Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart dla 7 latka


miraz

Rekomendowane odpowiedzi

Nauczyłem w życiu na nartach jeździć setki dzieci

Napisz w której szkółce uczysz, to chętnie podeślę tam któregoś z moich wnuków i sprawdzę, czy faktycznie poczyni tak duże postępy, jakich można by się spodziewać czytając Twoje wypowiedzi. A nawet jeśli nie ja, to na pewno inni chętnie skorzystają z Twojego wielkiego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cz

Napisz w której szkółce uczysz, to chętnie podeślę tam któregoś z moich wnuków i sprawdzę, czy faktycznie poczyni tak duże postępy, jakich można by się spodziewać czytając Twoje wypowiedzi. A nawet jeśli nie ja, to na pewno inni chętnie skorzystają z Twojego wielkiego doświadczenia.

Obecnie nie uczę w Polsce ale bardzo chętnie się gdzieś spotkam na nartach pogadać, pojeździć itd. Górka jest zupełnie nieważna choć raczej nie Białka. ;)

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skromna info dla MITKA OD 1997 ROKU UCZE DZIECI jezdzic na nartach . .. jestem skromnym instruktorem... dzieci nowe uczę pod ZAREM , potem gdy uczen ma wieksze umiejetnosci to Solisko Szczyrk.... czesto mam kontakt z KASIA SZAFRANSKA gdzie biore wskazówki...TATA pytał o dl nart i ja udzelilem mu wskazowek wg swej wiedzy i doswiaczenia. tyle w temacie. biorac opinie 10 fachowców kazdy poda swoja opinie.....a tata dokona analizy i zrobi zakup dobry dla dziecka

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

skromna info dla MITKA OD 1997 ROKU UCZE DZIECI jezdzic na nartach . .. jestem skromnym instruktorem... dzieci nowe uczę pod ZAREM , potem gdy uczen ma wieksze umiejetnosci to Solisko Szczyrk.... czesto mam kontakt z KASIA SZAFRANSKA gdzie biore wskazówki...TATA pytał o dl nart i ja udzelilem mu wskazowek wg swej wiedzy i doswiaczenia. tyle w temacie. biorac opinie 10 fachowców kazdy poda swoja opinie.....a tata dokona analizy i zrobi zakup dobry dla dziecka

W takim razie jako fachowiec i praktyk czy mógłbyś wypunktować wady pomysłu doboru nart do wzrostu lub dłuższych dla dziecka jeżdżącego. Dziecko jeżdżące rozumiem jako dziecko swobodnie poruszające się na nartach po większości stoków technikami mieszanymi (kątowe/równoległe). Oczywiście zrewanżuję się tym samym w kwestii wad i zalet doboru nart krótkich i dłuższych.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że też mam problem z doborem lat dla mojego młodego. Ma 6 lat, 128cm wzrostu, waży 26kg, strachu nie ma i od samego początku nie przewracał się, a im szybciej jedzie tym ma większą radochę. W tamtym roku miał narty 100cm. Początkowo myślałem, że kupię mu 120cm i że byłyby na pewno tylko na ten sezon, ale po waszych dyskusjach i opiniach zacząłem poważnie zastanawiać się nad 130cm, na których myślę że gdyby tylko dał radę, to objeździłby ten sezon i przyszły. Tylko czy przeskok o 30cm nie byłby za duży i na początku dałby sobie radę i nie zraził się, że mu przody nart np. wjadą na siebie przy jakimś skręcie czy hamowaniu pługiem, będzie miał problemy z chodzeniem, itp. No i jeszcze jedna rzecz, wiązania, w 130cm nartach są zwykle od 2-2,5 din, czy to nie będzie problem jak waży 26kg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że też mam problem z doborem lat dla mojego młodego. Ma 6 lat, 128cm wzrostu, waży 26kg, strachu nie ma i od samego początku nie przewracał się, a im szybciej jedzie tym ma większą radochę. W tamtym roku miał narty 100cm. Początkowo myślałem, że kupię mu 120cm i że byłyby na pewno tylko na ten sezon, ale po waszych dyskusjach i opiniach zacząłem poważnie zastanawiać się nad 130cm, na których myślę że gdyby tylko dał radę, to objeździłby ten sezon i przyszły. Tylko czy przeskok o 30cm nie byłby za duży i na początku dałby sobie radę i nie zraził się, że mu przody nart np. wjadą na siebie przy jakimś skręcie czy hamowaniu pługiem, będzie miał problemy z chodzeniem, itp. No i jeszcze jedna rzecz, wiązania, w 130cm nartach są zwykle od 2-2,5 din, czy to nie będzie problem jak waży 26kg ?

