Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

strefa nieaktywna krawędzi


bigosj

Rekomendowane odpowiedzi

Ile cantymetrów powinna mieć strefa nieaktywna krawędzi przy dziobie i piętce narty slalomowej długość 165 cm (dynamic vr 27 04/05 sezon) Czy krawędź od strony ślizgu ostrzymy od dziobu do pięty narty ruchem od siebie czy do siebie ,a może zupełnie inaczej.Czytałem instruktaż Kunzmanna ale w tym zagadnieniu chyba jest błąd. Z obrazu wynika co innego niż z opisu (przy dokładej analizie układu dłoni). Za wyjaśnienie tematu dziękuję.Bigosj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strefa nieaktywna krawędzi

Teoretycznie ostrzymy zawsze od dziobu do piętki. Teoretycznie dlatego, że wykańczając krawędź bardzo drobnym diamentem (pow. 1000) i tak nie zostawiasz śladu po obróbce, który mógłby Cię hamować. Odpuszczenie krawędzi powinieneś dezaktywować na max.10 cm dziobu i max. 5 cm piętki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heli co o tym sądzisz

Bigos, nadmienie jeszcze ze moje rady sa amatorskie a Japan sie na tym zna profesjonalnie (wiec nie musisz mnie traktowac calkiem powaznie), nie mniej jednak nie odpuszczam krawedzi bo tak wole, przetestuj z odpuszczaniem i bez i bedziesz mial swoj wlasny poglad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heli co o tym sądzisz

Może byście spoważnieli.

No właśnie, nie dość że skrypt sie wali to jeszcze jaja se robicie z oszczeniem nart, powinno sie pisać moim skromnym zdaniem "jak miałem narty to oszczewałem bez odpuszczania" ;)

Pozdrawiam,

Lechu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heli co o tym sądzisz

Na poważnie - nie ma stałych parametrów - ani wielkości (kąta podniesienia), ani długości ( strefy od przodu i od tyłu narty).

Chyba już gdzieś to Tomek tłumaczył.

!!! pojawiła się już możliwość szukania - szukajcie na forum !!!

Oczywiście pewnych granic nie należy przekraczać.

Dlaczego nie ma stałych wytycznych ?

M.in. na tym polega dopasowanie narty do potrzeb zawodnika.

Zmianą parametrów spowodujesz, że narta będzie bardziej lub mniej radykalna.

Zmienisz też parę innych jej właściwości przy okazji - właściwości które mogą się okazać ważne... :)))))))))))))))) lub nie... np ze względu na rodzaj śniegu.

Myślę jednak, że niewielu poczuje jakiekolwiek zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strefa nieaktywna krawędzi

Nie chciałem uzyskać odpowiedzi co jest dla kogo dobre ,a co nie.Chciałem usłyszeć jak Wy(konkretnie co do osoby) robicie krawędzie czy odpuszczacie jeśli tak to ile, czy nie. Jest jeszcze druga część pytania, w jaki sposób robicie swoje krawędzie od strony ślizgu.

Co do oszczenia to każdy pracuje na swój login.

Za odpowiedzi dziękuję. Bigosj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strefa nieaktywna krawędzi

Niepotrzebnie się unosisz :) Wszystko to przez takiego jednego co wykorzystał moją aktywną sesję z podanego,gdzie indziej linku i wziął sobie powypisywał o legendarnym już na innym forum "oszczeniu". Lechu !!! Wstydź się !!!

A Ty, Drogi Bigosj ...Wyloooooozuj :))))

A teraz poważnie, bo widzę, że poważnej odpowiedzi oczekujesz. Strefa nieaktywna jest różna dla różnych typów nart. Najdłuższa jest, z reguły, dla allmountain lub skicross ( a najbardziej freeride) . Patrząc na nartę z góry zobaczysz , że krzywizna curvu :))) w pewnym miejscu ( to przecie oczywiste ) odchyla sie od ciętej promieniem radiusa i zaczyna ( różnie dla typów i przeznaczenia nart ) zmierzać w kierunku dzioba, gdzie się połączy z koleżanką z drugiej strony. Jak pisałem wcześniej dla nart tzw. wszechstronnych strefa nieaktywna jest stosunkowo długa ( stosunkowo prosty odcinek) gdyż oczekuje się od nich łagodnego i bez szarpnięć "wpływania" na kopki śniegu, śnieg zbrylony i muldy. Nart dedykowane do ciasnej jazdy po "betonie" ( Rossi 9S WC ) gdzie wprawny narciarz jest w stanie wykorzystać każdy centymetr dzioba i piętki "oszczy" ( sorki, nie mogłem sobie darować :)))) ) się i nie odpuszcza praktycznie od końca do końca. Jest jednak jeden problem. Jeżeli krawędź jest obrobiona wyłącznie pilnikami ( twierdzi się, być może słusznie, że daje to , pożądany na lodzie, efekt "ząbkowanego noża") to może dojśc do nadmiernego wcięcia się krawędzi w strefie dzioba i gwałtownego przyhamowania. Jak Japoński pisał , obróbka diamentami likwiduje ten efekt.

