Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prawo narciarskie w Tatrach


Rekomendowane odpowiedzi

Dosyć aktywny w Tatrach snowbordzista Ali Olszański popełnił posta na facebooku.Temat ciekawy, więc cytuję.Za wspinanie w tatrach możesz zostać potraktowany jako kryminalista. Czyli co się działo dziś pod morskim okiem.Wybrałem się z kolegą na wspin hinczowa wprost, po dotarciu pod moko kolega źle się poczuł i poszedłem sam. Wpisałem się do książki wyjść wspinaczkowych i ruszyłem. Doszedłem prawie pod kluczowe przewezenie (1/3 drogi) z ktorego wychodzila duża rynna (miejscami do 2 m głębokości) którymi przy mnie w ciągu 20min. zeszły 3 spore zsypy. Uznałem za zbyt ryzykowne przejście tego miejsca w takich warunkach i postanowiłem zawrocić. A że miałem na plecach deske uznałem ta metodę powrotu za najbezpieczniejsza gdyz schodzenie przy sporej ilosci firnu nawet raki sie slizgaja. Ledwie dojechalem do stawu i pojawił się odziwo miły pan strażnik TPN i zapytał czy to ja jestem w ksiazce wpisany i żebym podał wszystkie swoje dane. W trakcie sprawdzania danych pan pochwalił mnie za ładne przejście oraz zgodził się pożyczyć lornetkę Emotikon smile po czym zaproponował mi mandat 300 zł za jazdę na desce tłumacząc ze jest mała pokrywa śniegu. Oczywiście nie przyjąłem mandatu tłumacząc ze była to wedlug mnie najbezpieczniejsza wersja powrotu. Gdy nie przyjalem mandatu zostałem poinformowany iż sprawa trafi do sądu. Po kilku minutach milej rozmowy rozeszlismy sie i udałem się stronę schroniska. Między czasie dowiedziałem się ze kolega który na mnie miał czekać wrócił na palenice do auta po tabletki i ze do godziny wróci. Po dojsciu do schroniska po niedługim czasie podeszła do mnie policja ubrana po cywilnemu, spisali mnie, postraszyli i wypytywali o kolegę czy był ze mną,gdzie jest, co robi. Poinformowalem ich ze czekam tu na niego, bo ma tu wrócić po czym odeszli. Po.chwili wrócił się jeden pan i zabrał mnie do radiowozu który stał 50 m przed schroniskiem. Sprawdzili mi telefon czy nie jest kradziony, pozadawali jeszcze kilka pytań i kazali podać dane kolegi po czym mnie puścili i pojechali. Jak sie pozniej okazalo pojechali w poszukiwaniu kolegi gdyz przegladneli monitoring !!! i wiedzieli jak wyglada. Musieli dojechac do palenicy i go nie zauwazyli bo wracajac trafili idelnie w moment jak kolega przyszedl do mnie. Zabrali go do radiowozu i a kolega poinformował ich ze dokumenty ma w samochodzie no wiec pojechali z nim na dół. Dojezdzajac bez informacji od kolegi parkingowy wskazał którym samochodem przyjechaliśmy (widocznie parkingowi tez przegladneli monitoring) po wylegitymowaniu i udowodnieniu zdjęciami ze kolega nie byl dalej niż morskie oko, puścili go. Powiem tylko tyle - to juz jest nie do wiary co sie dzieje w tym TPN'ieDla zainteresowanych zdjecia jak wyglada hinczowa

