Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Da się? Da!


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając dzisiaj internet trafiłem na dwie z pozoru mało znaczące informacje.

Obydwie świadczą o tym, że jeśli znajdzie się kilku rozsądnych ludzi w "Ratuszu" Miasta, w Gminie - to można coś stworzyć, zrobić dla społeczności narciarskiej. Próbować stworzyć.

Czasami niewiele potrzeba poza zaangażowaniem i dobrą wolą.

Brawo dla Cieszyna, brawo dla Starych Babic! Tym bardziej, że raczej nie są to tereny Górzyste, narciarskie...

Poczytajcie.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W Cieszynie sztucznie naśnieżony kultowy stok na Cieślarówce

Cieszynianie nie muszą wyjeżdżać z miasta, by poszusować na nartach. Popularna Cieślarówka, czyli około 170-metrowy stok narciarski niemal w centrum miasta, działa bowiem w najlepsze. Wszystko za sprawą gminy, która zdecydowała się na eksperyment ze sztucznym naśnieżeniem trasy.

- Operacja w pełni się powiodła, dzięki czemu dzieci i młodzież mogą w czasie ferii poszaleć na świeżym powietrzu - mówi wiceburmistrz Cieszyna Adam Swakoń.

Naśnieżanie trasy narciarskiej przy wyciągu talerzykowym na Cieślarówce rozpoczęło się w weekend i trwało dwie noce.

- Zadanie było mocno skomplikowane.

Wodę dowozili strażacy ochotnicy wozami pożarniczymi, ale montaż prowizorycznych instalacji do naśnieżania przy kilkunastostopniowym mrozie nie należał do łatwych zadań - mówi Swakoń.

By odpowiednio naśnieżyć stok, miasto wypożyczyło dwa specjalistyczne agregaty. Dzięki nim - mimo że w mieście nad Olzą śniegu jest jak na lekarstwo - na Cieślarówce panują przyzwoite warunki narciarskie.

- Na stoku leży około 20 centymetrów ubitego śniegu. Nie wystają kamienie, więc można przyjemnie poszusować - mówi Jerzy Kędzior z firmy SAT-M, dzierżawiącej od miasta cieszyński talerzyk (w ferie jest czynny codziennie od godz. 9 do 19). Planowane są też zawody narciarskie o Puchar Cieślarówki.

Źródło: Dziennik Zachodni.

Dla dzieci z Cieszyna, dla stawiających pierwsze narciarskie kroki - Bomba!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Raj dla narciarzy na wysypisku śmieci?

Narciarska trasa zjazdowa o długości ponad pół kilometra powstanie na składowisku odpadów komunalnych w gminie Stare Babice na Mazowszu. Oprócz stoku, władze planują także stworzenie rynien saneczkowych i snowboardowych, i torów do jazdy rowerami crossowymi.

W tej chwili trwają prace projektowe, a inwestycja ma powstać w ciągu kilku lat. Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie Sławomir Michalak mówi, że zagospodarowanie składowiska będzie sprzyjać ochronie przyrody, ponieważ zainstalowane zostały urządzenia do odgazowywania składowiska oraz odcieki kierujące wodę do oczyszczalni ścieków.

Jak podkreśla autor projektu przekształcenia składowiska w stok narciarski Eugeniusz Koda, biogaz powstający z odpadów jest już wykorzystywany do pozyskiwania energii. 70 procent wzgórza, na którym powstaje teren rekreacyjny, należy do gminy Stare Babice. Licząca około 20 tysięcy mieszkańców gmina traci swój charakter rolniczy. Gospodarstw rolnych szybko tam ubywa. Redaktor naczelny "Gazety Babickiej” Marcin Łada podkreśla, że samorząd liczy na to, iż budowa obiektu pobudzi przedsiębiorczość i wpłynie na powstanie nowych miejsc pracy. Te nadzieje są związane z budową obiektów towarzyszących takich jak: parkingi, kawiarnie i restauracje.

W tej chwili trwają prace projektowe dotyczące przekształcenia składowiska w nartostradę. Obecnie inwestor, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, stara się już o pozwolenie na budowę. Na temat przedsięwzięcia mogą też wypowiedzieć się społeczności lokalne.

W ramach konsultacji społecznych materiały do dyskusji dotyczące powstania nartostrady otrzymało kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. Lokalne władze wierzą, że nowy stok narciarski będzie kolejną atrakcją gminy Stare Babice, tak dużą, jaką są pozostałości radiostacji, która przed wojną była wykorzystywana do nadawania niektórych audycji Polskiego Radia.

/IAR/ Dariusz Kwiatkowski/kry

Źródło: WP.pl

Trzymam kciuki za Ideę, która już kiedyś się pojawiła na forum.

Myślę, że na nizinnych terenach i nie tylko znalazłoby się sporo takich miejsc, które można byłoby z pożytkiem przekształcić w coś pożytecznego :-)

No i Ekolodzy mam nadzieję nie będą przeszkadzali w tym odważnym "Kroku" Władz Gminy...choć...choć nigdy nie wiadomo :wink:

Pozdrawiam

marboru

Edytowane przez marboru
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam dość niedaleko Górki Gnojnej i u mnie oczywiście nic nie czuć bo strzeże mnie las, ale słyszałam od mieszkańców okolic GG, że ciekawe zapachy wydaje z siebie :) Pewnie jak zrobią stok to się tam przejadę ale... mamy już Szczęśliwice i nie powiem żebym była częstym bywalcem tego stoku :)

Ale w sumie fajna idea żeby to coś zagospodarować jakoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg na wysypisku jest planowany od 10 lat i póki co nie ma na to szans. Warszawa nie ma innego miejsca na składowanie odpadów.

Jak dla mnie...jeśli jest ktoś, kto blokuje tego typu inicjatywę...

...to smutne.

Mam nadzieję, że pomysłodawcy są na tyle wytrwali, że wszystkie trudności pokonają i coś się ruszy w pozytywną stronę w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg na wysypisku jest planowany od 10 lat i póki co nie ma na to szans. Warszawa nie ma innego miejsca na składowanie odpadów.

Jak dla mnie...jeśli jest ktoś, kto blokuje tego typu inicjatywę... ...to smutne.

Tu nie chodzi o to że ktoś nie chce tylko nie ma gdzie śmieci wywalać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to że ktoś nie chce tylko nie ma gdzie śmieci wywalać :D

Patryk, nie znam tego miejsca ale skoro, ktoś myśli o tym by zrobić tam Stok...to być może limit na wyworzenie tam śmieci się kończy powoli?

...no a znalezienie nowego miejsca - fakt, to nie jest prosta sprawa. Problem wydaje się być złożony.

Edytowane przez marboru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to być może limit na wyworzenie tam śmieci się kończy powoli?

...no a znalezienie nowego miejsca - fakt, to nie jest prosta sprawa. Problem wydaje się być złożony.

Ja byłem 10 lat temu na studiach i miałem "wycieczkę" na kompostownię/wysypisko Radiowo mówili że szukają nowej miejscówki na śmieci bo tu już się kończy, a w ostatnim czasie słyszałem że będą odgazowywać hałdy i gazem opalać jakieś pobliskie osiedle domków, mi tam Szczęśliwice "wystarczą" bo i tak z nich korzystam sporadycznie bo i warunki i obsługa mocno średnia a naśnieżają od -6 stopni :stupid: :confused:: jeżeli taki mróz otrzymuje się przez kilka dni :D a działającego krzesła nie widziałem :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...