Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart dla 7 latka


miraz

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę w zakresie doboru nart dla 7 latka. Od 3 sezonów na nartach , w każdym roku kilka lekcji z instruktorem. Dotychczas jeździł 2 lata na 90cm , w ubiegłym sezonie 100cm (dl. nart). Na nartach radzi sobie całkiem nieźle. W ubiegłym sezonie podczas ferii w Austrii bez problemy dawał rady na czerwonych trasach.

Aktualnie ma 122 cm wzrostu i zastanawiam się ...

1 )Pytanie długość 110 czy 115-117cm ?

2 ) rodzaj nart; klasyczne czy freestylowe ...Synowi bardzo podobało się synowi w Snow Parku na Ahornie w Mayerhofen- oj ciężko było go stamtąd wyrwać ale nie wiem,czy nie za wcześnie na taki rodzaj nart.

http://www.ski24.pl/junior,head-souphead-lr-head-lrx-4-5,50-k-5548-5852-p

http://www.ski24.pl/junior,elan-mag-pro-tyrolia-sl-45,50-k-5767-6226-p

Pozdrawiam i czekam na Wasze cenne rady.

MIrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Długość 125cm minimum - jeżeli jest dzieckiem jeżdżącym. Jak z ciętym skrętem jeździ swobodnie czy ma jeszcze jakieś problemy bo od tego uzależniał bym kupno tych freestylówek?

Pozdrowienia serdeczne

Zdarza się jeszcze na stromych odcinkach asekuracja pługiem.. W poprzednim sezonie dołożliśmy kije i to poprawiło znacznie styl jazdy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zdarza się jeszcze na stromych odcinkach asekuracja pługiem.. W poprzednim sezonie dołożliśmy kije i to poprawiło znacznie styl jazdy.

Nie pytałem o pług tylko o skręt cięty. Narta taliowana jednak w dużej mierze ułatwia jego naukę jednak. Najpierw polecałbym porządną gigantkę czy nartke o takim profilu a później typową freestylówkę. Po parku jeździć można na wszystkim przecież - stąd pytanie o skręt cięty.

Piozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie pytałem o pług tylko o skręt cięty. Narta taliowana jednak w dużej mierze ułatwia jego naukę jednak. Najpierw polecałbym porządną gigantkę czy nartke o takim profilu a później typową freestylówkę. Po parku jeździć można na wszystkim przecież - stąd pytanie o skręt cięty.

Piozdrowienia

Ok , rozumiem..dzięki za radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę w zakresie doboru nart dla 7 latka.

[...]

Aktualnie ma 122 cm wzrostu i zastanawiam się ...

Co najmniej 130 cm!

Bierz przykład z najbardziej doświadczonych użytkowników naszego forum!

http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/19420-Solden-amp-Pitztal-amp-Kaunertal-03-08.11.2014?p=202192&viewfull=1#post202192

attachment.php?attachmentid=16823&d=1415304854

:biggrin: :biggrin: :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ok , rozumiem..dzięki za radę

Myślę, że każdy narciarz powinien mieć tzw. bazę - czyli solidne podstawy technicznej jazdy. Wtedy później wszystko idzie łatwo a co najważniejsze bezpiecznie. Dobra technika to również dobrze dobrana narta a nie kupujesz przecież nart na sezon tylko zazwyczaj na 3. Dorosły, doświadczony narciarz wybiera sobie narty według upodobań.

Freestylówke zawsze zdążysz kupić.

Na idiotów uwagi nie zwracaj. :)

Pozdrowienia serdeczne

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

A ja się zgadzam, że 130cm to nie byłby taki zły wybór. Swego czasu stawałem przed wyborem 120cm lub 130 cm - wybrałem to pierwsze i był to błąd co okazało się już po 20 minutach na stoku.

Pozdrowienia

Zastanawiałem się nad 110 potem 115 ...:) Wybiorę raczej 120cm (aktualnie do wzrostu) może wystarczy na 2 sezony.Mój syn jest szczupły i obawiam się,że z dłuższą nartą może mieć problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Problem to znaczy co się może dziać. Jak to diagnozujesz?

Pozdrowienia

Mam wrażenie ,że przy 130 cm bedzie miał problem z ogarnięciem siłowym ale może jestem w błędzie.

