Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart.


Hadmat

Rekomendowane odpowiedzi

1.Meżczyzna

2.Wiek – 23 lata

3.Waga, 85kg przy 190cm

4.Doświadczenie – jeden sezon

5.Buty brak, używałem bardzo słabych z wypożyczalni, zamierzam kupić z flexem 100

6. Jeżdżę na Salomon Streetrace 8 165cm z tym ze model robiony dla wypożyczalni 880, stan bardzo słaby

7.Na jakich już jeździłem, nauka klasyczne Volkl 185 cm, Fischer RC4 około 185cm stary model gigantowy.

8.Preferuje jazdę ciasnymi skrętami przy średnich prędkościach, uczę się wytrwale funcarvingu. Satysfakcjonują mnie trasy strome, niekoniecznie dobrze przygotowane dlatego ze lubię wjeżdżać na wszelkie nierówności i hopki. Jestem zadowolony gdy czuje że zjechałem, nie preferuje jazdy turystycznej i odprężającej.

9. Kondycja – średnio 4-5 dni w tygodniu sala treningowa.

10. Umiejętności słabe 6

Chce kupić narty używane w cenie około 750 zł które będą twardsze od obecnie używanych. Czytałem ze powinienem celować w 2 slalomową narte

z kolekcji. Jako że maja być narty używane z powodu słabej kieszeni studenta, chce by były wytrzymałe. Odpadają narty firmy Atomic ponieważ ich wewnętrzna budowa mi nie odpowiada.

Narty które zaoferowano mi w sklepie to:

-Blizzard SLR IQ Magnesium 165cm sezon 07/08 za kwote 750 zł w bardzo dobrym stanie technicznym. Mam wątpliwości czy to nie za wysoka półka jak na mnie i co do producenta tych nart w porównaniu z poniższymi.

-Salomon EQUIPE SC 172cm sezon podobny za kwote 750 zł stan techniczny dobry/bardzo dobry.

Były mi też proponowane narty innych firm Head, Fischer, Völkl, Rossignol i mają na pewno większość ciekawszych modeli tych firm na składzie w lepszym stanie, dlatego nie zamykam się na inne modele. Wykluczam testowanie nart.

Proszę o opinie i rade bardziej doświadczonych narciarzy, co do mojego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm no i pare sprzeczności tutaj jest,

po 1 doświadczenie jeden sezon i mowisz ze budowa nart atomica Ci nie odpowiada :D a jeździłes?:)

po drugie co do butów to polecam chodzić i mierzyć więcej tematów dot butów znajdziesz w wyszukiwarce:)

co do nart to dobrze prawisz ale jeżeli chcesz skakać etc to dlaczego slalomki? może jakieś allroundy?

jezeli już chcesz tą slalomke to tak jak mowisz 2 slalomka 165 cm ja polecam fischera wc rc4 race sc bądz bardziej uniwersalnego progresora, albo coś z rodziny RX- wyboru jest masa

jeżeli jesteś nastawiony i masz możliwośc potestowania nart to tak zrób i wtedy wybierz to co najbardziej Ci pasuje tzn komfort jazdy etc, bo jeżeli jeździsz rok nie możesz kupić narty "za dobrej" bo jej nie opanujesz i możesz tylko sobie krzywde zrobić

co do nart blizzard to może koledzy ktorzy na nich jeździli sie wypowiedza ja uważam je za bdb narty-(firma).

pozdrawiam

Bugi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybkie odpowiedzi.

@bugajson

Budowa podkreślam wewnętrzna narty atomic mi nie odpowiada, ponieważ widziałem przekrój poprzeczny narty Atomic SL. Wyglądało to jak odlew czy też wtrysk masy, plus 2 pręty i blaszka która była nierówno położona. Konkurencyjna narta Fischera ma 2 warstwy drewna i 2 warstwy blachy co wygląda o niebo lepiej. Oczywiście jedno i drugie rozwiązanie może się równie dobrze sprawdzać przy nartach nowych, ale przy nartach używanych...?

Czytałem jak dobrać buty narciarskie, jedyne o co zapomniałem zapytać, to czy wygodny but o wysokim flexie (np. 130) może się sprawdzić przy narciarzu o przeciętnych umiejętnościach.

Slalomki a nie allroundy ponieważ maja mniejsze promienie skrętu które są przydatne przy funcarvingu. Wiem że są narty crossowe które mają taki ale czy to wystarczy. Jeżeli ktoś ma jakieś propozycje chętnie wysłucham.

,,Wykluczam testowanie nart", ponieważ opróżniłoby to mój zakup przez co musiałbym kupować w sezonie, co podniesie koszta i obniży jakość. Dodatkowo dochodzi kasa za wypożyczenie kilku par nart. Jestem studentem i dopóki nie pracuje musze dobrze liczyć.

