Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polskie Dni - Kaprun 2009


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Fani hokeja w Zell am See...

... kofają Polskę ;)

Mieczysław Jaskierski http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_Jaskierski

ten sam, który doprowadził do porażki ZSRR w meczu hokejowym z reprezentacją Polski (mecz zabroniony do przekazu w TV przez władze partyjne PZPR) "wprowadził" klub hokejowy z Zell am See do pierwszej ligi.

U Pana Jaskierskiego na ścianie wisi drewniana tablica z podziękowaniami klubu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apartamenty u mistrza świata w Kaprun

Kto wie, może ktoś z Was zakwaterowany będzie w Kaprun u trzykrotnego mistrza świata w skibobie, 30 - krotnego Mistrza Polski Pana Jacka Stalmacha. Pan Jacek mieszka w pobliskim Saalfelden gdzie prowadzi największą na świecie firmę produkującą skiboby. Pojazdy o nazwie Stalmach to dziś absolutnie dominująca marka w kategoriach zarówno wyczynowych jak i rekreacyjnych oraz przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

http://www.stalmach.com/htm/skibob-snowbike.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto to Zbych?

A czasem Zbych to nie jest Piotr z Bruck,o którym Berry kiedyś gdzieś pisał?;)

Może dołącze coś takiego zamiast odpowiedzi:

"Zapraszam do korzystania z naszego forum, jednakże proszę uszanować nasze

zasady, które nie dopuszczają loginów komercyjnych.

Pozdrawiam

JC"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopalnia Wolframu...

... w pobliskim Mittersill (w drodze do wodospadów w Krimml) jest najwiękrzą kopalnią tego metalu na świecie.

Wikpoedia: "Wolfram stosowany jest jako dodatek stopowy do wysokogatunkowej stali, z jego stopów sporządza się elektrody lamp elektronowych i rentgenowskich, włókna żarowe itp. Węglik wolframu dzięki niezwykłej twardości służy do wyrobu materiałów ściernych i narzędzi - jest głównym składnikiem widii. Ze względu na wysoką twardość i gęstość jest używany do produkcji rdzeni podkalibrowych pocisków przeciwpacernych oraz kompozytowych pocisków pełnokalibrowych, rzutek (lotek) do darta, a konkretnie do odlewu barreli (beczek), gdzie w najlepszych lotkach występuje w 95-97%."

Także widzicie, Austria to nie tylko turystyka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaprun pojawia się w kronikach od roku 931 gdzie pod nazwą Chataprunnin (dzika woda) był do roku 1280 zwykłą zagrodą chłopską. Od roku 1280 (budowa zamku Burg Kaprun) Kaprun zaczął przemieniać się w więkrzą osadę.

Turystyczną popularność Kaprun zdobyło dzięki przemianom z osady rolniczej w osadę przewodników górskich jak również dzięki pionierskim wyczonom jak np. "budowa" w roku 1893 Sigmund-Thun-Klamm (Nikolaus Gaßner), budowa pierwszego w Austrii narciarskiego ośrodka na lodowcu Kitzsteinhorn gdzie do dziś stoi najwyższy maszt podtrzymujący liny kolejki na świecie (113,6 m.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaprun - trochę historii

Kaprun pojawia się w kronikach od roku 931 gdzie pod nazwą Chataprunnin (dzika woda) był do roku 1280 zwykłą zagrodą chłopską. Od roku 1280 (budowa zamku Burg Kaprun) Kaprun zaczął przemieniać się w więkrzą osadę.

Turystyczną popularność Kaprun zdobyło dzięki przemianom z osady rolniczej w osadę przewodników górskich jak również dzięki pionierskim wyczonom jak np. "budowa" w roku 1893 Sigmund-Thun-Klamm (Nikolaus Gaßner), budowa pierwszego w Austrii narciarskiego ośrodka na lodowcu Kitzsteinhorn gdzie do dziś stoi najwyższy maszt podtrzymujący liny kolejki na świecie (113,6 m.).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki pionierskim wyczonom jak np. "budowa" w roku 1893 Sigmund-Thun-Klamm (Nikolaus Gaßner), budowa pierwszego w Austrii narciarskiego ośrodka na lodowcu Kitzsteinhorn gdzie do dziś stoi najwyższy maszt podtrzymujący liny kolejki na świecie (113,6 m.).