No i 2problem :laughing::jak się wytłumaczę,że moje narty mam do czoła :laughing:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mam wrażenie ,że przy 130 cm bedzie miał problem z ogarnięciem siłowym ale może jestem w błędzie.

No i 2problem :laughing::jak się wytłumaczę,że moje narty mam do czoła :laughing:

He he Twój dobór Twoja sprawa oczywiście. Co do młodego natomiast to - jak sam wiesz - do jazdy na nartach nie potrzeba siły tylko techniki. Dlatego właśnie pytałem o skręt cięty. Drga ważna rzecz to świadomość odciążenie/dociążenie - co kiedy i jak się to robi. Jeżeli, ktoś wiąże długość narty z siłą to znaczy, że tych rzeczy jeszcze nie ogarnia. W wypadku dorosłych kończy się na krótkich nartach: bo mi się tak fajnie, łatwo jeździ itd. - czyli łatwiej jest przesunąć nieodciążone albo nieprawidłowo odciążone narty po śniegu.

Dziecięce narty są lekkie i różnice w wadze są pomijalne. Dzieci - jeżeli im ktoś nie zakodował tej informacji - nie maja strachu przed długością narty, który usztywnia a jest zupełnie irracjonalny. Warto to wykorzystać ucząc młodzież abo nie była obciążona naszymi błędami.

Jest jeszcze parę oczywistych zalet dłuższej narty w fazie nauki.

Pozdrowienia

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek źle nie mówi :)

130... Hmmm... Gdybym wiedział, jak sobie radzi, wtedy mógłbym powiedzieć "bierz 130", ale nie wiem, jak jeździ, a skoro jesteś w stanie wymienić narty po 2 sezonach, to może jednak zostać przy narcie mniej więcej odpowiadającej wzrostowi. Ja bym chyba uderzył w 125... Tak dla bezpieczeństwa. Ale to pod warunkiem, że w sezonie 16/17 będa już nowe narty.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie plan jest taki, 120cm na 2 sezony, a potem nowe.:)

Dziękuje za rady i pozdrawiam.

Mitek źle nie mówi :)

130... Hmmm... Gdybym wiedział, jak sobie radzi, wtedy mógłbym powiedzieć "bierz 130", ale nie wiem, jak jeździ, a skoro jesteś w stanie wymienić narty po 2 sezonach, to może jednak zostać przy narcie mniej więcej odpowiadającej wzrostowi. Ja bym chyba uderzył w 125... Tak dla bezpieczeństwa. Ale to pod warunkiem, że w sezonie 16/17 będa już nowe narty.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Oczywiście to czy to jest 130 czy 125 cm nie ma aż takiego znaczenia. 120 cm na teraz tez będzie dobrze ale ważne żeby to nie było 110 albo jeszcze mniej bo to jest chory dobór, który utrudni postęp techniczny po prostu. Narta będzie się ślizgała w każdą stronę po śniegu, nie będzie się można prawidłowo oprzeć na krawędzi, manewr hamowania będzie mniej skuteczny (a już na bardzo twardym po prostu kiepski). Wyważenie ze względu na krótką podstawę będzie wymagało więcej uwagi oraz siły. Podobnie utrudniona będzie jazda na nierównym stoku bo krótka nartka będzie znacznie bardziej czuła na górki i muldki.

Dłuższa narta zmusi do prawidłowego odciążania i dociążania, do trzymania narta na śniegu i wchodzenia w skręt nie poprzez przypadkowy zarzut d...y albo równie przypadkowy opór czy płużenie ale poprzez postawienia narty na krawędzi lub prawidłową rotację po prawidłowym odciążeniu. itd itp.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narty

Chlopiec ma dopiero 7 lat wiec jest szczupły. Jezdzi sobie rekreacyjnie jak pisze TATA kilka lekcji z instruktorem.. ale nie jezdzi wyczynowo w klubie wiec nie czuje krawedzi[

jest to raczej zabawa.. Tata pisze ze na trudnych stokach asekuruje sie plugiem...........

w ubieglym roku miala narty 100 cm i nagle jeden kolega Forumowicz poleca 130 cm...

