Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Walentynkowa wyprawa


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tylko uzupełnię relację marboru z Harendy i Suchego. Jak zaparkujemy w którymś z wymienionych, to do drugiego mamy z 300 metrów piechotą bez potrzeby odpinania nart i jazdy z 10 km:) Wspólny karnet aż się prosi. Ja śmigam z uczącymi się dzieciakami to te dwa ośrodki są dla mnie jak znalazł -jeden ostrzejszy dla techniki i jeden dla relaksu i nauki. Dodając kwatery 50 i 300 metrów do ośrodków to już miód na moje nartowanie :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasprowy - część I

Dzisiejszy dzień zaczął się szybko.

Po prostu, nie mogłem spać. Obudziłem się o 3 i pierwsze co, to podszedłem do okna zobaczyć jaka pogoda.

Pogoda - z błękitnym niebem! :smile:

Smes do expata dwie godziny później, czy podąża do Zakopanego na wspólne nartowanie?

Oczywiście - tak!

Super.

Dzień dzisiejszy zapowiada się z nartowaniem w grupie: expat i dwóch znajomych ze Starego Sącza.

Oczywiście towarzystwo dopisało i po śniadaniu, nie śpiesząc się podążamy do dolnej stacji kolejki.

Tutaj kolejka do kasy nieduża, 15 minutowa.

Kupujemy skipasy.

Wrrrrrrrrr

Cena 135zł za cały dzień to lekka przesada.

Cóż - płaciliśmy w Dolomitach, płaciliśmy w Alpach - płacimy w Tatrach.

Fotka kolejki i jedziemy w górę:

7f2929e24798eb5cmed.jpg

Jesteśmy na szczycie, i:

Po pierwsze, pogoda super! Gąsienicowa przygotowana rewelacyjnie.

Po drugie, narciarzy jak na lekarstwo - dominują na szczycie turyści pieszy.

ffcbe3f48f151d0dmed.jpg

Bajecznie i nawet gigant ustawiony, gdzie bezpłatnie sobie wykonujemy wszyscy kilka skrętów.

74bccc579d34768amed.jpg

Jedyny minus to wiatr - duje!

Widoki i przejrzystość powietrza, rewelacja:

78631c40f8ccfe8fmed.jpg

Fotka z expatem:

390c2b80e2d0a552med.jpg

Fotka z moją Walentynką - nareszcie jest komu ją zrobić:

654b3de5f1448f19med.jpg

Cudownie jest pojeździć na naturalnym śniegu.

Jest równo, i jak potem się okaże do końca, nawet na ściance nie ma nierówności.

To zasługa wiatru, który dosyć silnie wieje cały dzień wyrównując wszystko, gładząc.

Najpiękniejsza jazda na ściance - ahhh jak pięknie!

Jazda bajeczna!!!! Radość i szczęście niesamowite z jazdy :happy:

Widoki...mmmmmmmm

89d1927abd12c9b9med.jpg

Dolna część dosyć słabo oznakowana - ale to coroczny standard, tabliczka się nie zmienia.

c8e0d1a7da541823med.jpg

O dziwo, dół i wąskie gardło również równe - do samego końca.

cc98510e6940fd36med.jpg

Robimy przerwę na grzańca i frytki - ceny kosmos, ale nic to.

Wracamy na stok i się troszkę zmienia.

Aura dzisiaj wyjątkowo niestabilna - na szczęście, przeważa piękno.

Zamknięta "droga" do goryczkowej:

6c430213ca3b87c2med.jpg

  • Like 17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasprowy - część II

Fotka ze słowacką stroną:

9884476eefa024c1med.jpg

Wiatr jest mocny - chwila z aparatem, bez rękawiczek i nie czuję palców u rąk.

Zawieja i zamieć śnieżna - tego niestety aparat nie potrafi uchwycić.

Jest niesamowicie, bo takiej aurze towarzyszy słoneczko i gra świateł.

Tatry!

Piękno!

ff5a7e67402d8486med.jpg

Tradycyjny widok na górną stację krzesła z gąsienicowej oraz na stację meteo:

0d03b9fda477e232med.jpg

Jeździmy cały czas bez zbędnej zwłoki!

Warunki ani trochę się nie pogarszają - ścianka, to ekstaza narciarstwa!

Potem - potem jest tylko lepiej.

Raz za razem, raz za razem - czas mija niezwykle szybko.

Słońce przesuwa się na nieboskłonie tworząc cudną grę świateł:

b0a34e4225dbf88cmed.jpg

Przez chwilę wiatr, tworzy totalny armagedon.

Zamieć pokazuje swoją moc, przez chwilę opanowując kocioł, po którym szusujemy.

Niesamowite.

b24d772e78f5ba11med.jpg

Jeden zjazd i totalna odmiana...

...zauważam tabliczkę TPN. Ehhh gdyby nie oni, może mielibyśmy namiastkę alpejskich ośrodków z prawdziwego zdarzenia?

f9d4bc65a1615be2med.jpg

Kończy się dzień.

Kolejny na Podhalu.