13226997_1029232170497604_981851359785975411_n.jpg

13221583_1029232180497603_4713107085618626549_n.jpg

Dodam jeszcze opinie z komentarzy jego kolegi aktywnego skiturowca Przemysław Piegza:primo droga wspinaczkowa według ****** ziobrowskiego nie jest traktowana jako linia narciarska i skiturowa wiec powrót czy to na nartach czy na desce czy na linie jest jedna z firm powrotu na dol o czym mówił sam dyrektor, dwa argument ze jest malo śniegu jest śmieszny , trzy najważniejsze chodzi nie o mandat tylko o cala akcje z tym związana czyli policja straszyla jak by był kriminalista, i po czwarte policja była po to zeby go zastraszyć zeby nie przyjął mandatu bo sprawa trafi da sadu gdzie TPN przegra na pierwszej rozprawie i znów będzie głośno ze ziobrowski jest **** i **** który robi sobie prywatna wojenke z ludźmi od wspinu i nart.No to jeszcze raz bo widzę ze nie wszyscy zrozumieli a ja siedze w tematyce sadowej prawnej i tpnu...nie ma czegoś takiego jak okres do jazdy i nie jazdy ...w Polsce są przepisy i ustawy które są tworzone na podstawie prawa...w TPN nie ma przepisów tylko są zarządzenia wydawane przez prywatnego człowieka np. jako jego widzimisie...czyli dla przykładu zakaz jazdy na nartach od polowy kwietnia, powód zbyt mała pokrywa śnieżna, stan faktyczny ma sie nijak do rzeczywistości...czyli ktoś zabrania poruszania sie po śniegu gdzie wtedy tego śniegu jest kilka razy więcej niż w środku zimy...i jeżeli sprawa trafia do sadu , to sad nie bierze pod uwagę tych zarządzeń tylko stan faktyczny pokrywy sniegowej wtedy występującej i to będzie interesowało sad a nie to ze jakiś pajac ziobrowski z dupy na kolanie wydal sobie takie zarządzenie....i dla sadu będzie ważną ilość śniegu czyli sam fakt istnienia śniegu do jazdy na desce lub nartach dlatego sprawa będzie przegrana przez TPN i ton doskonale o tym wie dlatego nasyła policje w celu zastraszenia i np zapłacenia mandatu lub wycofania sie z decyzji o sadzeniu. Przypomina ze TPN notorycznie przegrywa sprawy w sadzie niestety robi to za nasze pieniądze i ma to w dupie czy wygra czy przegra bo to panstwowka....Jeszcze jedna wypowiedź znanej osobyMarek Arcimowicz: Nie mamy innego wyjścia, jak w sposób zorganizowany dbać o własne prawa. występować jako instytucje, nie osoby prywatne. podpierać się autorytetami, wskazywać na historyczne wartości, na tradycję. sport to nie wymysł tego pokolenia - czy to wspinaczka, czy narciarstwo - a środowisko kulturowe wymaga takiej samej ochrony jak przyrodnicze. jeśli nie stawimy oporu i nie zaczniemy walczyć, za 20-30 lat będzie pozamiatane, pozostaną tylko zakazy.Link do posta i komentarzyhttps://www.facebook.com/groups/freeriderzy/permalink/1247164588669548/

13226997_1029232170497604_981851359785975411_n.jpg.2e92a1d151e4d16356e8228300cafca2.jpg

13221583_1029232180497603_4713107085618626549_n.jpg.a5b22ab0d3e694ea84c9e201bae611df.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ankieta TPN. Zachęcam do wypełnienia.

Poruszcie takie tematy jak:

- udostępnienie większej części TPN profesjonalnym turystom poruszającym się po pokrywie śnieżnej (skiturowcy, wspinacze) analogicznie jak w słowackiej części Tatr

- sprawiedliwe zamykanie TPN w okresie ochronnym dla przyrody dla wszystkich turystów (piesi, wspinacze, narciarze).

- udostępnienie wybranych ubitych dróg do jazdy rowerem na terenie TPN (np. możliwość dojazdu do Morskiego Oka)

- budowa wyciągów na terenie TPN (Kasprowy, Nosal), przepustowość

List TPN:

Drodzy turyści!

Pracujemy nad strategią udostępniania Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wasze zaangażowanie w ten proces jest kluczowe.

Prosimy o wypełnienie ankiety. Zapraszamy również do udziału w warsztatach, które odbędą się 28 czerwca w dyrekcji TPN w Zakopanem.

Wypełnione ankiety oraz zgłoszenia na warsztaty prosimy przesyłać na adres: jkrzeptowski@tpn.pl do 19 czerwca.

Dziękujemy za Wasze wsparcie.

https://drive.google.com/file/d/0B9AAt_Bk4xILbTN0R0pTVTZxbEE/view?usp=sharing

Edytowane przez MarioJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ankieta TPN. Zachęcam do wypełnienia.

Poruszcie takie tematy jak:

- udostępnienie większej części TPN profesjonalnym turystom poruszającym się po pokrywie śnieżnej (skiturowcy, wspinacze) analogicznie jak w słowackiej części Tatr

- sprawiedliwe zamykanie TPN w okresie ochronnym dla przyrody dla wszystkich turystów (piesi, wspinacze, narciarze).

- udostępnienie wybranych ubitych dróg do jazdy rowerem na terenie TPN (np. możliwość dojazdu do Morskiego Oka)

- budowa wyciągów na terenie TPN (Kasprowy, Nosal), przepustowość

List TPN:

Drodzy turyści!

Pracujemy nad strategią udostępniania Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wasze zaangażowanie w ten proces jest kluczowe.

