Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

nordica speedmachine 130??????


Roobs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, jestem początkującym 190cm/90 kg i od kilku dni chcę kupić buty dla początkującego , problem polega na tym iż najbardziej dopasowane jak i "wygodne" są dla mnie nordica speedmachine130.

W tej chwili cena jest super 1000 ( normalnie 1799 zł) zł nowe , tylko jakoś mi odradzają że niewygodne i zbyt precyzyjne, nie wybaczające błędów jak dla początkującego.

"Wygoda" dla mnie jest mało istotna , od kilku lat jeżdżę motocyklem tam też dobry but nie jest wygodny jak adidas .

Mierzyłem różne marki,flexy pierwszy wybór też padł na Nordice sportmachine 80 . Buty bardzo,bardzo wygodne w okolicach palców , tylko w porównaniu z speedmachine 130 jakoś trochę "rozlazłe" nie wiem skąd takie odczucie ponieważ nie mam doświadczenia ale tak czuje .

Będę bardzo wdzięczny za poradę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc z perspektywy osoby która niedawno kupowała buty (i pierwsze kupiła złe - za duże :mad:) być może? ta rozlazłość o której piszesz wynika z tego że mierzysz za duże buty?

Najlepiej by było żebyś znalazł u siebie taki sklep w którym mają skaner stóp (to optimum) i na podstawie pomiaru wielkości stopy, szerokości, wysklepienia doświadczony sprzedawca doradzi Ci modele, które powinieneś zmierzyć, nie licz na to że w 'sieciowych' sklepach ktoś Ci coś sensownego doradzi, jedyna nadzieja w specjalistycznych sklepach gdzie pracują o ile nie pasjonaci to przynajmniej ludzie mający jakąś wiedzę z tego zakresu.

Jeżeli jednak nie ma we Wrocławiu takiego sklepu, podjedź do takiego który ma chociaż zwykłą miarkę stóp, zmierz rozmiar i jeżeli wyjdzie nie wiem np. 27 to taki właśnie rozmiar butów mierz - a nie żadne 28 jak to najczęściej doradzają ludzie bez pojęcia. Oczywiste jest że buty wydadzą Ci się ciasne ale jeżeli po zapięciu górnych klamer a później dolnych i po przeniesieniu ciężaru jak w pozycji zjazdowej na języki butów palce nadal będą uciskać, zmierz pół rozmiaru większe (te najczęściej różnią się wkładką,). Pamiętaj też o tym że buty po kilku godzinach w naturalny sposób 'rozbiją się' a stosowane wkładki najczęściej obecnie stosowane przez producentów dopasowują się też pod wpływem temp. ciała. Mierz różne modele różnych producentów w danym rozmiarze -bazując na podanym przykładzie- 27 i 27,5 mając na stopach skarpety narciarskie.

Nie mam doświadczenia w tym zakresie ale skłaniam się do poglądu że flex 130 to dla osoby początkującej sport ekstremalny. Na takich butach ludzie jeżdżą po na prawdę ostrych górach a i to trzeba mieć nogi i mięśnie ze stali. Myślę że jeżeli masz dobrą kondycję to kupuj buty o flexie max 100 (a optimum pewnie do 80..90).

A dla zobrazowania tego o czym piszę niech będzie to że na skanerze stóp wyszedł mi rozmiar 255mm, na miarce takiej zwykłej 260mm a pierwsze buty kupiłem 28,5 :eek:

teraz jeżdżę w 26,5 z dobraną wkładką dedykowaną do butów narciarskich i są super choć i tak nie wiem czy nie za duże :rolleyes:

poszukaj jeszcze artykułów które są tutaj na stronie o doborze butów,

życzę dobrego wyboru,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bratPit

Widzę, że jesteś z Krakowa, więc pewnie wiesz - czy gdzieś w tym mieście mają skaner stóp?

tak, polecam na Zakopiańskiej

http://www.windsport.pl/Start

sklep nie jest najtańszy _ale_ gdybym poszedł do nich od razu to nie kupiłbym butów 2 rozmiary za dużych na których stracę pewnie 50%, bo oczywiście pojeździłem 4 godziny i okazało się, że nie da się jeździć w za dużych butach,