@wojtus81

Starałem się być obiektywny na ile potrafię:) Zresztą jeżeli podwyższyłem swoją samo ocene to ze szkoda dla samego siebie. Na swoje usprawiedliwienie mam to że pierwsze pkt. w ocenie swoich umiejętności przy odpowiednim przygotowaniu fizycznym, w porównaniu do wyższej punktacji są stosunkowo proste do opanowania.

Pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8.Preferuje jazdę ciasnymi skrętami przy średnich prędkościach, uczę się wytrwale funcarvingu. Satysfakcjonują mnie trasy strome, niekoniecznie dobrze przygotowane dlatego ze lubię wjeżdżać na wszelkie nierówności i hopki. Jestem zadowolony gdy czuje że zjechałem, nie preferuje jazdy turystycznej i odprężającej.

9. Kondycja – średnio 4-5 dni w tygodniu sala treningowa.

10. Umiejętności słabe 6.

Ja uważam,tak jak wcześniej już Bugi napisał-troszkę to co tu napisałeś,wygląda jak masło maślane;)Mam wrażenie,że pragniesz zastąpić technikę kondycją lub siłą fizyczną,może się to przy funcarvingu okazać zgubne:rolleyes:

Co do wyboru nart-to z grupy race:cool:

Buty 80-100 flex wystarczą:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to narty slalomowe to chyba nie takie jakie Ci są potrzebna. To, że maja mały promień skrętu to nie znaczy, że ty takowym będziesz umiał pojechać. Do tego są to narty na twarde i dobrze przygotoewane stoki i gdy tak nie jest wiele tracą ze swoich znakomitych właściwości a do tego zaczynają być męczące, a bardzo męczące sa wtedy dla narciarzy słabych technicznie do jakich niestety będziesz sie zaliczał. Do tego gorzej nadają sie do takiej jazdy jaka lubisz. Są to narty sztywne i twarde do jazdy szybkiej, dośc mała tolerancja na błędy. Lepiej sobie poszukaj czegoś szerszego pod stopą (70-75mm) o promieniu 13-16 metrów i długości ponad 170 cm, w zasadzie nawet dłuższe ale w wielu modelach max to np 172 albo 176 więc musi wystarczyć. Buty o flexie 100 to dobry pomysł. A co do trwałości narty to ja nie wiem czy masz racje, osobiscie wątpię i na to bym uwagi nie zwracał, bardziej na stan narty i to z obu stron (oczywiscie ważniejszy dół ale jak gora zmasakrowana to nie bez powodu) oraz na grubosć krawędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj napoczątek to naucz sie prawidłowo jeździć a nie myśl o fun carvie bo jak chcesz funcarve to pogadaj z nexcomem jest tu taki na forum to ci powie co i jak, buty 130 zapomnij bo to but nie dla początkującego, prędzej byś kości połamał i zniechęcił sie do jazdy wazysz tyle co ja więc kompromis pomiędzy twardością a wygodą to flex ok 100

co do budowy to śmiać mi sie chcę troche z tego co piszesz bo jak dla mnie nie masz zielonego pojęcia czym to się je:) i na takim poziomie umiejętności takie wyroki są troche smieszne- ale no od taka moja dygresja,

ja też jestem studentem więc wiem o co kaman:)

ale wracając do meritum jeżeli chcesz narty dzięki którym będziesz "tańczył"(ciasne slalomowe skręty" kup sobie fischer rc4 race sc bądz każdą inną narte 2 od góry slalomke jak jesteś oczywiscie odważny:) bo zaufaj że jak jeździsz rok to dużej różnicy nie wyczujesz między tymi nartami:). Wg mnie powinieneś podejść do tematu troche mniej ambitnie i kupić narty które wybaczają troche więcej błędów no ale to tylko ja bym tak zrobił a decyzja nalezy do Ciebie.btw zastanow się także nad rossignolem i dynastarem bo też mają fajną oferte :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie:);)Hadmat poczyta trochę na forum i innych o funcavingu,o doborze sprzętu/nart i butów/i będzie dobrze:)Na dzień dzisiejszy musi zrozumieć,że jazda bez kijków-to nie jest jeszcze fun;)Może na początek nauka skrętu ciętego i innych ewolucji narciarskich,których nie da się nauczyć przez jeden sezon.Jest młodym i wysportowanym mężczyzną-to i na race da sobie radę,chociaż faktycznie lepszą nartą byłby allround z wyższej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dareklewandowski

Masz złe wrażenie, gram w siatkówkę oprócz fizyki jest tam potrzebna i technika. Poprostu nie jestem polonistą i mogłeś mylnie mnie ocenić.

