skionline.plstacje samochodem na narty Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Uwaga narciarze - utrudnienia na słowackich drogach!

2016.12.05
W ubiegły weekend na Słowacji rozpoczął się sezon narciarski - w weekend działało już kilka ośrodków, pogoda sprzyja dośnieżaniu stoków i z każdym dniem warunki na stokach polepszają się. Jak co roku z pewnością wielu narciarzy z Polski będzie szusować na słowackich stokach, sporo narciarzy przejeżdża przez Słowacje w drodze do Austrii czy Włoch. Warto pamiętać o utrudnieniach panujących na głównej arterii komunikacyjnej naszych południowych sąsiadów - drodze nr 18 pomiędzy Martinem a Żyliną, a także między Kraľovanami a Rużomberkiem.
Wspomniana szosa to jeden z najbardziej malowniczych odcinków drogowych na Słowacji - wije się wzdłuż rzeki Wag, przecinającej najpierw pasmo Małej Fatry, a bliżej Rużómberka - pasmo Wielkiej Fatry. U wylotu przełomu od strony Żyliny ponad szosą sterczy wysoka wapienna skała, na której wznoszą się ruiny zamku Strečno. To właśnie jej przewieszone nad drogą zerwy są powodem utrudnień drogowych. Ze względów bezpieczeństwa skała wymaga wykonania prac zabezpieczających, w kilku miejscach związanej także z odstrzeleniem ponad 40 metrów sześciennych wapienia. Jasnym jest, że tego typu działania mogą być wykonane jedynie przy całkowicie zamkniętej drodze.

Z tego powodu przez 6 kolejnych weekendów od 12 listopada do 18 grudnia odcinek pomiędzy Martinem a Żyliną będzie całkowicie zamknięty - od soboty od godziny 8.00 do niedzieli do godziny 16.00. W tym czasie trzeba korzystać z objazdów. Prowadzą one z Żyliny przez Terchovą do Zazrivy i Parnicy (droga nr 583), a stąd szosą nr 70 do Kraľovan przy drodze nr 18. Warto pamiętać, że droga ta prowadzi przez spore wzniesienie (stromy podjazd i zjazd), a nawierzchnia szosy często jest tu biała. Natomiast jeśli planujemy przejazd od strony Dolnego Kubina i Martina w kierunku Bratysławy i Wiednia, można pojechać albo przez Terchovą do Żyliny, lub też prosto z Dolnego Kubina jechać do Rużomberka i przez Donovaly do Bańskiej Bystrzycy (droga nr 59), a stamtąd ekspresówką R1 do Nitry i dalej do autostrady D1 pod Trnavą.

Prace przy zabezpieczaniu skały zamkowej mogą być prowadzane tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych - deszcz, mróz, śnieg wykluczają ich wykonywanie. W takim przypadku droga nie będzie zamykana - najlepiej zawsze warto sprawdzić aktualną sytuacje w serwisie www.zjazdnost.sk. Można tutaj także sprawdzić oprócz tego stan nawierzchni i utrudnienia na drogach całego kraju, aktualizowane na bieżąco.

Z utrudnieniami w poruszaniu się drogą nr 18 spotkamy także w okolicach wsi Hubova, pomiędzy Kraľovanami a Rużomberkiem. Tutaj z kolei w związku z pracami nad budowaną autostradą D1 można spodziewać się w weekendy krótkotrwałych przerw w ruchu (maksymalnie do 15 minut) w soboty od 6.00 do 19.00 i w niedziele od 6.00 do 16.00. Taki stan rzeczy może potrwać do końca maja, kiedy to odcinek autostrady w kierunku Liptowskiego Mikulasza (obwodnica Rużomberka) powinien zostać oddany do użytku.

Biorąc pod uwagę, że pewne utrudnienia panują także na drodze nr 11 w okolicach Czadcy (w związku z budową autostrady od strony Zwardonia), narciarzom udającym się od strony Śląska na Liptów czy w Tatry polecamy przejazd przez Korbielów i Namestowo w Kierunku Dolnego Kubina.

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #samochodem na narty #słowacja #utrudnienia na drogach #jak dojechać

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
Opłaty drogowe
Porady
Ceny paliw
PB95 ON LPG
Austria 1.77 2.09 EUR
Bułgaria 1.79 1.78 BGN
Czechy 38.50 43.90 CZK
Francja 1.34 1.21 0.86 EUR
Hiszpania 1.14 1.07 0.66 EUR
Niemcy 1.34 1.04 0.55 EUR
Słowacja 1.31 1.00 0.55 EUR
Szwajcaria 1.59 1.79 CHF
Włochy 1.44 1.32 0.59 EUR
Kursy walut
BGN 2.43CHF 4.81CZK 0.20EUR 4.75