skionline.plstacje samochodem na narty Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Ferie zimowe za granicą? O tym warto pamiętać!

2010.01.01
Ferie zimowe za granicą? O tym warto pamiętać!
Kliknij, aby powiększyć.
Ferie zimowe za granicą? O tym warto pamiętać!
Wyjątkowo łagodne polskie zimy skłaniają amatorów białego szaleństwa do częstszych wyjazdów za granicę. Ponad 80 proc. narciarzy i snowboardzistów dociera do kurortów własnym samochodem - jednak zanim siądziemy za kierownicę, warto przyjrzeć się przepisom ruchu drogowego obowiązującym w europejskich krajach. Szczególnie tym o dopuszczalnej dawce alkoholu we krwi - kary za jazdę na "podwójnym gazie" mogą być bardzo dotkliwe…
Najczęściej wybieranym kierunkiem naszych zimowych podróży są: Austria, północne Włochy i Francja. Ferie chętnie spędzamy też u naszych sąsiadów po drugiej stronie Karkonoszy i w słowackich Tatrach. W każdym z tych krajów jazda pod wpływem alkoholu jest surowo karana. Konsekwencje uzależnione są od stopnia przekroczenia dopuszczalnego limitu. I tak na przykład: we Francji w wypadku, gdy ilość alkoholu przekroczy próg 0,8 prom., następuje natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy, następnie orzeczenie o jego zatrzymaniu na okres od 3 do 5 lat oraz grzywny sięgające nawet 4500 euro, ale możliwa jest też kara więzienia do 2 lat i konfiskata pojazdu. I choć już w żadnym europejskim kraju alkomat nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, to we Francji jego posiadanie jest rekomendowane.


Przed podróżą powinniśmy być wypoczęci i - przede wszystkim - trzeźwi. Wsiadanie za kierownicę na kacu jest skrajnie nieodpowiedzialne - alkohol nawet w niewielkiej ilości obniża naszą koncentrację i refleks. "Sprawdzenie trzeźwości w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swojego stanu umożliwiają alkomaty. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, w przedziale cenowym od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Różnią się rodzajem wbudowanego sensora, dokładnością wskazań, zakresem pomiarowym, jakością wykonania oraz dodatkowymi funkcjami. Jeśli od wskazanego wyniku uzależnimy swoją decyzję o prowadzeniu pojazdu, przyda nam się alkomat z czujnikiem elektrochemicznym, cechujący się dużą precyzją i powtarzalnością wyników - np. AlcoFind DA-7100" - wyjaśnia Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów Spy Shop. "W ostatnich latach zauważyliśmy zresztą, że w okresie wyjazdów zimowych, znacznie wzrasta sprzedaż urządzeń do pomiaru trzeźwości. A to świadczy o wzroście świadomości i odpowiedzialności polskich kierowców." - dodaje Wujcikowski. Pomocnym narzędziem może być również wirtualny alkomat, który pozwala oszacować przybliżoną zawartość alkoholu we krwi na podstawie matematycznego algorytmu. Wystarczy podać wszystkie wymagane dane i wyliczone zostanie szacunkowe stężenie alkoholu. Należy jednak pamiętać, że podana na takiej stronie wartość jest jedynie orientacyjna!

Kierowcy, którzy wybierają się do Słowacji powinni też pamiętać, że montowanie na przedniej szybie GPS i innych urządzeń, które mogą ograniczać widoczność jest tam niedozwolone i grozi mandatem. Natomiast na terenie Austrii i Szwajcarii korzystanie z wideorejestratora może zakończyć się karą nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Sprawdź trzeźwość internetowym kalkulatorem

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
Opłaty drogowe
Porady
Ceny paliw
PB95 ON LPG
Austria 1.77 2.09 EUR
Bułgaria 1.79 1.78 BGN
Czechy 38.50 43.90 CZK
Francja 1.34 1.21 0.86 EUR
Hiszpania 1.14 1.07 0.66 EUR
Niemcy 1.34 1.04 0.55 EUR
Słowacja 1.31 1.00 0.55 EUR
Szwajcaria 1.59 1.79 CHF
Włochy 1.44 1.32 0.59 EUR
Kursy walut
BGN 2.43CHF 4.81CZK 0.20EUR 4.75