Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jakie buty polecicie (Flex 100/110) dla dobrze jeżdżącego na cały dzień?


marcinesz

Rekomendowane odpowiedzi

No więc przyszedł czas na wymianę moich Salomonów Impact 8 na coś nowego.

Korci mnie, aby to nie były tym razem Salomony, ale nigdy nic nie wiadomo.

Moje "wymiary" to 181cm / 72kg oraz wymiary stopy to 26,5cm / 95mm szerokość, więc raczej szczupło.

Jeżdżę na Elanach SL w skali umiejętności 7/10 (lubię: szybsze niebieskie -> samouk carvingowiec; czerwone - carving albo klasycznie równolegle na stromszych odcinkach; czarne - też nie pękam, czasami nawet fajniej, jak miękki śniego, bo mniej rozjeżdżone, ale to nie mój chleb powszedni).

Odwiedziłem kilka sklepów i na shortliście są (kolejność przypadkowa):

- Salomon Pro Quest 100 lub 110 - podobno głównie do "poza tras"; jak dla mnie dosyć miękkie jak na ten flex; tylko jedna klamra na cholewce i szeroki rzep. Fajne kolorki. Stosunkowo lekkie. Zastanawiam się, czy będą dobrze trzymać na tej jednej klamrze.

- Dalbello Panterra 100 - podoba mi się koncepcja klamry ukośnej na podbiciu, bo w butach, które mam pięta wychodzi mi do góry. Dalbello wydają się twarde przy wychyleniu kolana do przodu, może przez tę klamrę właśnie, usztywniającą zgięcie. Podobno te buty mają konstrukcję cholewki bardziej wyprostowaną niż inne - ponieważ czasami mam tendencję do "siadania na tyłach", zastanawiam się, czy dla mnie to dobrze. Ale przy przymierzaniu tego "wyprostowania nogi" nie zauważyłem. Wygodne, przy wychyleniu się do przodu wygodne na piszczeli.

- Lange XT 100 lub 100LV - kiedyś, parę lat temu, Lange'i obchodziłem szerokim łukiem - kiedyś założyłem i mojej kostce i podbiciu wystarczyło. Jak usłyszałem w sklepie, od paru lat Lange zaczął robić buty dla ludzi... I założyłem oba modele (szeroka i wąska stopa) i JEST OK. Najgorzej jest przy wkładaniu i zdejmowaniu - mają od cholery twardy plastik na zgięciu skorupy na podbiciu (te dwa skrzydełka plastiku, które rozgina się, aby wyjąć nieco język botka, aby włożyć / wyjąć stopę. Ale potem spoko - dobrze trzymają, piętę też, nie cisną, trochę boli, jak się pochyla na piszczelach. Ale tak to chyba najlepiej trzymają bez odczucia dyskomfortu na szerokość stopę.

Poradzicie coś?

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam,

Marcin

Edytowane przez marcinesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz oczywistej oczywistości, że weź buta który Ci dobrze leży i marka nieważna to:

Jeżeli faktycznie masz 95 mm to to jest szerokość WC, ale raczej ie polecam Ci, z tego co piszesz, flex 150 +/-.

Dlatego z węższych cywilnych butów to:

* lange RS 97 mm'

* head raptor 98 mm

* atomic a'la Marcel (ten czerwono - czarny z carbonem ponoć) 97 mm

Wszystko flex 110 - 130.

Też Rosi wysokie flexy chodziły koło 97-98 mm, ale tutaj pewności nie mam, także tak tylko bąkam.....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. A nie lepiej wziąć butów na szerokość z większym marginesem "rozejścia" się stopy w bucie po całodziennej jeździe? Zależy mi na butach, których nie będę musiał rozpinać po zjeździe. Przymierzałem te Lange XT 100LV i w sklepie było ok, ale spędziłem w sklepie pół godziny pracując stopami i nogami na sucho, a nie sześć godzin, pracując nogami "w realu"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc przyszedł czas na wymianę moich Salomonów Impact 8 na coś nowego.

Korci mnie, aby to nie były tym razem Salomony, ale nigdy nic nie wiadomo.