Co do wiązań to spotkałem od 0,75 do 4,5 a także w Elanach 2-7,5din .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz obawy, to weź go na stok na początku sezonu, wejdź do wypożyczalni, weź 130 i sprawdź :)

No chyba, że od razu planujecie jakiś poważniejszy wyjazd. Z tego, co piszesz, powinien dac radę, ale zawsze istnieje prawdopodobienstwo, że coś pójdzie nie tak. Możesz kupić 120 na jeden sezon, a w przyszłym coś, co będzie miej więcej równe wzrostowi i obsłuży Wam dwa sezony. My możemy tu dyskutować, Mitek może zorganizować turniej rycerski i pojedynkowac się na kopie, ale to i tak nie zdejmie z Ciebie odpowiedzialności za podjęcie decyzji.

Jako ciekawostkę mogę przytoczyć anegdotke z mojego życia :)

Zacząłem jeździć na nartach w wieku lat 6. Nie pamiętam dokładnie czy tego samego sezonu czy w następnym byliśmy (ja i siostra) z mama w Szczawnicy przez 2 tyg. Tata miał ograniczony urlop i dojechał na drugi tydzień. Przywiózł mi wtedy nowe, dużo dłuższe narty. Miałem do wyboru dwie pary: dłuższe i krótsze. Spróbowałem na dłuższych i był dramat, od razu się rozdarlem, że chce krótkie i koniec! Ale potem miałem lekcje z instruktorem, który powiedział "długie! A krótkie możecie zabrać" i wiecie co? Jak jednak trochę pojezdzilem na tych dłuższych, to nie chciałem słyszeć o krótkich :)

Możesz spróbować zrobić właśnie taka podmianke w trakcie sezonu. Zacząć od 12, a np. w drugiej połowie, kiedy już będą wyprzedaże kupić 130. To też zależy od tego, ile dni spędzacie na stoku i kiedy kończcie sezon :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że też mam problem z doborem lat dla mojego młodego. Ma 6 lat, 128cm wzrostu, waży 26kg, strachu nie ma i od samego początku nie przewracał się, a im szybciej jedzie tym ma większą radochę. W tamtym roku miał narty 100cm. Początkowo myślałem, że kupię mu 120cm i że byłyby na pewno tylko na ten sezon, ale po waszych dyskusjach i opiniach zacząłem poważnie zastanawiać się nad 130cm, na których myślę że gdyby tylko dał radę, to objeździłby ten sezon i przyszły. Tylko czy przeskok o 30cm nie byłby za duży i na początku dałby sobie radę i nie zraził się, że mu przody nart np. wjadą na siebie przy jakimś skręcie czy hamowaniu pługiem, będzie miał problemy z chodzeniem, itp. No i jeszcze jedna rzecz, wiązania, w 130cm nartach są zwykle od 2-2,5 din, czy to nie będzie problem jak waży 26kg ?

Cześć Marcin

Z jego punktu widzenia, JEŻELI JEST DZIECKIEM JEŻDŻĄCYM (przepraszam ale muszę to podkreślić bo znowu się będą czepiać) i nikt do tej pory nie zakodował mu strachu przed długością nart, to to czy to będzie 120 czy 130 cm nie ma żadnego znaczenia. Różnicy nie zauważy po prostu.

Dziecko jeżdżące w tym wieku to:

Przesiadka na nartę sportową na płycie z młodzieżowym wiązaniem (do 7,5) o 30 cm nie zrobiła żadnej różnicy.

A uwagi:

Im szybciej jedzie tym większa kontrola - jeżeli jest to dobrze. Zawsze skręty łączone i regulowanie prędkości skrętem a nie hamowaniem.

