skionline.plstacje samochodem na narty Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Szybciej samochodem na narty w Alpy, nowy odcinek A5 w Austrii otwarty!

2017.12.18
Szybciej samochodem na narty w Alpy, nowy odcine A5 w Austrii otwarty!
Kliknij, aby powiększyć.
Szybciej samochodem na narty w Alpy, nowy odcine A5 w Austrii otwarty!
Wszystkich, którzy na narty wybierają się własnym samochodem, przez Brno i Wiedeń, z pewnością ucieszy ta informacja - od 8 grudnia 2017 roku, można korzystać z nowo otwartego odcinka autostrady A5 w Austrii. Nowy, 25-kilometrowy odcinek z Schrick do Poysbrunn, omijający malownicze, ale zazwyczaj strasznie zatłoczone miasteczko Poysdorf, znacznie przyspieszy drogę w Alpy.
Wszyscy miłośnicy nart w Alpacha, ale także wszyscy podróżujący na południe turyści, którzy korzystali z tranzytowego przejazdu przez Czechy - via Ostrava, Ołomuniec, Brno i Mikulov znają miasteczko Poysdrof. Mimo, że powinno kojarzyć się głównie z dobrymi winami regionu Weinviertel, pierwsze skojarzenie kierowcy to korki, które w ruchliwe weekendy potrafiły wstrzymać ruch na drodze nawet na ponad godzinę. Na szczęście to już przeszłość - całkiem niedawno otwarto kolejny odcinek autostrady A5, która docelowo ma prowadzić aż do granicy z Czechami, gdzie łączyć ma się z czeską autostradą D52.

Nowy odcinek, budowany od kwietnia 2015 roku, bardzo usprawni przejazd od granicy w kierunku Wiednia i jego obwodnicy. Jego długość wynosi 25 km, zaczyna się kilka kilometrów za przygranicznym Drasenhofen, na odcinku tym zbudowano trzy nowe węzły autostradowe. Budowa nowego odcinka kosztowała 283 miliony euro. Odcinek ten to przedostatnia część realizacji całej A5, która ma być ukończona w 2019 roku. Brakujący odcinek poprowadzi częściowo śladem obecnej głównej drogi, całkiem nowym przebiegiem omijając wspomniane Drasenhofen od zachodu. Od granicy do obecnie otwartego fragmentu autostrady brakuje jeszcze 9 km.

Tej zimy cieszyć więc będziemy mogli się ze stosunkowo szybkiego przejazdu w kierunku Wiednia. Od wiosny sytuacja znowu się pogorszy, ruszy bowiem budowa brakującego fragmentu drogi, częściowo po jej śladzie. Do pełni szczęścia zabraknie tez na razie odcinka D52 po czeskiej stronie. W 2009 roku podpisano porozumienie o połączeniu jej z autostradą A5 w rejonie przejścia granicznego Mikulov-Drasenhofen. Prace po czeskiej stronie miały rozpocząć się w 2010 roku. Ze względu na spory dotyczące przebiegu trasy do tej pory się nie rozpoczęły. Planowana autostrada przebiegać będzie bowiem przez cenne przyrodniczo tereny doliny rzeki Dyje.

Ceny winiet w Austrii w 2018 roku

Pozostaje więc na razie cieszyć choćby z tego krótkiego otwartego odcinka. I czekać niecierpliwie na kolejne dobre wiadomości w tym temacie w ciągu następnych sezonów…

Dużo praktycznych informacji dotyczących podróżowania samochodem w Alpy, znajdziecie w naszej specjalnej sekcji Samochodem na narty

Nowy odcinek autostrady A5 - fot. ASFINAG
Nowy odcinek autostrady A5 - fot. ASFINAG


pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #samochodem na narty #austria #winiety elektroniczne #a5 #poysdorf #opłaty za autostrady

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
Opłaty drogowe
Porady
Ceny paliw
PB95 ON LPG
Austria 1.77 2.09 EUR
Bułgaria 1.79 1.78 BGN
Czechy 38.50 43.90 CZK
Francja 1.34 1.21 0.86 EUR
Hiszpania 1.14 1.07 0.66 EUR
Niemcy 1.34 1.04 0.55 EUR
Słowacja 1.31 1.00 0.55 EUR
Szwajcaria 1.59 1.79 CHF
Włochy 1.44 1.32 0.59 EUR
Kursy walut
BGN 2.43CHF 4.81CZK 0.20EUR 4.75