Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jakie narty wybrać?


zlotyck

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zwracam się do was z prośbą o pomoc w wyborze nart. Planuje zakup nart slalomowych w granicach do 1000 zł oczywiście używane.

1. M

2. Wiek 23 lat

3. Waga 77 kg

4. Wzrost 180 cm

5. Jak długo jeździsz na nartach ? 12 lat

6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? 7-8

7. Jakie masz buty ? ( FLEX ) Head EZON 6.9

8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? ( opisz swoje wrażenia ) aktualnie posiadam narty Fischer RC4 Worldcup SC ( sezon 05-06) - jeździ mi się na nich bardzo dobrze i jestem z nich bardzo zadowolony

9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? Preferuje szybką jazdę krótkim, dynamicznym skrętem.

10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa ) Najczęściej jeżdżę w Polsce na każdym rodzaju tras. Czyli jak wiadomo często oblodzone, muldy itd.

11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) jeżdżę raczej sportowo i dodatkowo planuje zrobić w tym roku kurs instruktora.

12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? Na kondycję nie narzekam ponieważ przez cały rok uprawiam jakieś sporty i studiuje na AWFie. Na stoku spędzam około 30 dni. Zależy od zimy.

13. Możliwości finansowe maksymalnie 1200

zastanawiam się głównie nad tym modelem co mam tylko nowsze albo Head Supershape i.Supershape. A może jeszcze coś innego Państwo mi polecą za co będę bardzo wdzięczny. A co do długości teraz mam 160 cm i bardzo dobrze mi się na nich jeździ ale rozważam jeszcze 165 cm

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

Pozdrawiam

Edytowane przez zlotyck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) jeżdżę raczej sportowo i dodatkowo planuje zrobić w tym roku kurs instruktora.

A co do długości teraz mam 160 cm i bardzo dobrze mi się na nich jeździ ale rozważam jeszcze 165 cm

Nie obraź się, ale faktycznie możesz mieć lekki dyskomfort z powodu butów. Wygooglowałem temat ----> prawdopodobnie Head EZon 6.9 to but stworzony dla sieci Makro - jeśli się mylę, to wybacz, tak wyczytałem na szybko w necie. Na skionline się heady z tej serii zaczynają od 7.5 - http://www.skionline.pl/sprzet/buty-narciarskie,01-02,head,ez-on-7-5,88.html Także mozesz mieć już mocno rozdeptanego lacia.

Jeśli chodzi o narty, to uderzaj w 165 - bądź mężczyzną!!!

Jeśli robisz kurs instruktora, to zapewne będziesz musiał pojeździć trochę SL, więc przy Twoim wzroście i wadze dasz radę na 165 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się, ale faktycznie możesz mieć lekki dyskomfort z powodu butów. Wygooglowałem temat ----> prawdopodobnie Head EZon 6.9 to but stworzony dla sieci Makro :)

Miałem takie buty ,kupione w Makro... Dobre na początek...

Zmienisz narty i nadal będziesz nie zadowolony.Zacznij od butów flex około 100+

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś buty tak żeby się zmieścić w budżecie 500 zł? Jest wogóle taka szansa? oczywiście jakieś nowe.

bo tak szczerze nigdy nie myślałem że buty tak wpływają na jazdę i nigdy się nimi nie interesowałem.

Buty to fundament , za 500zl to szukaj używanych. Ale z doświadczenia wiem,że na butach nie warto oszczędzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam narty Fischer RC4 Worldcup SC ( sezon 05-06) - jeździ mi się na nich bardzo dobrze i jestem z nich bardzo zadowolony

czegoś tu nie rozumiem...

jesteś b.zadowolony to co chcesz zmienic... być turbo zadowolony?

Twoja narta to najwyższa półka, nie licząc nart komórkowych, a but to przeciwległy biegun. Ty chcesz zmienić narty na których jeździ Ci sie dobrze, masz na to 1200, ale jeśli miałbyś zamiast nart kupić buty to tylko 500... Za tyle to kupisz takiego EZona właśnie. Dobry but zaczyna się przeważnie od 800 na promocji/wyprzedaży, no chyba że trafisz na prawdę jakąs super okazję. Celuj w but o flexie 100. Nikt Ci nie doradzi jaki bo nikt nie wie jaką masz stopę, zmierz kilka par, wyciągnij wnioski. Jednak pierwsze wrażenie jeśli wcześniej nie jeździłeś na twardym bucie może być lekko szokujące :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czegoś tu nie rozumiem...

jesteś b.zadowolony to co chcesz zmienic... być turbo zadowolony?