Jeżeli masz wątpliwości zrób tak jak mówi ROCH choć ja bym się nie zastanawiał - jeżęli jest dzieckiem jeżdżącym czyli narciarsko samodzialnym.

Pozdrowienia

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój młody na pewno tak nie jeździ jak dziecko na filmie, ale na pewno sezon zacznie co najmniej od 4, 5 godzin jazdy ze sprawdzonym instruktorem, do tego na 100% dojdą kije, których ze względu na ubiegłoroczną słabą zimę nie zdążyliśmy wprowadzić. Zaryzykuję i kupię nowe 130cm, bo mam możliwość w bardzo dobrej cenie. A gdyby okazało się, że jednak na początku nie poradzi sobie z nimi, to kilka razy wypożyczę mu po prostu 120cm. Tak mi się wydaje, że może być sensowniej niż teraz kupować 120cm a okazaloby się, że i na 130 dałby sobie bez problemu radę. Wrzucam właśnie na YT filmik z zeszłorocznego wyjazdu, gdzie jeździł praktycznie tylko po dwóch godzinach z instruktorem, na których nauczył się choć trochę kontrolować tor jazdy i hamowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

170cm narty, 180cm wzrost

A jaki to typ narty? Charakterystyka slalomowa czy bardziej AM. A może w ogóle jeździsz na za długiej slalomce?

Kolega po prostu nie wie o co chodzi niestety.

A jak Mały jeździ lepiej od Ciebie to tylko Tobie chwała. Mój syn jeździ lepiej ode mnie i jestem z tego dumny bo go uczyłem. Dureń może tego nie rozumieć bo zawsze chce mieć racje.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Mały jeździ lepiej od Ciebie to tylko Tobie chwała.

Jasne! Na pewno dzieciak jeździ lepiej od ojca, zwłaszcza gdy kmarcin napisał:

Mój młody na pewno tak nie jeździ jak dziecko na filmie, ale na pewno sezon zacznie co najmniej od 4, 5 godzin jazdy ze sprawdzonym instruktorem, do tego na 100% dojdą kije, których ze względu na ubiegłoroczną słabą zimę nie zdążyliśmy wprowadzić.

[...]

Wrzucam właśnie na YT filmik z zeszłorocznego wyjazdu, gdzie jeździł praktycznie tylko po dwóch godzinach z instruktorem, na których nauczył się choć trochę kontrolować tor jazdy i hamowanie.

:stupid:

Dureń może tego nie rozumieć bo zawsze chce mieć racje.

Kto tu jest durniem, to już czytelnicy oceniają.

Edytowane przez Chris_M
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój młody na pewno tak nie jeździ jak dziecko na filmie, ale na pewno sezon zacznie co najmniej od 4, 5 godzin jazdy ze sprawdzonym instruktorem, do tego na 100% dojdą kije, których ze względu na ubiegłoroczną słabą zimę nie zdążyliśmy wprowadzić. Zaryzykuję i kupię nowe 130cm, bo mam możliwość w bardzo dobrej cenie. A gdyby okazało się, że jednak na początku nie poradzi sobie z nimi, to kilka razy wypożyczę mu po prostu 120cm. Tak mi się wydaje, że może być sensowniej niż teraz kupować 120cm a okazaloby się, że i na 130 dałby sobie bez problemu radę. Wrzucam właśnie na YT filmik z zeszłorocznego wyjazdu, gdzie jeździł praktycznie tylko po dwóch godzinach z instruktorem, na których nauczył się choć trochę kontrolować tor jazdy i hamowanie.

Cześć

No i gdzie ten filmik Marcin?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu piszemy poematy a TATA kupi narty wg swej oceny i potem mysle napisze relacje z jazdy syna.....Dziecko ma czerpać radość zjazdy.... jeśli tata dobierze fajna niebieska trase i bedzie pierzynka to bedzie super ..a JEsLI TRASA CZERWONA i śnieg sztuczny to dziecko dozna strachu ...Kiedys fajna dziewczyna lat 14 jezdzila na SOLISKU . potem poszlismy na GOLGOTE w Szczyrku. dziewczynka sie przewrociła i 2 godz płaczu ze strachu.. każde dziecko jest INNE . to opinia nauczyciela WF z autopsji .....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek wysłałem Ci filmy na priv, i opisałem co i jak, ale w sumie i tutaj mogę pokazać.

