Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

smary i mydełka fluorowe - wsyzstko na ten temat


jarek

Rekomendowane odpowiedzi

napiszcie co wiecie na ten temat, podam kilka tematow ktore mnie interesuja:

- dla czego fluor trzeba zmywac co jakis czas (bo zatyka mikropory, ma dlugie lancuchy, nie jest zdrowy dla slizgu ???)

- mydla fluorowe nie trzymaja sie zwyklego (hydrocarbonowego) podkladu, podklad powinien byc fluorowy ale czy wystarczy LF czy musi byc HF ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mydło fluorowe dajesz na smar zawodniczy tzn HF(koszt ok 200zł za kostkę którą nakładasz na gorąco ) (LF to masz do smarowania na codzień) fluor schodzi i daje ci speeda tylko na na sam start ok 50m do 80m.

pzdr

PS.Co do mycia ślizgów osobiscie uważam że jak najmniej używać wszelakich preparatów.Oczywiście sa różne szkoły...

PS.1 Ważna jest temperatura przy używaniu żelazka i smarów startowych HF!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choć jeżdze x lat na nartach to poraz 1 słysze o jakiś mydełkach fluorowych:D, no ale moze ktos na forum będzie kompetentny i udzieli ci odp:)

no i raceman udzielil odp

no to teraz wiem do czego to służy, chyba do codziennej jazdy to jest zbyteczne :) z tego co rejsmen napisal tak wynika:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bugi do codziennej jazdy posmarujesz od biedy świeczką na gorąco i załatwione, a smary fluorowe nakładasz na idealnie przygotowane slizgi (struktura , bez dziur, krawędzie , kąty , podniesienie ) na zawody (jak tacie posmarowałem narty kiedyś na puchar górniczy , to jak je przypioł to by sie zabił:D :D :D :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mydło fluorowe dajesz na smar zawodniczy tzn HF(koszt ok 200zł za kostkę którą nakładasz na gorąco ) (LF to masz do smarowania na codzień) fluor schodzi i daje ci speeda tylko na na sam start ok 50m do 80m.

pzdr

PS.Co do mycia ślizgów osobiscie uważam że jak najmniej używać wszelakich preparatów.Oczywiście sa różne szkoły...

PS.1 Ważna jest temperatura przy używaniu żelazka i smarów startowych HF!

Moja wiedza jest taka:

- HF to oczywiscie high fluoro, naklada sie go na goraco i trzyma sie dluzej niz normalny smar hydrokarbonowy IMO, mydlo to jest overlay szczegolnie przydatne np przed drugim przejazdem; moje pytanie dotyczylo glownie tego czy fluor wnika w mikropory slizgu czy nie i czy stosowanie mydla ma sens z podkladem LF czy musi byc HF

- co do temperatury to sie oczywiscie zgadzam, bo po za tymi wzgledami co zwykle to jeszcze dochodzi do tego uwalnianie sie fluoru ktory jest trojacy :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybierasz sie na PP? :) PE? :rolleyes: PŚ? :D a co do tego co piszesz to watpie zeby ktokolwiek na forum miał taką wiedze ? Kupowałeś z kądś z neta smary ?? jak tak to daj znać z kąd ostatnio szukałem i kiepsko mi to szło ;)

