Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Narty dla szybko uczącego się


sylvinho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

To mój pierwszy post na forum, a więc witam podwójnie! :-)

Piszę tutaj, ponieważ jak łatwo się domyślić szukam nart. Ale po kolei... Swoją przygodę z nartami rozpocząłem w ub.r. Tygodniowy wyjazd do Włoch w zupełności wystarczył, abym kompletnie zaraził się tą dyscypliną sportu. Jak mówili doświadczeni narciarze uczę się wyjątkowo szybko. Nie wiem ile w tym prawdy, a ile kurtuazji, ale 2 dnia nie miałem problemu, aby z nimi szusować - wydaje się, że w miarę bezpiecznie dla siebie i co ważniejsze otoczenia. To, że narciarstwo od tego czasu uwielbiam, nie oznacza, że się na nim znam. Nie mam bladego pojęcia o wyborze nart, o tym, jakie mam buty (jakieś mam, ale są 100 km stąd...), o tym, jakimi kryteriami się kierować itp. Jeśli coś palnę, proszę o wyrozumiałość.

1. Płeć - M

2. Wiek - 22

3. Waga - ~68-70

4. Wzrost - 180

5. Na nartach jeżdżę od 1 sezonu, (8 dni w poprzednim sezonie - w tym będzie na pewno więcej!)

6. Moje umiejętności określam na 5/6

7. Moje buty to - nie znam modelu

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - nie znam modelu

9. Preferuję styl jazdy (długim skrętem, rekreacyjną, po przygotowanych stokach, ale również poza trasami) -

10. Upatrzyłem sobie narty - brak

11. Mój budżet na narty to około - nieokreślone

Nie określam budżetu. Powiem jedynie, że szukam nart używanych. Gdy będę bardziej świadomy siebie, a więc i tego, jakiego sprzętu potrzebuję, kupię nowe. Liczę, że znajdę coś w granicach 500 zł. Nie będę się jednak wahał, aby coś dodać, jeśli będzie warte swojej ceny.

Pozdrawiam!

PS. Tytuł wątka proszę potraktować z przymrużeniem oka ;-)

Edytowane przez sylvinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa allround, jakiś średni model, dł. 170-175 cm.

Producent dowolny, katalogi z ostatnich lat masz tu na portalu.

Najlepiej byłoby jednak jeszcze trochę popożyczać narty - ale świadomie - przekonasz się sam co lubisz najbardziej :)

PS.

Może zdążysz jeszcze na imprezę w Soczi w 2014 - brakuje nam reprezentantów ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

gdyby ktoś poprosił mnie o ocenę umiejętności w skali 1-10, bez opisywania poszczególnych punktów, sam uczciwie dałbym sobie 3, może 4.

Patrząc jednak na opis punktów 5 i 6 w temacie opisującym skalę umiejętności uznałem, że 5 jest okej. No... 6 może faktycznie nieco za wysoko, jak teraz patrzę. Ale z drugiej strony 4 na pewno nie. A może tylko mi się tak wydaje? :o

Poza tym prosiłem o wyrozumiałość.

Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bugajson, absolutnie nie ma żadnej spinki :-) Grunt to poczucie humoru! (jak opowiedziałem kolegom w pracy, co mi odpowiedzieliście - nie mówię oczywiście o tych merytorycznych postach - to padli ze śmiechu :D )

Dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam!

no bo u nas jak w rodzinie :] poczucie humoru to podstawa:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bugajson, absolutnie nie ma żadnej spinki :-) Grunt to poczucie humoru! (jak opowiedziałem kolegom w pracy, co mi odpowiedzieliście - nie mówię oczywiście o tych merytorycznych postach - to padli ze śmiechu :D )

Dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam!

będą z Ciebie ludzie , tzn. narciarze;):)

a co do sprzętu , to, jak szybko się uczysz , mniej więcej powtórzę za kolegami :

buty wygodne:) w twardości 80-100

narty - jakieś drugie slalomki w długości 160-165 ( ale to raczej skręt krótki ) , wyższe modele ( ale niekoniecznie górna półka) allround , allmountain lub cross w długości ok. 170-175 cm

najlepiej jednak sprzęt przetestować ( np ta sama narta w różnych długościach może zupełnie inaczej się zachowywać , nie mówiąc już o samym przygotowaniu sprzętu ) , bo teoria teorią , a później na stoku różnie to jest...

no i oczywiście ćwiczyć ,ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Przejechałem się dziś po sklepach i wypatrzyłem dwie ciekawe oferty, przynajmniej na pierwszy rzut oka.

