Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Narty do fun-carvingu


skot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tak sobie czytam i widze, że wszystkie narty jakie polecacie do fun`u to slalomki z grupy race, pierwszy lub drugi model "slalom-carver" w katalogu. Czy narty z niższych grup też nadają się do tego rodzaju narciarstwa? Np. Dynastar Omecarve 9 - Omecarve 8, Atomic SX9 - SX7, C9, Fischer Sceneo S500 - Sceneo S400 itd.

Zastanawiam się nad kupnem jednej z takich narty - takiej, na której pojade fun, oczywiście jeśli się do tego nadają. Co byście mi doradzili? A może jakiś konkretny model? Myślę o Omecarve 9 (165cm) lub Sceneo S400 (160cm).

p.s. 178cm / 78kg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

Na pewno nie dłuższa niż 160 cm i promieniu 10 - 12 m. Tylko to ma sens.

Nie za twarda abyś mógł ją "zgiąć` podczas skretu. A więc nie komórkowa (ta dla zawodników) Omecarve 9 dobra ale 160 cm. Pamiętaj,że im narta dłuższa tym wolniejsza "z krawędzi na krawędź" i z regóły ma wiekszy promień skrętu.

Pozdrooooooofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

taa ... prawie sie zgodze z wszystkim.... w sumie to do fun jak najkrotsza bo to = krotszy promien :) ale bess przesady, nie wchodzi w gre 140 juniroka :P:P mysle ze 155-160 155 poprostu mniej stabilna i przy pozycji za bardzo do tyłu, lecisz .... to tylko 5 ccm co prawda, albo az :)

a jesli chodiz o twardosć ... to wydaje mi sie iz powinna być dosyc twarda, zeby miałą siłe wyniesc z tego skrętu w gore, bo miekką nartą sie skręci pryz nie wielekiej predkosci ale nie bedize miała tej mocy "wyrzutu" co twardsza, przez co podniesienie sie bedzie dłuzej trwało a dłuzsze podnoszenie sie = wolniejsza zmiana krawędzi ... tak mi sie wydaje ...

mam nadizeje ze Atmax odniesie sie do tego co tu nabazgrałem, bo bedzies zmia łmetlik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

Pewnie, że się odniosę. Po pierwsze nie miałem na myśli narty miękkiej ale i nie zawodniczej (komórkowej). Po drugie jak zapewne wszyscy wiedzą , narty mają dwie płaszczyzny (o grubości nie wspomnę) a zatem i dwa "rodzaje" twardości. Wzdłuzna i poprzeczna. "Wyrzut" o którym piszesz zależy od twardości wzdłuznej (flex) Twardość poprzeczna powinna byc jak największa żeby przy dociążeniu nie robiło się śmigło znarty. Jak wygląda śmigło nie będę opisywał. Problem w tym ,że twardości poprzecznej nie da się sprawdzić w sklepie.

Pozdrooooofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

noo ... mowie o flexie... im narta twardsza poprzecznie tym lepiej, w sumie to prawie wogole nie powinna zmieniac kształtu ..

hmm ... narta komorkowa, a topowy dostepny w sklepie Sc np sl:11, P60 SC, Rc4 WC SC, to są topowe modele, podobne do zawodniczych, narty komorkowe robione są przez specjalny oddział firmy robiący narty specjalni i indywidualnie pod zawdnikow .... z w/w nartek, do funu polecałbym p60, bo jest najmiększa jesli chodzi o flex i ma fajny promien skętu .. jakies 155 i mozna szalec .. :) topowy slalom carwer a komorkowa anrta to nie to samo :) nie wiem jak ten dynastar ... mozna sprobowac atomica sl:9, jest dosyc miekki i mozna go "dogiąc" nawet do ok 9m :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

I bardzo dobrze bo "fun" to nie typ narty tylko sposób jazdy i zachowania się na stoku. Przy obecnych parametrach nart tzw. gigantowych (r ok. 14-16m)

jest to całkiem możliwe. I jeżeli ktoś potrafi się dobrze bawić na takich nartach (przynajmniej próbuje) to tylko przyklasnąć. Bo o to wlasnie chodzi !

Pozdooofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

haha na 10.16 co ma r=17m udałao mi sie kilka razy nieźle wyłozyc podczas jazdy ... fakt iz do tego po3eba duuuzej predkosci .. ale mozna .. fakt iz czeba sie bardzo postarac tesh .. ale da sie ..

ale chyba ne chodzio o to w funie coby to zrobic na siłe a z przyjemnoscią, dla zabawy .. itp.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

Kupiłem wczoraj narty i tym samym zakończyłem swój dylemat:

Salomon Streetracer 8, 160cm, 123/66/103, r=11,7m, wiązanie S711Ti, odległość buta od dolnej krawędzi narty 50mm. Trochę miękka przy dziobie, ale trudno powiedzieć, bo nie jeździłem ale wyginałem w ręku :) Może 9 byłyby lepszy? W ręku wydawały się podobne. Zobaczymy jak spadnie śnieg. To moje pierwsze własne narty.