Tak w skrócie:

Tu dwie godziny z instruktorem w ostatnim tygodniu przed wyjazdem, żeby nauczył się zmieniać tor jazdy i hamować, bo do tej pory tylko na wprost jeździł i z hamowaniem miał duże problemy

A tu dłuższy film ze Steinplatte i Lofer

, gdzie głównie w kadrze jest Bartek, tu trzeba przeskakiwać i szukać. Tu jazda miała mu po prostu sprawiać przyjemność, żeby go nie zrazić i faktycznie sprawiała, bo jeździł z wielką ochotą i dziennie robił ok. 15-20 km co prawda technicznie stylem żadnym, ale najważniejsze, że załapał bakcyla.

Niestety po przyjeździe zimy już nie jeździł, bo i nie było za bardzo po czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

My tu piszemy poematy a TATA kupi narty wg swej oceny i potem mysle napisze relacje z jazdy syna.....Dziecko ma czerpać radość zjazdy.... jeśli tata dobierze fajna niebieska trase i bedzie pierzynka to bedzie super ..a JEsLI TRASA CZERWONA i śnieg sztuczny to dziecko dozna strachu ...Kiedys fajna dziewczyna lat 14 jezdzila na SOLISKU . potem poszlismy na GOLGOTE w Szczyrku. dziewczynka sie przewrociła i 2 godz płaczu ze strachu.. każde dziecko jest INNE . to opinia nauczyciela WF z autopsji .....

Andi to są rzeczy oczywiste. Zaznaczam w każdym poście, że piszę o "DZIECIACH JEŻDŻĄCYCH" i celowo daje filmik z tym co przez to rozumiem. Dziecko jeżdżące już się niczego nie przestraszy bo etap nagłych upadków czy strachu przed nieznana trasą ma juz po prostu za sobą. Niestety tu ocena osoby niewprawionej jest trudna i często zawodna - nawet film porównawczy nie spełnia dobrze tej roli bo ludzie w swoich dzieciach widzą to co chcą widzieć a nie stan faktyczny.

Swego czasu a konieczności (duża grupa ponad 40 osób) musiałem poprosić koleżankę (nauczycielka WF jeżdżąca wiele lat na nartach) o wyselekcjonowanie z grupy dzieci jeżdżących tych, które mógłbym zabrać na Harednę. Oczywiście już się domyślasz jak to się skończyło...

Natomiast jeszcze raz zachęcam do przemyslenia sprawy długości nart i tego co tak naprawdę sama długość nart może dać dobrego i złego. Statystycznie a nie na jednym przykładzie.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty

film podany przez KMARCIN - tata slusznie podaje informacje że Bartek uczy się dopiero jezdzić .jest to na wprost w pozycji płużnej - dopiero na lekcjach z instruktorem uczy sie skrętow. Natomiast inny TATA powie ,że jego dziecko było w Austrii i doskonale sobie radziło. Często startuje z dziecmi na Lidze w PŁYWANIU w Szczyrku- jednak nie biore na zawody dzieci na podstawie opinii rodzica.. tylko pytam np z kim ma lekcje pływania i wtedy pytam kolegę o poziom.

co do tego 7 latka .musimy Go zobaczyć .Teoretycy WF wyrózniaja 8 typów UZDOLNIEN RUCHOWYCH. typ uczy sie szybko dokladnie i trwale... a typ ostatni wolno słabo i szybko zapomina dany element....Nie można wiec dokladnie doradzić jesli czegoś nie widzimy. możemy wysuwać pewne sugestie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

film podany przez KMARCIN - tata slusznie podaje informacje że Bartek uczy się dopiero jezdzić .jest to na wprost w pozycji płużnej - dopiero na lekcjach z instruktorem uczy sie skrętow. Natomiast inny TATA powie ,że jego dziecko było w Austrii i doskonale sobie radziło. Często startuje z dziecmi na Lidze w PŁYWANIU w Szczyrku- jednak nie biore na zawody dzieci na podstawie opinii rodzica.. tylko pytam np z kim ma lekcje pływania i wtedy pytam kolegę o poziom.

co do tego 7 latka .musimy Go zobaczyć .Teoretycy WF wyrózniaja 8 typów UZDOLNIEN RUCHOWYCH. typ uczy sie szybko dokladnie i trwale... a typ ostatni wolno słabo i szybko zapomina dany element....Nie można wiec dokladnie doradzić jesli czegoś nie widzimy. możemy wysuwać pewne sugestie.

