Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Telemarkiem jeździć to jest to


McKaczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Znalazłem takie oto cudo w necie:

Ponieważ jeżdżę na nartach z powodu odległości w góry około 20 dni w roku. Ograniczyłem się do śmigania po trasach. Ale korci mnie coraz bardziej do poza trasowego puszystego śmigania. Mam pewne braki w ogarnięciu stylów i sprzętu do takich właśnie wygibańców.

Dlatego pytanie. Czy narty które ten gościu ma (z odpinanymi piętami) to właśnie narty telemarkowe? Można w nich podłazić do góry?

Czy w nartach z odpinaną piętą da się ją zespolić na stałe i zjeżdżać klasycznie po twardym stoku?

Wybaczcie pewnie dla niektórych dziecinne pytania ale niestety nie mam zbyt obeznanych z tematem znajomych od których bym coś się dowiedział :)

Jestem przed zakupem nowych nart i dlatego tak męczę :)

Myślę o coombackach k2. Da się z nich zrobić taki zestaw jak na filmie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ten gość używa,ale niemal na pewno jego sprzęt (wiązania) nadają się do podchodzenia z fokami.Jeździ telemarkiem,więc na pewno ma sprzęt nadający się do jazdy telemarkiem. :wink:

K2 Coomback sam używam i jak dla mnie te narty są rewelacyjne!!!Są to narty jak najbardziej turowe,czyli bardzo lekkie i nadające się do podchodzenia.Tyłem nimi nie pojeździsz,bo do takich tricków potrzeba nart z gatunku "twin tips". Natomiast na pewno nie ma przeciwwskazań żeby pomykać telemarkiem.Ja je używam również na przygotowanych trasach,bo są baaardzo wszechstronne i jak dla mnie to zwykłe narty AM,ze sporymi możliwościami jazdy poza trasowej!Poza trasowej nie tylko w puchu,również w bardzo zmiennych warunkach,nawet w lodoszreni. :cool::

Jedna uwaga - Coombacki wymagają przyzwyczajenia!Proces adaptacji dość długi,ale później już tylko pozostaje "miód w gębie". Cierpliwi będą wynagrodzeni... :cool::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmie masz narciarza jadącego stylem nordyckim czyli telemarkiem. W takich nartach można zarówno zjeżdżać jak i podchodzić (po założeniu fok).

Znacznie popularniejszy jest jednak styl alpejski (pięta unieruchomiona) dedykowany do zjazdu. Wystarczy jednak zamontować do nich wiązania z możliwością uwolnienia pięty (do podejścia) i można połączyć swobodę podchodzenia z wolną piętą i zalet zjazdu z nieruchomą. Taka idea przyświeca zestawom turowym doskonałym do freeridu i skituringu.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujot, nie bardzo rozumiem. Styl nordycki/telemark - mogę zjeżdżać i podchodzić. Styl alpejski - mogę zjeżdżać lub jak zmienie wiązania mogę zjeżdżać i podchodzić. Czyli co? Czym to się różni. Mogę prosić o przykład doskonałego zestawu do skituringu i zjazdu z wpiętą piętą:laughing:

Sory, że męczę ale jestem zdesperowany żeby zakupić sprzęt (promocje, obniżki).

Johny_narciarz słuszna uwaga z tą jazdą do tyłu na coombackach. Dzięki wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujot, nie bardzo rozumiem. Styl nordycki/telemark - mogę zjeżdżać i podchodzić. Styl alpejski - mogę zjeżdżać lub jak zmienie wiązania mogę zjeżdżać i podchodzić. Czyli co? Czym to się różni. Mogę prosić o przykład doskonałego zestawu do skituringu i zjazdu z wpiętą piętą:laughing:

Sory, że męczę ale jestem zdesperowany żeby zakupić sprzęt (promocje, obniżki).

Johny_narciarz słuszna uwaga z tą jazdą do tyłu na coombackach. Dzięki wielkie.

Na sprzęcie telemarkowym się nie znam i nie jeżdżę tą techniką. Na pewno w zjeździe są spore ograniczenia - jakkolwiek widziałem zawodników pomykających tak slalom. Wydaje mi się, że wymaga też lepszej kondycji a kolana pracują w niezbyt optymalnym zakresie kątów.