Konkrety: Jeżeli jesteś wyposażony w dobre diamenty gdzie finalny to np. Moonflex 1500 i umiesz wyczuć i wykorzystać ostre do końca pracujące krawędzie na dziobie to "oszcz" ( sorki, znowu :)))) ) od dzioba ( oczywiście odpuść sobie ebałt 2/3 dzioba- możesz zrobić go na "okrągło") do piętki. Jeżeli jednak pracujesz pilnikami i kamieniem a odpuszczasz gumą szlifierską to delikatnie przeszlifuj ( jak to nazywasz "odpuść" ) ząbki po pilnikach około 1/5 długości od dzioba przed wiązaniem przednim i to samo licząc od piętki do tylnego wiązania. Jak kolega Heli wcześniej pisał będzie to około 10 i 5 cm.

Miał również rację, że tak naprawdę to ostatecznie możesz dobrać jakiej potrzebujesz ostrości i wykończenia strefy nieaktywnej dopiero oceniając warunki na stoku. Takie samo zrobienie nart na "beton" i na śnieg ubity wyłącznie na wierzchu skończy się "tonięciem" dziobów nart na wejściu w skręt i wyrwaniem z butów.

Ale się opisałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strefa nieaktywna krawędzi

Czy krawędź od strony ślizgu ostrzymy od dziobu do pięty narty ruchem od siebie czy do siebie ,a może zupełnie inaczej

Z reguły ( a nawet bezwzględnie !) powinno się pilniki ciągnąć do siebie, kierunek czy od dzioba czy od piętki jest IMFO obojętny, koniecznie wypoleruj diamentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumie?? (mateo)

Pamiętam, że kiedyś też starałem się za wszelką cenę od dzioba do piętki.. no tak ale pilniki są cięte w jedną stroną ( psiakrew, dla praworęcznych :((( ) i nie da się , zachowując zasady i układ ciągnąć obu stron narty od dzioba do piętki ! Tak naprawdę to nie ma znaczenia w którym kierunku pracują narzędzia a tym bardziej jeżeli krawędź jest finalizowana diamentami. Howgh !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strefa nieaktywna krawędzi

Nie chciałem uzyskać odpowiedzi co jest dla kogo dobre ,a co nie.Chciałem usłyszeć jak Wy(konkretnie co do osoby) robicie krawędzie czy odpuszczacie jeśli tak to ile, czy nie.

A mnie sie wydawało, że pytasz o ostrzenie slalomki dynamica ;)

Wyjaśniłem Ci - może skrótowo, ale wydawało mi się, że jasno - nie ma stałych parametrów... przynajmniej od poziomu jazdy na którym zaczynasz wyczuwać różnicę.

Sławek napisał więcej - może wystarczy ?

To jak my ostrzymy nie ma znaczenia, bo tą samą nartę każdy trochę inaczej może ostrzyć - tak jak mu to bardziej pasuje.

A precyzyjnie odpowiadając na pytania :

Ponieważ nie używam slalomki Dynamica to jej nie ostrzę :)))))))))))))))))))

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumie?? (mateo)

Mam te same doswiadczenia jezeli chodzi o kierunek ostrzenia , majac dostep do narty tylko z jednej strony jak przekladam ja w imadle eksponujac druga krawedz dziob idzie automatycznie w przeciwna strone, nie widze sensu zeby za wszelka cene trzymac sie kierunku jezeli i tak wykancza sie diamentem. Czy odpuszczam czy nie napisalem juz w swoim pierwszym poscie.

Jezeli chodzi natomiast o "oszczenie" to miedzy innymi to forum mi sie podoba dla tego ze jest wesole, i tego bede sie trzymac ...., mysle ze te wszystkie zarty nie sa zbyt zlosliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumie?? (mateo)

Oczywiście dobry humor tak tak tak .Ten o oszczeniu też jest dobry i zrobiło się wesoło. Jest jeden minus jeżeli w trakcie odpowiedzi zacznie się robić wesoło to później tylko żartujemy i zapominamy o pytaniu, a nowi uczestnicy forum już tylko ciągną hi hi dalej.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Teraz oszczyć narty kurvingowe będę sam.

Pozdrawiam Bigosj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumie?? (mateo)

Nowy- rozumieć kolejną osobę dopisującą odpowiedź do pytania. Heli nie bierz wszystkiego do siebie, wiem że na forum jesteś od początku ,a twoje odpowiedzi są zawsze profesjonalne. Chodź czasami Jesteś zgryźliwy np. nie mam dynamiców to ich nie ostrzę (proszę nie staraj się wyjaśniać , że to była dokładna odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...