Co Ci nie pasowało w salomonie że chcesz firmę zmieniać ? Uwazam że salomon robi bardzo dobre jakościowo buty i jeżeli Ci pasowały to poszukaj czegoś z serii race tylko z wyższym flexem.

Miałem impact 9 cs(flex110) teraz używam xmax 130 - oba buty rewelacyjne.

Moje "wymiary" to 181cm / 72kg oraz wymiary stopy to 26,5cm / 95mm szerokość, więc raczej szczupło.

Jeżdżę na Elanach SL w skali umiejętności 7/10 (lubię: szybsze niebieskie -> samouk carvingowiec; czerwone - carving albo klasycznie równolegle na stromszych odcinkach; czarne - też nie pękam, czasami nawet fajniej, jak miękki śniego, bo mniej rozjeżdżone, ale to nie mój chleb powszedni).

Odwiedziłem kilka sklepów i na shortliście są (kolejność przypadkowa):

- Salomon Pro Quest 100 lub 110 - podobno głównie do "poza tras"; jak dla mnie dosyć miękkie jak na ten flex; tylko jedna klamra na cholewce i szeroki rzep. Fajne kolorki. Stosunkowo lekkie. Zastanawiam się, czy będą dobrze trzymać na tej jednej klamrze.

- Dalbello Panterra 100 - podoba mi się koncepcja klamry ukośnej na podbiciu, bo w butach, które mam pięta wychodzi mi do góry. Dalbello wydają się twarde przy wychyleniu kolana do przodu, może przez tę klamrę właśnie, usztywniającą zgięcie. Podobno te buty mają konstrukcję cholewki bardziej wyprostowaną niż inne - ponieważ czasami mam tendencję do "siadania na tyłach", zastanawiam się, czy dla mnie to dobrze. Ale przy przymierzaniu tego "wyprostowania nogi" nie zauważyłem. Wygodne, przy wychyleniu się do przodu wygodne na piszczeli.

- Lange XT 100 lub 100LV - kiedyś, parę lat temu, Lange'i obchodziłem szerokim łukiem - kiedyś założyłem i mojej kostce i podbiciu wystarczyło. Jak usłyszałem w sklepie, od paru lat Lange zaczął robić buty dla ludzi... I założyłem oba modele (szeroka i wąska stopa) i JEST OK. Najgorzej jest przy wkładaniu i zdejmowaniu - mają od cholery twardy plastik na zgięciu skorupy na podbiciu (te dwa skrzydełka plastiku, które rozgina się, aby wyjąć nieco język botka, aby włożyć / wyjąć stopę. Ale potem spoko - dobrze trzymają, piętę też, nie cisną, trochę boli, jak się pochyla na piszczelach. Ale tak to chyba najlepiej trzymają bez odczucia dyskomfortu na szerokość stopę.

Poradzicie coś?

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam,

Marcin

Te buty które wyszukałeś to sa raczej z typu allmountain i co za tym idzie nie będa pomagały w dalszym rozwoju na narcie typowo race.

Buty race wymuszają inna pozycję na nartach z racji większego pochylenia cholewki. Pantere mierzyłem i ma strasznie gruby botek - na pewno będzie ten but bardzo ciepły ale zarazem będzie się rozbijał w środku.

Zwlaszcza gdy planujesz buta nie rozpinać.

Pamiętaj że buta zawsze możesz powiększyć punktowo gdy gdzieś ciśnie - niestety za dużego już nie zmniejszysz.

Propozycje Juice bardzo dobre - idź raczej w tym kierunku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz umiejętności na poziomie 7 to zdecydowanie flex 100 jest za mały i dziwię się że nie widzisz że but sobie - narta sobie.... więc pewnie te 7 to przesadzone lub ci to nie przeszkadza albo tego nie widzisz !!!!

Twarde buty nie muszą być niewygodne jeżeli są dobrze dobrane .... i wygrzane.

Z tego co widzę jest kilka modeli butów w przedziale 120-140 których jest masę na stokach i ludzie są z nich zadowoleni :

Ja jeżdżę na salomonach xmax130 to jakieś 20 % rynku 30-40% to Fischer Vacuum zółty lub biały 130 , pozostałe marki już są zdecydowanie mniej popularne w tej twardości buta.

