Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Wypadek na stoku, pytanie


djdaniello

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na forum jestem nowy, na nartach jezdze 4 sezon i mam do Was forumowicze pytanie (sory za brak znakow ale pisze jedna reka).

Ostatnio bylem na nartach na pewnym stoku na zakonczenie sezonu i doznalem urazu lewej reki a mianowicie zlamany nadgarstek z przemieszczeniem, gips na 6tygodni i pozniej rehabilitacja o ile na jutrzejszym i pozniej kolejnym rtg bedzie wszystko ok a wiec do pracy wroce za pare miesiecy.

Stalo sie to w nastepujacy sposob, jechalem czerwona trasa skrecilem na odcinek ktory jest oznaczony jako zielona trasa i laczy sie z niebieska trasa niemal prostopadle i przy koncowi tej zielonej trasy lewa czesc jest nachylona lekko w dol i plynnie sie laczy z niebieska a prawa czesc odcinka jest pozioma i na koniec jest urwisko ok 2m wysokosci (niezabezpieczone zadna siatka itp.) ktorego niezauwazylem i z niego spadlem na niebieska trase i pochylilo mnie troche do tylu wiec odruchowo sie podparlem no i w efekcie złamanie;/ jechalem powoli i spadlem tuz za tym urwiskiem, a najlepsze jest to ze chwile przede mna jakis chlopak tez chyba z tego urwiska spadl bo lezal tuz pod nim i nie mogl sie pozbierac, zauwazylem go w ostatniej chwili spadajac, spadlem doslownie pare cm od niego takze niewiele brakowalo i bym nartami na nim wylądował :/ dodam ze jakis miesiac temu bylem na tym stoku i tego urwisko mialo ok. 40cm nie wiecej. Bylem u pana gopru i zrobil mi opatrunek oraz odnotowal zdarzenie.

Moje pytanie czy mam szanse i czy jest wogole sens domagac sie jakiegos odszkodowania od wlasciciela stoku i czy wg was to miejsce powinno byc zabezpieczone? tym bardziej ze nie bylo to poza trasa ale na trasie i w dodatku zielonej.

Czekam na opinie i z gory dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie na takie pytanie, czy właściciele stoków są w stanie zabezpieczyć stoki w 100%?

Nie są w stanie, nie ma takiej możliwości, oprócz takich wydarzeń jak zawody.

Pomału doszło by do absurdów że przy trasie wszystkie drzewa powinny być zabezpieczone miękkimi gąbkami.

Z tego co się orientuję to nie ma jakichś sztywnych przepisów odnośnie zabezpieczenia tras do użytku masowego i może dobrze że jeszcze żaden idiota na to nie wpadł że takie przepisy powinny być, bo oczywiście wszystko się da zrobić, ale nikt tego za darmo nie zrobi, a ile wyda to tyle(albo więcej) doliczy sobie do ceny karnetów:rolleyes::.

Tak że o dochodzeniu odszkodowania od właściciela stoku zapomnij.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie czy mam szanse i czy jest wogole sens domagac sie jakiegos odszkodowania od wlasciciela stoku i czy wg was to miejsce powinno byc zabezpieczone? tym bardziej ze nie bylo to poza trasa ale na trasie i w dodatku zielonej.

Czekam na opinie i z gory dzieki

Jest sens, może niekoniecznie powinna być zbezpieczona, ale przynajmniej powinna być oznakowana.

Trzeba było zrobić zrobić zdjęcia tego miejsca ( ale kto mysli o takich rzeczach podczas wypadku).

Poczytaj tu:

http://www.psnit.pl/index.php?go=gopr_topr

i tu:

http://www.tkkf.org.pl/artykuly/53.html

a przezorny zawsze ...

http://www.ubezpiecztu.pl/81-polisa/97-ubezpieczenie-narciarskie-dodatkowe-zabezpieczenie-na-stoku-i-nie-tylko

Edytowane przez tadek49
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SB moze nie do konca od wlasciciela stoku ale od ubezpieczyciela stoku, z informacji ktore Tadek napisal wynika ze organizator powinien zabezpieczyc miejsca niebezpieczne tymbardziej ze wlasnie on z tego czerpie korzysci majatkowe, w tamtym miejscu wystarczylo ok. 10m. siatki wiec to chyba nie są kosmiczne pieniadze, a jesli chodzi o ceny karnetów w PL to chyba wiemy jak to wyglada w porownaniu z innymi krajami gdzie za 10-15 euro jest xx kilometrów tras a u nas rzezbia te same pieniadze na stokach o dlugosci 1-2km

SB jak pisze w TOPR: Granicę tras stanowią również: las, strome zbocze- wtedy bez sztucznych oznakowań. wiec jesli drzewa (ktore sa poza trasa) stanowia granice to chyba nic to nie ma wspolnego z moja sytuacja?

Do odbioru powinne byc spelnione warunki odnosnie zabezpieczenia tras:

5. Zabezpieczenie tras

Siatki odgradzające, wyłapujące, fladry, materace

Zabezpieczamy:

- sztuczne przeszkody ( słupy oświetleniowe, podpory, armatki, hydranty)

- rejon dolnej i górnej stacji

- tor wyciągu orczykowego

- możliwe miejsca wypadnięcia z trasy i upadku z wysokości

- brzeg trasy min. 2 m od granicy trasy

- zabezpieczenie przed lawinami

dzieki panowie za nfo, moze sie jeszcze ktos wypowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zaczniesz walczyć o odszkdowanie to przygotuj się na sprawę w sądzie.

Prawnik będzie niezbędny. Może to ciągnąć się latami.

Wiem co mówię. Ja wygrałem sprawę o uznanie winy stoku w osobie pracownika po 5 latach od wypadku.

Moje obrażenia były nieco większe więc przypuszczalnie odszkodowanie może być spore.

Musisz rozważyć za i przeciw czy zaczynać walkę z "rzeczwistością".

Tu masz link do opisu moich zmagań

http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/6823-M%C3%B3j-wypadek-na-stoku.?highlight=m%F3j+wypadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doznalem urazu lewej reki a mianowicie zlamany nadgarstek z przemieszczeniem, gips na 6tygodni i pozniej rehabilitacja o ile na jutrzejszym i pozniej kolejnym rtg bedzie wszystko ok a wiec do pracy wroce za pare miesiecy.

Typowy uraz w czasie przewrócenia,nawet na ulicy -złamanie typu Collesa,nie ma tu zanczenia na jakiej trasie,czy na przeszkodzie.Sprawa w sądzie raczej przegrana,każdy biegły wypowie się,że jest to typowy uraz,który nie musi mieć związek z uprawianiem narciarstwa,a tylko z odruchem niezależnym podczas upadku:mad::Jedynie posiadane ubezpieczenie narciarskie w chwili wypadku,lub dodatkowe na uszczerbek na zdrowiu ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...