Poza tym mają wkładki Sidasa, skarpety i inny asortyment,

przede wszystkim pracują tam ludzie którzy wiedzą o czym mówią i właśnie za to wartało zapłacić, bo nie byłbym teraz 750zł do tyłu :mad:

brat

EDIT: mają też serwis, odbraczają buty, dobierają wkładki samoprzylepne na botki, robią 'customowe' wkładki na gorąco, wtryskowe botki i inne cuda, dobrze że jest taka firma w CKMK :)

Edytowane przez bratPit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie słuchaj porad w stylu "but jest niewygodny" bo to po prostu bzdura - to Tobie ma być wygodnie a nie innym.

Co do twardości to ja się wypowiadać nie będę bo nie orientuję się jak to jest u facetów.

:) Ja przymierzam się do Speedmachine 115 i mam nadzieję że to bedzie dobry wybór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o "rozlazłości" miałem na myśli porównanie tego co czułem w Nordica Sportmachine 80 a Speedmachine130 . Po prostu 130-tkę lepiej czułem na nodze , 100-ka nie pasowała mi w podbiciu a 90- tka w łydce :D

Uważnie testowałem buty ponieważ już raz kupiłem za małe :D , do tego mam jedną stopę większą od drugiej o jakieś 3mm :/ dlatego wybrałem tą markę ( Nordica)

Ktoś powiedział mi że mogę wziąć większy flex ale powinienem uzupełnić nartami o łatwiejszym wymaganiu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o "rozlazłości" miałem na myśli porównanie tego co czułem w Nordica Sportmachine 80 a Speedmachine130 . Po prostu 130-tkę lepiej czułem na nodze , 100-ka nie pasowała mi w podbiciu a 90- tka w łydce :D

Uważnie testowałem buty ponieważ już raz kupiłem za małe :D , do tego mam jedną stopę większą od drugiej o jakieś 3mm :/ dlatego wybrałem tą markę ( Nordica)

Ktoś powiedział mi że mogę wziąć większy flex ale powinienem uzupełnić nartami o łatwiejszym wymaganiu :/

a czy nie jest tak że po prostu buty o wyższym flexie są naturalnie węższe, więc idąc tym tropem szukałbym butów innego producenta (węższych) o flexie rzędu 80, jeżeli jesteś początkujący jak piszesz to flex 130 Cię - jak mniemam - zamorduje,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pax53
Przede wszystkim nie słuchaj porad w stylu "but jest niewygodny" bo to po prostu bzdura - to Tobie ma być wygodnie a nie innym.

Co do twardości to ja się wypowiadać nie będę bo nie orientuję się jak to jest u facetów.

:) Ja przymierzam się do Speedmachine 115 i mam nadzieję że to bedzie dobry wybór :)

świetne buty:)...jak dla mnie number one Speedmachine 14 flex 130 a wrażenie że siedzisz w bamboszach przed telewizorem...nic nie uwiera,nic nie pije...BOMBA!!!....mój number two to Dalbello Proton 11 lub 12...wspaniały but...trzymający piętę chyba nawet lepiej niż Nordica tylko czekam na promocję w Skiteamie:D

Kasiu jeśli wybierzesz Nordicy to napewno będziesz zadowolona...właściwie w tych butach im wyższy flex tym są wygodniejsze:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiu jeśli wybierzesz Nordicy to napewno będziesz zadowolona...właściwie w tych butach im wyższy flex tym są wygodniejsze:eek:

Jak dla mnie są zajebiście wygodne natomiast ja mam jakieś grube nogi i Nordici są jedynymi butami w których nie drętwieje mi łydka bo we wszystkich innych łydkę mam ściśniętą jak szynka sznurkiem:eek:

Z tymi butami jest lekki problem w PL w sklepach bo ja potrzebuję 24,5 a takie numery są tylko w sklepach internetowych... wolałabym przed zakupem przymierzyć te buty chociaż mierzyłam je w Kitzbuehel i wydawały sie ok to jednak było to mierzenie na szybko i tylko na jednej nodze...

