Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak bezpiecznie kupic narty.(no i buty)


jerzy1956

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 56 lat i jeżdżę regularnie.Ze względu na wiek umiejętności 6. Dwa lata temu zgiełem moje narty i zostałem przymuszony do kupienie nowych. Jedyna dobra droga do zrobienia tego bezpiecznie i dobrze to test nart które chcesz kupić. Każda narta jest inna i może ci nie pasować. Wypożyczenie 35 PLN za dzień to nie drogo jeśli chcesz wydać póżniej 1500-2500. Wybierz dobrą wypożyczalnię określ swoje oczekiwania i przetestuj kilka firm i modeli możesz zmieniać ale nie częściej jak jeden dzień. Dla starszych jak ja wybrałem narty all mountain Elan waveflex 78 Ti.(1300.Pln) , od razu mi się spodobały. Łatwe w prowadzeniu przy małej prędkości, bardzo stabilne ,dobre na lodzie ,to co piszą w reklamówkach to prawda.Tak wiec najpierw poczytaj opinie profesjonalnych testerów, dobierz coś dla siebie ,wypożycz spróbuj a dopiero na końcu kupuj. Dla nowych nart polecam tez ustawianie wiązań na profesjonalnym sprzęcie,wzrost waga,umiejętności.

Przy wypożyczaniu nart, testuj wiązania samodzielnie. Prosta zasada stosuję to od lat . Musisz nogę wyrwać z wiązania bez bólu. Ktoś staje na narcie a ty próbujesz wyrwać nogę poprzez skręt przód potem piętkę poprzez pochylenie w przód .Jeśli możesz to zrobić bez bólu to jest OK. Narty kupiłem przez Internet (Star Sport Pruszków).Jak narta ci pasuje to poczujesz to od razu. Nie goń za nowymi modelami bo przepłacisz.Jak chcesz poszpanowac to wypożycznie jest idealne .

Jak testowałem różne modele miałem kłopot z pilnowaniem, wzbudzały zainteresowanie bo były najnowsze.Wybrałem stary model z przystępną cenę. Długość też przetestuj jaka Ci pasuje.Przy moim wieku 8 cm poniżej wzrostu jest OK.Nie idz za modą.Teraz biorą długie,przedtem były krótkie. Powodzenia. Jeszcze jedno od nart ważniejszy jest but.Zasada prosta określ jaki chcesz mieć flex(sztywność) moja 80 zbierz opinie użytkowników ,pójdż do sklepu z grubą skarpeta ,zapnij but jak na stoku.Jeśli coś nie pasuje zapomnij o nim,szukaj następnego. Ja zapinam but rano w gondoli lub na stoku odpinam klamry po południu jak schodzę do domu.Gruba skarpeta jest konieczna potem będzie ci zimno w nogi.Moja rada po tym wszystkim wez lekcje u dobrego instruktora dla skorygowania błędów postawy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie napisane, i właściwie wszystko słuszne i z sensem. Mam tylko małe uwagi.

Po pierwsze nie rób z siebie takiego "staruszka" :) Z treści postu można by taki wniosek wysnuć, że "w związku z wiekiem" itd. wybrałeś taki a nie inny model nart, i określoną długość itd. :) Trochę niebezpiecznie skręca to w stronę myślenia, że "odpowiedni model narty" coś za nas załatwia, coś ułatwia itd. - a to pachnie "ślepą uliczką".

Najważniejszą wg mnie odpowiedzią na jakieś obawy związane z wiekiem - jest ostatnie zdanie, które napisałeś, czyli w skrócie ciągła nauka.

Po prostu jest tak, że kiedy sił ubywa, trzeba rekompensować to własną techniką (raczej nie sprzętem).

Młody może wszystko, ma silne nogi to zawsze jakoś zjedzie, gorzej czy lepiej ale skutecznie; starszy musi kombinować ;) czyli znaleźć sposób, a ten jest zawsze w prawidłowej sylwetce, sterowaniu nartami itd.

PS.

Z czystej ciekawości - jakie masz gabaryty a jakie długie te Elany kupiłeś?

Pytam, bo jeździłem w tym sezonie pewnie na kilkunastu różnych parach nart, w tym na tegorocznych Elanach jw. (176 cm czyli ok. mojego wzrostu) - no i te jakoś mnie nie zachwyciły. Nie traktuj tego osobiście, każdy może mieć różne oczekiwania, a ja pewnie szukam na ogół czegoś nieco bardziej wymagającego, ale takiego które mnie ułatwi jazdę, mówiąc ogólnie - dając "solidne podparcie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elan długosc

Wzrost 177 ,waga78 kg.,długość nart 168 cm.Szukałem starego modelu magfire 82ti bo takie testowałem.Oba modele według mnie bardzo dobre.Po kupnie 78 ti w tym roku spróbowałem ich na lodowcu ,było wszystko co chcesz ,puch po pas trochę lodu.

Jak dla mnie narta idealna zwłaszcza na lodzie krwędzie trzymają i nie puszczają do samego końca.W puchu wystarczająco szerokie żeby nie utonąć. Marzyły mi się mi się Voelk Ac 50 ale cena za wysoka. Elan gorszy ale nie zbyt dużo.Austryjacy sprowadzili mnie do parteru w puchu. Podpatrzyłem co nieco za to przewiany stok i trochę lodu mnie podbudowało.No i jeszcze jedna uwaga Elan i Voelkl mają grube krawędzie jest co ostrzyc.Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie napisane, i właściwie wszystko słuszne i z sensem.Mam tylko małe uwagi......

ja też ma jedną uwagę :smile:

te grube skarpety to bym sobie odpuścił . To taki mit z epoki minionej . Nogi w bucie z reguły marzną nie dlatego ,że mamy za cienkie skarpetki , tylko dlatego że coś z krążeniem nie tak czyli albo źle dobrane buty lub taka nasza fizjologia ( a na to już nic nie poradzimy ). But z flexem ok. 80 ma dosyć gruby botek i pewnie też dosyć ciepły więc jak nic nie gniecie , nie uwiera to komfort cieplny musi być . Ja mam buty o flexie 120 i w cienkiej , narciarskiej skarpecie dawałem radę przy -27 stopniach ( mój rekord :smile: ) , a przecież botek w nich jest znacznie cieńszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...