NIKt nie kupuje nart na 3 lata naprzod ani butow cywilnych większych o 3 numery aby było na lata..

moja rada 120 cm na 2 lata a potem zobaczymy...........

moje doświadczenie mówi jesli dziecko zna stok to super jezdzi ale gdy ma wyjazd na inna gore to jest zagubione.dziecko po malym wypadku czuje stress i potem cofa sie o kilka dni.

chlopiec mial 100 cm narty wiec te 120 to świat..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Można starać się równać do najlepszych i walczyć o postęp. Można też odbierać wszystko minimalistycznie i działać na zasadzie średniactwa.

Nie trzeba być zawodnikiem, żeby w tym wieku jeździć poprawnie skrętem ciętym. Przeskok o 20 cm a nawet 30 cm nie powinien być problemem ew jeździe dopóki nie skrzywi się psychiki dziecka i nie wpoi mu irracjonalnego strachu przed długością narty.

Oczywiście zawsze można zachwycać się zsuwaniem z przeciętna kontrolą i skrętem przez zamiatanie tyłkiem.

Wyboru każdy dokonuje sam.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłym przyczynkiem do tej dyskusji jest tabela wzrostu chłopców, do której podano link w innym wątku..

Wynika z niej, że dla 50-tego percentyla (co odpowiada przeciętnemu wzrostowi dla danego wieku), pomiędzy 5. a 14. rokiem życia chłopcy rosną w miarę liniowo, o ok. 6 cm na rok.

Jeśli więc chłopakowi co rok kupimy narty dłuższe o 10 cm (ja tak kupuję narty swoim wnukom, uważając, że kupowanie nart na wyrost jest krzywdzeniem dziecka), to oznacza, że co rok ich długość będzie się zwiększała o 4 cm więcej niż wzrost!

Przyjmując, że jeśli 3-latkowi o przeciętnym wzroście 97 cm kupimy pierwsze narty o długości 70 cm, a następnie co rok będziemy mu kupowali narty o 10 cm dłuższe, to w wieku 10 lat będzie on już jeździł na nartach o długości 140 cm, czyli równych jego wzrostowi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłym przyczynkiem do tej dyskusji jest tabela wzrostu chłopców, do której podano link w innym wątku..

Wynika z niej, że dla 50-tego percentyla (co odpowiada przeciętnemu wzrostowi dla danego wieku), pomiędzy 5. a 14. rokiem życia chłopcy rosną w miarę liniowo, o ok. 6 cm na rok.

Jeśli więc chłopakowi co rok kupimy narty dłuższe o 10 cm (ja tak kupuję narty swoim wnukom, uważając, że kupowanie nart na wyrost jest krzywdzeniem dziecka), to oznacza, że co rok ich długość będzie się zwiększała o 4 cm więcej niż wzrost!

Przyjmując, że jeśli 3-latkowi o przeciętnym wzroście 97 cm kupimy pierwsze narty o długości 70 cm, a następnie co rok będziemy mu kupowali narty o 10 cm dłuższe, to w wieku 10 lat będzie on już jeździł na nartach o długości 140 cm, czyli równych jego wzrostowi.

A jaka masz praktykę w nauce dzieci poza wnukami?

Co to znaczy kupowanie nart "na wyrost"?

Dlaczego dłuższa narta ma być gorsza od krótszej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka masz praktykę w nauce dzieci poza wnukami?

Żadnej, ale widzę na jakich nartach inni narciarze jeżdżą.

Jeśli w Alpach, w wagoniku kolejki prawie wszyscy narciarze (można przypuszczać, że dobrze i bardzo dobrze jeżdżący) mają narty zdecydowanie krótsze od wzrostu, to może bulwersować teoria, że dziecku które dopiero uczy się jeździć, należy kupować narty równe wzrostowi lub dłuższe.

Co to znaczy kupowanie nart "na wyrost"?

Dokładnie to samo, co znaczy w przypadku kupowania butów lub ubranek.

Dlaczego dłuższa narta ma być gorsza od krótszej?

Jeśli nie wiesz, to spytaj się jakiegoś narciarza dlaczego nie jeździ na nartach o długości 2,5 metra, choćby takich, na jakich jeździ Dobrowolski.

