Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

[Fischer Superior RC4] SL vs. RC


zawszegłodny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Na wstępie zaznaczę, że Wasze forum czytam już od dłuższego czasu, jednak dopiero teraz się zarejestrowałem, bo jestem w potrzebie :)

Przeskakując niczym Małysz do sedna - przyszedł czas na zakup nowych nart. Wybrałem markę (Fischer - zawsze miałem wrażenie, że to taki swoisty Mercedes wśród nart) i dwa konkretne modele - Superiory RC4 SL i RC. I tu pytanie, podstawowe poniekąd, co wybrać slalomkę czy gigantkę? Narta dla zwykłego śmiertelnika do zwykłej jazdy po stoku. Czytam te wikipedyjne definicje i... nie wiem :( Kurcze, jak mam ochotę pojechać sobie krótkim skrętem to jadę, jak inaczej to inaczej... :P Nie jestem jakimś ekspertem w kwestii specyfikacji nart. Wydaje mi się, że i tak to ja się dostosuję do nart, a nie one do mnie. Czy różnica między slalomką a gigantką, promieniem skrętu 14 a 17 m jest jakaś ogromna? Gigantka z opisu bardziej odpowiada według mnie zwykłemu, "szaremu" stylowi jazdy, aczkolwiek większość ludzi śmiga raczej na slalomkach. Nie chcę nart am, bo jak coś jest do wszystkiego, to jest... :D

Reasumując moje przydługawe wypociny: co lepsze dla delikwenta o wzroście 183 cm, wadze ok. 75 kg? SL-ka 165 cm, RC 170 cm, czy może taki bajer, że slalomka ale o długości 170 cm :D ? Zawsze jeździłem na stosunkowo krótkich nartach, z 15-20 cm krótszych niż ja (wzrost), ale podobnież powinno się mieć deski trochę dłuższe ( nie mówię tu o slaomkach :) ). Co byście poradzili dla w miarę przyzwoicie jeżdżącego narciarza?

z góry wielkie dzięki

Maciek

Edytowane przez zawszegłodny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie najczęściej jeździsz? Bardziej uniwersalna jest slalomka, i taką bym polecił na wąskie, zatłoczone stoki jakich przewaga u nas. Możliwości gigantowej narty nie wykorzystasz w pełni, jeśli nie będziesz miał się gdzie rozpędzić. Aczkolwiek można na niej śmigać w każdych warunkach, tylko jeśli już byś się decydował to bierz przynajmniej 175cm.

Jeśli faktycznie jeździsz przyzwoicie to rozważ, czy nie lepiej kupić od razu modelu worldcup. A najlepiej zanim cokolwiek kupisz poszukaj dobrej wypożyczalni i spróbuj na zmianę narty slalomowej i gigantowej. Niekoniecznie fischera, grunt, żebyś wychwycił różnice w sposobie jazdy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2011 miałem okazje pojeździć 2 dni na jednych i drugich i nawet pisałem o nich na forum. Wtedy superiory zwały się superrace, i mimo że dziś zmieniono detale konstrukcyjne jak płyta pod wiązaniem i piste rocker to "środek" narty pozostał taki sam.

Moje wrażenia - RC bardzo stabilna, szybka, dobrze trzymająca krawędź, ale na "rozwalonym" szczególnie stromym stoku trudniejsza w prowadzeniu; SC bardzo posłuszna i zwinna, nieco wolniejsza, lepiej sobie radzi na gorzej przygotowanych trasach, ale krawędź nie trzyma tak dobrze jak w RC.

Po tym testowaniu chciałem mieć nartę pomiędzy RC a SC. Taką alternatywą może być np. Fisher superior pro, ale że nie miałem gdzie go przetestować to wybrałem jednak SC. Na tej narcie jeździłem 2 sezony i bardzo mnie cieszyła, jednak wypróbowałem Dynastar Omeglas i o SC zapomniałem.

Kupowanie za długiej narty slalomowej mija się z celem. Jak ma być dłuższa to niech to będzie AM lub RC/GS. Nie piszesz jakie masz umiejętności (w skali forum), więc trudno coś więcej doradzić - jednak zawsze namawiam testować, testować i jeszcze raz testować. Bez tego trudno o zakup odpowiedniej dla siebie narty.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi Panowie :) Myślę, że to pojęcie "w miarę przyzwoicie" mógłbym przełożyć na piątkę w forumowej skali :) Chyba jednak wezmę slalomkę, tylko nie wiem teraz czy SL czy SL WC :) Tak jak już pisałem - przy moim poziomie to i tak ja się do nart dostosuję w pewnym stopniu, tym bardziej, że bodajże 4 lata temu miałem okazję pojeździć, krótko, bo krótko, na wypożyczonych Superrace SL i miło je wspominam :D

1. Płeć - M

2. Wiek -16

3. Waga - 75 kg

4. Wzrost - 183 cm

5. Na nartach jeżdżę 8 sezonów (na "serio" trochę mniej)

6. Moje umiejętności określam na 5

7. Moje buty to - zakup na dniach

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - aktualnie brak :D

9. Preferuję styl jazdy długim i krótkim skrętem, po przygotowanych stokach, pomimo umiejętności marzy się "zabawa" na tyczkach, coś dla urozmaicenia :)

11. Mój budżet na narty to około - 1300 zł

Edytowane przez zawszegłodny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...