1) Head XRC (teraz jak patrzę w internecie, to widzę, że od cholery jest tak oznaczonych modeli, ale niestety tylko takie oznaczenie zapamiętałem; wydaje mi się, że to ten model: http://www.sportforster.de/head-xrc-1400i-skiset-mit-bindung-rf11-inklusive-montage.html ) - 640 zł

2) Blizzard XCS IQ (http://www.blizzard-sklep.pl/narty_xcs_iq_r_09f10-p578.html) - 799 zł (model z 09/10).

oba to zestawy z wiązaniami.

Początkowo, o czym pisałem wyżej, chciałem kupić używane narty. Doszedłem jednak do wniosku, że skoro za stosunkowo niewiele więcej można mieć nowe, to chyba wolę tę drugą opcję. Tym bardziej, że tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co działo się z używanym wcześniej sprzętem. Poza tym idę tropem, który mi wskazaliście - a więc nie szukam niczego z wysokiej półki.

Po rozmowach ze sprzedawcami jestem bardziej zainteresowany Blizzardami. Co więcej, kupując je, dosłownie za grosze mogę zaopatrzyć się w kurtki narciarskie, spodnie itd. - promocja w sklepie EXIsport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

1) Head XRC (teraz jak patrzę w internecie, to widzę, że od cholery jest tak oznaczonych modeli, ale niestety tylko takie oznaczenie zapamiętałem; wydaje mi się, że to ten model: http://www.sportforster.de/head-xrc-1400i-skiset-mit-bindung-rf11-inklusive-montage.html ) - 640 zł

Trzeba by wiedzieć jaki to dokładnie model - tych z e-baya w tut. katalogu nie znalazłem choć podobne są do tych z rocznika 08/09 - byłby to ew. najwyższy model (?) ...być może zbyt wymagający dla ciebie? Nie wiem, musisz ustalić dokładnie co to jest.

2) Blizzard XCS IQ (http://www.blizzard-sklep.pl/narty_xcs_iq_r_09f10-p578.html) - 799 zł (model z 09/10).

(...)

Po rozmowach ze sprzedawcami jestem bardziej zainteresowany Blizzardami. Co więcej, kupując je, dosłownie za grosze mogę zaopatrzyć się w kurtki narciarskie, spodnie itd. - promocja w sklepie EXIsport.

Prawdopodobnie sprzedawcy potraktowali cię ...z dystansem ;) jeśli im powiedziałeś, że to było kilka dni - zaproponowali więc narty dla początkujących. Ww. modelu też nie ma w tutejszym katalogu - ale znalazłem je w niemieckim katalogu Blizzarda jako narty rentalowe (dla wypożyczalni) raczej dla początkujących bo ...5 licząc od góry (na 6 modeli), co potwierdza się z opisem na stronie. Największa długość to 167 ...hmm, jak dla mnie, jeśli masz tak ambitne podejście, szybko się rozwijasz to te narty nie będą "rozwojowe", musisz chyba szukać dalej :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to dla mnie na znacznie lepszy wybór - najwyższy z allroundów z tamtego sezonu, cena też OK.

Oczywiście takie wirtualne wybieranie nart to ryzyko, ale w tym wypadku chyba spokojnie możesz zaryzykować, 167 cm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gajowy, raz jeszcze dzięki :)

Bugajson, jak rozumiem to rozmiary do tych drugich Blizzardów?

On pisze pewnie ogólnie; wyżej napisałem 170-175 cm, ale przy swoim wzroście masz stosunkowo niewielką masą więc te 5 cm można odjąć, dlatego 167 cm, zwłaszcza, że takie XO8 są najdłuższe u tego sprzedawcy.