Ja przez całą młodość jeździłem na nartach o długości 210 cm, ale gdy je zmieniłem 200 cm, to zauważyłem że wcale nie jeździ mi się gorzej, a obecnie jeżdżę na 175 cm i też nie narzekam, a gdy wjadę pomiędzy ciasno usytuowane muldy, to jest mi bez porównania łatwiej "wyrobić się" pomiędzy nimi.

W przypadku dziecka dochodzi problem z obsługą tych nart: dłuższe narty są cięższe, mają większy moment bezwładności, a przecież dziecko musi dać radę te narty samemu nieść, czy pozbierać się gdy upadnie i narty mu się poplątają.

Jest tak, jak napisał Andi: to jest całkiem inna sprawa jeśli mówimy o dziecku, które ćwiczy jazdę zawodniczą w klubie, regularnie trenuje i jest nastawione na osiąganie maksymalnych prędkości, a co innego gdy mówimy o dziecku, które okazjonalnie jeździ rekreacyjnie z rodzicami.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnej, ale widzę na jakich nartach inni narciarze jeżdżą.

Jeśli w Alpach, w wagoniku kolejki prawie wszyscy narciarze (można przypuszczać, że dobrze i bardzo dobrze jeżdżący) mają narty zdecydowanie krótsze od wzrostu, to może bulwersować teoria, że dziecku które dopiero uczy się jeździć, należy kupować narty równe wzrostowi lub dłuższe.

Dokładnie to samo, co znaczy w przypadku kupowania butów lub ubranek.

Jeśli nie wiesz, to spytaj się jakiegoś narciarza dlaczego nie jeździ na nartach o długości 2,5 metra, choćby takich, na jakich jeździ Dobrowolski.

Ja przez całą młodość jeździłem na nartach o długości 210 cm, ale gdy je zmieniłem 200 cm, to zauważyłem że wcale nie jeździ mi się gorzej, a obecnie jeżdżę na 175 cm i też nie narzekam, a gdy wjadę pomiędzy ciasno usytuowane muldy, to jest mi bez porównania łatwiej "wyrobić się" pomiędzy nimi.

W przypadku dziecka dochodzi problem z obsługą tych nart: dłuższe narty są cięższe, mają większy moment bezwładności, a przecież dziecko musi dać radę te narty samemu nieść, czy pozbierać się gdy upadnie i narty mu się poplątają.

Jest tak, jak napisał Andi: to jest całkiem inna sprawa jeśli mówimy o dziecku, które ćwiczy jazdę zawodniczą w klubie, regularnie trenuje i jest nastawione na osiąganie maksymalnych prędkości, a co innego gdy mówimy o dziecku, które okazjonalnie jeździ rekreacyjnie z rodzicami.

Cześć

Czyli nie masz żadnego doświadczenia w nauczaniu dzieci.

Kupowanie nart na wyrost jeżeli tak to rozumiesz jest rzeczywiście błędne.

Co do dłuższych nart natomiast mylisz się w całej rozciągłości a wynika to z tego, że sam nie do końca prawidłowo technicznie jeździsz.

Więcej pytań nie mam.

Dzięki

Ja nie myślę i nie staram się wychować zawodników tylko dobrze jeżdżących samodzielnych narciarzy. Rozumiem to tak, że w wieku lat kilkunastu młody człowiek jeździ na poziomie pomocnika instruktora tak technicznie jak i taktycznie. Takiej jazdy jest w stanie nauczyć się każdy nawet bardzo przeciętnie uzdolniony ruchowo człowiek. Stosując ułatwienia, półśrodki (krótkie narty, ośle łączki, jazda bez kijków) i zabezpieczenia (smycze) wydłużamy ten proces na dodatek kodując w dzieciach błędne stereotypy, ograniczając im możliwości wyboru, prezentując postawę średniactwa z cyklu - przecież 3 zalicza i nie ma co się napinać na 5).

Nauczyłem w życiu na nartach jeździć setki dzieci i osoby, które nie są w stanie osiągnąć wspomnianego przeze mnie poziomu przy odpowiednim prowadzeniu w ciągu 5-6 lat to absolutne jednostki.

Każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia i aktywności w modyfikowaniu zajęć na śniegu ale w określonych celem granicach. Rozumiem, że tego typu podejście może być Ci obce bo uczyłeś tylko rodzinę. Możemy się natomiast założyć, że lepszy efekt w każdym statystycznym przypadku osiągnę ja.