Twoja narta to najwyższa półka, nie licząc nart komórkowych, a but to przeciwległy biegun. Ty chcesz zmienić narty na których jeździ Ci sie dobrze, masz na to 1200, ale jeśli miałbyś zamiast nart kupić buty to tylko 500... Za tyle to kupisz takiego EZona właśnie. Dobry but zaczyna się przeważnie od 800 na promocji/wyprzedaży, no chyba że trafisz na prawdę jakąs super okazję. Celuj w but o flexie 100. Nikt Ci nie doradzi jaki bo nikt nie wie jaką masz stopę, zmierz kilka par, wyciągnij wnioski. Jednak pierwsze wrażenie jeśli wcześniej nie jeździłeś na twardym bucie może być lekko szokujące :D

Po prostu nie sądziłem że but ma takie znaczenie w jeździe na nartach dlatego nigdy się nie interesowałem w butach. a narty chcę zmienić ponieważ moje są z sezonu 2005-2006 więc trochę już mają. Dlatego pisałem o zmianie nart bo nie wiedziałem że tak ważną rolę odgrywa but w jeździe na nartach. Ale dzięki temu już wiem.a co do ceny to wiesz będąc studentem to jest mi ciężko wydać np 1000 zł na buty biorąc pod uwagę fakt że zawsze kupowałem buty za 300-400 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupisz 120 i się zesrasz :)

Tyle powiem. Jest spora różnica pomiędzy butem o twardości 120 typowo rekreacyjnym (w tym znaczeniu nastawionym na jazdę przez cały dzień, a nie na ściganie się na tyczkach) i butem o twardości 120 typowo nastawionym na race - ten pierwszy zapewni dobre trzymanie i komfort pozwalający na kilka godzin jazdy. Szerokość wkładki np. 100mm, a ten drugi (szerokość np. 96mm) pozwoli Ci na przejechanie maksymalnie 2 godzin, a potem do baru i wyciągnąć nogi z buta :) dobermannom bliżej do tych drugich. Marki nikt Ci nie poda - wszystkie są ok, pytanie w czym Ty czujesz się najlepiej - np. Lange robi buty dla ludzi z wąską stopą, a nordica już bywa ratunkiem dla tych z szerszą. Jeździc trzeba po sklepach i zakładać na nogi. Znajdziesz kilka modeli, a potem szukaj w necie ;) ja kupiłem buty na allegro dwa lata temu - leżały na magazynie przez półtora roku, to z 2 tys na 800 je przecenili :)

Ważną sprawa - mierz buty na rozgrzaną stopę! W czasie jazdy noga pod wpływem ciepła będzie się rozszerzać, także lepiej właściwe przymierzyć buta. Nos ze sobą skakanke, poskacz trochę, a potem zakładaj buty :)

120 możesz kupić, ale niech to będzie świadomy wybór :) jeśli tylko na kursie będziesz jeździł na tykach, to flex 100 wystarczy. Ale jak chcesz mocniej w temat wejść, to 120 będą ok :)

Edytowane przez ROCH
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A byłby ktoś tak miły i wyjaśnił mi czym się różnią te wszystkie buty? chodzi mi o to "flex" które są do czego i co dają. Czemu akurat F100 a nie np F70? bo w tym temacie jestem całkowicie zielony a jak już mam kupować lepsze buty chciał bym chociaż mieć jakieś pojęcie na ten temat. Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flex to twardość buta. Niestety nie jest on ujednolicony, tzn że flex 100 u Rossignol'a może nie równać się flex'owi 100 u Elan'a itp... oczywiście nie są to jakieś wielkie różnice, dla amatora pewnie nie będą mocno odczuwalne. Flex u danego producenta daje pogląd jak twardy jest but. Pójdź do sklepu, na lewą nogę włóż flex 60 na prawą nawet 100, nie musi to być aż 120 - różnica będzie odczuwalna i to bardzo :)

Generalnie uznaje się, że im lepszy narciarz tym twardszy but powinien mieć. Jeśli nie jeździłeś na twardych butach to żeby Ci to w miarę zobrazować - but miękki np flex 60 powoduje że noga w nim ma sporo swobody, ale i sporo możliwości ruchu stopą w bucie. Natomiast twarde buty, to tak jakbyś włożył nogi do wiader z betonem i pozwolił temu betonowi zastygnąć. Idealne dopasowanie, brak możliwośći ruchu stopy wewnątrz buta, co za tym idzie każdy Twój ruch, impuls jest błyskawicznie przenoszony na nartę. I właśnie dlatego mówi się że lepszy narciarz powinien mieć twarde buty, bo zakłada się że będzie jeździł szybciej, po bardziej wymagających trasach, gdzie taka dobra kontrola jest jak najbardziej porządana. Nie znaczy to jednak, że dobry narciarz nie może jeździć bądź nie powinien jeździć na miękkich butach.