Co do budowy.

Przecież to jest moja własna opinia, w zasadzie nie potwierdzona. Wystarczy mi ona by zrezygnować z wyrobów owej firmy. Jestem studentem Mechaniki i Budowy maszyn i wiem ze produkcja typu ,,wtrysk" jest dużo tańsza, a czy równie dobra?

Sedno tematu jest takie że próbowałem swoich sił na nartach o budowie race która mi odpowiadała, były też nieco miększe niż owa klasa. Jeżeli uważacie że narta twardsza uniemożliwi mi dalszy rozwój, to będę musiał wziąć to pod uwage i pozostane przy moich Streetrace 8 z wypożyczalni.

Ja wcale nie napisałem że potrafię jeździć funcarvingiem. Uczyc w moim mniemaniu nie oznacza tego samego co potrafić. Jednak żeby być konsekwentnym, czy narty nie powinny być dedykowane do tego co się chce robić w przyszłości?

Edytowane przez Hadmat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dareklewandowski

Masz złe wrażenie, gram w siatkówkę oprócz fizyki jest tam potrzebna i technika. Poprostu nie jestem polonistą i mogłeś mylnie mnie ocenić.

.

Nie chodzi o technikę w siatkówce,a w narciarstwie:confused:Pewnie,że najlepiej jest jak technika idzie w parze z kondycją i siłą fizyczną,ale w narciarstwie czasmi łatwiej jest braki kondycje zastąpić techniką,gorzej odwrotnie;)

Jeśli już jeździłeś na slalomce,to jak chcesz to możesz celować w Salomona/cena/,ale może lepiej skup się na początku nad doskonaleniem techniki,a do fun "nienagannej";)

Pozdr.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o technikę w siatkówce,a w narciarstwie:confused:Pewnie,że najlepiej jest jak technika idzie w parze z kondycją i siłą fizyczną,ale w narciarstwie czasmi łatwiej jest braki kondycje zastąpić techniką,gorzej odwrotnie;)

Jeśli już jeździłeś na slalomce,to jak chcesz to możesz celować w Salomona/cena/,ale może lepiej skup się na początku nad doskonaleniem techniki,a do fun "nienagannej";)

Pozdr.:)

Chciałem uświadomić ze skoro gram w siatkę i zdaje sobie sporawe ze nie tylko fizyczność jest potrzebna by dobrze grac przykład Giba. Wiem ze takie przełożenie jest i w narciarstwie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o radę to ja dostałeś od kilku osób. Wyciagnij z nich wnioski filtrując przez sito pod tytułem "ja i moje doświadczenia, oczekiwania i możliwości" i już. Jak nie wybierzesz to pojeździsz, co więcej, pewnie nie dowierz sie i nie porównasz jakto by było gdybym wybrał inaczej. Ja tam podchodzę defenzywnie - narty race po roku to chyba za szybko i raczej bez sensu. To są narty dedykowane dla bardzo dobrze jeżdżących. Też kiedyś grałem i to dosyć długo w siatkówkę i pamiętam dobrze, że po roku treningów po kilka razy w tygodniu naprawdę niewiele potrafiłem - tu jest dosyc podobnie jeśli już trzymamy sie tej ścieżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ciebie to krok do przodu a ja akurat stoje w miejscu.

Najgorzej iść do tyłu;)oczekuj spokojnie zimy i ćwicz pod okiem doświadczonego instruktora,aby jak najszybciej jeździć fun.Możesz wyjechać z szkołą narciarską i poznasz techniki narciarskie/łącznie z doradztwem sprzętu/Łatwo jest wydać pieniądze lub zniechęcić się do narciarstwa-poprzez zły dobór sprzętu lub gorzej,przez kontuzję.Uwierz Nam,że ciężko coś doradzić-za dużo niespójności;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o radę to ja dostałeś od kilku osób. Wyciagnij z nich wnioski filtrując przez sito pod tytułem "ja i moje doświadczenia, oczekiwania i możliwości" i już. Jak nie wybierzesz to pojeździsz, co więcej, pewnie nie dowierz sie i nie porównasz jakto by było gdybym wybrał inaczej. Ja tam podchodzę defenzywnie - narty race po roku to chyba za szybko i raczej bez sensu. To są narty dedykowane dla bardzo dobrze jeżdżących. Też kiedyś grałem i to dosyć długo w siatkówkę i pamiętam dobrze, że po roku treningów po kilka razy w tygodniu naprawdę niewiele potrafiłem - tu jest dosyc podobnie jeśli już trzymamy sie tej ścieżki.

