Kolego, ja też nie jestem chemikiem i pisałem, że pewności nie mam, ale zarówno naftą jak i z benzyną kontakt miałem.

I o ile np. metalowy element po wymyciu w benzynie jest kompletnie suchy i odtłuszczony (poztaje tylko białawy nalot), a tyle po nafcie nie wszystko odparowuje i jakieś oleiste frakcje po niej pozostają, nawet jak po miesiącu do reki go weźmiesz to się trochę ubrudzisz.

Być może nafta rozpuszcza lepiej niż benzyna pewne substancje, natomiast sama w sobie "brudzi" i trzeba jeszcze po niej odtłuszczać.

Btw. kolega pytał o naftę do lamp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po nafcie nie wszystko odparowuje i jakieś oleiste frakcje po niej pozostają, nawet jak po miesiącu do reki go weźmiesz to się trochę ubrudzisz.

Wszystko prawda, a ponadto bardzo dobrze przenika w głąb struktury ślizgu (to chyba SB miał na myśli). Jak potem parafina ,nawet na gorąco, ma wnikać głeboko w strukturę, i przykleic się do powierzchni struktury jak jej"scianki są natłuszczone. Brak adhezji (tak chyba się to nazywa :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...