Jeżeli popracujesz nad tymi butami ( ja wygrzewałem w sumie 3 razy ) cały dzień na stoku będzie komfortowy.

W przypadku Vacuum - szczególnie nowych modeli - wystarczy raz dobrze wygrzać - są bardziej plastyczne i łatwiejsze przez to do dopasowania.

Minusem tych butów jest wyłącznie cena ... poniżej 1350 zł z wygrzewaniem .... to dobra cena....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

atomic a'la Marcel (ten czerwono - czarny z carbonem ponoć) 97 mm

Dzięki za odpowiedź, ale co to jest Atomic a la Marcel :happy:?

więc pewnie te 7 to przesadzone

Fair - 6/10 w terminologii @kangurka.

Jeżeli popracujesz nad tymi butami ( ja wygrzewałem w sumie 3 razy ) cały dzień na stoku będzie komfortowy.

Ok, dzięki - a skąd wiedziałeś, kiedy trzeba je ponownie wygrzać? Kiedy zaczęły ponownie uwierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cholewka w bucie race nie we wszystkich modelach jest bardziej pochylona,a buciory bierz najbardziej wygodne to chyba logiczne,a firma co za różnica jaka taka czy siaka i owaka flex poniżej 100 to kapcioszki na chłodne dni pozdro a jeszcze bym zapomniał atomic a,la marcel hirschel to niby specjalna edycja butów,żeby tylko chyba kasę wytargać

Edytowane przez andrzejd69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki - a skąd wiedziałeś, kiedy trzeba je ponownie wygrzać? Kiedy zaczęły ponownie uwierać?

wygrzewane buty to trochę zabawy by było idealnie ( piszę z doświadczenia) :

- przy twardych butach i dopasowanych - zmianę grubości skarpety odczuwasz na komforcie - wiec warto mieć kilka par takich samych - ja używam falce slim lub podobnych bardzo cienkich

- nie każde miejsce umie to zrobić profesjonalnie i nie robi się tego w sobotę o 13 w sklepie pełnym ludzi ...

- w zależności od modelu wymagana jest różna temperatura wygrzewania oraz czas - cześć firm ma specjalne do tego maszyny niektórzy .... grzałki wkładane w buty co jest zgrozą ....

- nie zapinamy tych butów mocno po sezonie - potrafią się odkształcić pod naciskiem przez długi czas.

- założeniem butów wygrzewanych o każdym fleksie jest zapewnienie maksymalnego komfortu - w przypadku wyższej twardości dochodzi do tego maksymalne dopasowanie.

moje pierwsze podejście - cienka skarpetka - wygrzane fajnie - pojechałem na narty założyłem grubą skarpetę bo było mroźno .... efekt odmroziny palców obydwu nóg

drugie podejście korekta (wypchniecie przedniej części stopy) - jeden sezon bez najmniejszych problemów - bardzo komfortowo....

w tym sezonie - zaczęły mnie uwierać - wygrzałem ponownie z dodatkowymi piankami w miejscach które uwierały - komfort powrócił .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem spontanicznie na Mangalii 4 (nartywarszawa.pl) i chyba już wiem, co to Atomic a la Marcel :-).

Przymierzałem trzy pary butów z założenia o wąskiej szerokości botka (chyba wszystkie 98mm): Atomic Redster Pro 110 Narrow Fit (to chyba te a la Marcel...), Head Raptor 115 RS oraz jakieś Tecnici, które jednak od razu mi nie podpasowały.

Najbardziej mi pasowały Atomic'i. Zarówno na szerokość, jak i w podbiciu (bez luzu jak w Headach i Tecnica'ach), jak i na pięcie - najlepiej (choć trochę twardo) trzymają piętę i Achillesa. Nie odczułem też żadnych punktowych niedogodności, poza jedną pomiędzy zgięciem stopy na podbiciu a kostką z prawej strony. Po korekcie języka było lepiej.

Tak więc na szortliście są teraz Lange 100 XT LV i Atomic Redster Pro 110. Wybieram się ponownie ze skarpetą narciarską i mierzę na poważnie dłużej oba buty.

Dzięki wszystkim za dotychczasowe porady i pomoc!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...