skionline.plstacje samochodem na narty Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Opłaty za drogi, winiety na Słowacji w roku 2016

2015.09.16
Zmiany na płatnych drogach na Słowacji w 2016
Zmiany na płatnych drogach na Słowacji w 2016
Od 1 stycznia 2016 roku, na Słowacji wprowadzone zostaną winiety elektroniczne, które zastąpią klasyczne winiety naklejane na przednią szybę samochodu. Winietę w nowej formie będzie można zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, ale przede wszystkim przez stronę internetową albo za pomocą smartfonu lub tabletu z zainstalowaną specjalną aplikacją mobilną.
Od Słowaków możemy się uczyć nie tylko zarządzania ośrodkami narciarskimi, ale także nowoczesnego podejścia do obsługi podróżnych jeżdżących płatnymi odcinkami dróg - głównie autostradami i drogami ekspresowymi. Nie dość, że u naszych południowych sąsiadów od dawna obowiązuje system winietowy zamiast bramek poboru opłat, co nie tylko obniża koszty podróży, ale także gwarantuje jej płynność, zwłaszcza w czasie weekendów i pory szczytów komunikacyjnych, to od Nowego Roku, znikną także klasyczne winiety naklejane na szyby, a zastąpi je system elektroniczny.

Winiety elektroniczne można od 1 grudnia 2015 roku zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, poprzez stronę internetową www.eznamka.sk albo za pomocą smartfonu lub tabletu przez aplikację mobilną "eznamka", którą można pobrać ze sklepu GooglePlay. Strona internetowa www.eznamka.sk opracowana została w 6 wersjach językowych, w tym także w języku polskim.

Płatne odcinki dróg w Słowacji
Płatne odcinki dróg w Słowacji

Zakup "e-winiety" przez internet jest bardzo prosty. Przy zakupie trzeba wprowadzić nr rejestracyjny pojazdu, kraj w którym zarejestrowany jest samochód oraz podać dane karty płatniczej. Jeżeli chcemy otrzymać potwierdzenie o zakupie e-winiety, trzeba wpisać także adres e-mail. Przy zakupie e-winiety na stacjach paliw lub w punktach sprzedaży na przejściach granicznych możemy płacić gotówką lub kartą płatniczą. Z kolei korzystając z aplikacji mobilnej wystarczy zarejestrować się, podając numer telefonu i ustalając hasło. Po otrzymaniu sms-em kodu weryfikującego, można dokończyć rejestrację - całość operacji nie zabierze więcej niż 5 minut…

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Po pierwsze - nie trzeba już umieszczać w samochodzie winiety (którą co jakiś czas trzeba z trudem zeskrobać) ponieważ winieta ma od teraz wyłącznie formę elektroniczną. Po drugie - nie ma konieczności posiadania dowodu zapłaty. Po trzecie - nie trzeba mieć w samochodzie żadnego dodatkowego urządzenia, gdyż posiadania takowych wymaga się tylko w przypadku autobusów i samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony. Po czwarte - koniec z droższymi winietami po naszej stronie granicy czy też problemami, że na stacji benzynowej "jest tylko roczna" (co czasami zdarzało się usłyszeć). Winietę można po prostu zakupić jeszcze przed wyjazdem w domu, lub nawet w drodze, przez internet.

Aplikacja Eznamka
Aplikacja Eznamka

Ważna informacja - ceny winiet elektronicznych w 2016 roku będą takie same jak w latach poprzednich. Najkrótsza 10-dniowa e-winieta kosztować będzie 10 €, miesięczna 14 € a roczna 50 €. Motocykle zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach i drogach szybkiego ruchu. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć tutaj

Kolejne dobre wiadomości dotyczą powiększenia sieci autostrad na Słowacji o kolejne odcinki. W dniu 30 listopada 2016 roku udostępniony dla kierowców został nowy odcinek autostrady w okolicy Leweczy o długości 9,5 km wraz z 600 m długim tunelem Sibenik. Natomiast do Świąt Bożego Narodzenia otwarty zostanie jeszcze odcinek autostrady Fricovce-Svinia. Będzie więc można płynnie dojechać autostradą D1 z Ivachnovej koło Rużomberka do Preszowa (około 130 km) - od Wielkiej Fatry do Szarysz.

Więcej informacji oraz aktualne mapy płatnych odcinków dróg na Słowacji znajdą Państwo na stronach internetowych www.ndsas.sk, www.eznamka.sk, www.dialnicnenalepky.sk oraz www.emyto.sk

skionline.pl
Tagi: #słowacja #winiety #opłaty za autostrady #nalepki #płatne drogi #winietki

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com
Opłaty drogowe
Porady
Ceny paliw
PB95 ON LPG
Austria 1.77 2.09 EUR
Bułgaria 1.79 1.78 BGN
Czechy 38.50 43.90 CZK
Francja 1.34 1.21 0.86 EUR
Hiszpania 1.14 1.07 0.66 EUR
Niemcy 1.34 1.04 0.55 EUR
Słowacja 1.31 1.00 0.55 EUR
Szwajcaria 1.59 1.79 CHF
Włochy 1.44 1.32 0.59 EUR
Kursy walut
BGN 2.43CHF 4.81CZK 0.20EUR 4.75