Fakt robi wrażenie,ale nie wiedziałem,że to najwyższy maszt na świecie.No cóź człowiek uczy się całe życie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bobic

No i powiedzmy rowniez NIESTETY, ze w Kaprun miala miejsce najwieksza tragedia narciarska.

W "krecie" na Kitzsteinhorn zginelo 159 narciarzy. Bylo to 11 listopada 2000 roku :(

Edytowane przez bobic
poprawiono date
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i powiedzmy rowniez NIESTETY, ze w Kaprun miala miejsce najwieksza tragedia narciarska.

W "krecie" na Kitzsteinhorn zginelo 159 narciarzy. Bylo to 12 listopada 2000 roku :(

Nie 12.011,a 11.11.2000-aż żal pomysleć,jakby to działo się później,gdzie Polacy nagminie szturmowali lodowiec w tym okresie;):(Ale tego tematu nie chcialem wcześniej poruszać,aby nie odstraszyć chcących się tam wybrać.Dziś tylko straszą szyny kolejki i ona sama w Muzeum motoryzacji;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 listopada 2000 roku - w dzień otwarcia sezonu narciarskiego - o godzinie 9.02, w tunelu linowo-szynowej kolejki - zabierającej narciarzy na szczyt lodowca - wybuchł tragiczny w skutkach pożar. Życie utraciło w nim 155 ludzi, a jedynie dwunastu udało się uratować. W kolejce Gletscherbahn nr.2 życie straciło 149 ludzi, lecz trujące gazy dotarły także do drugiej, znajdującej sie w tunelu kolejki, zabijając konduktora i jedynego pasażera, a następnie wydostały się na górnej stacji - do centrum handlowego, zabijając dodatkowo cztery osoby. Wśród ofiar znalazły się m.in. sławy narciarskie - największą liczbę ofiar stanowili Austriacy - 92.

Źródło „'>http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaprun”:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dałem ciała , dzisiaj jeździli na Pilsku od strony wschodniej na łatach śniegu , a ja bez nart:mad: pozdrawiam 2 zapaleńców z Biielska

Mysiek już pisał mi,że nawet na początku czerwca można tam spotkać narciarzy!Możesz mi dokładniej opisać,gdzie są takie możliwości? :) Tak na przyszłość... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Johnny,ale Kasprowy czy Pilsko to nie Kitz..;)narciarsko chyba gorszy,ale warunki wysokosciowe lepsze:);)

Żeby tak jeszcze czas i finanse pozwoliły,pewnie bym się wybrał jeszcze w te Alpy. ;) Kaprun w lipcu rozważałem całkiem poważnie,ale moja żona(przyszła) wolałaby plażowanie,a do tego nie ma szans na urlop i jeszcze ślub bliskich mi przyjaciół... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tak jeszcze czas i finanse pozwoliły,pewnie bym się wybrał jeszcze w te Alpy. ;) Kaprun w lipcu rozważałem całkiem poważnie,ale moja żona(przyszła) wolałaby plażowanie,a do tego nie ma szans na urlop i jeszcze ślub bliskich mi przyjaciół... :)

Rozumię,ale zapamietaj te wiadomosci co Zbych Nam zpodaje,bo warto ten region zimą i latem zobaczyć.Wiem co pisze,bo sam widzialem:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam z uwagą! :) Byłem w Alpach kilka razy,ale latem... Wtedy nie jeździłem na nartach,teraz chcę tam powrócić,ale właśnie z "deskami". ;)

Kaprun to jest to miejsce,ale jak masz więcej paliwa w baku to latem proponuję PEWNIAKA czyli Tux,tam pośmigasz rano w firnie,po 11.00 w błocie a w popołudniowych godzinach złapiesz dodatkową opaliznę w czasie kąpieli w basenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaprun to jest to miejsce,ale jak masz więcej paliwa w baku to latem proponuję PEWNIAKA czyli Tux,tam pośmigasz rano w firnie,po 11.00 w błocie a w popołudniowych godzinach złapiesz dodatkową opaliznę w czasie kąpieli w basenie :)

Oby w przyszłym sezonie! :) Auto mam oszczędne,więc odległość nie jest problemem,tylko czas i... obecny kryzys. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...