Łączne dokonanie dnia, to 15 zjazdów trasą gąsienicową. Ostatni wyjazd w górę o 15:42...i zagadka: dlaczego krzesło działa tylko do 15:45?

Głupota jak dla mnie. Spokojnie można byłoby jeszcze szusować - tym bardziej, że w końcówce dnia - jesteśmy rozgrzani i spragnieni więcej...

Wracamy drugą w kolei kabiną kolejki w dół.

Uwagę tym razem, będąc tu - nie przykuwa wcale Giewont, ale drzewa...las, który częściowo jest mocno naruszony przez niedawny, mocny halny, który połamał drzewa jak zapałki.

Klimat jest niesamowity:

8677eeaabb26156amed.jpg

Kończymy ten cudownie narciarski dzień, mając wrażenie, że zbyt szybko minął...

...ale zawsze, to co dobre, zawsze szybko się kończy :frown::

Ostatnia fotka:

2af0ccd3cbba560amed.jpg

I w dół do Kuźnic, czas na porządny obiad i zimne piwo.

Zasłużyliśmy.

  • Like 16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasprowy to jest mega klimat. Uwielbiam tą górę i jej okolicę. W lecie w tym roku wejście zajęło nam przez Murowaniec i Czarny Staw Gąsienicowy 3,5 godziny. Z Kasprowego po prawej stronie widać pięknie Przełęcz Karb i Kościelec, po lewej Czerwone Wierchy. A Wy macie fotkę z Krywaniem w tle:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marboru, zazdroszczę warunków. Tydzień temu wrzucałem tu relację*z Gąsienicowej i było niestety o wiele mniej śniegu, a teraz widzę, że nawet Beskid pięknie biały. :rolleyes::

Cóż, cena jest jaka jest, ale w marcu lub w kwietniu trzeba się*znów wybrać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marboru, zazdroszczę warunków. Tydzień temu wrzucałem tu relację*z Gąsienicowej i było niestety o wiele mniej śniegu, a teraz widzę, że nawet Beskid pięknie biały. :rolleyes::

Cóż, cena jest jaka jest, ale w marcu lub w kwietniu trzeba się*znów wybrać..

Podają, że jest 90 cm śniegu - w ostatnich dniach dopadało :happy:

Twoją relację widziałem...i to chyba ona była inspiracją na wybór Podhala, na nartowanie walentynkowe - choć plany były inne...które mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zrealizuję. Gregor - produkuj śnieg na Pilsku, proszę :smile:

Co do samego Kasprowego - cóż, jak widać nawet w środku ferii, gdy dookoła kiepsko ze śniegiem i warunkami - Kasprowy jest luźny!

Jazda bez kolejek i dużej ilości narciarzy - po prostu rewelacja!

Stereotypy na temat tego ośrodka, jedynego w Tatrach są utarte i krzywdzące moim zdaniem.

Brak kolejek i super waruneczki! A cena? Cóż...raz, czy dwa razy w roku uważam, że można zapłacić te niestety duże pieniądze.

Wrócimy tu jeszcze - na wiosnę.

Dzisiaj z rana piękne słońce i mrozik - z pewnością będzie cudownie tam w górze...

...a My, powoli pakowanie i powrót do domu.

Po drodze, oczywiście jeszcze coś zaliczymy :happy: Coś, znaczy Jurgów :happy:

Edytowane przez marboru
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Czwarty, ostatni - Jurgów.

Poranek przywitał nas pięknym Słońcem.

Aż żal było się pakować i wyjeżdżać...ale cóż, wszystko co dobre, szybko się kończy.

Jemy śniadanko, żegnamy się z przesympatycznymi właścicielami pensjonatu, w którym mieszkaliśmy i wyruszamy w stronę Jurgowa.

To Hawrań jest ostatnim celem naszej "Walentynkowej wyprawy".

3852ae90389029e2med.jpg

Jesteśmy na miejscu parę minut po 10. Kupujemy karnety dwugodzinne po 35 zł (brak karnetów 3 godzinnych - dlaczego?, cóż - taki lokalny folklor) i udajemy się na stok.

Dzisiaj znowu towarzyszyć nam będą znajomi ze Starego Sącza, więc zapowiada się nartowanie w miłej atmosferze.

Pierwszy rzut oka - i widzimy ustawiony gigant:

88df2ef703cdbd21med.jpg

Coś mi się wydaje, że to "sprawka" jednego z Forumowiczy?...

Mimo sporej liczby samochodów na parkingu, tłok na stokach jest tylko "falowy".

92a6cc85dfb1622emed.jpg

Temperatura +3, świeci słoneczko a podłoże dosyć twarde, z lekkim cukrem w dolnych partiach stoków, zwłaszcza przy wyciągach.

Gdy byłem tu ostatni raz - jakieś cztery lata temu...??? - w ośrodku było tylko jedno krzesło. W chwili obecnej jest ich dwa - co znacznie podwyższyło przepustowość - wspomnienie z przed lat, to kolejki przy bramkach.

Widok na szczyt i górną stację pierwszego, wybudowanego tu wyciągu "kanapowego":

a37efe7c05c0ac0dmed.jpg

Jazda jest przyjemna, krawędzie trzymają - jedyny feler - to, od czasu, do czasu "slalom" między innymi narciarzami.

