skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

TMR przejmuje kolejny ośrodek narciarski w Polsce

2014.12.11
TMR przejmuje kolejny ośrodek narciarski w Polsce
Kliknij, aby powiększyć.
TMR przejmuje kolejny ośrodek narciarski w Polsce
Kiedy na wiosnę tego roku słowacka firma Tatry Mountain Resort weszła w posiadanie Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, wielu zastanawiało się z pewnością, czy to dopiero początek ekspansji Słowaków na polskim rynku. Niedługo potem media poinformowały o przejęciu przez TMR popularnego śląskiego Wesołego Miasteczka w Chorzowie. Dziś wiemy już, że na celowniku słowackiej firmy znalazła się kolejna stacja, która już niedługo wejdzie w posiadanie słowackiego giganta (nie bójmy się użyć tego słowa). Portal skionline.pl, jako pierwszy i jedyny w Polsce ma przyjemność przekazać tę, z pewnością dobrą dla narciarzy, informację.
O tym, że Słowacy mierzą ambitnie - wiemy już od dawna. Po nieudanej próbie kupienia PKL-u, nie przejmując się niepowodzeniem, TMR przejęło najpierw "czeskie Zakopane" - czyli Szpindlerowy Młyn, a na wiosnę tego roku - największy polski ośrodek narciarski (22 km tras) w Szczyrku. Czy więc zaskoczyć kogokolwiek może informacja, że także tym razem Słowacy przejmą naprawdę coś dużego? Nie przedłużając zbytnio - czas podać o jakie miejsce chodzi. A więc do rzeczy - dzisiaj, 11 grudnia, w Jasnej podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia Ośrodka Narciarskiego Pilsko w Korbielowie przez słowacką firmę.

List podpisali - ze strony dotychczasowego właściciela ośrodka, firmy Linter S.A. prezes Leszek Kłeczek, natomiast ze strony słowackiej, prezes Tatry Mountain Resort a.s., Bohuš Hlavaty. List intencyjny zobowiązuje obie strony do sfinalizowania umowy w przeciągu najbliższego półrocza, można się więc spodziewać kolejnych dobrych wiadomości późną wiosną przyszłego roku.


Oprócz listu intencyjnego, podpisano jednocześnie umowę operatorska. Dzięki niej przez najbliższe pół roku, dotychczasowy właściciel, nadal zarządzający całym ośrodkiem, będzie mógł korzystać z doświadczenia pracowników TMR, dotyczącego funkcjonowania stacji w okresie zimowym, eksploatacji tras i ich odpowiedniego przygotowania, a także know-how właściwego zarządzania infrastrukturą narciarską. Nie da się ukryć, że lepszego rozwiązania, miłośnicy jazdy na Pilsku, nie mogli chyba sobie wymarzyć. Czy to spóźniony prezent mikołajkowy, czy może mocno przyśpieszona Gwiazdka? W tej chwili nie ma to raczej znaczenia - ważne jest, że być może już w tym sezonie będzie można poczuć zmiany w Korbielowie.

Prezes Leszek Łazarczyk powiedział nam, że mając na uwadze dobro narciarzy, lokalnej społeczności, dla której poprawne funkcjonowanie ośrodka narciarskiego jest czasami kwestią "być albo nie być", a także znając potencjał finansowy i doświadczenie Słowaków w materii prowadzenia dużych stacji narciarskich, jest spokojny o dalsze funkcjonowanie stacji na Pilsku.

Pilsko, z racji swojej wysokości i utrzymującego się do początków maja śniegu, pod względem warunków naturalnych, jest na pewno jedną z najlepszych narciarskich gór w naszym kraju. przełomowymi datami w eksploracji narciarskiej Pilska była najpierw budowa schroniska na Hali Miziowej w 1930 roku, a potem powstanie i rozbudowa w latach 80. Górniczego Ośrodka Narciarskiego "Pilsko" (podobnie jak w Szczyrku). Jednak warto mieć tą świadomość, że już w 1926 roku Kazimierz Sosnowski, autor pierwszego, dziś już pomnikowego przewodnika po Beskidach Zachodnich pisał, że "Pilsko jest jedną z najwspanialszych gór narciarskich w Polsce".


W ostatnich latach, po długim okresie stagnacji inwestycyjnej, firma CTE Sp. z o.o. należąca do grupy Linter, która kupiła Pilsko od skarbu państwa w 2012 roku, od razu wzięła się do inwestowania na tym terenie. W 2013 uruchomiono nową 4-osobową kolej na Solisko, a w tym sezonie do użytku zostanie następna kolej - na Buczynkę. Zmiany na Pilsku jak widać, nabierają tempa, co dobrze wróży na przyszłość narciarzom, którzy poszukują w Polsce typowo górskich lokalizacji, z różnorodnymi i długimi trasami. W końcu to tu, narciarze mają do dyspozycji najdłuższą trasę zjazdową w Polsce (nie liczymy bowiem płaskiego zjazdu z Goryczkowej do Kuźnic).

Kończąc tą krótką informację, która z pewnością jest "bombą" podobnego kalibru jak wiosenny zakup SON-u, trudno na gorąco nie dodać jednej uwagi. Czy przypominacie sobie jeszcze takie czasy, kiedy na jednym karnecie można było jeździć i w Szczyrku, i na Pilsku? Prawdę powiedziawszy, wcale nie było to tak dawno. Być może już niedługo taka możliwość stanie się ponownie faktem. I w co nie wątpimy - nie będzie to z pewnością reaktywacja GAT-u.

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #polska #korbielów #pilsko #tmr #

powrót

Zobacz
Śmigło nad Pilskiem, Korbielów - 2014.10.26
Śmigło nad Pilskiem, Korbielów - 2014.10.26
Śmigło nad Pilskiem, Korbielów - 2014.10.26
Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com