uzywam ToKo LF i chcialbym dokupic mydelko zeby miec na zawody ale nie wiem czy to ma sens, tzn smarowanie mydlem na LF czy podklad musi byc HF; bo jezeli musi byc HF to juz to jest bardzo droga zabawa. Homar jezeli jezdzisz po zawodach to chyba musisz cos na ten temat wiedziec bo mydla sa bardzo popularne. ToKo LF jest ogolnie dostepny, gorzej z HF albo z mydlami ale te rzeczy mozna kupic bezposrednio u importera ceny w miare przyzwoite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem jak co wygląda do czego służy nie robie nic przy nartach wiec nie wiem co na co ;) a o tym wszystkim słyszałem i wg mnie HF nie ma sensu chyba że zawody są o niewiadomo co i start jest decydujący - zawody po płaskim czy coś wtedy dodatkowy poślizg na starcie sie przydaje - ogólnie to nie smaruje niczym specjalnym nart przed zawodami ;) jakimiś uniwersalami nakładanymi maszynowo kąty też robi maszyna taka co robi też podniesienie ;) i tyle mam z tym wspólnego natomiast niedawno szukałem smarów i troche tego znalazłem ale zame LF ceny przyzwoite 25 - 55 zł musze kupić pare kostek żeby mieć przedział temperaturowy od -15 do 4 stopni narazie w ostrzenie sie nie zapędzam ale smarować zaczne od następnego sezonu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek , moim zdaniem fluor wnika w pory tylko ten z HF , wnika dlatego bo grzejesz na gorąco i płynny wraz z "parafiną" wnika w pory ślizgu ,a co do samego fluoru (proszek , mydełko) jest po nałożeniu ale po kilku metrach sam zchodzi z powierzchni ślizgu, wg mnie dlatego się go nakłada na sam start (np. jak jest płaski i śnieg który nie niesie).

To jest moja opinia choć fachowcy z np. SWIXa mogą mieć inną teorię:D

ps. wg, mnie ja bym go stosował na HF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek , moim zdaniem fluor wnika w pory tylko ten z HF , wnika dlatego bo grzejesz na gorąco i płynny wraz z "parafiną" wnika w pory ślizgu ,a co do samego fluoru (proszek , mydełko) jest po nałożeniu ale po kilku metrach sam zchodzi z powierzchni ślizgu, wg mnie dlatego się go nakłada na sam start (np. jak jest płaski i śnieg który nie niesie).

To jest moja opinia choć fachowcy z np. SWIXa mogą mieć inną teorię:D

ps. wg, mnie ja bym go stosował na HF

... a ja slyszalem opinie ze wlasnie fluor ze wzgledu na dlugie lancuchy nie wnika w pory ale za to jest "abrasion resistant" - ale czy tak jest ??? na necie jest pelno informacji ale dotycza raczej tego co stosowac i w jaki sposob natomiast nie ma wiedzy typu "dla czego"

- co do mydla to zgoda ze to jest na krotko (ale raczej na jeden przejazd niz na kilka metrow)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro niewnika w pory i dość szybko zchodzi z ślizgu to czemu miał by zatykać mikropory...? Myślę że to już są rozważania na poziomie conajmniej naukowym.

Tak w sumie załączając telewizor plazmowy nie myślę jak działa system redukcji szumów. Tak naprawdę to sam nie wiem czy fluor zwiększa poślizg ślizgu na śniegu czy na przykład zmienia napięcie powierzchniowe ,przez co w woda (z niej jest śnieg , wiadomo) nie "kleji " się do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro niewnika w pory i dość szybko zchodzi z ślizgu to czemu miał by zatykać mikropory...? Myślę że to już są rozważania na poziomie conajmniej naukowym.

Tak w sumie załączając telewizor plazmowy nie myślę jak działa system redukcji szumów. Tak naprawdę to sam nie wiem czy fluor zwiększa poślizg ślizgu na śniegu czy na przykład zmienia napięcie powierzchniowe ,przez co w woda (z niej jest śnieg , wiadomo) nie "kleji " się do niego.

... mi chodzi tylko o jedno, czy mydelko fluorowe na LF ma sens czy musi byc HF - to caly moj problem :P a problem nie jest banalny bo HF kosztuje 2 albo 3 razy tyle co LF no i mydlo ok 200zł :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... mi chodzi tylko o jedno, czy mydelko fluorowe na LF ma sens czy musi byc HF - to caly moj problem :P a problem nie jest banalny bo HF kosztuje 2 albo 3 razy tyle co LF no i mydlo ok 200zł :o

Toko faktycznie jest bardzo oszczędne w słowach.

Poszukaj informacji o stosowaniu smarów u innych producentów. O ile pamiętam przy opisach smarów firmy SWIX - przy LF jest informacja ze może być wykorzystywany samodzielnie lub z mydełkiem jako warstwą wykończającą.

http://www.swixsport.com/eway/default.aspx?pid=278&trg=MainContent_6179&MainContent_6179=6117:0:24,2714

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...