Sugeruję więc radząc opierać się na większej próbie bo wtedy można wyrobić sobie opinię co to jest średnia i na jakim poziomie się lokalizuje oraz jakie są faktyczne możliwości percepcji dzieci gdy ich spojrzenia na narciarstwo się wcześniej nie wypaczy.

Pozdrowienia

PS

To, że większość ludzi coś robi to nie znaczy, że to jest dobre ani prawidłowe. Jako człowiek, który ma wnuki powinieneś o tym wiedzieć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjmują teorie jednego forumowicza ,że narta dluższa jest lepsza od krotszej to nalezy zakupić 150 cm i będzie na kilka lat. Narta ma być optymalna do umiejętności do wagi do wieku, narta ma dawać radość z jazdy. narta właściwa ma powodować że dziecko czyni postępy.

Jeszcze jeden aspekt przy upadku bardzo długa narta spowoduje duża siłę skrętna i może dojść do urazu. Wiec kolejny temat do analizy to siła DIN do wypięcia narty, I tak mozemy pisac 3 dni. MAM 4 wlasnych dzieci i wymienialem na właściwe długości na optymalne parametry narty.a mieszkam 12 min drogi od ZARU . 30 min od Szczyrku oraz 50 minut od PILSKA . w 2013 roku bylem 60 dni na nartach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego założyłem ten wątek... tak jak napisałem obecne narty ma 100cm i należy je zmienić aby był progres.Poprzenio adaptacja z 90 na 100cm trwała około godziny.Myślałem o 110 na jeden sezon lecz koledzy przekonali mnie do 120cm. Nie kupuję niczego na wyrost...Buty zmieniam co sezon tak aby były dopasowane.Co do nart może kompromisem byłaby narta z rockerem??? Tylko nie wiem czy jest sens dla dzieciaka myśle tu o rockerze. Jeszcze jeden aspekt chcę kupić narty z poprzedniego sezonu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Właśnie dlatego założyłem ten wątek... tak jak napisałem obecne narty ma 100cm i należy je zmienić aby był progres.Poprzenio adaptacja z 90 na 100cm trwała około godziny.Myślałem o 110 na jeden sezon lecz koledzy przekonali mnie do 120cm. Nie kupuję niczego na wyrost...Buty zmieniam co sezon tak aby były dopasowane.Co do nart może kompromisem byłaby narta z rockerem??? Tylko nie wiem czy jest sens dla dzieciaka myśle tu o rockerze. Jeszcze jeden aspekt chcę kupić narty z poprzedniego sezonu.

Mirek piszę od początku w temacie praktycznie to samo:

Jak chłopak jeździ to możesz mu kupić 130 i sobie poradzi bo poradziłby sobie i na 140. Jak nie jeździ to wtedy dobierasz nartkę krótszą ale na tyle długa aby zmusiła go do wysiłku i pracy nad techniką.

Tego czy On jeździ czy nie ja nie jestem w stanie ocenić do końca, oceń Ty albo daj film.

Rocker to absolutnie zły pomysł.

Zresztą ...

Właśnie moja córka miała coś podać żonie. Wisiało na wysokości ponad dwa metry. Nie było mowy o pomocy czy ułatwieniach, choć zapytałem czy jej nie podać, i moim zdaniem o to chodzi.

Do urazu może dojść zawsze i nie ma znaczenia czy to długa narta czy krótka. Jeżeli przyjąć takie myślenie lepiej w ogóle nie jeździć na nartach ... albo jeździć po prostu dobrze i tyle.

Mirek nie tylko z poprzedniego sezonu ale szukaj używek. Dzieci są lekkie i nie niszczą nart. Ja na takich nartch bazuję przy nauce dzieci. Mam teraz narty po Kacprze ale to już On sam sobie musi sprzedać.

Serdecznie pozdrawiam

Andi ile dzieci nauczyłeś jeździć na nartach?

Co wynika z faktu, że masz bliżej niż ja (w tej chwili) do Szczyrku czy Pilska. Znam dziesiątki ludzi mieszkających nad jeziorami i nie umiejących żeglować i tyle samo ludzi z gór dla których narty są równie obce jak dla mnie szybowiec.

Serdecznie pozdrtawiam

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...