Narty - skionline.pl
Jump to content

koliber

Members
 • Content Count

  963
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

koliber last won the day on June 6

koliber had the most liked content!

Community Reputation

996 Excellent

About koliber

 • Rank
  Średnio zaawansowany
 • Birthday 01/06/1983

Personal Information

 • Imię
  Witold
 • Miejscowość
  Gliwice

Ski equipment

 • Narty marka
  Fischer Hybrid H5
 • Buty marka
  Alpina

Skills

 • Styl jazdy
  carving
 • Poziom umiejętności
  6
 • Dni na nartach
  0

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Tylko, że (z tego co wiem) zanim napisał tą pracę, to przed nim było wielu, którzy też głosili tą prawdę i marnie kończyli. Często jest tak, że aby coś w ogóle zbadać (podważyć istniejącą "prawdę powszechną", nie mającą nic wspólnego z prawdą), to trzeba najpierw wskazać trop, skierować podejrzenie na jakieś zjawisko, by dopiero inni zechcieli zająć się jego przebadaniem, wyjaśnieniem itd. Tymczasem obecnie brakuje wielu ludziom tego podejścia - zamiast tego jest kwestionowanie i wyśmiewanie - z góry uznając, że druga strona nie ma racji. Gdyby tak było w każdej dziedzinie, to w ogóle nie byłoby żadnych nowych odkryć, bo nikt by nie kwestionował tej "powszechnej wiedzy" i nie widziałby potrzeby badania czegokolwiek, z góry twierdząc, że to "teorie spiskowe". Kopernika 99,9% forumowiczów też by tu zwyzywało za głoszenie teorii wbrew powszechnie uznanej wiedzy (jak na dane czasy).
 2. Trudno bardzo jest to wszystko przewidzieć. Z jednej strony ogarnia mnie przerażenie, z jaką łatwością ludzie dają sobie odbierać wolność w wielu dziedzinach, a jeśli pozwolili sobie odebrać 50% wolności, to pozwolą sobie odebrać i 100%. Politycy są w stanie wmówić ludziom niemal wszystko, pod hasłem, że to dla ich dobra, czy bezpieczeństwa. Z drugiej strony, tempo w jakim społeczeństwo niemal całkowicie zmieniło swoje zdanie na temat zakazów, które na początku niemal wszyscy popierali i bulwersowali się, gdy tylko zobaczyli kogoś chodzącego po ulicy, a dziś wg ostatnich badań ok. 50% popiera odmrażanie gospodarki w obecnym tempie, a spośród pozostałych, większa część popiera znoszenie ich szybciej, niż wolniej - to bardzo cieszy. Choć przecież wirusa nie wyeliminowano, a liczba nowych dziennych zachorowań jest niemal taka sama od miesięcy. Ciekawe, czy dziś również niektórzy forumowicze odradzaliby wyjazd na narty, gdyby to była zima. Cieszy też (mnie osobiście) fakt, że w szybkim tempie przybywa osób nastawionych negatywnie do przymusu szczepień, co pozwala mieć nadzieję, że społeczeństwo nie dopuści do tego - bądź demokratycznie obalając każdą władzę, chcącą to uczynić, bądź (w sezonie poza-wyborczym) poprzez protesty, które już się odbywają, a do przymusowych szczepień jeszcze daleka droga - przy obecnej determinacji, można sobie wyobrazić efekt mniej więcej "czarnych marszy x 5"). Niektórzy wierzą, że ustawami (nakazami, zakazami) można "zaprogramować" świat, ale mogą się mocno zdziwić, bo życie rządzi