skionline.plstacje samochodem na narty Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Elektroniczne winiety w Austrii jeszcze w tym roku

2017.09.22
Elektroniczne winiety w Austrii jeszcze w tym roku
Kliknij, aby powiększyć.
Elektroniczne winiety w Austrii jeszcze w tym roku
Tej zimy czekają nas spore zmiany na austriackich autostradach. Wszystko za sprawą elektronicznych winiet, które zostaną wprowadzone jako alternatywa dla dotychczas istniejących naklejek na przednią szybę samochodu. Co istotne, ceny i okres ważności nie ulegną zmianom w porównaniu z winietami tradycyjnymi, a zakupu będzie można dokonać przez Internet.
Aby móc korzystać z austriackich autostrad i dróg szybkiego ruchu, należy kupić winietkę na czas dziesięciu dni, dwóch miesięcy lub jednego roku. Od 1 grudnia 2017 dostępne będą elektroniczne winiety, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę czasu na trasie i unikniemy nierzadko żmudnej "zabawy" z naklejkami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, dotyczące nowego systemu opłat.

Opłaty za drogi, winiety oraz winiety elektroniczne w Austrii od 2018 roku

Gdzie i jak kupić elektroniczną winietę?


Aby opłacić przejazdy po autostradach, będzie można skorzystać ze sklepu internetowego austriackiej spółki ASFINAG na stronie www.asfinag.at lub ze specjalnej aplikacji. Podczas zakupu zostaniemy poproszeni o wybranie rodzaju winiety (na dziesięć dni, dwa miesiące lub rok), podanie informacji o pojeździe (typ, kraj i numer rejestracji) oraz określenie pierwszego dnia ważności. Następnie na wskazany przez nas adres mailowy przyjdzie rachunek, który będziemy mogli opłacić (płatność kartą kredytową, poprzez system Paypal lub przelewem). Informacje na stronie sklepu internetowego pojawią się w kilku językach, m.in. w języku polskim.

Aplikacja ASFINAG
Aplikacja ASFINAG

Czy da się kupić winietę tuż przed wyjazdem?


Niestety nie. Z uwagi na to, że towar zakupiony przez Internet można zwrócić w ciągu 14 dni, elektroniczna winieta będzie ważna dopiero od 18. dnia po dniu zakupu (uwzględniono możliwość odstąpienia od umowy pocztą tradycyjną, stąd wydłużony czas). To pozwoli uniknąć prób zwrotu wykorzystanych winiet. Dobrą informacją jest możliwość opóźnienia pierwszego dnia ważności opłaty w przypadku przesunięcia wyjazdu. Latem 2018 roku powstaną punkty sprzedaży winiet elektronicznych (między innymi na stacjach benzynowych), co umożliwi pominięcie okresu oczekiwania.

Sklep ASFINAG
Sklep ASFINAG

Jak będzie wyglądała kontrola opłat?


Podobnie jak do tej pory, na ponad 2200 kilometrach autostrad i dróg szybkiego ruchu pojawi się około 100 pracowników ASDINAG oraz 20 mobilnych kamer, rejestrujących pojazdy bez ważnej winiety. Wszystkie dane będą bezpieczne, a informacje o pojazdach, posiadających aktualną winietę, nie będą zapisywane.
Nowy system opłat wydaje się być wygodnym rozwiązaniem. Czy taki w rzeczywistości będzie, okaże się już niedługo. Zwolenników naklejek uspokajamy - nadal będzie można nabyć tradycyjne winiety.

Kontrola winiet ASFINAG
Kontrola winiet ASFINAG

bk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #samochodem na narty #austria #winiety elektroniczne #alpy #opłaty za autostrady

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
Opłaty drogowe
Porady
Ceny paliw
PB95 ON LPG
Austria 1.77 2.09 EUR
Bułgaria 1.79 1.78 BGN
Czechy 38.50 43.90 CZK
Francja 1.34 1.21 0.86 EUR
Hiszpania 1.14 1.07 0.66 EUR
Niemcy 1.34 1.04 0.55 EUR
Słowacja 1.31 1.00 0.55 EUR
Szwajcaria 1.59 1.79 CHF
Włochy 1.44 1.32 0.59 EUR
Kursy walut
BGN 2.43CHF 4.81CZK 0.20EUR 4.75