Szerokość głównej trasy w pewnym momencie jest imponująca:

84edfae0f1b8493dmed.jpg

Niestety, pomimo sporej ilości naprodukowanego śniegu - trasa czarna, którą nigdy nie jechałem nie została przygotowana:

de794758fe41bcbbmed.jpg

Widok na Tatry jest przepiękny!

7830aa71019bf9camed.jpg

Stok, którego kiedyś również nie było, a który zaliczyłem - to krótki i dosyć płaski fragment na części szczytowej ośrodka. Wyciąg - talerzyk.

2254209635edd082med.jpg

Po treningu giganta...

...udało mi się uchwycić stadko ufoludków:

234c85740993b7bamed.jpg

Hawrań posiada oddzieloną część tzw "oślich łączek", co zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo na głównych trasach.

55eefec4854b5f8amed.jpg

Szczytowa część - talerzyk, przy głównej trasie:

90b226445fd7c3dcmed.jpg

Czas upływa nie wiadomo kiedy?

Super nartowanie w miłym gronie dobiega końca.

Cztery dni na Podhalu mijają w ekspresowym tempie.

Udało nam się odwiedzić w tym czasie: Litwinkę, Harendę, Suche, Nosala, Kasprowy i Jurgów...a miało być lightowo...

Cóż - taki life narciarskiej pary, która zamiast term i innych zbytków woli śnieg, prędkość, szusy i obcowanie wśród Gór i innych tego typu zapaleńców.

Miało być romantycznie...i było, tak po narciarsku!

Tytuł wątku do czegoś zobowiązuje, więc na koniec walentynkowa fotka:

9951a873488c42ebmed.jpg

pozdrawiam

marboru

PS. Jak się ogarnę, obrobię, to wstawię kilka filmików nagranych podczas tej wyprawy.

Edytowane przez marboru
  • Like 16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Nosalem to mnie zasmuciłeś,bo chciałem się tam w końcu wybrać.

No i na tym pojedynczym krzesełku się przejechać... :sorrow:

Cóż,trzeba się spieszyć,bo w końcu takie rodzynki znikną... Kurcze,mówię jak Mostostal! :eek: :wink:

Johnny - nic straconego :happy: Podobny wyciąg jednoosobowy, jak nie taki sam znajdziesz w Koninkach :cheerful:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako suplement do relacji, kilka krótkich filmików, ze stoków, na których byłem.

Niestety Litwinki nie sfilmowałem - w sumie nie wiem dlaczego? Zapomniałem :frown::

Nagrań dokonywałem z ręki, aparatem fotograficznym, więc jakość nie jest zbyt dobra - przepraszam.

1. Harenda. Zwróćcie uwagę na "ekipę" po prawej stronie stoku i gościa jadącego śmig. Dziewczyna, która prowadziła instruktarz - jej jazda, rewelacja. Niestety karta pamięci i jej wielkość, nie pozwoliły mi na nakręcenie drugiego obrazu.

[video=youtube;dRNoLuhLFtU]http://www.youtube.com/watch?v=dRNoLuhLFtU

2. Poronin - Suche. Ależ mi się super jeździło na tym stoku. Idealna górka do jazdy karwingowej. Ośrodek z klimatem, do którego z całą pewnością wrócę. Polecam wszystkim, którzy nie byli.

[video=youtube;S_3y7DA0_W0]http://www.youtube.com/watch?v=S_3y7DA0_W0

3. Nosal. Obraz niedziałającego krzesła i czynnej części stoku. Piękne kolory nieba na zachodzie słońca.

[video=youtube;IgwFpAWDw6o]http://www.youtube.com/watch?v=IgwFpAWDw6o

4. Kasprowy Wierch, widoczki i zjazd z aparatem w ręku po ściance trasy gąsienicowej.

[video=youtube;oDAYphEaba4]http://www.youtube.com/watch?v=oDAYphEaba4

5. Słoneczko i widoczek z Jurgowa.

[video=youtube;VSDuw_vMhTM]http://www.youtube.com/watch?v=VSDuw_vMhTM

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do relacji z Nosala...

...troszkę pomyszkowałem i okazuje się, że górna część trasy jest nieczynna prawdopodobnie z tego samego powodu, co już kiedyś miało miejsce - konflikt z COS.

Ciekawy artykuł na ten temat wraz z fotką przedstawiającą plan rozbudowy tej Góry znajdziecie pod linkiem: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/753337,czy-nosal-podzieli-smutny-los-gubalowki,id,t.html?cookie=1

I tak na koniec odrobinę historii:

"Pierwsza trasa narciarska na Nosalu została wytyczona w 1953 roku. W latach 1956-1957 powstał tu wyciąg narciarski, który następnie, w latach 1966-1967, został przebudowany.

6 marca 1974 roku na trasie „K” rozegrano zawody slalomowe Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn, które wygrał Francisco Fernández Ochoa (złoty medalista w slalomie na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 w Sapporo)."

Źródło: Wikipedia.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...