Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór Butow flex +120 skala um. 6-7


Ciawaros

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Proszę o poradę w wyborze butow -mam 176 cm ,waga 75kg skala um.6-7(6 pierwszego dnia :)) Narty Atomic D2 Race SL 165cm 2010/2011

Do tej pory jeżdzilem na nordica sportmachine 100 ,270mm(flex 90-100).But wg mnie bardzo wygodny i nie mam do niego zadnych zastrzeżeń i jednak po zakupieniu D2 troche nie daje rady

2 problem to mam dość "chudą"stopę i po kilku zjazdach oraz dopięciu na maxa czulem looz w okolicach sródstopia(raz pomogla konfiguracja 2róznych skarpet:))

Kupiłem WKŁADKI SIDAS WINTER 3FEET MID ale juz nie mialem okazji ich przetestowac

Szukam buta pod tą slalomówke bo tez taki styl mi najbardziej pasuje do ok 1500zl moze byc dobra używka,z racji że wygoda nordici mi pasowała myślę dobermanach spit 120 lub pro edt 130-sporo dobrego slyszalem o lange (LANGE RX 130) i Tecnica jednak wszystkich opini chetnie wyslucham(pamietam jak mierzyłem salomony i fishery ogolnie mi nie pasowały)

Z góry thx

Ps .jakas opinia o http://allegro.pl/buty-full-tilt-seth-morrison-29-5-2013-i3602711756.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoim problemem jest nie flex a źle dopasowane buty. Kupujesz najmniejsze możliwe buty - takie, które wydasją się za ciasne na pierwszy "rzut oka". Być może wystarczy kupić ponownie Nordice ale w mniejszym rozmiarze albo modelu Speedmachine. Wąskim butem jest także Factor Black Diamond - będziesz miał flex 130 plus regulację kąta nachylenia cholewki (nie piszę o cantingu bo to też jest) a but jest znakomity z wielu innych powodów. Wydaje mi się, że nie ma lepszego sposobu jak dokładnie pomierzenie butów zwaracając szczególną uwagę na idealne dopasowanie.

Nie chce mi się wałkować znowu kwestii flexu ale z wyższego jest tyle korzyści co strat (chyba, że jeździsz sportowo).

Pozdro

Wiesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wujot

Znalazłem tez cenne wskazówki w poście "Świder: Pytanie Jaki but dla dość dobrze jężdżącego narciarza [6] ?"

Zdaje sobie z tego sprawę , że częsciowym problem jest nie dokońca dobrze dopasowany but a nie flex (pisze nie do konca bo stare salomony crossmaxy nie wyciskaly tego bledu tak bardzo i szczerze było to doskonałe połaczenie któe dało mi wspaniała frajde z jazdy:) ciut wiekszy flex to raczej takie male zabezpieczenie by nie bylo niedosytu za rok (wiadomo ,że apetyt rośnie w miarę jedzenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wujot

ciut wiekszy flex to raczej takie male zabezpieczenie by nie bylo niedosytu za rok (wiadomo ,że apetyt rośnie w miarę jedzenia:)

Kiedyś też tak myślałem i dlatego przejeździłem ładnych parę sezonów w flexie 130 ale od czasu jak coraz więcej czasu spędzam na nierównym zdecydowanie doceniłem buty elastyczne i perfekcyjnie dopasowane (mam flex około 80) i więcej twardych nie kupię bo zysk niewspółmierny do strat. Ale na gładkim twardsze mogą być choć też niekoniecznie.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nordica speedmachine jak najbardziej na waską stopę mam 120-stki i chwalę jak but jest dobrze dobrany to twardość nic nie ma do wygody

Zgodzę sie ,że but jest źle dopasowany gdyz byl kupowany bez mierzenia(internetowa cena jednak skusila)jednak biorac moj margines -dlugosc stopy 273-274-but 270 to jak bardzo sie pomylilem?wg mnie dla mniej wymagajacych nart nic dla slalomki atomica jednak sporo(wkladka byla raz wygrzewana jednak nie odczulem wiekszej roznicy jak to z oryginalnymi wkladkami bywa)Tak jak pisalem nie jezdzilem na wkladce sidasa czytalem ze moze sporo pomoc.

Andrzeju nordica ma skorupe 102mm przyjmujac ze w temacie o doborze butów autor napisal" Skorupy produkuje się w szerokościach od 92 mm do nawet 105 mm " to czy to jest waski but?

