Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jaka ostrzałka


eqiupe

Rekomendowane odpowiedzi

Gość scatman_wawa

No i jeżeli chcesz ostrzyć i tunigować to obowiązkowo pazur. Ja jeszcze dodałbym szczotki - z brązu, nylonu i włosia, skistop trzymacze, pałeczki kofiksowe i malutki palnik do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wszystko (żelazko, cykliny, szczotki i imadła) chodzi mi konkretnie o to czy kupić prawidła i kątowniki czy może lepiej ostrzałkę kombajn?

I jakie pilniki, kamienie i diamenty są potrzebne (drobne, grube) jak ostrzycie to macie jakieś doświadczanie co jest niezbędne i co się przydaje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość scatman_wawa

Jeśli będziesz robił nartki tylko dla siebie, to sdecydowanie lepsze będzie prawidło i kątownik. Narty dla siebie bedziesz robił zawsze na ten sam kąt. Bo jednak kombajn jest mniej dokładny. Jednak jeśli chcesz zmieniać konty to zdecydowanie kombajn. A pilniki niestety od grubych do drobnych (gruby zgrubny, drobny wykończeniowy). Dobrze jeszcze jak byś miał ceramiczny (do rozhartowywania krawędzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie posiadam zestaw Combo Kunzmanna.

Jestem zadowolony, choc zawodowym serwisantem nie jestem.

Ostrzenie krawedzi, dodatkowo podniesienie przy slizgu.

W zupelnosci wystarcza mi to do ostrzenia nart.

Dodatkowo kamien rozhartowujący oraz kamien hartujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wszystko (żelazko, cykliny, szczotki i imadła) chodzi mi konkretnie o to czy kupić prawidła i kątowniki czy może lepiej ostrzałkę kombajn?

I jakie pilniki, kamienie i diamenty są potrzebne (drobne, grube) jak ostrzycie to macie jakieś doświadczanie co jest niezbędne i co się przydaje.

Pozdrawiam

Witam generalnie musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, czy w grę wchodzi ostrzenie jednej pary nart czy również innych (żona, brat, siostra, znajomi itp), jaki budżet możesz przeznaczyć na ten cel, czy będziesz ostrzył tylko krawędź boczną czy również dolną. Jeżeli chodzi o wybór ostrzałki to zachęcam do poczytania moich artykułów. Jeżeli ostrzyłbyś narty na jeden kąt to poleciłbym Ci zakup dobrego kątownika (90-86 stopni) i prawidła (0,5-1,5 stopnia), na rynku jest wiele modeli różnych producentów, generalnie kątowniki możemy podzielić na rolkowe (w kątowniku są zamocowane rolki, kółeczka, które ułatwiają przesuwanie po ślizgu narty lub deski czyli są bardziej przyjazne dla narty, deski) i ślizgowe (kątownik jest przesuwany swoją całą płaszczyzną po ślizgu, problem tarcia i uszkodzenia ślizgu zmniejsza się w momencie oklejenia go taśmą) do tego kątownika zazwyczaj trzeba jeszcze dokupić szczypce mocujące narzędzia. No i jakieś narzędzie lub narzędzia skrawające (pilniki o różnych grubościach wg. zasady stopniowania zaczynamy od najgrubszego). Jeżeli chodzi o prawidła (prowadnice) to tak jak z kątownikami, na rynku jest dużo modeli różnych producentów. Prawidła możemy podzielić na regulowane (kąt ustawiamy ręcznie w przedziale od 0,5 do 1,5 z reguły) i stałe (kąt jest zawsze stały). Aha jeżeli chodzi o kątowniki to są modele np. Kunzmanna, które można wyregulować (za pomocą specjalnych podkładek) na różne kąty. Co do innych akcesorii to poleciłbym Ci gumę szlifierską do usuwania "drutu" pozostałego po ostrzeniu i po jednym kamieniu np. Alu-Oxyd (do rozhartowania krawędzi przed właściwą obróbką tzn. usuniesz lokalne utwardzenia spowodowane np. najechaniem narty na kamień) i kamień ceramiczny (do utwardzenia krawędzi po obróbce ostrzenia) albo zamiast tych kamieni ze 2 pilniki diamentowe o różnej grubości.

Edytowane przez JC
Naruszenie zasad forum
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość scatman_wawa

Kamieniem można zahartować, wszak stal Damasceńska była hartowana na zimno, poprzez wielokrotne udarzanie , przez co zmieniał asie struktura molekularna stali węglowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chcę się zaopatrzyć w sprzęt do samodzielnego ostrzenia i tuningu nart (ostrzałki, pilniki itd). Co polecacie ostrzałkę czy kątowniki i prawidła?

Co jest niezbędne do ostrzenia jakie rodzaje pilników i kamieni?

pozdrawiam!

szymek

Wracając do twojego pytania, poleciłbym Ci zakup ostrzałki niemieckiej firmy Kunzmann model SKS Swing-Cut lub Holmenkola model Carve Edge Pro, obie ostrzałki mają takie same korpusy, różnią się detalami. Uważam, iż w chwili obecnej są to najlepsze modele uniwersalnych ostrzałek na świecie. Generalnie wyostrzysz nimi każdą nartę od ekstremalnej slalomki po rasową gigantkę, są bardzo proste w użyciu. Do tych ostrzałek zamocujesz różne narzędzia pilniki, kamienie i diamenty. Do tego plastikowe prawidło Kunzmanna o żądanym kącie i pilnik, z uwagi, na to że realizacja krawędzi dolnej przez te ostrzałki jest kiepska (ostrzałka Holmenkola w ogóle nie posiada tej opcji).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość scatman_wawa

Ja używam sprzętu SWIX i też jestem zadowolony. Ostrzałka to Edger pro. Ja jestem zadowolony i nie narzekam. Kąty trzyma idealnie. Żelazko SWIX. Prawidło i pazur TOKO. PIlniki Kunzmann. A jeśli mogę to mam pytanko do Kaja45, czy nie wiesz może gdzie kupić szczotkę obrotową, taką bodajże na wiertarkę do "wygłaskania" ślizgu po smarowaniu? A może jeszcze wiesz coś na temat struturatorów, bo dla mnie to nowy temat i nie za bardzo wiem gdzie szukać.

