Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Tekst o zimie


Rekomendowane odpowiedzi

Natknęłam się właśnie na taki tekst:

Zima przychodzi w październiku i stacza zażarte walki z halnym wiatrem, który swoim gorącym oddechem niszczy jej pracę i hamuje jej uparte wdzieranie się w Tatry. Lecz siła wiatru prędko się wyczerpuje. [...]

Przybywa ta zima, niekiedy jawnie i otwarcie, na skrzydłach zachodniego wichru, którego wilgotny dech, dotknąwszy zimnej pustyni Tatr, marznie i zawala je od razu grubym pokładem śniegu [...] Niekiedy zaś zima skrada się podstępnie i tajemniczo. W chłodnym powietrzu zawisa cicha, gęsta i wilgotna mgła, opada nisko i zalega mrokiem wilgotnym i głuchym [...]. I oto pewnego dnia ten mrok szary, ciężki, beznadziejny rozdziera się o wschodzie i na tle przesiąkniętego blaskiem nieba jaśnieją Tatry białe, jak z jednej bryły marmuru, promieniste, jasne, świetne, olśniewające, rzeźwe i wesołe [...] że się zdają same tylko światłem [...].

Stylistyka młodopolska (trochę jej zresztą wykroiłam gwoli strawności), ale ładne, prawda?

PS. I jeszcze jedno ładne:

Ludzi trzeźwych, jak wiadomo, rozmnożyło się u nas w ostatnich czterdziestu latach znacznie ponad istotną potrzebę życia.

Pisane: 1903-1905

Edytowane przez Maria
PS
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piękny tekścik:)

Mam ten widok przed oczami, i już nie mogę się doczekać aby go zobaczyć w rzeczywistości. Do zimy jeszcze taki szmat czasu:(.

Co się tyczy PS-a, to niestety obecnie mamy tendencję spadkową ludzi trzeźwych. Szczególnie za kierownicą (taki żarcik), ci trzeźwi albo wymarli w ostatnich czterdziestu latach, lub zaniknęła u Nich istotna potrzeba życia :D:D:D

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piękny tekścik:)

Do zimy jeszcze taki szmat czasu:(.

Już coraz bliżej :). A z tymi trzeźwymi, to autor miał na myśli ludzi nie zainteresowanych czymkolwiek innym niż praktyczne aspekty bytu. Nie był to z pewnością komplement ;) . I pomyśleć, że to napisano już przeszło sto lat temu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już coraz bliżej :). A z tymi trzeźwymi, to autor miał na myśli ludzi nie zainteresowanych czymkolwiek innym niż praktyczne aspekty bytu. Nie był to z pewnością komplement ;) . I pomyśleć, że to napisano już przeszło sto lat temu...

Tak przypuszczałem:D, po prostu pozwoliłem sobie dla żartu wykorzystać "niespójność" naszego kochanego języka.

Mam nadzieję, że nie uraziłem;)

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne ;) a ja teraz wybieram się w Tatry, choć nie jak u pisarza "[...] białe, jak z jednej bryły marmuru, promieniste, jasne, świetne, olśniewające, rzeźwe i wesołe [...] że się zdają same tylko światłem [...]"

Orla Perć ;) (niżej linki)

http://fotogalerie.pl/fotki/27/41/89/m/1180606937494.jpg

http://www.fotografie.nowytarg.pl/foto/nowosci/orla_perc.JPG

http://tatrywysokie.pl/wp-content/uploads/2009/09/orlaperc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie. Może i mnie się uda wyskoczyć w Tatry odpocząć od obrzydliwych spraw trzeźwych ludzi ;) - a z mojej bieżącej miejscówki mam bliżej w słowackie Wysokie Tatry niż do Zakopanego :D.

Wogóle Słowacja powinna oddac nam Tatry :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D:D:D Aleście trafili! Te słowa o "trzeźwych" ludziach pochodziły z komentarza S. Witkiewicza do stosunku Polaków do sporu między Galicją (a właściwie Polską) i Węgrami o Morskie Oko. Otóż takich to nie obchodziło. Ale teraz żaden Hohenlohe nie grodzi swoich terenów łowieckich i nie szczuje żandarmów na polskich turystów, więc chyba można odpuścić Słowakom. Czasem jednak coś się na świecie zmienia na lepsze - każdy może sobie spokojnie łazić po całych Tatrach. A pamiętam jeszcze, jak Ojciec z Wołowca pokazywał mi Rohacze - zupełnie niedostępne, i opowiadał o nich jak o krainie z bajki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kiedy jestesmy w szengen to niema to znaczenia czy tamta część Tatr jest słowacka czy nie ze względu na to, że dojazd tam się nie zmienia i w zasadzie to słowacy i tak lepiej dbają o góry niz my. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a propos shengen jeszcze mi się coś ładnego przypomniało. Przytaczam z pamięci, w ogólnym zarysie, bom daleko od biblioteki. Wańkowicz, na Bliskim Wschodzie podczas wojny toczy się dyskusja, jak długo ta wojna potrwa. Padają różne hipotezy, nie oparte o żadne rozumowanie, raczej postawione dla pocieszenia: rok, dwa lata... Wtedy redaktor (postać do pewnego stopnia będąca samym autorem) rzuca prowokacyjnie:

- Sześć lat!

- Ale dlaczego?

- Poprzednia trwała cztery, a teraz zasoby są przynajmniej o połowę większe, wystarczą na sześć.

- A co będzie potem?

- Rosja zajmie pół Europy.

- Czemu?

- Bo gdzie pusto, ciecz się wlewa.

- A co nastąpi w końcu?

- Cywilizacja ogólnoświatowa oparta o wartości uniwersalne! - wypalił nasz bohater.

Edytowane przez Maria
poprawka błędu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hej, i do tej wizji już bliżej. Pozdrowienia z okazji 22 lipca! Od dziś zostaje już tylko 2 miesiące do końca tej ohydy (lata). Dnia ubywa, zima zbliża się nieuchronnie :) . Już bliżej niż dalej :) (co prawda, ostatni raz jeździłam na nartach 30 maja, ale tylko z uporu, naprawdę przyzwoite warunki można było liczyć do początku maja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...