No nic temat rzeka wiadomo:bez mierzenia nie ma jeżdzenia jedneak w świetokrzyskim ciezko z wyborem w tej klasie-

PS czy kupno buta w moim przypadku 265 jest do przyjecia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę sie ,że but jest źle dopasowany gdyz byl kupowany bez mierzenia(internetowa cena jednak skusila)jednak biorac moj margines -dlugosc stopy 273-274-but 270 to jak bardzo sie pomylilem?wg mnie dla mniej wymagajacych nart nic dla slalomki atomica jednak sporo(wkladka byla raz wygrzewana jednak nie odczulem wiekszej roznicy jak to z oryginalnymi wkladkami bywa)Tak jak pisalem nie jezdzilem na wkladce sidasa czytalem ze moze sporo pomoc.

Andrzeju nordica ma skorupe 102mm przyjmujac ze w temacie o doborze butów autor napisal" Skorupy produkuje się w szerokościach od 92 mm do nawet 105 mm " to czy to jest waski but?

No nic temat rzeka wiadomo:bez mierzenia nie ma jeżdzenia jedneak w świetokrzyskim ciezko z wyborem w tej klasie-

PS czy kupno buta w moim przypadku 265 jest do przyjecia?

1. Pół numeru czyli czasem "kolejna" skorupa to bardzo istotna różnica.

2. Nie widzę związku między klasą narty a butem. Dobry but da kontrolę nad każdą nartą i jej rodzaj nie ma znaczenia

3. Wygrzewanie wkładki ma na celu zlikwidowanie niewielkich ucisków. Jeśli wkładka jest dobra wygrzewanie może pogorszyć dopasowanie.

4. Wkładki Sidas mogą bardzo pomóc - oczywiście te które są wykonane indywidualnie do stopy - koszt ok. 300 zł.

5. Zamiast o szerokości stopy, która często jest myląca, zdecydowanie lepiej mówić o "małej", 'średniej" dużej" objętości - co też jest podawane. Różne firmy mają różne wzory stóp (pólnocne i południowe). W szczególnie interesującym mnie segmencie turowym jest tak, że wszystkie buty Dynafita są bardzo "małe", podobnie BD a np z wszystkich modeli Scarpy pasuje mi od biedy tylko jeden but w reszcie noga mi lata. Z moich obserwacji w segmencie zjazdowym jest tak, że Nordica ma zdecydowanie mniejszą objętość od np Atomica.

6. Każdą możliwą okazję wykorzystuję aby przymierzyć buty (te trudno dostępne). Zakup przyszłego buta zaczynam więc zaraz po tym jak kupię właśnie coś nowego. W dobie zakupów internetowych masz 10 dni na ewentualny zwrot towaru więc jeśli masz kłopoty z namierzeniem wybranych modeli możesz to wykorzystać.

7. Uwaga ogólna - zdumiewa mnie rozbudowana nartologia i legendy jak to któryś model jest znakomity przy dość pobieżnym podchodzeniu do butów. A to jego ogólne dopasowanie, indywidualne dobranie podkładek (canting, kąt rampowy, czy pochylenia cholewek), ustalenie sztywności do sposobu jazdy to zagadnienia kluczowe. Narty są zdecydowanie przereklamowane!

Pozdro

Wiesiek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pół numeru czyli czasem "kolejna" skorupa to bardzo istotna różnica.

2. Nie widzę związku między klasą narty a butem. Dobry but da kontrolę nad każdą nartą i jej rodzaj nie ma znaczenia

3. Wygrzewanie wkładki ma na celu zlikwidowanie niewielkich ucisków. Jeśli wkładka jest dobra wygrzewanie może pogorszyć dopasowanie.

4. Wkładki Sidas mogą bardzo pomóc - oczywiście te które są wykonane indywidualnie do stopy - koszt ok. 300 zł.

5. Zamiast o szerokości stopy, która często jest myląca, zdecydowanie lepiej mówić o "małej", 'średniej" dużej" objętości - co też jest podawane. Różne firmy mają różne wzory stóp (pólnocne i południowe). W szczególnie interesującym mnie segmencie turowym jest tak, że wszystkie buty Dynafita są bardzo "małe", podobnie BD a np z wszystkich modeli Scarpy pasuje mi od biedy tylko jeden but w reszcie noga mi lata. Z moich obserwacji w segmencie zjazdowym jest tak, że Nordica ma zdecydowanie mniejszą objętość od np Atomica.

