Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Zdjęcia sportowe na nartach


Gość Bode

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bode

Jestem ciekaw czy ktoś z was robił może zdjęcia jazdy sportowej ? Chodzi o mojego brata, który jest totalnym laikiem jak chodzi o fotogafię na trybie manual. Przypuśćmy

* Środek zimy 8-00 rano

* Lekkie słońce

* Przejżyste niebo

* Brak opadów

Jaka przysłona, jaki czas naświetlania, jakie ISO żeby nie było szumu? Oczywiscie mówię o zdjęciach bez lampy!

Proszę o pomoc bo na 10 minut temu potrzebuję to wiedziec :D

Aparat - fuji s9000 hybryda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw czy ktoś z was robił może zdjęcia jazdy sportowej ? Chodzi o mojego brata, który jest totalnym laikiem jak chodzi o fotogafię na trybie manual. Przypuśćmy

* Środek zimy 8-00 rano

* Lekkie słońce

* Przejżyste niebo

* Brak opadów

Jaka przysłona, jaki czas naświetlania, jakie ISO żeby nie było szumu? Oczywiscie mówię o zdjęciach bez lampy!

Proszę o pomoc bo na 10 minut temu potrzebuję to wiedziec :D

Bode:)dziś na interia.pl był poradnik fotografowania zimą i w ruchu-poszukaj:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-powinien stanąć tak, żeby miał słońce za plecami...

-raczej max otwarty obiektyw - im krótszy czas tym lepiej

-AF raczej chyba nie jest za szybki w tym aparacie, więc może lepiej ustawić ostrość w punkcie gdzie będzie chciał zrobić fotkę, przełączyć na MF i uważać żeby nie przegapić jak Ty pojedziesz (może zdjęcia seryjne, nie wiem jak w tym modelu to wygląda)

-a ISO jak najmniejsze, co na śniegu w pogodny dzień powinno być ok..

trzeba próbować, znaleźć swój sposób, żeby być zadowolony z fotek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bode
-powinien stanąć tak, żeby miał słońce za plecami...

-raczej max otwarty obiektyw - im krótszy czas tym lepiej

-AF raczej chyba nie jest za szybki w tym aparacie, więc może lepiej ustawić ostrość w punkcie gdzie będzie chciał zrobić fotkę, przełączyć na MF i uważać żeby nie przegapić jak Ty pojedziesz (może zdjęcia seryjne, nie wiem jak w tym modelu to wygląda)

-a ISO jak najmniejsze, co na śniegu w pogodny dzień powinno być ok..

trzeba próbować, znaleźć swój sposób, żeby być zadowolony z fotek..

Czyli przysłona np 9.(?ileśtam)

Czas np 1/400 s

iso 100/80?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nie da się tego określić tak na 'sucho' :) Każdy dzień i warunki o każdej porze są inne więc nie masz co przygotowywać kogoś na robienie fotek na konkretnych ustawieniach.

Im szybciej tym lepiej, AF najlepiej centralny.

No i narciarz nie może być zbytnio rozpędzony bo takim aparatem to zdjęcie nie będzie nigdy idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przysłona np 9.(?ileśtam)

Czas np 1/400 s

iso 100/80?

iso jak najmniejsze tak jak pisali koledzy wyżej, w specyfikacji doczytałem się migawki na poziomie 1/4000 więc 400 to trochę mało..

No i niech brat unika nadmiernego zoomowania. Najlepiej niech znajdzie sobie dobre miejsce, gdzie w miarę z bliskiej odległości będzie mógł pstrykać dobre ujęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie warto jechać na manualu - lepiej np priorytet przysłony i ustawić np 5,6 czy tam 8 (bo w sumie jak słońce + śnieg to będzie i tak jasno) - i zobaczyć jaki czas dobiera aparat - jak za długi to zwiększyć iso albo bardziej otworzyc przysłone

i podejrzeć efekty zdjęć - jak narciarz za ciemny to np. wprowadzić korektę ekspozycji (np +1 EV)

takie warunki to spore wyzwanie dla matrycy - trzeba sie liczyć z tym, że albo śnieg będzie przepalony, albo postać za ciemna

po prostu próbować i kombinować

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw czy ktoś z was robił może zdjęcia jazdy sportowej ? Chodzi o mojego brata, który jest totalnym laikiem jak chodzi o fotogafię na trybie manual. Przypuśćmy

* Środek zimy 8-00 rano

* Lekkie słońce

* Przejżyste niebo

* Brak opadów

Jaka przysłona, jaki czas naświetlania, jakie ISO żeby nie było szumu? Oczywiście mówię o zdjęciach bez lampy!

Proszę o pomoc bo na 10 minut temu potrzebuję to wiedzieć :D

Aparat - fuji s9000 hybryda

Jeżeli można, bo wydaje mi się, że parę zdjęć zrobiłem ... na śniegu, zawodników ...

Proponuję ustawić ISO na 400 lub lekko mniej jak aparat nie wyrobi się z szybkością migawki. Do tego przysłona 5.6 aby złapać ostrość sylwetki. A czas ... czas aparat sam dobierze w zależności od miejsca, z którego będziesz robił fotkę.