się swoimi prawami. Zwłaszcza, jeśli za owy "przymus szczepień" miałoby odpowiadać to samo państwo, które nie potrafi wyegzekwować od ludzi nawet najprostszej opłaty (tzw. "obowiązkowego" abonamentu TV), ani zmusić do noszenia maseczek dłużej niż przez miesiąc. Na temat samych szczepień, ich szkodliwości, czy też pozytywnych efektów, nie wypowiadam się. Nie jestem ani pro-, ani anty-szczepionkowcem, bo po prostu się nie znam. Podobnie jak Min. Szumowski, który przynajmniej raz szczerze stwierdził, że sam nie wie, co wchodzi w skład leków i opiera się wyłącznie na zaufaniu. Ja natomiast kieruję się wyłącznie troską o własną wolność i prawo do samodzielnego stanowieniu o swoim zdrowiu. Brzmi egoistycznie, ale uważam, że egoizmem kieruje się niemal każdy. Gdy ktoś stwarza zagrożenie dla czegoś, co dla nas cenne (życie, zdrowie, wolność), nie zajmujemy się myśleniem o jakimś mitycznym, anonimowym "społeczeństwie", tylko działa tu reakcja taka, jak u tonącego, który odruchowo chwyta się ratującego go, nie myśląc w tym momencie o tym, że sam może go zatopić.
 3. Tu pasowałoby też inne powiedzenie: "Jeśli coś byłoby dla ludzi korzystne, nie musiałoby być przymusowe". Skoro trzeba ludzi do czegoś zmuszać, to już samo to świadczy o tym, ze jest to wbrew ich interesowi. Wiadomo, że w interesie lekarzy nie leży istnienie np. medycyny naturalnej, tak samo jak w interesie mechaników samochodowych nie leży wynalezienie auta, które się prawie nie psuje, a w interesie polityków nie leży wysoka świadomość społeczeństwa, bo "ciemnym ludem" łatwiej jest manipulować. Dlatego gdy medycyna stoi na stanowisku, że szczepienia powinny być przymusowe, to już świadczy samo za siebie i powinna się każdemu w tym momencie zapalić tzw. czerwona lampka.
 4. Gdyby dało się taki model funkcjonowania wprowadzić, chętnie bym się do powyższego zastosował, bo sam najchętniej unikałbym w swoim życiu ludzi o mentalności niewolniczej, chcących nie tylko siebie, ale i mnie zmuszać (przemocą oczywiście) do uczestnictwa w tym systemie. I nie mówię tylko o przymusowych szczepieniach, ale dziesiątkach innych dziedzin życia.
 5. Tak samo "przymusowe" jak noszenie maseczek, których 80% społeczeństwa nie nosiła jeszcze w trakcie trwania nakazu.
 6. Bo chyba też nie stawiała sobie takiego celu, a jedynie chciała, by ilość przypadków nie zablokowała służby zdrowia. Natomiast nadal to nie Szwecja się ugięła i zaczęła podążać drogą reszty (jak tu niektórzy przewidywali 2 miesiące temu), a reszta świata idzie drogą Szwecji i znosi ograniczenia - nawet szybciej, niż sam się spodziewałem. Zresztą widać jak na dłoni, jak rządzący sami się gubią w zeznaniach - co chwilę zmieniają zdanie o maseczkach, o wstępie do lasów - totalna improwizacja.
 7. Do już znanych, dwóch istotnych nowości (Cervenohorske Sedlo i Ski-Kralicak) dołączyła trzecia - wyprzęgana kanapa ma zastąpić w nadchodzącym sezonie wolna "czwórkę" w ośrodku Ricky (0,5h za Zieleńcem), który akurat przypadkiem odwiedziłem w minionym sezonie.
 8. koliber

