Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polskie Muzea Narciarstwa


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

Muzeum Narciarstwa w Cieklinie utworzone zostało w 2008 roku, dzięki staraniom samorządu Gminy Dębowiec, kolekcjonerów oraz mieszkańców Cieklina.

Osoby, które miały decydujący wpływ na powstanie muzeum to Barbara Prinke-Kusiba, współwłaścicielka kolekcji Józefa Kusiby, Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec oraz dr Leon Rak - wykładowca Instytutu Kultury Fizycznej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Dla potrzeb muzeum przystosowano budynek nowego Wiejskiego Domu Kultury w Cieklinie. Patronem muzeum został Stanisław Barabasz, który przebywał w Cieklinie w 1888 roku i za pomocą dworskiego stelmacha wykonał pierwsze narty w Polsce. To wydarzenie zapoczątkowało historię polskiego narciarstwa.

Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się 10 kwietnia 2008 roku.

Dodam tylko od siebie, że wstęp do Muzeum jest bez opłat oraz, że Muzeum posiada interesującą Stronę Internetową gdzie można sporo się o nim dowiedzieć (mam nadzieję, że Strona ta będzie nadal budowana :))

http://www.muzeum-narciarstwa.pl/index.html

Zabłąkanym w Rejonie Cieklina, Jasła, Gorlic - polecam...

...sam planuję wypad w tamte strony w okolicach września - więc postaram się coś skrobnąć więcej w tym temacie.

Zamieścić Fotogalerię.

--------------------------------------------------------------------------

Drugim Muzeum jakie odnalazłem w Necie (wcześniej nie miałem pojecia, że istnieje bo z pewnością bym je odwiedził w tym Sezonie) jest mini muzeum w Wiśle.

Muzeum to założone zostało w 1991r. Znajdują się tu bardzo cenne eksponaty związane z uprawianiem narciarstwa na terenie Beskidów (m.in. narty skokowe Adama Małysza, Piotra Fijasa, Erwina Fiedora).

Wstęp jest również bez opłat.

http://miasteria.pl/miejsce/Muzeum-narciarstwa-Wisla.html

--------------------------------------------------------------------------

Czyżby w Polsce były jedynie dwa tego typu miejsca?

Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkich temat zainteresuje osobiście ale...

...ale z pewnością dla Dzieci, które są z Nami w Górach niewątpliwie może To być jakaś atrakcja.

Sam osobiście po wizycie TUTAJ (chodź nie jest to Muzeum Narciarstwa ;) ): http://www.muzeumzabawek.eu/mziz/

Bardzo pozytywnie byłem zaskoczony.

Tych, którzy tam byli, w Dwóch wyżej wymienionych miejscach zachęcam do wpisania Opinii na ich temat.

pozdrawiam

marboru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksem jest sytuacja oczywiście w Zakopanem, gdzie od lat planuje się powstanie Muzeum Narciarstwa, ale na razie się planuje...

Przy okazji kilku ciekawych wystaw poświęconych Tatrom i osobom z nimi związanym, oglądałem wielokrotnie ciekawe eksponaty. Warto by było, aby w końcu takie miejsce powstało. We Lwowie nie da rady (tam też polskie narciarstwo zaczynało się), więc może w Zakopanem kiedyś.

Sytuację opisuje ten artykuł http://z-ne.pl/s,doc,25830,1,1721.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksem jest sytuacja oczywiście w Zakopanem, gdzie od lat planuje się powstanie Muzeum Narciarstwa, ale na razie się planuje...

Przy okazji kilku ciekawych wystaw poświęconych Tatrom i osobom z nimi związanym, oglądałem wielokrotnie ciekawe eksponaty. Warto by było, aby w końcu takie miejsce powstało. We Lwowie nie da rady (tam też polskie narciarstwo zaczynało się), więc może w Zakopanem kiedyś.

Sytuację opisuje ten artykuł http://z-ne.pl/s,doc,25830,1,1721.html

W sumie ktoś mógłby stworzyć na początku może jakąś ekspozycję w Muzeum Tatrzańskim :confused: zanim by z planów zrodził się jakiś konkret.

Wiadomo, że jedna jaskółka Wiosny nie czyni, ale...

A co do zabytków Zakopanego, to ciekawe, czy w "Dom pod Jedlami" zakończył się remont...bo od kiedy pamiętam remont tam trwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mam pecha, bo jak jestem w Zakopcu to często mieszkam gdzieś w pobliżu Kuźnic, bądź na Drodze na Antałówkę (Koci Zamek) i często w stronę Kozińca chodzę na spacery...za każdym razem trafiam na jakiś remont, bądź coś innego :confused:...w każdym bądź razie nie udało mi się tego miejsca zwiedzić - bo dla odwiedzających jest zamknięte :(

W sumie w tym roku byłem na Twoim podwórku dwa razy - mogłem spreparować jakieś piwko...tym bardziej, że mieszkasz niedaleko...szkoda...

...no ale co się odwlecze to nie uciecze :)

Jak pogoda pozwoli to planuję Definitywnie zamknąć Sezon na Kasprowym pod koniec miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Zakręcony Pozytywnie - Mieczysław Król-Łęgowski Kolekcjoner Nart.

Nie tak dawno ukazał się radiowy reportaż, z tym Góralem z Zakopanego, który opowiada o swojej Kolekcji.

Kiedyś to były narty...

- Nie wiem czy jest w Zakopanem budynek, który by te narty pomieścił - mówi Mieczysław Król-Łęgowski, który w swojej prywatnej kolekcji ma 350 starych desek zjazdowych.