Jeżeli będziesz chciał dużą głębie ostrości (rozmyte tło) to ustaw jak przysłonę np na 2.8 - jak masz? - lub coś koło tego. Tylko pamiętaj, że wtedy mogą być kłopoty z ostrością.

I na koniec, jeżeli Twój aparat ma takie funkcje, ustaw aparat w tryb zdjęć seryjnych, a pomiar ostrości na środek!

Pstryknij kilka fotek na próbę i sprawdź czy nie są za ciemne. Jeżeli tak to ekspozycję skoryguj o + 0.5 do + 1. Znowu pstryknij i sprawdź! Pamiętaj, że przy takiej korekcie wydłuża Ci się czas.

I już masz świetne fotki :D Proste?!

Edytowane przez JC
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bode

Dzięki wszystkim!

Ale dupa ze zdjęć bo dzis rano obudziłem sie z takim kaszlem i bólem mięśni, że nawet z łóżka nie wychodziłem...;/

Myślę, ze wykorzystam porady w przyszłości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bode zdjęcia "sportowe" to inaczej zdjęcia w ruchu, wiec zasada jest prosta - bardzo krótki czas ekspozycji.

Najlepiej aparat mieć na statywie:)

Zdjęcia narciarza dobrze jest robić w jakimś określonym miejscu (na przykład przy bramce) i wtedy ostrość ustawiasz na manual. Można też włączyć AF ciągły ale to nie zawsze się sprawdza bo trzeba nadążać za obiektem.

Przy dużej przesłonie większe prawdopodobieństwo, że zdjęcie wyjdzie ostre (5,6 - 16). Przy małej (2 - 4) trzeba nastawić bardzo dokładnie ale w ruchu jest to dość problematyczne.

A poza konkursem to aparat FUJI s9000 to świetny aparat o dużych możliwościach i nie złej optyce (sam mam jego "ojca" S4500).

Matryca bodajże 12mpx przy ISO 400 nie będzie żadnych szumów.

Powodzenia i zdrowia życzę:)

Edytowane przez borok222
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja tez cos zaproponuje

tzw Panoramowanie czyli ze narciarz w ruchu -ostry a reszta zamazana

czyli czas 1/30 lub zblizone wartosci-do pokombinowania,przyslona f5.6 do f 10,ISO 200-400 no i ustawienie na S to zeby pokazac panoramowanie

natomiast zeby uzyskac fajny efekt wyraziskosci to pozostałbym na A,f 9-11 ISO 200-400 dobrze jak pomiar swiatła jest PUNKTOWY,no i wtedy mozna jeszcze balansem bieli i kompozycja tak wiec da sie zrobic -tez wiadomo wszystko moze sie mzmienic w zaleznosci od pory dnia-swiatla zastanego i pamietac trzeba ze snieg jest jasny a ze sloncem oslepia wiec tu przyslone lepiej przymykac bardziej niz otwierac:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a najłątwiej zamiast manuala ustawić sobie preselekcję czasu :) jak sie nie umie manuala w pełni to raczej nie ma się co przy jeździe sportowej bawić preselekcja czasu w tym wypadku to najlepsza opcja:)

Bugi Kocham Cię :)

A jak robicie : ze statywu i próbujecie wpasować obrót w płaszczyne presuwającego się obiektu? Czy z ręki?

No i oczywiście seryjne, a potem w domku wybieranie najlepszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łączy nas kuchnia wspolne miasto i moj komperdell:D

pablo łatwizna łatwizną robie duzo zdjęć i czasem jest tak ze masz tylko ten moment by zrobic to zdjęcie bo 2 takiej sytuacji nie będzie i jak sie do tego przygotowujesz? robisz M czy raczej wybierasz jakąś preselekcje to chyba oczywisce :)

tak samo jak oczywistym jest w miare mozliwosci uzywanie statywu:)

Pablo masz jakąś wiedze a racji przyznać nie możesz:) "człowieczkuniu" :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

pablo łatwizna łatwizną robie duzo zdjęć i czasem jest tak ze masz tylko ten moment by zrobic to zdjęcie bo 2 takiej sytuacji nie będzie i jak sie do tego przygotowujesz? robisz M czy raczej wybierasz jakąś preselekcje to chyba oczywisce :)

tak samo jak oczywistym jest w miare mozliwosci uzywanie statywu:)

Pablo masz jakąś wiedze a racji przyznać nie możesz:) "człowieczkuniu" :-)

Bugi alez oczywiscie ze przyznaje racyje,ino mowie ze mozna tez pobawic sie ale co do chwili-masz racje:)

ale nigdy M nie uzywam;),predzej A:)

Ja racje przyznaje czesciej niz myslisz MASTER,a wiedze dopiero nabywam i bron boze zebym sie kłocil

Statywik zajefajna sprawa i mozna uzywac-sam jasne ze tez uzywam ale top ciagłe rozkładanie i składanie:D wpierdala mnie

Bugi "czlowieczkuniu"-heheheheh podoba mi sie to okreslenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...