Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Smarowanie nart tzw z łuską


Rekomendowane odpowiedzi

Żeby smarować narty biegowe z łuską prostym sposobem domowym potrzebujemy

żelazko może być zwykłe jeśli nie mamy profesjonalnego

smar uniwersalny na jazde np 0 -5 , -5-10

cyklinę plastikową jeśli nie mamy może być coś plastikowego np linijka

szczotka nylonowa może być kartacz

nie mamy stołu do smarowanie to ktoś może przytrzymać nartę , rozgrzewamy smar na żelazku topimy go na miejsca w nartach w których nie ma łuski potem rozsmarowujemy go żelazkiem gdy wystygnie ściągamy go plastikową cykliną po ściągnięciu szczotkujemy no i narty mamy gotowe

nie potrzebujemy smarów klistrów (na trzymanie )bo mamy łuskę na narcie która imituje ten smar aby narta tzw trzymała

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyklinę plastikową jeśli nie mamy może być coś plastikowego np linijka

szczotka nylonowa może być kartacz

Nie za bardzo kumam czynności opisane przez Staszka,ale wpadło mi w ""oko"-słowo kartacz,od razu mam przed oczami kluski z Gołdapi w czasie pobytu na Pięknej Górze.Nie wiem jak teraz ,kiedyś były w ramach karnetu:DJęzyk polski ma wiele słów o różnym znaczeniu;)Kartacz to też pocisk artyleryjski:rolleyes:Z opisu już wiem,że muszę żonie zabrać żelazko;),a dziecku linijkę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo kumam czynności opisane przez Staszka,ale wpadło mi w ""oko"-słowo kartacz,od razu mam przed oczami kluski z Gołdapi w czasie pobytu na Pięknej Górze.Nie wiem jak teraz ,kiedyś były w ramach karnetu:DJęzyk polski ma wiele słów o różnym znaczeniu;)Kartacz to też pocisk artyleryjski:rolleyes:Z opisu już wiem,że muszę żonie zabrać żelazko;),a dziecku linijkę :P

Kartacz inaczej może być szczotka nylonowa czy coś w tym rodzaju

tylko jak zabierzesz żonie żelazko to potem bardzo dobrze go wyczyść bo będziesz miał smar na ubraniach

najlepiej jakieś stare żelazko chyba że żonie na mikołaja kupisz nowe :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartacz inaczej może być szczotka nylonowa czy coś w tym rodzaju

tylko jak zabierzesz żonie żelazko to potem bardzo dobrze go wyczyść bo będziesz miał smar na ubraniach

najlepiej jakieś stare żelazko chyba że żonie na mikołaja kupisz nowe :D:D

:Dmasz rację,łatwo nie będzie,ale pomysł z wymianą żelazka może chwycić:rolleyes:No ale do jakiej temperatury rozgrzać żelazko,jak jest tylko zaznaczone-typ materiału/len,bawełna/-czy tylko smar ma być ciekły?Może faktycznie zajme się serwisem nart w warunkach domowych:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Dmasz rację,łatwo nie będzie,ale pomysł z wymianą żelazka może chwycić:rolleyes:No ale do jakiej temperatury rozgrzać żelazko,jak jest tylko zaznaczone-typ materiału/len,bawełna/-czy tylko smar ma być ciekły?Może faktycznie zajme się serwisem nart w warunkach domowych:rolleyes:

żelazko musisz rozgrzać do takiej temperatury że jak przyłożysz do niego smar to powinien się topić jeśli będzie za gorące to będzie się dymiło ze smaru i możesz wtedy przegrzać ślizg musisz to robić na wyczucie a poradzisz sobie bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale do jakiej temperatury rozgrzać żelazko,jak jest tylko zaznaczone-typ materiału/len,bawełna/-czy tylko smar ma być ciekły?

Witam

Zaraz pewnie nas wyśmieją właściciele Swixów i tym podobnych cudów:D

Ja też smaruję narty zwykłym, starym żelazkiem. Odpowiednia temperatura to przedział dla tkanin z tworzyw sztucznych. Len, bawełna to za wysoko. Reszta tak jak pisze Staszek - trzeba próbować. Trochę niewygodna w takim żelazku jest mała czułość termostatu - różnice temperatur pomiędzy cyklami grzania są dość duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zaraz pewnie nas wyśmieją właściciele Swixów i tym podobnych cudów:D

Ja też smaruję narty zwykłym, starym żelazkiem. Odpowiednia temperatura to przedział dla tkanin z tworzyw sztucznych. Len, bawełna to za wysoko. Reszta tak jak pisze Staszek - trzeba próbować. Trochę niewygodna w takim żelazku jest mała czułość termostatu - różnice temperatur pomiędzy cyklami grzania są dość duże.