  Kitzsteinhorn

  Może i z ograniczeniami, ale do zimy jeszcze kawał czasu, więc nawet jeśli je wprowadzą, to z czasem pewnie będą znosić. Zresztą zależy jakie będą te ograniczenia, niektóre mogą być nawet korzystne.
 9. koliber

  Kitzsteinhorn

  No proszę, a niektórzy przewidywali, że na wiele miesięcy, czy nawet lat, trzeba będzie zapomnieć o narciarstwie, jakie znamy. A tu już za niecały miesiąc.
 10. Autor wspomniał o minimum 50km tras. Ogólnie to jest cała masa ośrodków, w których wystarczy raz się wciągnąć gondolą i jeździć samymi kanapami: Kappl, Hochzeiger, Kuhtai, Kitzbuhel (gondola 3S łącząca dwie części ośrodka, ale poza tym mnóstwo kanap, nie licząc zjazdów do samej doliny). W kilku innych ośrodkach, odpowiednio "kombinując", też można ich raczej unikać: Serfaus-Fiss-Ladis (lewa połowa, z wyjątkiem gondoli na Pezid), południowe stoki w Saalbach - od Bernkogel po sam koniec doliny, Solden (pomijając trasę z Gaislachkogel i lodowiec). Jednak Ischgl zdecydowanie wygrywa. No i Obertauern, w ciut mniejszej skali, ale tam z kolei nie ma wjazdu z doliny, bo wyciągi są na przełęczy i od razu wsiada się na kanapy.
 11. Do tej pory zupełnie się tematem nie interesowałem... a chętnie bym go poznał tak zupełnie od podstaw (m.in. z powyższego powodu, pomijając koszty, stanie w kolejkach i wiele innych). Wiem, że zaraz mnie odeślecie do specjalistycznych stron, czy forów o tej tematyce, ale czy mógłby ktoś tak w wielkim skrócie opisać, jak ma się ich "wszechstronne przeznaczenie" do np. tradycyjnego zjeżdżania po przygotowanych stokach? Bo mówi się zwykle, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.
 12. Ja od lat (nie bacząc na wirusa), unikam ośrodków, gdzie trzeba zdejmować narty, przeciskać się przez stacje kolei, wchodzić po schodach, jechać w ścisku jak w tramwaju i patrzeć na twarze współpasażerów, zamiast na widoki. Dlatego dla mnie slogan np. "200km tras bez zdejmowania nart" nie ma wiele wspólnego z prawdą - to przecież to samo, co jazda skibusem między wyciągami. Od gondoli wolę nawet wyciągi talerzykowe. Są miejsca, w których naprawdę żałuję, że jest np. tylko gondola, bo trasy prezentują się bardzo okazale, jak np. w Sportgastein (na sporej wysokości, w miarę blisko Polski i kilka tras przy jednej kolei, więc brak tłoku). Gdyby nie to, chętnie bym tam zawitał
 13. Ośrodków z samymi gondolami jest mało, bo na ogół ten pierwszy raz z miasta trzeba wjechać na górę gondolą, ale później już w wielu ośrodkach tyrolskich można korzystać praktycznie z samych kanap, np. w Ischgl. No ale tak, jak już zauważono - Obertauern jest chyba takim miejsce, gdzie nie trzeba korzystać z gondoli, by mieć dostęp do ponad 90% tras.
 14. Na tym forum nie byłem przez parę tygodni (po zamknięciu głównego "wirusowego" wątku), ale można teraz pewne tezy zweryfikować, bo minęło trochę czasu. Np. taką, że Szwecję czeka tragiczna sytuacja i też zacznie stosować te same ograniczenia, co inne kraje. Mamy sytuację odwrotną - to inne kraje zaczynają podążać drogą Szwecji, wracając stopniowo do normalności (w tym, na szczęście też Polska, mimo że szczyt zachorowań podobno daleko przed nami).
 15. Winda była tylko przykładem, oczywiście że teraz większość zejdzie schodami. Chodziło mi o to, że nie zatrzyma się ludzi na dłużej w domach. A przynajmniej jakiejś części z nich. To, że dziennikarze zamieszczają puste zdjęcie jakiegoś miasta z drona w celach "marketingowych" (inni już to zrobili, więc Ty też to zrób), to nie znaczy, że ludzie nie wychodzą. Wychodzą, tylko "umiejętnie". Np. pewne uzdrowisko (a pewnie niejedno) zaprasza do gminnych lasów. Nie ma takiego przepisu, którego po tygodniu Polacy by nie obeszli. I to nie moja pochwała dla nich, tylko stwierdzenie rzeczywistości.
www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2019
×
×
 • Create New...