Ogólnie: dla miękkich nart (niżej w katalogu) to raczej dłuższe, dla twardszych tupu Race, cross *) czy inne wymagające to może być krótsza przy czym raczej nie krótsza niż 165.

Szkoda mi trochę tych pierwszych, ale nie ma co być w gorącej wodzie kąpanym.

Świat jest pełen nart - nie ma co się przypalać :) Zawsze przy tym istnieje ryzyko nieudanego doboru ale narty stosunkowo łatwo się je wymienia, sprzedaje, kupuje.

Znacznie poważniejsza sprawa to wybór butów, zwłaszcza, że to na ogół związek na lata :) Piszę to bo buty, wg mnie, są najważniejsze, a nic o tym nie ma w tym wątku. Przyszło mi do głowy, że być może twoje nowe narty będą trochę dłuższe i bardziej wymagające od tych dotąd pożyczanych, może się okazać, że nie wystarczą te buty które masz, będą za miękkie itd., zwłaszcza jeśli kupiłeś tanio, przypadkiem itp. :)

-------

*) Nieuprawnione uproszcznie - wyjaśnione w następnych postach

Edytowane przez gajowy01
*)
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gajowy nie mow ogólnikowo bo race w zaleznosci od modelu i przeznaczenia narty slalomka 165 gigantka 180 etc.... (...)

Racja, racja - chciałem jakoś sprawę "naświetlić" ogólnie, miałem w głowie coś koło SL/SC ale uprościłem bez sensu - jakoś z rozpędu :) Dzięki.

Edytowane przez gajowy01
edit cytatu
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Po rozmowie ze sprzedawcą kupiłem zupełnie inny model niż te, które podawałem wcześniej. Wybrałem model Blizzard Magnum 7.4 IQ (170 cm).

Wyjaśniał, podobnie jak i Wy, że Blizzard XCS IQ to narta, która po sezonie może mi się znudzić.

Z kolei na korzyść Magnuma przemawia m.in. to, że jest nartą dobrze czującą się zarówno na trasie jak i poza nią. A ja z (jakże olbrzymiego) doświadczenia wiem, że lubię pośmigać po puchu :D Co On tam jeszcze wspominał... Magnum jest twardszy niż XCS, bardziej wymagający, sprzyjający rozwojowi no i powinien wystarczyć na nieco więcej niż parę miesięcy.

Wierzę, że sprzedawca kierował się dobrymi chęciami, a nie chęcią sprzedania dobrego sprzętu ;) Pozwolę sobie jednocześnie zasugerować, że jeśli sprzedał mi jednak jakiś szajs, to łaskawie nie informujcie mnie o tym :D

Znacznie poważniejsza sprawa to wybór butów, zwłaszcza, że to na ogół związek na lata :) Piszę to bo buty, wg mnie, są najważniejsze, a nic o tym nie ma w tym wątku. Przyszło mi do głowy, że być może twoje nowe narty będą trochę dłuższe i bardziej wymagające od tych dotąd pożyczanych, może się okazać, że nie wystarczą te buty które masz, będą za miękkie itd., zwłaszcza jeśli kupiłeś tanio, przypadkiem itp. :)

Gajowy, czytałem trochę o butach i to, co piszesz, przewija się w większości postów - kupuje się je na lata (patrząc na ich ceny to się nie dziwię...). Na razie mam jakieś stare, pożyczone, w których jeździłem w ub.r. Ale znając siebie pewnie niebawem wybiorę się do sklepu.

I aż się tego boję, bo na narty planowałem wydać nie więcej niż 500 zł, a skończyło się na 1200... :o

Pozdrawiam i raz jeszcze dzięki wszystkim za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na buty nie żałuj kasy bo wygoda na stoku jest najważniejsza!

tu nawet nie chodzi o wygodę ( chociaż dobrze dopasowane buty to rzecz nie do przecenienia:rolleyes: ) ale przede wszystkim o kontrolę nad nartami .Im lepszy przekaz impulsów z nogi na nartę tym lepiej , bo jak będziesz śmigał na twardych nartach , a na nogi założysz kapcie to taki zestaw nie będzie działał jak należy

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...