Skituring (skialpinizm) i freeride mają wiele wspólnego. Można by powiedzieć, że pierwsze jest lżejszą sprzętowo wersją drugiego. Używa się wygodnych do podchodzenia butów z podeszwą (waga 2.5-3.5 kg para), specjalnych wiązań - bądź szynowych (wytrzymalsze, cięższe) bądź kłowych. Narty są wykonane z lżejszych gatunków drewna, bez warstwy titanalu ale to normalne narty o geometrii zależnej od celu. W freeridzie narty są raczej szersze i dłuższe w skituringu mają 75-85 mm pod stopą i długość wzrostu w skialpiniźmie bywają jeszcze krótsze. Ogólnie aby dobrze dobrać zestaw trzeba sporo wiedzieć. Znać cel, zalety i wady poszczególnych, bardzo różnych rozwiązań. Sprzęt jest bardzo drogi (np dwie pary butów które mam, katalogowo, 4000 zł), wiązania - jakiekolwiek 800 - 1200 zł, narty 800 - 1200 zł, foki minimum 400 zł, harszle 200 zł, kije 300 zł. Obowiązkowy sprzęt lawinowy ABC - 1200 zł, nieobowiązkowy abs - 2000 zł, raki, czekan, uprząż, dobra odzież - to też kosztuje.

Ale absolutną podstawą jest jazda w ekipie (najlepiej 4 osobowej ale chociaż towarzysz) z dobrą znajomością zagadnień ograniczania zagrożenia. Czyli obowiązkowo kursy lawinowy i chociaż elementy wspinaczki zimowej i taktyki jazdy. To nie są żarty. Piszę o tym nie aby Cię odstręczyć - wprost przeciwnie naprawdę warto. To jest droga do spokojnego wykonania w ciągu paru lat a nie na łapu capu bo jest akurat promocja. Zaczynając spokojnie przytrasowo być może bez specjalnych zakupów (ale z ABC) bo a nuż Ci się odmieni...

kopalnią wiedzy o podanych zagadnieniach jest www.skitury.fora.pl

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Wujot już Ci wszystko ładnie wytłumaczył :)

Ja tylko dorzuce filmik:

[video=youtube;whA96vOyM18]

Tutaj mają wiązania turowe ktore do podchodzenia mają uwolnioną piętę a do zjazdów są blokowane.

McKaczka sam jestem na początku tej drogi co Ty :P zakupiłem narty i wiązania turowe, teraz małymi kroczkami kompletuje resztę sprzętu. Powody które skłoniły mnie do jazdy poza trasą to przede wszystkim takie poczucie wolności brak tłoku większe obcowanie z górami zimą. Ja wybrałem drogę "alpejska" ale widuje nawet na stokach osoby ktore zjazdzają po nordycku :)

Pozdro

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za podpowiedzi!

Nie wiem jak to się stało (zaćma kompletna), że nie wpisałem w Google :ski-tury, forum :)))) Sam się z siebie uśmiałem.

Oczywiście Wujot ma rację z bezpieczeństwem. Ale bez obaw, na początek spokojnie przytrasowe zjazdy będą ok. A za dwa tygodnie......(żart). Na razie zamierzam ogarnąć temat nart, wiązania - to się jeszcze muszę zastanowić. A tak coby z lawiną się ścigać to może kiedyś za parę lat:)

MajorSki dokładnie te same powody mnie skłaniają do zjazdu z chodnika.

Jeśli dobrze rozumiem to ten styl alpejski to właśnie z zapiętym wiązaniem, a nordycki to z przyklękiem (brak możliwości usztywnienia buta)? Czy tak? Wybór stylu będzie determinował rodzaj wiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jeżeli wybierasz alpejski to masz jeszcze do wyboru albo same zjazdowe (wtedy narty przypinasz do plecaka - na poczatku jeżeli jezdzisz w poblizu wyciagow to moze i wystarczy) albo turowe gdzie do podchodzenia masz "wolną piętę" a na zjazdy blokujesz.

Ja swoją przygodę zaczynam w terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego gdzie zagrożenia lawinowego nie ma (oprócz Babiej Góry), ale jeżeli zdobędę już jakieś doświadczenie i wybiorę się w Tatry to tylko ze sprzętem ABC, przeszkoleniem i odpowiednia ekipą z doświadczeniem, bo sprzęt to tylko dodatek który pomaga a najważniejsze to jest to co się ma w głowie.

Aha mi udało się kupić nowe narty i wiązania turowe w cenie 905zł więc szukaj! kończy się sezon :) wiec i okazje się znajdą. Zastanów się tylko czy bardziej Cię interesują zjazdy czy sam fakt chodzenia.

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...