Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Moja druga przygoda z raftingiem - tym razem rzeka Zrmanja


kaja45

Rekomendowane odpowiedzi

Rafting czyli spływ w dół rzeki tratwą, pontonem, kajakiem itp. środkiem transportu - to już moja druga przygoda z tą formą wycieczki (pierwszy razem w 2011 w Chorwacji na rzece Cetina), w tym roku odwiedziłem rejon Wyspy Pag w Chorwacji i wybór padł na malowniczą, krasową rzekę Zrmanja (zdjęcie poniżej)

dsc_1136.jpg

Rafting zamówiliśmy poprzez firmę Raftrek z Zadaru, a na miejscu startu zaskoczenie miał być spływ pontonem, a przygotowane zostały kajaki, okazało się, że jest bardzo niski poziom wody w rzece Zrmanja, wracać nam się chciało (128 km drogi w jedną stronę) to zostaliśmy. W sumie po krótkim szkoleniu wyruszyliśmy na rzekę, napiszę tak było fajnie w niektórych miejscach był silny prąd, jakieś bystrzynki i katarakty, ale największą atrakcją były trzy rzeczy:

piękny wodospad (zdjęcia poniżej)

dsc_1944.jpg

dsc_1957.jpg

skoki z 12 metrowej skałki (to dla twardzieli :eek:)

dsc_2027.jpg

dsc_2069.jpg

dsc_2073.jpg

dsc_2074.jpg

i przepłynięcie kajakiem w zasadzie spłynięcie przez 3 metrowy wodospad (niestety nie mam zdjęć), trochę szczegółów:

Rafting kajakowy po rzece Zrmanja trwał ponad 4 h, odległość do przepłynięcia 40 km, 2 miejsca gdzie trzeba było przenieść kajaki, trzy przerwy odpoczynkowe w tym jedna dłuższa przy wodospadzie, druga przy sławnej 12 metrowej skale, kajaki z tworzywa 2-3 osobowe, punkt startowy: Kastel Zegarski. Koszt dla rodziny czteroosobowej z dwójką dzieci około 100 euro.

Więcej zdjęć w wyższej rozdzielczości w mojej galerii - zdjęcia ze spływy kajakowego po rzece Zrmanja

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że to fajna sprawa bo rok temu pływałem po Neretwie w Bośni i Hercegowinie oraz Tarą w Czarnogórze i krajobrazy równie fajne (a może nawet ciekawsze;) ale trzeba stwierdzić, że w czerwcu, lipcu i sierpniu to raczej są leniwe spływy, a nie rafting bo prawdziwy rafting to jest w kwietniu i maju, gdy woda spływa z gór szerokim strumieniem i poziom wody w rzece jest kilka metrów wyższy (wtedy prąd rzeki jest silny i spady dochodzą nawet do 3 metrów) niż latem gdy prąd jest prawie jak w polskich rzekach i tylko na nielicznych odcinkach robi się wartki. Ale również wszystkim polecam zamiast leżenia na plaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ciepłe/zimne są takie rzeki latem?

nie wiem jak w Chorwacji ale Tara i Neretwa są tak zimne, że głowę urywa i to bez względu na miesiąc i nawet gdy temperatura powietrza przekracza 40 stopni, ale na raftingu jesteś w piance, a w wodzie zazwyczaj po skokach z okolicznych skał, a wtedy euforia po skoku bardziej Cię zajmuje niż temperatura wody więc tak tego nie odczuwasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgadzam się z tobą, że tak naprawdę zabawa z raftingiem zaczyna się na wiosnę, kiedy poziom wody wzrasta, a wraz z nim prędkość nurtu, co temperatury wody latem na Zrmanji woda była świetna, nie za zimna nie za ciepła, ale rok temu na Cetyni woda była dużo zimniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ciepłe/zimne są takie rzeki latem?

Byłem na takiej imprezie na rzece Dalaman w Turcji....woda zimna jak sk..... Jak nasz ponton przewrócił się nie czułem stawów. Płynie się około 3 godziny. Kac spowodowany opcją All Inclusive przechodzi po pierwszych 15 minutach :stupid:

Edytowane przez fanatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...