Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór butów i nart


michalis

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym prosić was o pomoc w wyborze butów i nart. Kilka informacji o mnie:

1. Płeć - M

2. Wiek - 22

3. Waga - 90-95

4. Wzrost - 194

5. Na nartach jeżdżę od 12 sezonów

6. Moje umiejętności określam na 6/7

7. Teraz używam butów Salomona, nie pamiętam modelu - flex 80

8. Teraz jeżdżę na nartach - freestyle Rossignol Scratch 175cm

9. Preferuję styl jazdy: Długi/średni skręt, z dużą prędkością

10. Budżet: buty nowe: 1000zł, narty używane: 800zł

Po przeczytaniu kilku artykułów/postów zdecydowałem się poszukać butów z flexem 100-120, mierzyłem kilkanaście modeli i najlepiej leżały Fischer Soma Progressor 110 z zeszłego sezonu (799zł) i Dalbello crx impulse (699zł). Dzisiaj zajechałem do jeszcze jednego sklepu i zmierzyłem Head'y rd flex 140, idealnie oplatały stopę, świetnie trzymały. Prawdę mówiąc czułem się w nich lepiej niż w miększych fischerach czy dalbello. Cena świetna, bo 699zł. Zastanawiam się tylko czy to nie jest za twardy but dla mnie, w końcu nie jestem zawodnikiem. Co o tym sądzicie?

Kolejna sprawa to narty. Chciałbym kupić używane bo szkoda mi wydawać 2500zł na nowe. Myślałem nad czymś uniwersalnym, np Progressorach 9+ z zeszłego, bądź sprzed dwóch sezonów, ewentualnie salomonach 24h. Jednak w tym samym sklepie w którym mierzyłem Heady gość pokazał mi używane gigantowe komórki Head World Cup (nie pamiętam modelu). Narty miały kilka sezonów, przygotowane do jazdy, stan dobry, cena świetna. Jednak mam takie same obawy jak w przypadku butów. Nie wiem czy to nie będzie zbyt wymagająca narta jak dla mnie.

Bardzo proszę o porady i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty to kwestia indywidualna, przede wszystkim dopasowanie i wygoda. Osobiście uważam, że buty o twardości 140 do użytku amatorskiego to zły pomysł .. Jak długo miałeś na nodze w czasie przymiarki te buty? Trzeba je włożyć tak na minimum 20 minut, dopiąć i postać i wtedy coś już wiadomo. Co do nart to stare komórki gigantki to też bym sobie darował, gdzie na nich zamierzasz jeździć? czy jeździłeś już na jakichś gigantkach sklepowych? Jaką długość mają te narty (dla Ciebie winny mieć ok 190 cm by były dobre). Narty komórkowe mają mniejszą trwałość niż sklepówki i nie za bardzo nadają się do jazdy całodniowej, kilka godzin na zjechanym stoku przy sporej ilości ludzi na takich nartach to raczej kara niż przyjemność. Poszukaj nart o jakich piszesz tylko musisz je znaleźć w długości najwyższej czyli coś lekko ponad 180 cm.

Tu masz Fischery, Volkle RC i Kastle, wybór ofert w takich długościach będzie mały ale za to ceny w związku z mniejszą chodliwością mogą być niezłe

http://allegro.pl/narty-fischer-progressor-9-180-cm-2010-rok-i1859159330.html

http://allegro.pl/narty-volkl-racetiger-rc-psi-180cm-10-11-065-i1868126265.html

http://allegro.pl/jelenia-gora-narty-kastle-rx-184cm-i1874467303.html

Edytowane przez mihumor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi określić dokładnie jak długo miałem te buty na nogach, ale wydaje mi się, że przynajmniej jednego miałem założonego przez 20 min. bo najpierw miałem head'a i dalbello na drugiej nodze, chodziłem chwilę i założyłem drugiego Head'a. Dopiąłem, pochodziłem, porozmawiałem ze sprzedawcą. Zresztą mogę pojechać tam jeszcze raz i zmierzyć z zegarkiem w ręku. Tylko pytanie czy jeżeli będzie w porządku przez te 20 min. w sklepie to znaczy, że będzie też dobrze na stoku? Czy może okazać się za twardy? Chodzi o to, że ja mam dosyć wąską stopę i ten Head świetnie ją trzymał.