6. Każdą możliwą okazję wykorzystuję aby przymierzyć buty (te trudno dostępne). Zakup przyszłego buta zaczynam więc zaraz po tym jak kupię właśnie coś nowego. W dobie zakupów internetowych masz 10 dni na ewentualny zwrot towaru więc jeśli masz kłopoty z namierzeniem wybranych modeli możesz to wykorzystać.

7. Uwaga ogólna - zdumiewa mnie rozbudowana nartologia i legendy jak to któryś model jest znakomity przy dość pobieżnym podchodzeniu do butów. A to jego ogólne dopasowanie, indywidualne dobranie podkładek (canting, kąt rampowy, czy pochylenia cholewek), ustalenie sztywności do sposobu jazdy to zagadnienia kluczowe. Narty są zdecydowanie przereklamowane!

Pozdro

Wiesiek

Właśnie o tą objętość chyba chodzi.Problem uwidocznił sie wraz z pogarszającymi sie warunkami na stoku,rano na sztruksie wszystko wydawałoby sie ok jednak wraz z upływem czasu (2-3h) było coraz gorzaj,poprostu nie mogłem zapanowac nad nartami na wybojach(jeżdże dość agresywnie krotkim skretem)Moja frustracja zaczynała sie pogłebiac(wydałem prawie na 2,5tys na sprzet i nie ma tej radosći)ostatniego dnia zaryzykowalem i załozylem 2 skarpetę pozyczoną od dziewczyny, dość gruba ale z mocnym sciagaczem i bardzo dopasowana-i to bylo to,szedlem przez muldy jak po sztruksie jednak byla to jedyna skarpeta ktora sie nadawala(boże gdzie ja je teraz odnajdę:))

Wiesiu także piszesz,że Black Diamond FACTOR 130 maja mała objętość?coraz bardziej sie przekonuję to tego buta. Drugim powodem jest chęc kupna uzywanych nart z rockerem jako ze przewaznie jestem jedynym narciarzem wśród ekipy(procz kobity) a chłopaki wolą jednak pohulac poza trasa a zjazd w takim zestawie np z Pilska okazał sie karą oraz fochem kobity do konca dnia i (nocy:P)

Znalazlem ciekawe ogłoszęnie: http://allegro.pl/black-diamond-factor-130-rozne-rozmiary-i3652843679.html

Facet trafil z rozmiarami chyba pod ta nasza rozmowe ktory bys doradzil w moim przypadku na 1 próbę 265,270 a moze 275

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a najlebszą kontrolę nad nartą daje twardy bucior

Niekoniecznie. Zauważ, że nawet w narciarstwie sportowym w biegu zjazdowym używane są bardziej miękkie buty jak np GS (jak to wytłumaczysz?). Miększy but oznacza większy ruch stawu skokowego co ma zasadnicze znaczenie przy jeździe po nierównym. Przekonasz się o tym pokonując choćby 10 - 20 cm próg w terenie. W miękkim obuwiu naciskam zdecydowanie na cholewkę i tyle, przejeżdżam nawet nie odczuwając nierówności.

Opinia twardy= lepszy to mit, po części uzasadniony jednak tym, że w segmencie butów o niskim flexie firmy zjazdowe produkują bardzo słabe buty - szerokie z dużą masą szybko ubijającej się gąbki. To rzeczywiście "złom". Jak założysz jednak but np. klasy Dynafit TLT 5 o szacowanym flexie 80 to się zdziwisz bo będziesz miał but reagujący natychmiast na najdrobniejszy ruch a jednocześnie o płynnie wzrastającym oporze na wzrastający nacisk. Załóż a może zmienisz zdanie (tak jak ja - też byłem zwolennikiem flexa>120).

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W

Znalazlem ciekawe ogłoszęnie: http://allegro.pl/black-diamond-factor-130-rozne-rozmiary-i3652843679.html

Facet trafil z rozmiarami chyba pod ta nasza rozmowe ktory bys doradzil w moim przypadku na 1 próbę 265,270 a moze 275

cena bardzo dobra - w sezonie nowe - 500 E

But ma jeszcze inne zalety (oprócz opisanych):

- regulowany kąt pochylenia cholewki 14,18,22 stopnie

- wymienna podeszwa do wiązań insertowych za ok 100-150 zł (może zasmakujesz w narciarstwie wysokogórskim)

- wycięcie na achillesa i bardzo dokładne dopasowanie kostki.