A może wiecie gdzie można przymierzyć Nordici Speedmachine 115?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pax53
Jak dla mnie są zajebiście wygodne natomiast ja mam jakieś grube nogi i Nordici są jedynymi butami w których nie drętwieje mi łydka bo we wszystkich innych łydkę mam ściśniętą jak szynka sznurkiem:eek:

Z tymi butami jest lekki problem w PL w sklepach bo ja potrzebuję 24,5 a takie numery są tylko w sklepach internetowych... wolałabym przed zakupem przymierzyć te buty chociaż mierzyłam je w Kitzbuehel i wydawały sie ok to jednak było to mierzenie na szybko i tylko na jednej nodze...

A może wiecie gdzie można przymierzyć Nordici Speedmachine 115?

Kasiu ten gość jest mocny w Nordice i ma sporo modeli i rozmiarów i jest blisko Ciebie:rolleyes:...w sensie zamieszkania http://www.allegro.pl/item932451399_nordica_speedmachine_130_09_10_warszawa.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pax53
Chciałem zapytać tylko, czy nikt nie zwrócił uwagi na to, że 130 flex to raczej nie but dla początkującego?

no tak,ale autor wątku waży 90 kilosów...but o flexie 70-80 rozjedzie mu sie najpózniej po 2 sezonach....może 130 to sporo,ale widzę że Roobs mierzył Speedmachine 14 i wie że ten but to tak jak w Lange flex 100 więc nie sądzę że byłby dla niego zły....szczególnie że właściwie buty zmienia się rzadziej niż narty:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pax53
Patrząc z perspektywy osoby która niedawno kupowała buty (i pierwsze kupiła złe - za duże :mad:) być może? ta rozlazłość o której piszesz wynika z tego że mierzysz za duże buty?

Najlepiej by było żebyś znalazł u siebie taki sklep w którym mają skaner stóp (to optimum) i na podstawie pomiaru wielkości stopy, szerokości, wysklepienia doświadczony sprzedawca doradzi Ci modele, które powinieneś zmierzyć, nie licz na to że w 'sieciowych' sklepach ktoś Ci coś sensownego doradzi, jedyna nadzieja w specjalistycznych sklepach gdzie pracują o ile nie pasjonaci to przynajmniej ludzie mający jakąś wiedzę z tego zakresu.

Jeżeli jednak nie ma we Wrocławiu takiego sklepu, podjedź do takiego który ma chociaż zwykłą miarkę stóp, zmierz rozmiar i jeżeli wyjdzie nie wiem np. 27 to taki właśnie rozmiar butów mierz - a nie żadne 28 jak to najczęściej doradzają ludzie bez pojęcia. Oczywiste jest że buty wydadzą Ci się ciasne ale jeżeli po zapięciu górnych klamer a później dolnych i po przeniesieniu ciężaru jak w pozycji zjazdowej na języki butów palce nadal będą uciskać, zmierz pół rozmiaru większe (te najczęściej różnią się wkładką,). Pamiętaj też o tym że buty po kilku godzinach w naturalny sposób 'rozbiją się' a stosowane wkładki najczęściej obecnie stosowane przez producentów dopasowują się też pod wpływem temp. ciała. Mierz różne modele różnych producentów w danym rozmiarze -bazując na podanym przykładzie- 27 i 27,5 mając na stopach skarpety narciarskie.

Nie mam doświadczenia w tym zakresie ale skłaniam się do poglądu że flex 130 to dla osoby początkującej sport ekstremalny. Na takich butach ludzie jeżdżą po na prawdę ostrych górach a i to trzeba mieć nogi i mięśnie ze stali. Myślę że jeżeli masz dobrą kondycję to kupuj buty o flexie max 100 (a optimum pewnie do 80..90).