żeby kupić profesjonalne żelazko do smarowania to wiadomo że już trzeba parę stówek wyłożyć a jeśli ktoś biega rekreacyjnie raz na jakiś czas to w zupełności wystarczy najtańszy najprostszy sprzęt i smar uniwersalny

jak jest miękki smar na temp np 0 do -10 to żelazko nie musi być mocno rozgrzane bo smar się łatwo topi

natomiast przy smarach na większe mrozy np -10 w dół to już trochę musimy rozgrzać żelazko bo inaczej nie stopimy smaru ani nie w grzejemy w ślizg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Żeby smarować narty biegowe z łuską prostym sposobem domowym potrzebujemy

żelazko może być zwykłe jeśli nie mamy profesjonalnego

smar uniwersalny na jazde np 0 -5 , -5-10

cyklinę plastikową jeśli nie mamy może być coś plastikowego np linijka

szczotka nylonowa może być kartacz

nie mamy stołu do smarowanie to ktoś może przytrzymać nartę , rozgrzewamy smar na żelazku topimy go na miejsca w nartach w których nie ma łuski potem rozsmarowujemy go żelazkiem gdy wystygnie ściągamy go plastikową cykliną po ściągnięciu szczotkujemy no i narty mamy gotowe

Prawie gotowe :-))

Pozostaje odcinek gdzie jest łuska. Gdy nie jest smarowany w pewnych warunkach możemy sobie odpuścić jazdę gdyż do "wyjałowionego" ślizgu z łuską będzie się lepił śnieg. Zwykłe smarowanie przy pomocy żelazka zalepi łuskę i...po zawodach. Cała funkcja łuski poszła się paść. Cóż więc zrobić. Ja smarowałem całe narty sposobem Staszka z tym, że jak smar zastygł na ślizgu, obniżałem temp. żelazka tak, aby smar powoli się topił i rozpoczynałem drugie prasowanie. Tym razem odcinka z łuską. Między żelazko a ślizg z łuską kładłem kawałek grubej bibuły, która wchłaniała roztopiony wosk z zagłębień łuski. I po problemie wyjałowionego ślizgu z łuską. Pod warunkiem, że się ma gruba bibułę. Zapas się skończył i... nie używajcie gazet, brudzą i śmierdzą. Po wielu próbach zacząłem stosować elektryczną opalarkę, nadmuch powietrza "wywiewa" nadmiar smaru. Metoda jest skuteczna ale wymaga pewnego doświadczenia i zniszczenia pary nart :-))

I broń boże nie robić tego w mieszkaniu gdy nie jest się singlem. W innym przypadku ciche dni z partnerem prawie pewne. :-))

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Dmasz rację,łatwo nie będzie,ale pomysł z wymianą żelazka może chwycić:rolleyes:No ale do jakiej temperatury rozgrzać żelazko,jak jest tylko zaznaczone-typ materiału/len,bawełna/-czy tylko smar ma być ciekły?Może faktycznie zajme się serwisem nart w warunkach domowych:rolleyes:

Bawełna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 200 zł można już kupić specjalne żelazko do smarowania nart nie jest to znów jakiś duży wydatek jak ktoś planuje bawić się w smarowanie w domu to na pewno się przyda (no i kobitka nie będzie głowy zawracać że niszczy się jej żelazko) i odpada problem z ustawieniem temperatury :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 10 months later...
  • 5 years later...

Witam, kupiłam niedawno używane narty (z łuską) na giełdzie. Te narty są zabezpieczone jakimś zaschniętym woskiem ( może to parafina, nie wiem,nie znam się). Nie mam pojęcia czy mogę od razu na nich biegać czy trzeba zdjąć tą warstwę i nasmarować smarem? Nie wiem czy zadałam pytanie w odpowiednim temacie, jeśli nie to proszę o przeniesienie.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...