Prosimy o wypełnienie ankiety. Zapraszamy również do udziału w warsztatach, które odbędą się 28 czerwca w dyrekcji TPN w Zakopanem.

Wypełnione ankiety oraz zgłoszenia na warsztaty prosimy przesyłać na adres: jkrzeptowski@tpn.pl do 19 czerwca.

Dziękujemy za Wasze wsparcie.

https://drive.google.com/file/d/0B9AAt_Bk4xILbTN0R0pTVTZxbEE/view?usp=sharing

Ciekawe, że ankieta jest zwykłym plikiem .doc który trzeba jeszcze wysłać emailem. W dodatku jest nieustrukturyzowana (w zasadzie otwarta) co bardzo utrudnia opracowanie (choć czasem prowadzi to do niespodziewanych konkluzji). Autor uzyska nasze emaile (chyba, że utworzymy jednorazowe konta). Będzie musiał zakodować każdą odpowiedź. Słowem zdumiewająco amatorsko (w dobie gdy są gotowe narzędzia).

Przypadek to czy nie?

Może to po prostu niekompetencja a może pole do nadużyć. Będzie można stworzyć listę przyjaciół i wrogów. Będzie można zawieruszyć przesłane pliki (np przenosząc do spamu). Przy badaniach rynku "unika" się takich sytuacji. Zastanawiam się czy warto w ogóle odpowiadać.

Istnieje oczywiście możliwość, że wersja "na papierze" będzie wypełniana przy użyciu ankieterów. Ale wtedy otwarta konstrukcja pytań skutecznie zamknie tę metodę pracy. Czyli "bez wódki nie rozbieriosz"

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że ankieta jest zwykłym plikiem .doc który trzeba jeszcze wysłać emailem. W dodatku jest nieustrukturyzowana (w zasadzie otwarta) co bardzo utrudnia opracowanie (choć czasem prowadzi to do niespodziewanych konkluzji). Autor uzyska nasze emaile (chyba, że utworzymy jednorazowe konta). Będzie musiał zakodować każdą odpowiedź. Słowem zdumiewająco amatorsko (w dobie gdy są gotowe narzędzia).

Przypadek to czy nie?

Może to po prostu niekompetencja a może pole do nadużyć. Będzie można stworzyć listę przyjaciół i wrogów. Będzie można zawieruszyć przesłane pliki (np przenosząc do spamu). Przy badaniach rynku "unika" się takich sytuacji. Zastanawiam się czy warto w ogóle odpowiadać.

Istnieje oczywiście możliwość, że wersja "na papierze" będzie wypełniana przy użyciu ankieterów. Ale wtedy otwarta konstrukcja pytań skutecznie zamknie tę metodę pracy. Czyli "bez wódki nie rozbieriosz"

Pozdro

Wiesiek

Myślę że każdy forma lobbingu jest dobra. Skoro TPN pyta, to trzeba skorzystać i napisać co na duszy turowca leży. Jeśli się nie odezwiemy, to później mogą powiedzieć: "nie zgłaszaliście zmian".

Ankietę wiąże też z ostatnią falą krytyki TPN na ich facebooku: kwestia zamykania gór dla skiturowców, mandaty, nowa opłata dla fotografów sesji ślubnych. Ja mam nadzieję, że TPN ma dobre intencje i chce zebrać pomysły i opinie (stąd bardziej otwarta forma). Może je np. wykorzystać przeciwko fiakrom którzy skutecznie uwalili melexa jak na razie. Jeśli ludzie masowo zgłoszą np. pomysł pojazdu elektrycznego (jakiegolwiek, może to być nawet rower) na drodze do Morskiego, to TPN będzie mógł tym się podpierać i uskuteczniać. Może jestem naiwny, bo to tak pewnie nie działa. Ale generalnie masowy i systematyczny lobbing w dłuższej perspektywie działa. Patrz np. organizacja rowerowa w naszym mieście :-)

Kwestie techniczne, że to jest doc, email, to są szczegóły, zrzucam to na karb braku doświadczenia w tym temacie. Dla mnie to nie jest problem, aby wysłać to mailem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fala krytyki poszła i jest wersja online

https://www.ankietka.pl/ankieta/234109/turystyka-w-tatrzanskim-parku-narodowym.html

I nowy komunikat:

Pracujemy nad strategią udostępniania Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wasz głos jest dla nas bardzo ważny, dlatego prosimy o wypełnienie ankiety. Jej wyniki posłużą do opracowania materiałów na warsztaty z przedstawicielami różnych grupami interesariuszy, które odbędą się pod koniec czerwca. Dziękujemy za Wasze wsparcie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...