Ja na Twoim miejscu kupiłbym twarde buty, lecz starych bym nie wyrzucał. Jeśli masz zamiar zrobić kurs instruktora i później uczyć innych adeptów narciarstwa, może się zdarzyć tak, że będziesz przebywać na stoku po 8-10 godzin dziennie. Jeśli uczysz głównie początkujących, to dymanie 10 godzin po oślich łączkach w takim bucie po kilkunastu dniach może być lekko męczące, dlatego ja wtedy często wracam do buta miękkiego - dla własnej wygodny.

Jeszcze inna sprawa - w twardym bucie jak wcześniej pisałem możliwości ruchu palcami nie ma za wiele :D więc jeśli ktoś ma problemy np z krążeniem i marznącymi stopami, to w takim twardym bucie może się to nasilić - w miękkim zawsze palcami można poruszać i pobudzić krążenie.

Często można też zauważyć, że ludzie dopinają taki miękki but na maksimum by "zwiększyć" twardość :D but jest twardy jak jest naturalnie twardy :)

W każdym bądź razie, nawet twardy but, dobrze dobrany powinien być wygodny. Jeżdżąc w takim bucie dla własnej frajdy na pewno odczujesz poprawę względem buta miękkiego jeśli chodzi o kontrole i panowanie nad nartami.

Edytowane przez gregor_g4
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie sądziłem że but ma takie znaczenie w jeździe na nartach dlatego nigdy się nie interesowałem w butach

Nie rozumię tego, podajesz że jeździsz od 12 lat, poziom 7-8, a nie wiesz, że but ma znaczenie w jeździe? Nawet na codzień trudno jest chodzić w rozklekotanych butach po ulicy, a co dopiero na stoku jeździć w jakichś kapciach- szczególnie przy Twoim poziomie umiejętności-i nie czuć tego, że but jest kiepski. Myślę ,że dla przyszłego instruktora taka wiedza to podstawa, bo musi swoim przyszłym uczniom wpoić podstawową wiedzę jak jeździć i od czego zależy prawidłowa jazda. Na butach nie można zbytnio oszczędzać, lepszy dobry i nowy but, a stara narta , niż odwrotnie. Pozdrawiam i życzę:smile: sukcesów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też różne linie butów - poogladaj na skionline w zakładce "sprzęt" kolekcje butów, to zrozumiesz o czym mówimy :) :)

Atomik z serii Hawks nigdy nie będzie butem typowo na tyczki, choć może mieć twardość 120 :) ja bym chyba na Twoim miejscu szedł właśnie w ten klimat. Bo buty z grupy race pro (czy jak tam się nazywają w zależności od producenta) są naprawdę niekomfortowe, a w takich butach dla "śmiertelników" kurs zrobisz bez problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie wszystkim za rozjaśnienie mi sprawy z butami. Jeżdżąc w tych co mam oczywiście zdawałem sobie sprawę ze są lepsze buty ale nie myślałem że to aż tak wpływa na jazdę dlatego nie zmieniałem bo jakoś tragicznie się w nich nie jeździ. Ale oczywiście chcąc iść na kurs instruktora chce już sobie małymi kroczkami zakupić dobry sprzęt dlatego myślałem najpierw o nartach. Ale teraz już wiem co i jak odnośnie sprzętu i w tym roku zainwestuje w buty najprawdopodobniej te f100 ponieważ już troche o nich czytałem i faktycznie warto zainwestować a zmianę nart przełożę na przyszły sezon. A jeszcze tak poza tematem nie ma ktoś może do odsprzedania ochraniaczy na golenie i gardy na kijki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można ruszać palcami to wg mnie but jest za duży. Bardziej mi chodziło o to, że w bucie miękkim skarpeta bardziej podda się naciskowi Twojej stopy/palców, więc lekkie ruchy będą możliwie. But ma być dopasowany do stopy, więc nie może być luzu tam gdzie są palce, nie może też uciskać, obcierać, a w takim dopasowanym twardym bucie ruchy palcami wg nie nie będą i nie powinny być możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...