Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Bielizna termoaktywna


szparaa

Rekomendowane odpowiedzi

ja piore w takim srodku do prania odziezy sportowej kupionym w Intersporcie.Przerabialam juz pranie bielizny i spodni i kurtki narciarskiej i wyglada na to ze to dziala. Piore tez w tym odziez rowerowa i jakos funkcjonuje dalej.

Mozna i w proszku sprobowac ,ale trzeba go dobrze potem wyplukac i jeszcze jedna rzecz nie wolno do tego typu odziezy dodawac do prania plynow zmiekczajacych.Pozdro.Beata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na odmiane uzywam plynu do prania recznego, w nizebyt duzych ilosciach i co wazne: bez zmiekczaczy.

Wazne jest tez zeby dobrze po praniu wyplukac bielizne co by resztki substancji pioracej nie zostaly gdzies na materiale.

no to teraz wiem dlaczego mnie tak wszysto swędziało ostatnio :D bo nie wypłukalem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie zeby prac w takim mydle jak do prania kurtek NIKWAX TechWash?:)

Moim zdaniem przerost formy nad treścią. Wymienione wyżej specyfiki przeznaczone są do prania odzierzy z membraną, a w bieliźnie żadnej membrany nie ma. Ja osobiście piorę tak jak Homar i po części Hotrok (bez zmiękczaczy), czasami zdaża mi się ręcznie - wtedy troszke zwykłego proszku do prania w płynie a potem dobrze spłukuję. Staram się natomiast mocno nie wykręcać/wyrzymać po wypłukaniu.

A i najważniejsze - żeby czasem nikomu nie przyszło do głowy żeby taką bieliznę prasować :eek: Ktoś kiedyś pisał co mu żona uprasowała :D i bielizna do wywalenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się natomiast mocno nie wykręcać/wyrzymać po wypłukaniu.

Nie wolno w ogóle wykręcać można uszkodzić włókna(poprzerywają się), jeżeli w rękach to tylko wygnieść wodę rozwiesić i jeżeli zależy nam żeby szybciej wyschło to co jakiś czas trzeba z dolnej części wycisnąć wodę która tam spłynęła. Tym sposobem na 1 dnia po nartach jak się wypierze to na 2 dzień mamy bieliznę suchą.

A i najważniejsze - żeby czasem nikomu nie przyszło do głowy żeby taką bieliznę prasować :eek: Ktoś kiedyś pisał co mu żona uprasowała :D i bielizna do wywalenia...

Ja:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wolno w ogóle wykręcać można uszkodzić włókna(poprzerywają się), jeżeli w rękach to tylko wygnieść wodę....

Dokładnie tak Sławku, tego słowa mi właśnie brakowało ;) wygnieść lub wycisnąć bez skręcania i wyrzymania :rolleyes:

P.S. Mysiek to mydło nazywa się "Biały Jeleń" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

P.S. Mysiek to mydło nazywa się "Biały Jeleń" :D

A oto dowód: :):D

Mydlo-Bialy-Jelen,11212_1.jpg

Gdzieś na jakieś podstronie onet. pl znalazłem:

Poza względami higienicznymi jest jeszcze jeden powód, dla którego należy prać bieliznę termoaktywną. Przepocona i brudna coraz słabiej transportuje wilgoć. Część porów zostaje zatkana przez tłuszcz pochodzący z naszego potu. Dodatkowo litr potu zawiera około 5 gramów soli mineralnych, które osadzają się na włóknach. Te 5 gramów soli jest w stanie zaabsorbować ponad 15 gramów wody. Przepocona bielizna będzie więc zawsze wilgotna.

Biorąc się za pranie bielizny „aktywnej”, należy przestrzegać wskazówek producenta. Szczególną uwagę należy poświęcić odzieży z Rhovylonu.

Generalne zasady prania bielizny:

* nie należy stosować środków zmiękczających wodę,

* nie należy stosować środków do płukania tkanin, zwłaszcza tych zawierających lanolinę,

* nie należy stosować proszków ze zmiękczaczami,

* nie należy używać wybielaczy,

* nie należy prać w temperaturach powyżej 400C,

* nie należy używać nadmiernej ilości proszku.

Często tylko przepłukanie bielizny w bieżącej wodzie wystarcza, aby odzyskała swe własności po całym dniu górskiej wędrówki. Z uwagi na bardzo krótki czas schnięcia, na wycieczce wystarczą nam dwie zmiany tego typu odzieży. Producenci gwarantują utrzymanie własności bielizny nawet po 100-200 praniach.

Podobnie należy obchodzić się z polarami. Nie powinno się ich również wirować (zbijanie się włókien powoduje zmniejszenie własności termoizolacyjnych), a suszyć najlepiej w formie rozłożonej, aby uniknąć deformacji. Bardziej zaawansowane technologicznie tkaniny (Windstopper i Windblock) należy prać w temperaturze 30 C, stosując powyższe zalecenia. Z uwagi na membranę, należy starać się prać je stosunkowo rzadko.

Podobne zasady dotyczą prania odzieży (kurtek) „texowych”. W tym wypadku polecałbym - zamiast częstego prania - usuwanie zabrudzeń gąbką nasączoną łagodnym detergentem. Stosuję ten sposób z powodzeniem od wielu lat, a kurtkę piorę raz, góra dwa razy do roku. Pranie kurtki „texowej” wiąże się z niebezpieczeństwem pogorszenia oddychalności, łuszczeniem membrany, zwłaszcza w wypadku barier poliuretanowych, uszkodzeniem podklejeń szwów oraz usunięciem impregnacji warstwy zewnętrznej. Z tym ostatnim problemem można sobie poradzić, impregnując kurtkę po praniu. Używamy do tego najlepiej preparatów polecanych przez producenta. Od preparatów impregnujących dodawanych do prania znacznie lepsze są te w sprayu, na przykład NikWax - TX Direct Spray. Firma Gore poleca impregnować wyroby z Gore-Texu produktami firmy Grangers (Super Gel).

O tkaninach termoaktywnych można napisać jeszcze wiele, zwłaszcza że ciągle pojawiają się na rynku nowe produkty. Niewątpliwie pominąłem wiele membran i tkanin oraz informacji o nich. Nie odpowiedziałem też na pytanie: „Co wybrać?”. Zrobiłem to celowo, aby na podstawie powyższych wiadomości każdy mógł dobrać coś odpowiedniego dla siebie, także kierując się zasobnością portfela.

Edytowane przez szparaa
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...