Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wiek: 27lat

Doświadczenie: 4h nieudolnej jazdy na nartach :D

Mam spory problem z rotacją wewnętrzną nóg czy też stóp, który bardzo mocno ogranicza kąt ułożenia nart do wewnątrz podczas pozycji płużnej. Czy jest ktoś kto miał podobny problem, lub zna solucje(ćwiczenia) na owy przypadek? 

Pozdrawiam 

Chojrak 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że może próbujesz ustawiać narty pod pewnym kątem, na płasko. Tymczasem pług, jak sama nazwa wskazuje, zakłada, że krawędzie wewnętrzne są nachylone do poziomu, wewnętrzna niżej - wtedy można "orać" śnieg. A to wykonać łatwo. Pamiętaj tylko, żeby mieć nogi ugięte w kolanach. Bardzo powszechny błąd przy pługu to usztywnienie na prostych nogach. Życzę powodzenia :) .

PS. A co do ćwiczeń, to poleciłabym po prostu codzienną gimnastykę złożoną przede wszystkim z ćwiczeń rozciągających. Raz, żeby się nie usztywniać, co bardzo przeszkadza w nauce na początku i prowadzi do kontuzji, dwa, takie ćwiczenia pomagają zyskać świadomość tego, co robi się z własnym ciałem.

Edytowane przez Maria
PS
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Bardzo dużo biegam i gram amatorsko w piłkę od wielu lat, mam wrażenie, że ma to szczególny wpływ na bardzo mały zakres przy rotacji wewnętrznej, przy czym rotację wewnętrzną jestem w stanie wykonać bez problemu nawet więcej niż 180 stopni. 

   Mam jeszcze jedno małe pytanie, czy podczas skrętu (czyli przeniesienie ciężaru ciała na przeciwną nogę do skrętu) muszę bardziej krawędziować nartę oraz czy mogę sobie pomóc delikatnym podnoszeniem przeciwnej nogi oczywiście bez odrywania jej od stoku co zwiększy mój docisk narty skręcającej?

Mam nadzieję, że idzie zrozumieć to co napisalem :D 

Miłego dnia.

 

Edytowane przez Chojrak
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, jeśli to głupie pytanie, ale czy przy pługu trzymasz kolana blisko siebie, czy szeroko? Pytam dlatego, że widziałem u swojej wnuczki próby wykonania pługu przy rozstawionych szeroko kolanach. Szybka korekta i nagle stała się mistrzem pługu

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jeśli masz za sobą doświadczenie zaledwie kilku godzin jazdy na nartach, to moim zdaniem nie teoretyzuj tyle, bo w ogóle nie ruszysz z miejsca. Ponieważ nie jestem instruktorem (daleko mi do tego!), nie chcę Ci tu dawać zbyt szczegółowych rad, od tego są ludzie bardziej kompetentni, obeznani z programem nauczania. Ale na tym etapie nie zastanawiałabym się nad rotacją stóp czy krawędziowaniem. Po prostu, przy pługu ugnij nogi, zbliż, jak pisze @DziadekT, kolana i zbliż czubki nart. I pójdzie. Lepiej nie podnoś nogi wewnętrznej, bo nabierzesz złego nawyku. Dociążaj nartę zewnętrzną, wtedy wewnętrzna automatycznie się odciąży, i nie krawędziuj za bardzo, bo nie zapanujesz nad nartami. Znajdź stok o malutkim nachyleniu i próbuj zjeżdżać przenosząc nacisk z jednej narty na drugą, wtedy to wyczujesz. Najważniejsze jest mieć OBIE nogi porządnie ugięte, nacisk na język butów. Powszechne na początkach jest usztywnianie nogi wewnętrznej, psychologicznie jakoś trudno ją ugiąć. A nogi powinny być w kolanach jak sprężyna :D .

A najlepiej zaraz weź lekcję (parę lekcji) z instruktorem. Wszystko Ci wyjaśni, skoryguje błędy i pokaże dalszą drogę. Dzięki temu nauczysz się dużo szybciej, nie popadając w błędy. Nabytych błędnych odruchów jest później bardzo trudno się pozbyć....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...