Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Awarie wyciągów


Bumer

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj ewakuowano narciarzy z wyciagu krzesełkowego w Krynicy - Azotach który uległ awarii. Z tego co wyczytałem w informacjach na ten temat, przyczyną awarii był brak zasilania energetycznego. Parę lat temu przeżyłem awarię wyciagu w Wierchomli. Padło zasilanie, ale włączono agregat prądotwórczy i wyciąg ruszył, bardzo powoli, ale ruszył. W ciagu około godziny udało się opróżnić wszystkie krzesła. Porównując obie te awarie wydaje mi się, że w Krynicy nie było awaryjnego zasilania! W związku z powyższym mam pytanie do bardziej zorientowanych w tej materii. Czy w ogóle jest mozliwe dopuszczenie wyciagu bez awaryjnego zasilania? Na Azotach wyciag jest prowadzony dość nisko i po drabinie sprowadzono narciarzy na ziemię, ale co by było np. w Kielcach na Telegrafie, gdzie wyje.... podporę w niebo że ho, ho!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 stycznia tego roku byłem na Czarnej Górze i też przytrafiła się tam przerwa w zasilaniu, która trwała ok. pół godziny, ale obsługa wyciągu nie czekała i natychmiast włączyła agregat żeby umożliwić wszystkim opuszczenie wyciągu - długie siedzenie na unieruchomionym wyciągu jest mało komfortowe

Zasilanie awaryjne ze spalinowego agregatu prądotwórczego powinno być normą we wszystkich wyciągach narciarskich, na których wyjeżdża się do góry kilka metrów nad ziemią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie ma przypadkiem przepisów nakazujących mieć stacjom narciarskim zasilanie zastępcze na wypadek awarii - bo mi coś takiego obiło się o uszy kilka lat temu.

A z drugiej strony dziwi mnie- jeżeli takich przepisów nie ma, że nie posiadają na stacji agregatu prądotwórczego, przewidujący ludzie w domach już mają agregaty na wypadek awarii prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem że uruchomili wyciąg przejechał 2 metry i stanął, a potem to tylko akcja ratunkowa.

Mój kolega też kiedyś miał koło zapasowe- tylko że dziurawe! W obliczu takich wpadek zupełnie inaczej wyglada sprawa bezpieczeństwa korzystania z wyciągów.Byłem przekonany że sprawne awaryjne zasilanie to konieczność! Na tych właśnie Azotach, zawsze jeżdżę krzesłem, mimo że jest wolniejsze od orczyka. Często korzystając z wyciągów jestem dość lekko ubrany bo to pomaga w jeżdzie. Jak zmarznę- pożytek ze mnie maja w barze. Gdyby mnie wówczas coś takiego spotkało to nie wyobrażam sobie np. siedzenia 2 godzin w powietrzu. Lepiej niechby była przy każdym krzesle lina do ewakuacji!:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega też kiedyś miał koło zapasowe- tylko że dziurawe! W obliczu takich wpadek zupełnie inaczej wyglada sprawa bezpieczeństwa korzystania z wyciągów.Byłem przekonany że sprawne awaryjne zasilanie to konieczność!

Na jesieni mieli treningi ze strażakami więc agregaty powinny być sprawdzone, a jak to w życiu jest to wiadomo pieczątka.... i następny.

Na tych właśnie Azotach, zawsze jeżdżę krzesłem, mimo że jest wolniejsze od orczyka.

To się uzupełniamy bo ja akurat na odwrót ze względu na szybkość i ilość ludzi do krzesła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...