Fajnie jak zaczyna się rozmawiać w jednym języku. Opiekujesz się pływakami - syn i córka są w klasach pływackich - to wspaniała sprawa.

Pozdrowienia serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dziękuje za pomoc w doborze nart, szczególne podziękowania dla Mitka :laughing:. Szymona znalazł 120cm narty Voelk RTMjunior pod choinką.:laughing: Po raz pierwszy założył narty na Ramzowej i przesiadka ze 100 na 120 cm nie zrobiła mu najmniejszego problemu.Jeszcze lepiej było w Austrii.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dziękuje za pomoc w doborze nart, szczególne podziękowania dla Mitka :laughing:. Szymona znalazł 120cm narty Voelk RTMjunior pod choinką.:laughing: Po raz pierwszy założył narty na Ramzowej i przesiadka ze 100 na 120 cm nie zrobiła mu najmniejszego problemu.Jeszcze lepiej było w Austrii.

Zawsze doradzam narty dłuższe - do wzrostu lub zbliżone a nawet dłuższe i zawsze Ci, którzy skorzystali z tej rady piszą w podobnym tonie. Mam nadzieję, że ta statystyka da do myślenia zwolennikom "nartek".

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 7-latki

Podepnę się pod wątek, bo mam taki sam problem jak autor wątku.

Dane: 7-latka, 122cm wzrostu, 20kg, typ "chucherko".

Od 2 lat na nartach (bez instr., samodzielna nauka), jeździ tak (film jest sprzed roku): https://www.youtube.com/watch?v=F4-jcrBMHsA#t=290 (od 5 min).

Obecne narty to jakieś 80cm Dynastar Dino Kid (raczej sprzed epoki internetu), więc najwyższa pora na zmianę.

Dodam, że oprócz jazdy po stoku córka lubi (a może nawet przede wszystkim) skoki na wszystkich możliwych górkach.

Co możecie doradzić, oprócz długości, również co do typu nart? Dodam, że to pewnie będzie jakaś używka z All na 4-5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Podepnę się pod wątek, bo mam taki sam problem jak autor wątku.

Dane: 7-latka, 122cm wzrostu, 20kg, typ "chucherko".

Od 2 lat na nartach (bez instr., samodzielna nauka), jeździ tak (film jest sprzed roku): https://www.youtube.com/watch?v=F4-jcrBMHsA#t=290 (od 5 min).

Obecne narty to jakieś 80cm Dynastar Dino Kid (raczej sprzed epoki internetu), więc najwyższa pora na zmianę.

Dodam, że oprócz jazdy po stoku córka lubi (a może nawet przede wszystkim) skoki na wszystkich możliwych górkach.

Co możecie doradzić, oprócz długości, również co do typu nart? Dodam, że to pewnie będzie jakaś używka z All na 4-5 lat.

Fajna sprawna dziewczyna, silna, świetne poczucie równowagi oraz brak sztucznej obawy przed prędkością, której ktoś o dwa lata (minimum) jazdę odłożył. Ciężko się jeździ na butach - to po pierwsze. Ciężko się czegoś nauczyć jak nie ma komu pokazać jak. Młoda Pani gdyby ktoś zadbał o dobry dobór sprzętu i wzorzec pewnie jeździłaby już swobodnie skrętem łączonym z pełna kontrolą i zaczynałaby skręty cięte. A tak zsuwa się trochę bez kontrolnie.

Narty do wzrostu, kijki i instruktor albo osoba, ktora pokaże jej jak się jeździ nie tylko technicznie ale i taktycznie i powinna się ogarnąć w ciągu sezonu max dwóch bo będzie za późno.

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...