Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Przechowywanie nart i butów w okresie letnim


uszy

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Jestem, można powiedzieć, początkującym narciarzem. Jeżdżę (jeździłem, gdyż na Pomorzu, gdzie mieszkam, w tym sezonie zima już się skończyła i wypady na pobliskie stoczki narciarskie nie mają już sensu) trzeci sezon. Do tej pory korzystałem wyłącznie z wypożyczonego sprzętu. Ponieważ zasmakowałem w tym pięknym zimowym sporcie, postanowiłem go pouprawiać nieco dłużej, toteż wypożyczanie sprzętu staje się nieopłacalne i chcę się przygotować do zakupu własnego.

Chcąc zakupić sprzęt, może niekoniecznie jeszcze w tym sezonie - korzystając z wyprzedaży - jednak przygotowania logistyczne trzeba poczynić wcześniej, pragnę Was zapytać, czy narty i buty można przechowywać na strychu w czasie lata. Pytanie, powiecie, z oczywistą odpowiedzią - "tak, można" - jednak gdy dodam, że strych nie jest ocieplony i latem temperatura waha się na nim, gdy słonko przygrzeje, szacuję: od jakichś 50 do 60 stopni Celsjusza (a może i więcej), zaczynam mieć wątpliwości o to, czy "tak, można". Czy w takich warunkach nie porozsycha się on, nie wypaczy, nie straci przez to swoich właściwości, wreszcie - czy nie przestanie być bezpieczny, gdy się okaże, że w czasie zjazdu narty się postanowią się rozkleić i doprowadzą do wypadku lub buty nagle pękną?

Mogę poznać Wasze opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechowywanie nart

Ja przchowywuję narty w pokoju, są one nasmarowane bez cyklinowania (zbbierania smaru), a krawędzie zabezpieczone smarem. Jeżeli nasmarujesz narty, to chyba nie powinno być problemu z wysoką temperaturą, (w kocach termicznych są przechowywane przez 24h w temp. 50- 60 stopni C), ślizg nie będzie wysychał- narty są przegotowane na temperatury które występują przy smarowaniu- ok. 110-130 st. C. Jeżeli nie ma tam wilgoci, to powinno być wszystko w porządku. Proszę o potwierdzenie mojej opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie serwisowania jestem zielony, oddaje do wyspecjalizowanego serwisu i tyle. Też mam pytanie ponieważ akurat po sezonie nie oddałem do smarowania. Wysuszyłem, sam nasmarowałem smarem w takim żółtym pojemniku, TOKO czy coś, ślizgi i krawędzie, zapakowałem do pokrowca i postawiłem w pokoju gdzie temperatura będzie się pewnie do zimy wahała pomiędzy 15 a 30. Wystarczy czy coś poprawiać ? Do tej pory tak robiłem, ale kupawałem głównie używane deski i często zmieniałem więc mi specjalnie nie zależało i nie wnikałem. Tym rezem sprzęt nowy i ma posłużyć przynajmniej ze 3 lata ponieważ bardzo mi odpowiada. No chybe że wcześniej zniszczę to wiadomo...

Edytowane przez dzojo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest OK, narty nie powinny wysychać, jak powiedział #paulo72 ważne jest rozluźnienie sprężyn i także zostawienie wiązań z tyłu takiej pozycji w jakiej jeździmy (tzn. tak jakby but był zapięty). Najlepiej jest również postawić narty w pozycji pionowej- wtedy nie będą narażone na długotrwałe naprężenia podłużne. #dzojo - pamiętaj, aby przed jazdą w nowym sezonie zebrać cały smar (cyklinowanie) :) Jeżeli narty będą zabezpieczone przed wysychaniem, a temperatura 50-60 st. C nie powinna im zaszkodzić. Jedyną przeszkodą w składowaniu nart na strychu może być wilgoć podczas deszczu - jej trzeba się wystrzegać !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie-

Najpierw wyczyść gruntownie całe narty z brudu i resztek soli. Na powłokę ślizgów i górną powierzchnię nanieś sprayem środek usuwający smar, a następnie oczyść szmatką.

2

Nalot rdzy na kantach usuwa się cieniutkim papierem z żelem smarującym.

3

Napraw powłokę ślizgów i zakonserwuj kanty jak napisano w punkcie powyżej.

4

Dla ochrony sprzętu przed rdzą kantów i innych metalowych części podczas przechowywania zakonserwuj narty woskiem parafinowym.

5

Wiązania nart należy chronić przed korozją i kurzem natryskując na nie olej penetrujący w sprayu. Tylko w ten sposób można zapewnić zdolność ich funkcjonowania w następnym sezonie.

6

Narty należy przechowywać najlepiej w pokrowcu na narty, w miejscu gdzie nie będą wystawione na wahania temperatur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

przechowywanie np. nart i snowboardu

Ja swój sprzęt zarówno w okresie letnim jak i zimowym przechowuję z Less Mess Storage w Warszawie , bo mam go prawie pod blokiem. Nie mam piwnicy ani garażu, także w mieszkaniu mało miejsca na sprzęt dla 4osobowej rodziny. A tam mam dostęp do rzeczy 24h na dobę przez 7 dni w tyg. Więc od razu pod magazynem pakuję sprzęt i ruszam w trasę.

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...