skionline.plstacje samochodem na narty Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Przygotuj samochód do zimy

2010.01.01
Przygotowanie samochodu nie wymaga dużych nakładów finansowych, ani dużego nakładu pracy. Wykonanie prostych czynności sprawi, że zima nie przeszkodzi nam w dotarciu do celu.
Pierwszą czynnością jest oczywiście wymiana opon na zimowe, ale do tego nie trzeba chyba przekonywać żadnego kierowcy. Przygotowanie samochodu można podzielić na kilka części, niektóre czynności można wykonać samemu, natomiast inne należy zlecić serwisowi.

Nadwozie

Przygotowanie auta powinniśmy rozpocząć od dokładnego umycia nadwozia i przeglądu lakieru oraz konserwacji. Wszelkie ubytki trzeba uzupełnić natychmiast. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie nadwozia woskiem lub innym środkiem konserwującym. Newralgicznym punktem w zimie są uszczelki drzwiowe oraz zamki. Aby mieć pewność, że w mroźny poranek uda się otworzyć drzwi, uszczelki trzeba nasmarować silikonem, a zamki specjalnym smarem. Warto również kupić odmrażacz do zamków i trzymać go w kieszeni kurtki, a nie we wnętrzu auta. Następną czynnością jest sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie oświetlenia. Warto również kupić zapasowe żarówki oraz przećwiczyć w ciepłym garażu wymianę żarówki w reflektorze. Widoczność zależy także od stanu wycieraczek, więc gdy wykazują ślady zużycia lub są uszkodzone należy je natychmiast wymienić.

Wnętrze

Również trochę uwagi należy poświęcić wnętrzu. Pierwszą czynnością powinno być odkurzenie i usunięcie wilgoci. Dywaniki welurowe na czas zimy najlepiej zastąpić gumowymi, z których łatwo usuwa się śnieg i wodę. Należy często czyścić dywaniki, ponieważ parująca woda powoduje niepotrzebny wzrost i tak już dużej w zimie wilgotności, a to prowadzi do dużego parowania szyb. Jeśli szyby parują już przy niewielkim deszczu, a wnętrze jest suche trzeba wymienić filtr przeciwpyłkowy. Pomocny w zimie jest także termometr zewnętrzny, który dostarcza nam dużo informacji na temat stanu nawierzchni. Jeśli nie mamy na wyposażeniu to nawet samodzielnie można go zamontować, ponieważ czynność ta nie jest skomplikowana.

Silnik

Sprawdzenie silnika powinniśmy powierzyć serwisowi, ponieważ potrzebne są do tego specjalne przyrządy. Podstawową czynnością jest sprawdzenie stanu akumulatora. Należy sprawdzić napięcie paska klinowego, stan akumulatora oraz napięcie ładowania. Jeśli bateria jest w złym stanie należy ją szybko wymienić, ponieważ na pewno odmówi posłuszeństwa przy pierwszych mrozach. Kolejnym punktem inspekcji jest sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynu chłodniczego. Jeśli wynosi kilka stopni płyn nadaje się do wymiany. Drugim ważnym i często zaniedbywanym płynem jest płyn do spryskiwacza. Letni najlepiej od razu wylać i zalać zimowy, bez rozcieńczania wodą.

Zimowe wyposażenie

W okresie zimowym kierowca powinien mieć w bagażniku kilka dodatkowych rzeczy. Na pewno przyda się zmiotka. Kolejnym przydatnym elementem jest odmrażacz do szyb. Warto go używać, gdyż usuwanie lodu skrobaczką może spowodować trwałe uszkodzenie szyby. Wybierając się w dalszą podróż mniej uczęszczanymi drogami warto zabrać ze sobą linkę holowniczą, saperkę i łańcuchy na koła, których montaż najlepiej wcześniej przećwiczyć. W zimową podróż zawsze jedziemy z dużym zapasem paliwa oraz zabieramy ze sobą ciepłą odzież i ciepłe napoje. Całe to wyposażenie może się nigdy nie przydać, ale lepiej je mieć.

Autor: Grzegorz Burda

motofakty.pl

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
Opłaty drogowe
Porady
Ceny paliw
PB95 ON LPG
Austria 1.77 2.09 EUR
Bułgaria 1.79 1.78 BGN
Czechy 38.50 43.90 CZK
Francja 1.34 1.21 0.86 EUR
Hiszpania 1.14 1.07 0.66 EUR
Niemcy 1.34 1.04 0.55 EUR
Słowacja 1.31 1.00 0.55 EUR
Szwajcaria 1.59 1.79 CHF
Włochy 1.44 1.32 0.59 EUR
Kursy walut
BGN 2.20CHF 4.58CZK 0.17EUR 4.30