Nie chodzi mi o to że nie wyciągnąłem wniosków z tego tematu. Chodzi o to że zdawałem sobie sprawe ze jestem słabym narciarzem czyli jest to słabe 6. Dlatego to że dareklewandowski myślał że ja dzięki rozmowie, zrozumiałem że długa droga przedemną. Wiedziałem o tym zaraz na początku gdy pisałem, po prostu co niektórzy są uczuleni na tego typu zachowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Chodzi o to że zdawałem sobie sprawe ze jestem słabym narciarzem czyli jest to słabe 6. Dlatego to że dareklewandowski myślał że ja dzięki rozmowie, zrozumiałem że długa droga przedemną. Wiedziałem o tym zaraz na początku gdy pisałem, po prostu co niektórzy są uczuleni na tego typu zachowanie.

Najlepiej kiedy narciarz zdaje sobie sprawę i zrozumie,że narciarstwo to jest długi proces doskonalenia,nawet po 20 sezonach jest zawsze coś czego nie potrafimy.Owszem można przez 7 dni nauczyć się podstaw narciarstwa,tym bardziej daje taką możliwość narciarstwo współczesne,ale będzie brakowało tego doświadczenia,które jest niezbędne do bezpiecznej jazdy;)Uczymy się czuć śnieg!:rolleyes:

Po jednym zaliczonym sezonie piszesz,że nie interesuje Cię narciarstwo rekreacyjne?,to jakie!,opisujesz hopki,strome stoki itp..:eek:Może lepiej zgłoś się do klubu i będziesz uczył się jazdy sportowej.Każdy z Nas ma długą drogę do doskonałości -dlatego Nas to tak ciągnie i nie nudzi:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kiedy narciarz zdaje sobie sprawę i zrozumie,że narciarstwo to jest długi proces doskonalenia,nawet po 20 sezonach jest zawsze coś czego nie potrafimy.Owszem można przez 7 dni nauczyć się podstaw narciarstwa,tym bardziej daje taką możliwość narciarstwo współczesne,ale będzie brakowało tego doświadczenia,które jest niezbędne do bezpiecznej jazdy;)Uczymy się czuć śnieg!:rolleyes:

Po jednym zaliczonym sezonie piszesz,że nie interesuje Cię narciarstwo rekreacyjne?,to jakie!,opisujesz hopki,strome stoki itp..:eek:Może lepiej zgłoś się do klubu i będziesz uczył się jazdy sportowej.Każdy z Nas ma długą drogę do doskonałości -dlatego Nas to tak ciągnie i nie nudzi:rolleyes:

Muszę zgodzić się z tym niemal w 100%. Hopki i strome stoki, lubię to, co z tego że wyglądam bardziej pokracznie jak stok przytłacza mnie prędkością i musze inicjować początek sekretu klasykiem, jeżeli czuje satysfakcje jak pojadę wystarczająco czysto ,,w moim mniemaniu" choćby 2 skręty pod rząd. Jeżeli przyspieszony oddech (nie mylić z potrzebą podniesienia adrenaliny) to jest to o co właśnie mi chodzi? W zasadzie można i to nazwać rekreacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tutaj widze,że jak narazie musisz sobie darować te strome stoki i nauczyć się tej "bazy"- nie zrozum mnie źle ale by czerpać większa frajde z jazdy takimi stokami i hopkami i niewiadomo czym to musiał byś mieć min.2 pary nart jedne na "hopki" i drugie slalomki jakie masz zamiar kupić, wg. mnie odpuść narazie te strome stoki a zacznij od nauki TECHNIKI jazdy na nartach na mniej wymagających górkach- bo dzięki tej nauce tez będziesz miał przyspieszony oddech po 2 da ci to też frajde jak zaczniesz jeździć czysto technicznie i potem jak wskoczysz na taki stromy stok to będzie bajka. Mam wielu znajomych którzy zaczynali swoja przygode od jazdy z NOSALA bądz innej stromej górki bo wydawało im się ze im stromiej tym łatwiej- i coś w tym może jest, jednak gdy poszli na łagodniejsze górki jazda wyglądała zupełnie inaczej- trudniej a dlaczego? bo brakowało techniki a w narciarstwie chodzi o to żeby zjechać technicznie z każdej górki czyż nie?:)

więc bracie powodzenia życzę i wytrwałości w dążeniu do idealnej techniki, jak coś możesz śmiało nas pytac- i czasem możemy pojechać na "ostro z tematem" ale tylko dlatego by ukierunkować na dobre tory:) bo sami to przerabialiśmy i lepiej uczyć się już na czyiś błędach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...