- dużą wysokość

patrząc z pozycji narciarstwa zjazdowego to fantastyczny, dość lekki, sprzęt na głowę bijący (moim zdaniem, ale także wszystkich, którzy za moją radą na nie przeszli) inne czołowe buty. Z punktu widzenia turowego czy skialpinistycznego to jednak za ciężki grzmot i wspinaczka w nim jest mordęgą. Znakomicie nadaje się na krótkie 1-2 godzinne dojścia.

Aha - z pewnością jest to but na wąskie stopy. Co do rozmiaru na pewno zacząłbym od 27.0 a jeśli masz typ stopy A to nawet 26.5. Nie pamiętam jak jest w BD - które skorupy są te same możesz spytać o to sprzedawcę

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o twardość bo są to podobne skale lecz o charakterystykę buta inna do sl inna do dh itd przecież jadąc między tyczkami nie będziesz skakał tak jak jadąc zjazd prawda generalnie zasada jest taka sama but ma przekazywać jak najbardziej precyzyjnie siłę oraz impulsy do kierowania nartami a to nie bardzo się ma jeśli chodzi o mały flex pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jadąc między tyczkami nie będziesz skakał tak jak jadąc zjazd prawda generalnie zasada jest taka sama but ma przekazywać jak najbardziej precyzyjnie siłę oraz impulsy do kierowania nartami a to nie bardzo się ma jeśli chodzi o mały flex pozdro

no właśnie do skakania i pokonywania nierówności potrzebna jest większa ruchomość stawu skokowego co przekłada się na mniejszy flex (choćby w osi buta). Chcę ciągle powiedzieć, że nadmierne skrępowanie kostki przynosi sporo szkody. A dotyczy to bardziej amatorów jak zawodowców bo ci sobie poradzą. Jeśli ktoś nastawia się na niską jazdę po boisku to z pewnością twardy but będzie dobry a twardszy jeszcze lepszy. Ale jeśli ma swoje lata, zaczyna szanować stawy kolanowe to nawet na boisku można mieć zysk z miękkiego buta. Dodatkowym wskazaniem może być otyłość biodrowa czy długie kości udowe.

Proszę traktujcie tę opinię jako głos w dyskusji na temat czy obiegowa opinia o korzyściach z wysokiego flexu jest zawsze prawdziwa.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie do skakania i pokonywania nierówności potrzebna jest większa ruchomość stawu skokowego co przekłada się na mniejszy flex (choćby w osi buta). Chcę ciągle powiedzieć, że nadmierne skrępowanie kostki przynosi sporo szkody. A dotyczy to bardziej amatorów jak zawodowców bo ci sobie poradzą. Jeśli ktoś nastawia się na niską jazdę po boisku to z pewnością twardy but będzie dobry a twardszy jeszcze lepszy. Ale jeśli ma swoje lata, zaczyna szanować stawy kolanowe to nawet na boisku można mieć zysk z miękkiego buta. Dodatkowym wskazaniem może być otyłość biodrowa czy długie kości udowe.

Proszę traktujcie tę opinię jako głos w dyskusji na temat czy obiegowa opinia o korzyściach z wysokiego flexu jest zawsze prawdziwa.

Pozdro

Wiesiek

Racja. Najważniejsze dobrze dopasowane buty. Dla narciarzy w sile wieku (np. 56 lat) najlepszy flex to 80-100. Wtedy nogi nie cierpią przy jeździe w zróżnicowanych warunkach.Młodsi mogą mieć twardsze buty. Tak mi doradzili Forumowicze i również sprzedawca (jednocześnie doświadczony narciarz z T...ski) .Kupiłem wygodne Lange Blaster90 a mierzyłem twarde buty 100-130 flex ,w których zniszczył bym moje i tak już po przejściach ( zerwane wiązadło, złamana kość udowa ) nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dwa tygodnie temu kupiłem Nordica Firearrow 3 http://www.skis.com/Nordica-FireArrow-F3-Ski-Boots-2013/277287P,default,pd.html

Flex 110-120, nie miałem okazji ich jeszcze przetestować, ale w porównaniu do Fischer Soma Viron 8, leżą znakomicie.

Narty mam Atomic D2 SL. Waga 71, wzrost 178cm . Umiejętności 7-8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...