A dla zobrazowania tego o czym piszę niech będzie to że na skanerze stóp wyszedł mi rozmiar 255mm, na miarce takiej zwykłej 260mm a pierwsze buty kupiłem 28,5 :eek:

teraz jeżdżę w 26,5 z dobraną wkładką dedykowaną do butów narciarskich i są super choć i tak nie wiem czy nie za duże :rolleyes:

poszukaj jeszcze artykułów które są tutaj na stronie o doborze butów,

życzę dobrego wyboru,

brat

z całym szacunkiem Bratpit....po co Ci skaner do zakupu butów...to wyobraż sobie jaki skaner trzeba by było zabrać na kolacje do restauracji:eek:...poprostu w domu zakładasz skarpetę narciarską...idziesz do sklepu gdzie mają kilka marek i modeli butów...zdejmujesz z półki 3-4 buty i po koleji je mierzysz...po czym prosisz Pana Sprzedawcę o kartkę i długopis i przy każdy bucie zapisujesz techniką +(krzyżyków) np 6 max ocena Twoje typy pod względem...wygody,trzymania pięty,wszelkich ucisków itp....jak Ci sie spodoba jakiś model,to prosisz o drugi but i zakładasz komplet na nogi i tak mały spacerek po sklepie...jak Ci pasuje ten jeden jedyny...to go kupujesz z gwarancja ewentualnego zwrotu w ciągu kilku dni(tu różne sklepy mają różne terminy) i zaczynasz go "katować" w domu...i ta sama procedura,tylko że duuuużo dłużej i jak jest git to nie wracasz do sklepu z butami:D

zasada primo...but po włożeniu,trzeba zapiąć na laitowo żeby sie wkładka trochę rogrzała,a pózniej można dopiąć mocniej....

zasada duo...po włożeniu stopy w but...masz czuć palcami czubek buta...dopiero zginając nogi w kolanach(pozycja narciarska) automatycznie stopa powędruję do tyłu i wtedy nie czujesz palców dotykających czubka buta...

nie zmierzysz stopy na przyrządach,bo i tak będzie się ona różniła w różnych butach nawet przy tej samej numeracji...

Najważniejsze w bucie narciarskim jest trzymanie pięty bo to element który jest odpowiedzialny za wszelki impuls na nartę,reszta równiez jest ważna...łydka za mocno spięta powoduje odpływ krwi,co stanowi zagrożenie dla narciarza:D:D:D

to tak w skrócie ja kupuję buty,ale pewnie każdy ma inne sposoby może i lepsze to może je opisze...nie ma w tym większej filozofii...problem jest tylko w tym czy my wiemy o co nam chodzi w tym wszystkim...czego o danego buta wymagamy...czy komfortu i precyzji...czy tylko komfortu...czy może hardcoru i po każdym zjeżdzie odpinamy klamry....dla każdego coś miłego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak,ale autor wątku waży 90 kilosów...but o flexie 70-80 rozjedzie mu sie najpózniej po 2 sezonach....może 130 to sporo,ale widzę że Roobs mierzył Speedmachine 14 i wie że ten but to tak jak w Lange flex 100 więc nie sądzę że byłby dla niego zły....szczególnie że właściwie buty zmienia się rzadziej niż narty:rolleyes:

Ok, nevermind. myślę, że dla początkującego 90 kg 100 flexu by wystarczyło bo nie będzie on generował wielkich przeciążeń, więc but raczej się nie rozejdzie. Ale jak tam chcecie, ja z doswiadczenia wiem, ze nordica jest dosyc twarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z całym szacunkiem Bratpit....

po co Ci skaner do zakupu butów....

czyż nie do tego on służy?

to wyobraż sobie jaki skaner trzeba by było zabrać na kolacje do restauracji:eek:...

porównanie nieco chybione,

zwróć uwagę, że napisałem koledze kilka zdań na podstawie własnych obserwacji i niedawnych doświadczeń z perspektywy błędnego pierwszego ich wyboru,

moją intencją nie było pisanie kolejnego wątku n/t doboru butów, bo tak jak napisałem na forum jest dość takich wątków wyczerpujących temat,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nevermind. myślę, że dla początkującego 90 kg 100 flexu by wystarczyło bo nie będzie on generował wielkich przeciążeń, więc but raczej się nie rozejdzie. Ale jak tam chcecie, ja z doswiadczenia wiem, ze nordica jest dosyc twarda.