- Każda z tych nart ma swoją historię - mówi kolekcjoner w reportażu Polskiego Radia - Jedna z najstarszych nart jakie posiadam, to norweska deska spod góry Bergen. Podejrzewam, że pochodzi z lat 90. XIX wieku - dodaje.

Zbieranie starych nart to niełatwe zajęcie. Bohater reportażu szuka ich na podhalańskich strychach, odkupuje od właścicieli, a co ciekawsze sportowe eksponaty sprowadza nawet z zagranicy. Wszystkie narty sam naprawia i zabezpiecza przed zniszczeniem.

- Po wojnie o narty na Podhalu było bardzo ciężko, bo Niemcy wprowadzili taką restrykcję, że nie wolno było mieć nart dłuższych niż półtora metra - opowiada Mieczysław Król-Łęgowski - Na tak krótkich nartach ciężko było się przez góry przedostać na Węgry, a kurierzy przynosili pocztę z zachodu. Na Podhalu zostało bardzo mało starych nart, przecież każdy góral wolał je spalić, niż Niemcom oddać.

Wśród zbiorów Pana Mieczysława znajdują się cenne deski, na których polski kurier w czasie wojny przyjechał z Węgier. Są tam także narty Adama Małysza, Justyny Kowalczyk, czy Wojciecha Fortuny. W kolekcji znajdują się też łyżwy, gogle, sanki, a także archiwalne zdjęcia sportowców.

- Udostępniam kolekcję turystom. Chciałbym, żeby ludzie to oglądali, bo na Podhalu mamy się czym pochwalić - mówi Mieczyslaw Król-Łęgowski.

Jeżeli chcieliby Państwo zobaczyć zakopiańską kolekcję, proszę dzwonić do Pana Mieczysława Króla-Łęgowskiego, tel. 0–18 20 68 232.

Reportaż do odsłuchania oraz galeria zdjęć znajduje się na stronie Polskiego Radia pod linkiem: http://www.polskieradio.pl/24/112/Artykul/284381,Kiedys-to-byly-narty

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakręcony Pozytywnie - Mieczysław Król-Łęgowski Kolekcjoner Nart

Niebawem sie wybieram do Zakopca, na pewno kolekcję zobaczyć chcę zatem :)

Ja mam narty z lat 50 -tych, 60-tych są tez satre kije, buty.

Mamy też i młodsze takie z lat 80-tych i kolejno.

Nawet łyżwy.

Jest do nich sentyment, nigdy bym ich nie sprzedała, prędzej moje nowe zakupione w grudniu niż wałasnie takie:)

Moja rodzina jeżdzi od pokoleń. jakies 4 lata temu odkryłam składzik w piwnicy takiego sprzętu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam narty z lat 50 -tych, 60-tych są tez satre kije, buty.

Mamy też i młodsze takie z lat 80-tych i kolejno.

Nawet łyżwy.

Jest do nich sentyment, nigdy bym ich nie sprzedała, prędzej moje nowe zakupione w grudniu niż wałasnie takie:)

Przyznam się...że tęsknię za swoimi pierwszymi Polsportami...żałuję, że ich nie mam i co najgorsze - niepamietam co się z Nimi stało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się...że tęsknię za swoimi pierwszymi Polsportami...żałuję, że ich nie mam i co najgorsze - niepamietam co się z Nimi stało :(

a ja mam takie :) białe z niebiesko - fioletowym napisem :) kije tez białe:)

Kurcze byli tacy jak Józiu Oppenheim co robił zawody, zjazd z jajkiem na łyzeczce, z Orlej - z Koziego Wierchu, tylko gdzie, nie do doliny Pieciu Stawów, to za łatwe:)

jescze na jakich nartach:) a gdzie tam bielizna termoaktywan;)

polecam pozycje "W strone Pysznej "

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje Polsporty, były wersją dla Dzieci.

Białe, plastikowe, długości 120cm, z bardzo dziwnymi wiązaniami...wiązaniami na normalne buty z taką sprężyną dziwną...no a wtedy Człowiek miał kozaki "Balerony", czyli tzw Relaxy.

Pamiętam jak drałowałem późną nocą na Osiedlową górkę by pojeździć...

Wspomnienie z Dzieciństwa z tymi nartami bezcenne!!!

Chłopaki "z Bloku" mieli podobny Sprzęt, przez wielkie S.

Organizowaliśmy slalomy z pomiarem czasu, smarowaliśmy te narty świeczkami...a nawet tworzyliśmy malutkie skocznie narciarskie i skakaliśmy, który dalej...

Było się tym Królem Nart :D :D :D

...oj - te wspomnienia z Dzieciństwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Ewa napisała, polecam także wszystkim gorąco książkę "W stronę Pysznej".

Nie dość, że z jajem, to naprawdę kawał historii narciarstwa tatrzańskiego (polskiego) z pierwszej połowy XX wieku można obejrzeć oczami wyobraźni.

A najlepsze jest to, że w trakcie lektury dochodzi się do wniosków, że część naszych dyskusji i zachowań nie różni się od tych sprzed blisko 100 lat, jak choćby debaty na temat braku śniegu w Tatrach w okresie świąt i coraz gorsze zimy, czy dyskursy w temacie wyższości suchej deski nad smarowaną, nie wspominając o podziale na boiskowców ćwiczących podręcznikowe ewolucje i tych prawdziwych narciarzy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...