Edytowane przez scatman_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam sprzętu SWIX i też jestem zadowolony. Ostrzałka to Edger pro. Ja jestem zadowolony i nie narzekam. Kąty trzyma idealnie. Żelazko SWIX. Prawidło i pazur TOKO. PIlniki Kunzmann. A jeśli mogę to mam pytanko do Kaja45, czy nie wiesz może gdzie kupić szczotkę obrotową, taką bodajże na wiertarkę do "wygłaskania" ślizgu po smarowaniu? A może jeszcze wiesz coś na temat struturatorów, bo dla mnie to nowy temat i nie za bardzo wiem gdzie szukać.

Napisałem Ci na priva, tu nie mogę bo posądzą mnie o kryptoreklamę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja urzywam katownika z kunzmana zawodniczy alu-profi ostrzenie od 83 do 90stopni i jest rewlacyjny tylko jest drogi:mad:i to sa mankamenty tych sprzetów za drogie

ps.szczotki to polecał bym kunzmanna przedstawiciel gliwice

Kątownik Kunzmann ALU-PROFI z rolkami bardzo dobry wybór, co do szczotek obrotowych poleciłbym Maplusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim!

Czyli na ostrzałce Kunzmanna nie naostrzę podcięcia dolnej krawędzi?

Jedyne co mnie trzymało przy zakupie ostrzałki to to że naostrzę obie krawędzie.

Tak że chyba trzeba założyć profesjonalny serwis z prawidłami i kątownikiem do tego pilnik, diament polerski i kamień i powinno być dobrze.

Czy do prawideł i kątownika wystarczy diament o dł. 70mm czy lepszy dłuższy 110mm?

Na jaki kąt ostrzycie narty na zawody? Ja miałem na 87 ale chyba zmienię teraz na 88 ponoć nie trzeba się tak agresywnie składać :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim!

Czyli na ostrzałce Kunzmanna nie naostrzę podcięcia dolnej krawędzi?

Jedyne co mnie trzymało przy zakupie ostrzałki to to że naostrzę obie krawędzie.

Tak że chyba trzeba założyć profesjonalny serwis z prawidłami i kątownikiem do tego pilnik, diament polerski i kamień i powinno być dobrze.

Czy do prawideł i kątownika wystarczy diament o dł. 70mm czy lepszy dłuższy 110mm?

Na jaki kąt ostrzycie narty na zawody? Ja miałem na 87 ale chyba zmienię teraz na 88 ponoć nie trzeba się tak agresywnie składać :)

Pozdrawiam

Ostrzałka Swing-Cut Kunzmanna jest przystosowana do obróbki dolnej krawędzi, ale wg. mnie to rozwiązanie jest mało dokładne, Kunzmann ma w swojej ofercie jeszcze inne ostrzałki, ale stałe np Pocket Combi krawędź boczna 89,88 a dolna 1 st. Co do diamentu musi pasować do prawidła (szerokość 25 mm) bo z kątownikiem nie będzie problemu (do niego zapniesz prawie wszystko). Ja poleciłbym Ci długość 110 mm. Jeżeli chodzi o kąty krawędzi bocznej narty to jest kwestia indywidualna, poziomu umiejętności, stylu jazdy itp. Ja używam 87 w swoich slalomkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z powyzszych postow juz to wynika, ale wtroce moje 3 grosze. Polecam katownik aluminiowy dowolnej dobrej firmy, Kunzmann tym rozni sie ze ma podkladki plastikowe ktore daja lepszy poslizg, dodatkowo Kunzman ma taka lapke na srube do mocowania pilnika jednak ja preferuje lapke na sprezynie bo szybciej mozna przestawic pilnik, a trzeba to robic co kilka pociagniec zeby narzedzie nie wyrabialo sie w jednym miejscu. Prawidlo plastikowe Kuzmann kosztuje grosze sprawdza sie bez problemu. Jezeli chodzi o pilniki, kamienie, diamenty, to ja preferuje krotkie narzedzia, zakaldam je wtedy rownolegle do krawedzi katownika, natomiast do podnoszenia przyda sie pilnik normalenj dlugosci. Preferuje dobry kamien od diamentu, diament ma wystajace krysztalki i dla tego trzeba pracowac wieloma grubosciami (droga impreza), kamien wystarczy gruby i drobny, najlepsze sa kamienie naturalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Mam taki problem: Zamierzam sobie nabyć pilnik diamentowy, a wiem że są różne "gradacje" (grubości?) takich pilników. Wiem że najlepiej byłoby polerować narty kilkoma takimi pilnikami, ale jako że moje fundusze są dosyć ograniczone to pewnie kupie sobie taki jeden. I właśnie tu jest problem, bo nie wiem o jakiej "gradacji" pilnik wybrać. Ktoś mi może doradzić? Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...