P.S. Sklep Andrzeja Bachledy, mają tam 15% zniżki na wszystko do końca października.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

Gratuluję wyboru, miałem okazje wypożyczyć je pod Nosalem (kwiecień)

Rewelacja. Fun, slalom na bojach i zwykły (turystyczny) pojadą wszystko.

Ponadto nieżle wyglądają. Będziesz miał dużo radochy w "czuciu krawędzi" Ciekawe ile kosztuje taki zestawik ?

Pozdrooooofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

Od 1 listopada będzie kosztować 1890 pln. Zapłaciłem za nie -15%, a dokładnie 1600. W wiekszości sklepów sportowych, zwłaszcza w dużych centrach handlowych są obniżki 10%. Bachleda walczy z konkurencją nie tylko na stoku :)

"Będziesz miał dużo radochy..." - to samo mówił mi sprzedawca. Zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

Na 8 i na 10. Szczerze powiem, że różnica niewileka ale to z powodu ciężkich warunków (breja na dole)

Na górze jak było troche twardziej, obie spisywały się tak jak wyglądają -"miodzio" Nie będę pisał ,że trzymają na lodzie (tak jak piszą niektórzy mądrale) bo do jazdy po lodzie ludzie zakładają łyżwy a nie narty.

Poza tym jeździłem bardziej z ciekawości niż w celach testowych, bo jako instruktor nie mam zamiaru płacić za możliwość przejechania się na nartach.

Jak juz je rzucisz na stok, napisz.

Pozdroooooofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

OK. Nastąpi to jak tylko dopisze aura :]

Czytałem wrażenia z testów 8 i 10 na różnych zagranicznych portalach. Ludzie pisali różne rzeczy: że lepiej inicjują skręt niż Crossmax, że 8 nadaje się dla ludzi którzy jeżdzą 3 tygodnie w roku, że jest mało stabilna w jeździe na wprost - to oczywiste, bo to nie jest narta do jazdy na wprost, tylko na czworaka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

Przypominam Ci, że cała nasza dyskusja miała temat "narty do fun..."

i Ty własnie dokładnie takie kupileś. I oto chodzi !

Ktoś tam pisał o atomicach sl11, o fischerach SC WC i tym podobnych "wypasach".

Wszystko dobrze jeśli jeździ się na tych nartach (na full) dwie trzy godziny

później turyście nogi mylą się z rękami i zaczyna się ześlizgiwać.

Tymczasem na typowych (bardziej miękich) funach śmigasz cały dzień i nic Ci nie "puści"

Ja jeżdżę na komórkowym SLX Elana a jak mam dosyć , odpoczywam i bawię sie na miększym Omeglassie 64.

Pozdrooofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty do fun-carvingu

POwiem tak, jeździłem na kilku natach na których można pojechać fun - radarc, head space boart xti, sl 9 atomica oraz rc4 wc sc fischera. Najlepiej jeździ mi się chyba na fischerach rc4 wc sc są bardzo uniwesrsalne nadają się praktycznie do wszystkiego. Natomiast head space xti board jest równie w mojej ocenie świetną nartą, wprawdzie head już jej nie produkuje i to jest wielka szkoda. Jeśli jesteś lekki to polecam do funu radarca jeśli chcesz pojechać fun i trochę szybszy slalom to idealnym rozwiązaniem jest chba fischer rc4 wc sc. Atomic sl 9 w mojej ocenie jest bardzo dobrą nartą ale nie powala z nóg swoimi właściwościami. A i tak wyboru musisz doonać sam.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Narty do fun-carvingu

Narta powinna mieć długość taką jaką poleca producent do Twojego wzrostu i wagi ciała (a nie jak najkrutsza jak polecają inni, bo wtedy będzie się gięła nie w łuk tylko w elipsę co spowoduje opory i gorsze trzymanie krawędzi).

Nartę wybieraj z grupy slalom (bo klasycznych fanów już chyba nikt nie produkuje). Na pewno nie najwyższy model, bo będzie za twardy i będzie miał dłuższy promień skrętu.

Skręt fun-carvingowy polega głównie na umiejętnym "kładzeniu się" na stok i jest skrętem mało dynamicznym, więc myśle, że nie musisz kupować nart topowych firm (Rossignol, Fischer), bo są drogie. Ja proponowałbym Ci np. Atomic SL 9 albo Elana (w zeszłym roku mieli całkiem dobrą i bardzo tanią nartkę).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...