Narty - skionline.pl
Jump to content

Wujot

Members
 • Posts

  2,462
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  106

Wujot last won the day on December 16 2021

Wujot had the most liked content!

1 Follower

About Wujot

 • Birthday 02/05/1963

Personal Information

 • Imię
  Wiesiek
 • Miejscowość
  Wrocław

Ski equipment

 • Narty marka
  Fischer Hannibal 96, Dynafit Nanga Parbat 79
 • Buty marka
  Dynafit Beast Carbon, Dynafit TLT 7, Factor Black Diamond,

Skills

 • Styl jazdy
  jazda terenowa
 • Poziom umiejętności
  8
 • Dni na nartach
  0

Recent Profile Visitors

11,858 profile views

Wujot's Achievements

Weteran

Weteran (6/6)

4.8k

Reputation

 1. Wujot

  Schladming

  W miarę niedaleko od Wiednia, ze znanych mi ośrodków pod kątem rodzinnej jazdy, to byłby Hinterstoder i Wurzeralm. Obydwa na naukę będą bardzo dobre. Po drodze z Wiednia w Górnej i Dolnej Austrii jest sporo ośrodków jeszcze bliżej ale... ich nie znam. Jeszcze Kasberg też powinien być OK.
 2. Wujot

  Schladming

  Ale masz na myśli konkretnie 4berge czy szerzej okolice? 4Berge nie są dla początkujących, i nawet jak są jakieś niebieskie trasy to dojazd i powrót jest już na normalnym porządnym poziomie. Napisz gdzie nocujesz.
 3. Co do zasady to zawsze powinieneś przewidywać, że gdzieś na trasie może leżeć nieprzytomny człowiek. Wobec tego tyle prędkości ile widoczności. Oczywiście sprawny i przygotowany na niespodzianki narciarz może sobie na sporo pozwolić. Kiedyś w Francji (Praz Sur Arly) miałem taki incydent. Wąska pólka wycięta w bardzo stromym zboczu (po lewej wrażenie przepaści) szerokość pewnie ze 2 m, nawet mniej. Poranny lód, ale bez większych problemów. Wystarczyło nie przeszkadzać nartom. Jednak narciarz przede mną jest obesrany. Widzę, że próbuje ograniczać prędkość, ale mu to nie wychodzi. Myślę sobie - na pewno zaraz wywiniesz jakiś numer. I rzeczywiście nagle niesygnalizowany rozpaczliwy podskok, obrót nart w powietrzu i skręt stop z przypadnięciem do ziemi. Chłop... o życie walczył (i faktycznie upadek z półki to byłaby kaplica). Tyle tylko, że byłem przygotowany, wskoczyłem na prawie pionową ścianę z prawej i przejechałem obok. Wniosek jest taki, że warto mieć zawsze jakiś pomysł, rezerwę. W przypadku braku widoczności podciągnąć skręt. Jak jest wąsko popatrzeć jak wygląda las. Jak wyprzedzamy to albo z dużą przewagą i dostatecznym zapasem albo przeciwnie niewielka nadwyżka i czekanie na miejsce i porę. Pomijając, że można się nauczyć tego (wiem, ze to strasznie trudne), że nie musimy wyprzedzać.
 4. Sporo jeździłem z snowbordzistami, jeżeli każdy z nich ma do "obsługi" kumpla narciarza to ta technologia w miarę daje radę. Już odruchowo reaguję, czyli uwzględniam ich przegląd sytuacji, gdy trzeba podciągnę, gdy trzeba zostawię kija. Biorę też pod uwagę trajektorię jazdy bo tu też mają ograniczone możliwości. Ale w wąskich, stromych przecinkach leśnych czy wzdłuż strumieni to zawsze im zazdroszczę.
 5. Podstawowe jest sprawdzenie czy snowbordzista jest goofy czy regular. Zawsze lepiej wybrać stronę gdzie ma on lepszy przegląd sytuacji.
 6. Jakieś porządniejsze traski?
 7. To z nocnych jazd? Stada narciarzy po prostu! Napisz ile kosztuje nocny karnet i gdzie jest najdłuższa i najfajniejsza trasa.
 8. Podobnie jak @pawelb91 nie kojarzę nic gdzie jest coś więcej. Można np pośmigać w SHL przy jednej gondoli, w 4Berge w Hochwurzen też jedna trasa. W sumie to niezbyt kojarzę coś więcej (a byłem w ponad 200 alpejskich ON)
 9. Rozumiem, że to na dole (bold) to też taki dowcip. Nic zobowiązującego. Taki żarcik małej wagi. Bumer nie przywiązuj tak małej wagi do swojego dowcipu! Bo to jest naprawdę ciężki dowcip.
 10. Historycznie rzecz biorąc koło 20 marca robi się w Dolomitach bardzo ciepło. Kronplatz dół ma na rzędnej 1000. Nawet w Austrii na tej wysokości, o tej porze, nie ma już śniegu. Oczywiście coś tam wyżej na Kronplatzu powinno chodzić (i zjazd gondolkami). Ale sens takiego wyboru wątpliwy. Aż się prosi wtedy Soelden, Gurgle coś wysoko i nawet z backupem lodowcowym.
 11. To bardzo popularny ośrodek. Z jednej strony lodowiec jest pogodowym zabezpieczeniem, z drugiej dość nisko położony dół często płynie (ale to tylko problem na zjeździe). Trasowo nigdy mnie nie zachwycał ale ma prawie nieograniczony potencjał off piste przy Rettenbachtal i to w dwóch wystawach północnej i południowej. Oprócz tego sporo innych (już zajeżdżalnych) opcji freeridowych. Tak, że ja lubię Soelden. Gurgle obok bardzo dobre i chyba jednak wyraźnie mniej ludne.
 12. @sstar To jest w ogóle ciekawe jak na te sprawy popatrzysz historycznie. W takim XVIII wieku chłop był praktycznie własnością szlachcica. Za jego zabójstwo płaciło się trochę kasy, za gwałt chłopki niewielką karę uiszczało się innemu "właścicielowi", swoje mogłeś gwałcić do woli. I komu to przeszkadzało! Albo takie kobiety - po co im prawa wyborcze??? Taka Szwajcaria to potrafiła trzymać w tej materii porządek aż do lat 70-tych XX wieku. Większość (ta mająca prawa!) rządziła. Społeczeństwa jak widać zmieniają się. Odeszli do lamusa starzy bogowie (np Perun), odejdą nowsi, zmienią się stare porządki społeczne. Kolejne grupy znajdą lepsze miejsce dla siebie. Świat się komplikuje co niektórych przerasta. Szczególnie w tym naszym grajdołku.
www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
 • Create New...