Teraz o nartach. Głównie jeżdżę w Czechach, Rokietnyce, Harachov, Spindlerowy Mlyn. Kiedyś, jeszcze chyba w podstawówce miałem Atomicki 10'22 juniorskie, tyle miałem do czynienia z gigantkami. Nie wiem dokładnie ile miały tamte komórki, mogły mieć 190cm albo 18x, nie sprawdziłem tego. Te Kastle, które pokazałeś są do sprzedania w moim mieście, polecał mi je sprzedawca ale nie wiem nawet co to za narta. Który z tych trzech modeli byś wybrał na moim miejscu?

Edytowane przez michalis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie ,myślę że Powinieneś kupić buty o flexie ok.100 -110 ,można sobie sprawić do tej twardości ambitną nartę a wytrzymasz spokojnie cały dzień,oczywiście Musisz mieć twardawo ale bez ucisków.Obecnie mam buty o tward. 70 i są dla mnie zdecydowanie za miękkie nie mówiąc o tym ,że o rozmiar za duże i nie mam precyzjii w sterowaniu.Poradzę Ci jeszcze ,że po dopięciu klamer nie może noga drętwieć ,jak tak jest but jest za duży .Dobrze dobrany but to taki ,że po dopięciu lekko klamer but trzyma nogę i nawet wcale by ich nie trzeba było dopinać.Co do nart zgadzam się w 100 proc.z mihumorem ,komórka gigantka i taka długa ? hm.nie wiem czy Wiesz w co się pakujesz ,to jest niezwykle trudna narta ,zauważ że zawodnicy jadą na takich minutę a nie cały dzień w różnych warunkach.No ,jeszcze gdybyś stale jeździł we Włoszech po ich super przygotowanych cały dzień nartostradach -to jeszcze ale Czechy czy u nas ,cieńko to widzę.Jeżeli koniecznie gigantka to sklepówka z górnej półki a i to pozbawia Cię uniwersalności potrzebnej przy różnej pogodzie i przygotowaniu tras.Ciekawe jak przyjedziesz a tu sypie i kartoflisko a ratraki nie nadążają z równaniem ,miałem tak nie raz .To albo pójdziesz do knajpy albo będziesz ciałem nadrzucał w muldziastym terenie bo ja inaczej tego nie widzę.To jest mój punkt widzenia ,nawet jak się z nim nie zgadzasz to ,już może człkiem bezkrytycznie nie podejdziesz do zakupu komórek gigantek na cały dzień ,chyba że Masz inne narty dodatkowo.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie, jak w takim razie wybrać odpowiednią twardość?

jorguś komórki już odpuściłem, zresztą sam uważałem że to kiepski pomysł. Zapytałem was bo polecał mi je gość w sklepie. Kupię uniwersalną nartę, pewnie jedną z tych które pokazał mihumor, nie wiem tylko która z tych trzech będzie najodpowiedniejsza dla mnie?

Większy dylemat mam z butami, bo te 140 naprawdę leżały świetnie, jakby robione pode mnie, nigdzie nie uciskały. Muszę chyba jeszcze raz zmierzyć te progressory 110 bo na pewno nie miałem ich na sobie dwudziestu minut.