A ja z doświadczenia wiem, że przy tej wadze (no może ciut więcej bo 110kg) w ciągu roku z Rossignola R12 może zrobić się mięciutki bucik.. tak, tak chłopak rok pojeździł w bucie. I szybko zakupił sobie ... tak: z tej samej firmy B Squada. Dlaczego? Bo R12 był mega wygodny. A, że zrobiła się z niego kupa to inna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wilekie! Zapytam się go czy ma 115-stki :)

Polecam ten sklep! Trudny dojazd po dziurach i blocie teraz po rostopach ale czlowiek sie zna na rzeczy no i kupilismy tydzien temu Nordice Speedmachine 105W :) Ja sie tak rozpedzilem, ze chcialem kupic narty u niego, pomimo ze mam juz narty ale jak zaczal mowic o walorach tych co mial to rozmiekalem :)

Rozsadek jednak przewazyl. Pewnie szkoda.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przyszła mi taka myśl..... czy kto z was używa więcej niż jedną parę butów ???

Bardziej komfortowe tak rekreacji np. z dzieckiem , o ile jeździ słabiej :D i w bagażniku drugą parę na coś "dynamiczniejszego" ? Czyli takie o większym flexie.

Wczoraj znów "katowałem" się mierząc buty i nic specjalnego nie zauważyłem jedynie to że te 130 trzymają lepiej w całości nogi , trochę mniej luzu niż w 80-70 tylko wydaje mi się że lepsze spasowanie lepsze czucie całości :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przyszła mi taka myśl..... czy kto z was używa więcej niż jedną parę butów ???

Bardziej komfortowe tak rekreacji np. z dzieckiem , o ile jeździ słabiej :D i w bagażniku drugą parę na coś "dynamiczniejszego" ? Czyli takie o większym flexie.

Wczoraj znów "katowałem" się mierząc buty i nic specjalnego nie zauważyłem jedynie to że te 130 trzymają lepiej w całości nogi , trochę mniej luzu niż w 80-70 tylko wydaje mi się że lepsze spasowanie lepsze czucie całości :/

witaj , ja tak mam -

salomony xWave AK chyba jak pamietam 70-80 flex do "rekreacji" na freeridach i rtc

i fischery somatec F 9000 RACE TI o flexie 130 do katowania na SL

ale wynikło to z przypadku bo miałem te salomony do radarców i było ok ale każda nastepna nata była twardsza i pojawiły sie odczucia że salomon kapciowaty kupiłem F9000 a salomonki zostały poprostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i po sprawie , biorąc pod uwagę upust 900 zł i to że były najbardziej dopasowane ze wszystkich mierzonych butów kupiłem je ,nawet z myślą że je odsprzedam z niewielką stratą .

Dwa dni , od rana do wieczora "katowałem" nogę nimi na "Loli" w szklarskiej i stwierdziłem że nie ma w nich żadnej niewygody :)

Możliwe że inne byłyby bardziej komfortowe ale mnie to nie potrzebne , przynajmniej na takim etapie .

Teraz tylko chciałbym kupić jakieś odpowiednie narty dla mnie , dobrze skręcające jak i hamujące ,to chyba najpotrzebniejsze cechy dla początkującego :D

Będę wdzięczny za wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i po sprawie , biorąc pod uwagę upust 900 zł i to że były najbardziej dopasowane ze wszystkich mierzonych butów kupiłem je ,nawet z myślą że je odsprzedam z niewielką stratą .

Dwa dni , od rana do wieczora "katowałem" nogę nimi na "Loli" w szklarskiej i stwierdziłem że nie ma w nich żadnej niewygody :)

Możliwe że inne byłyby bardziej komfortowe ale mnie to nie potrzebne , przynajmniej na takim etapie .

:)

;)wlaśnie na takim etapie :pnie są Ci potrzebne buty z flexem 130;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dareklewandowski....zrozumiałem delikatne "przesłanie" co do etapu wyboru buta :P

Po trzech tygodniach mierzenia wszystkiego co było we Wrocławiu zostawiłem na finisz dwie Nordica ...Sportmachine 80 i Spidmachine 130 ..."130" zdecydowanie lepiej czułem w górnej części jak i w pięcie i to spowodowało mój wybór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...