Edytowane przez michalis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te Kastle masz na miejscu to zastanów się nad nimi, zalety to możliwość ocenienia stanu narty i czy warta jest zakupu (nie kupujesz w ciemno a to jest nie do przecenienia), długość jak dla Ciebie dobra i ciężko Ci będzie w takiej długości coś sensownego kupić, niezła cena (choć nie widziałem nart więc to do weryfikacji), dobra marka choć mało obecnie popularna jednak te narty nowe są bardzo drogie co wynika z ich niszowości jak i z ich budowy (drewniany rdzeń), narty rzadko spotykane, jeden z forumowiczów ma ich używki nabyte na allegro (inny model) i jest bardzo z nich zadowolony, miałem je w rękach i muszę stwierdzić, że to bardzo dobrze zrobione narty i do tego ładne a także oryginalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te Kastle masz na miejscu to zastanów się nad nimi, zalety to możliwość ocenienia stanu narty i czy warta jest zakupu (nie kupujesz w ciemno a to jest nie do przecenienia), długość jak dla Ciebie dobra i ciężko Ci będzie w takiej długości coś sensownego kupić, niezła cena (choć nie widziałem nart więc to do weryfikacji), dobra marka choć mało obecnie popularna jednak te narty nowe są bardzo drogie co wynika z ich niszowości jak i z ich budowy (drewniany rdzeń), narty rzadko spotykane, jeden z forumowiczów ma ich używki nabyte na allegro (inny model) i jest bardzo z nich zadowolony, miałem je w rękach i muszę stwierdzić, że to bardzo dobrze zrobione narty i do tego ładne a także oryginalne.

Kästle - tak, fajne - popieram ...ale raczej dla mnie (176), bo podejrzewam, że dla ciebie byłyby za krótkie (jesteś wyraźnie wyższy AFAIR) :)

Chodzi mi o ten konkretny model. Te narty mają 168 cm - tam jest pomyłka w nagłówku aukcji :)

a pokojowa temperatura nie będzie czasem trochę "przekłamana" do mierzenia :P

Tak i nie, wg mnie na ogół temperatura otoczenia ma znaczenie ale wiele zależy od konkretnego rodzaju tworzywa użytego w bucie, czy to jest np. PU - poliuretan czy np. polieter itd. Mnie to niewiele mówi ale kojarzę że na innym forum kol. Lobo kiedyś to rozpisał dokładniej - bywa na tym forum pod innym nickiem.

***

Michalis - w komórki się nie pchaj, buty najlepiej weź do domu na noc, posiedź w nich dłużej, pochodź itd. Powinni się na to w sklepie zgodzić - jeśli chcą sprzedać :)

Spory jesteś - więc narty raczej dłuższe (ok. 180) i sztywne (drewniany rdzeń), patrz na wiązania - dobrze żeby miały skalę do 12 - nie po to żeby tę 12 ustawiać, ale żeby był "zapas" :)

Z tych 3 modeli podanych przez Mihumora brałbym Progresory 9.

Kästle za krótkie, Völkle RC fajne ale nie podoba mi się ten patent z PSi, zwłaszcza w nartach używanych (?).

Poszukaj ew. starszych Völkli RC - najdłuższych, ale jeszcze bez tego PSi.

Sam mam takie (jeszcze starsze) - i to fajna narta jest, a podejrzewam, że można tanio trafić ten model :)

PS. Jeśli stopy wąskie - to popatrz na buty Lange, Fischer, może Rossi - choć jakiś żelaznych reguł nie ma.

Edytowane przez gajowy01
ps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Łatwo dać się namówić na zakup butów zbyt sztywnych w ich przedniej części(...)Jeśli sztywność tą można odpowiednio regulować, nie stanowi problemu. Jeśli nie, bądź ostrożny. Pamiętaj jeszcze o tym, że buty narciarskie na mrozie są bardziej sztywne niż w sklepie. Zdecydowanie lepiej Ci będzie w butach, które są zbyt miękie w przedniej części niż zbyt sztywne."

,,Jeżeli nie jesteś ekspertem i jeszcze nie wiesz co lubisz, raczej stroń od półek z najbardziej sztywnymi butami."

,,Buty sztywne w przedniej i tylnej części ułatwiają krótkie, szybkie skręty,ale wymagają bardzo dobrej techniki(...)Buty te stawiają jednak wiele wyzwań w niektórych warunkach. Na twardym, równym śniegu zwiększają Twoje osiągi, w innych warunkach zdecydowanie utrudniają jazdę"

Cytaty z książki ,,Narciarz doskonały" Rona LeMastera. Wybór cytatów mój:cool:

Mniej więcej oddają sens całego rozdziału o doborze sztywności butów.

Pozdrawiam

Mirek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym się nie bał takiego wysokiego flexu przy tym wzroście i masie - przy doborze flexu ma to znaczenie.

Dla kogoś o parametrach 70kg/170cm np. flex 110 może i jest twardy, ale przy 194cm i 90-95kg na ten sam but działa znacznie większa siła i na dłuższym ramieniu (długie podudzie, wieksza masa - większy moment siły), dlatego znacznie łatwiej go dogiąć.

Sam mam buty flex 110 (salomon impact 9), 87kg i 192cm wzrostu przy podobnych umiejętnościach i nigdy nie wydawały mi się one zbyt twarde, mimo, że na mrozie są znacznie sztywniejsze niż w domu.

Problem w tym, że z tych jeszcze twardszych butów nigdy nie znalazłem dobrze pasujących do mojej stopy, dlatego póki co nie zmieniam.

Jeśli bym znalazł super wygodne buty z flexem 140, osobiście chyba bym zaryzykował, ale mozliwe że popełnił bym błąd. :)

Jeśli narciarze 170cm/70kg czują się dobrze z flexem 100-120 to jaki flex powinien mieć but dla michalisa, żeby dał mu nie mniej stabilne oparcie?

Edytowane przez Szymon_K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

but Head RD o twardosci 140 to jest ultra twardy but, wiem bo sama w takich jezdze, nadej się na zawody, treningi. sztywny, twardy, beton, zupełnie nie do całodziennej jazdy. Ten but nadaje się dla zawodników i cięzkich amatorów zawodników o nienagannej technice. Dobór butów zbyt twardych ogranicza rozwój umiejętności narciarskich. na twoim miejscu poszukałabym butów w przedziale 90-120 z pólki amatorskiej, jeśli te które mierzyłeś nie są wystarczająco dopasowane, poszukaj butów z innych firm. Polecam poprzymierzać buty Nordica w odpowiedniej twardości. Wygodne i często dobrze trzymają ale nie są jak imadła.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również chciałabym abym ktoś mi doradził. Mam 154 cm wzrostu i ważę 44 kg. (Nie rosnę już żeby nie było ;) )

Jeżdżę od 15 lat. Lubię i szybką i wolną jazdę. Obecnie jeżdżę na Atomikach Izor 9:7 141 cm, zastanawiam się czy by ich nie zmienić. Ze względu na to że często startuję w amatorskich zawodach chciałabym być w posiadaniu komórkowych nart, jednak mój wzrost to wyklucza, ponieważ każdy model byłby za długi. Potrzebuję nart właśnie około 140 cm, maksymalnie 145cm. Od zawsze jeździłam na Atomicach i jestem do nich przywiązana, szczególnie do tych niezwykle lekkich i cudownych w prowadzeniu Izorach, jednak zastanawiam się czy nie zmienić marki na Rossignola. Przeglądałam ostatnio i wzrok mój przykul Rossignol Radical Pro B- są to juniorskie narty, sezon 11/12 i akurat 140 cm są. Macie jakieś zdanie, może polecilibyście coś mi wartego uwagi? Ważne by dobrze się trzymały stoku, nie były zbyt ciężkie i oczywiście "krótkie";)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam, forumowiczów, odświeżam wątek.

Poszukuję butów Rossignol Radical Pro 130 Composite lub 140 Carbon.

Jeżdżę wyczynowo, a problemem jest długość mojej stopy - rozmiar 50 - mogłaby odpowiadać 12,5 z katalogu.

Obecnie jeżdżę w zużytych Salomon XVawe 10.0, ale były od początku zbyt miękkie.

Proszę o poradę, czy ktoś się spotkał z outletem gdzieś w europie, który posiada/gromadzi duże rozmiary?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sportstore_pl

Szczerze mówiąc to rzadko kiedy spotyka się taki rozmiar,może być problem ale postaram się coś doradzić. Warto szukać promocji teraz w sklepach internetowych ponieważ jest końcówka wyprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...