Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pierwszy sezon w życiu. Potrzebuję pomocy w skompletowaniu sprzętu


Grzester

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie urzytkowników forum. Mam na imię Grzegorz i mam w planach zacząć mój pierwszy sezon narciarski w życiu. Stało się to po usilnych namowach mojej dziewczyny, no i jakoś tak wyszło, że nie było możliwości wycofania się z tej obietnicy. Jako człowiek raczej racjonalny pomyślałem iż skompletowanie sprzętu narciarskiego w lecie może zaoszczędzić mi troszę pieniążków. Jednakże ilość tematów, for internetowych oraz poradników totalnie mnie przerosła i nie mam w tym momencie kompletnie pojęcia czego potrzebuję jako początkująca osoba. Poniżej przedstawię kila czynników od któych bedzie zależał wybór sprzętu. Liczę na waszą pomoc drodzy koledzy.

1. To będzie mój pierwszy sezon w życiu i nigdy nie miałem nart/deski na nogach.

2. Chyba nie chcę inwestować w narty podczas pierwszego sezonu.

3. Nie chcę kupować rzeczy od 4F mam zle wspomnienia i skojarzenia z tą marką >_>

Ankieta:

1. Płeć - mężczyzna

2. Wiek - 30 lat

3. Waga - 100 kg

4. Wzrost - 185 cm

5. Na nartach nie jeździłem nigdy

6. Moje umiejętności określam na 0

7. Moje buty to - n/a

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - n/a

9. Preferuję styl jazdy - n/a

10. Upatrzyłem sobie narty - n/a

11. Mój budżet na kask, google, kurtka, rękawice, spodnie, buty to około - 2000PLN (jeżeli ma mi być cieplej moge dołożyć parę złotych na lepszy sprzęt)

Bardzo dziękuję za pomoc,

/Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz może jeszcze z jakiego rejonu Polski pochodzisz, czy masz dostęp do ciągłej jazdy na stoku, czy będą to okazyjne wypady w góry. Inne narty posłużą ci na strome stoki a inne na płaskie.

Pozdrawiam Góral.

Pochodzę z Krakowa. Myślę że jak już kupię sprzęt to będę w miarę regularnie jeździł na nartach, jednakże tak jak wspominałem narty to inwestycja na drugi rok. W pierwszym planowałem się uczyć na pożyczonych. Na początech chciałbym skompletować buty, kurtkę, spodnie, kask i jakieś gogle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochodzę z Krakowa.

Zacznij od odwiedzenia Windsportu na Zakopiańskiej. Dobrze doradzają, jeśli chodzi o buty. Pewnie od października będa mieli sprzęt narciarski. Jeśli chodzi o ubiór, to na początek może odwiedź Decathlon / Intersport i kup coś budżetowego. W kolejnych latach będziesz sobie powoli wymieniał kolejne elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz madra dziewczynę

1. Kupując dobry sprzet czy ubranie ono dobrze nie pojedzie jesli nie zadbasz o kondycje

2. Nalezy zejść z wagi 100 kg do około 90 poprzez rowerek basen trucht czy siłownie..

3. NIe jedziesz w Himalaje wiec srednia klasa wystarczy.

4. Buty wygodne FLEX 70-80

5. proszę wykupic 2- 3 lekcje u instruktora .. nie uczyc sie od dziewczyny ONA cie nie zatrzyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz może jeszcze z jakiego rejonu Polski pochodzisz, czy masz dostęp do ciągłej jazdy na stoku, czy będą to okazyjne wypady w góry. Inne narty posłużą ci na strome stoki a inne na płaskie.

Pozdrawiam Góral.

Nie rozumiem GÓRALA

NASZ FORUMOWICZ narazie bedzie jezdził po płasiej j trasie typu BIAŁY KRZYZ i tam ma miec 1 narty a jezeli za dwa dni pojedzie na JULIANY to ma miec inne narty na STROMĄ TRASĘ ??

Znam ludzi w mojej wsi którzy posiadaj np 2 auta . jedno do pracy itp a 2 do wyjazdu na RYBY gdzie maja zaladowane wędki ..

Facet jest z Krakowa weic moze sobie 2 - 3 razy narty wypożyczyć by poczuc róznice w dlugości oraz promieniu skrętu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzester- w sezonie 13/14 przeżywałem podobny dylemat co Ty.

Zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie "jak dużą szansę masz, że Ci się nie spodoba?" Jeśli planujesz rozpocząć przygode z deskami tylko po namowach dziewczyny i nie trzęsiesz się z podniecenia widząc na youtube filmik z alpejskich stoków to zawsze taka szansa jest. Załóżmy jednak, że skoro już teraz o tym myślisz tzn, że się wkręcisz.

Moje doświadczenia sa następujące:

1. Narty - Nie inwestuj w nowe narty bo podczas nauki i tak je zniszczysz. Poza tym to na samym początku wskazane są deski łatwiejsze (lżejsze i bardziej miękkie). Koledzy z większym doświadczeniem powiedzieli by wybaczające błedy. Wraz ze zdobywaniem techniki będziesz potrzebował trochę "lepszej" narty. Jak juz zaplanujesz ile dni spędzisz na stoku w pierwszym sezonie to zdecydujesz czy kupić używane (giełda lub internet) czy po prostu wypożyczyć podczas każdego kolejnego wyjazdu (ktoś kiedyś to wyliczał, że wypożyczalnia "opłaca się" do dwóch tygodni na stoku w sezonie. Jak kupisz na giełdzie to często jest opcja wymiany po sezonie na inny model za 50-100zł.

2. Buty - kup nowe z flexem jak polecał Andi 80 lub 90 bo trochę ważysz. Ważne - musza być wygodne!!! (nie mylic z luźne) W tym okresie będzie pewnie cięzko ale jak tylko otworzą sklepy narciarskie to zmierz kilka modeli, posiedź i pochodź w każdych przynajmniej kilkanaście minut. jak już coś wybierzesz to w domu założ i spędź w zapiętych godzinę. Jak nic nie będzie bolało ani drętwiało tzn że na stoku też dasz radę. jak będzie bolało to odnosisz do sklepu i szukasz dalej. Koszt będzie stanowił pewnie 35-40% twojego budżetu i spędzisz w nich przynajmniej dwa sezony. Wybieraj z głową

3. Odzież zewnętrzna - ja też zaczynałem jak kolega od killtec'a bo stosunek cena jakość była ok. Natiomiast moja rada nie przywiązuj sie do marki. Jak znajdziesz taniego rossignol'a albo inna markę tez bezie ok. Najważniejsze żeby miała dobre parametry wodszczelności i oddychalności. 15k/15k jest w zupełności wystarczające. Kup spodnie i kurtkę z takimi samymi parametrami. W kurtce przydaje się pas śnieżny żeby ci śnieg do spodni nie wpadał, a w niektórych modelach pas można przypiąc na rzepy do spodni (bardzo fajna opcja) W mojej subiektywnej ocenie wystrzegaj się najtańszego rozwiązania typu market bo za rok bedziesz zmieniał.

4. Odzież termiczna - unikaj taniochy ale w tym przypadku markety sportowe typu decthlon gosport oferują ciekawe modele. Jak znajdziesz cos za 100 zł na pewno wystarczy.

5. Skarpety - unikaj grubych modeli ""no name". Tu nie chodzi o to żeby skarpety były grube tylko zeby w niektórych miejscach miały docieplenia i dobrze odprowadzały wilgoć. Koszt od 40-50zł powinno byc ok. Aha - przyda się więcej niż jedna para ;-)

6. Kask i gogle - Kask kup koniecznie!!! Na początek nie będziesz rozwijał zbyt dużych prędkości więc nie potrzebujesz topowych model. Wchodzisz do sklepu i jak ci się podoba jakiś model i cena jest ok to mierzysz i kupujesz. Nie może być za duży ani nigdzie uciskać. Gogle kupujesz do kasu żeby kształt pasował i nie było przerw na czole. Zazwyczaj kask i gogle jednej firmy pasują do siebie. ja zaczynałem w Uvex jakiś podstawowy model

7. Rekawice - najważniejsze to nie mogą przemakać. Nie musza być jak dla eskimosa (tym bardziej na polskich stokach) coś na pewno masz w szafie, ajak nie to z tym sobie poradzisz.

8. Kijki- kupisz lub wypożysczysz z nartami.

Te dwa kafle to trochę mało na wszystko, ale nie kupuj taniochy. Jak ci na coś braknie budżetu to lepiej poczekaj na gwiazdkę. Dziewczyna będzie miała ułatwione zadanie przy wyborze prezentu;-)

"Lepiej zapłacić raz drożej niż dwa razy tanio"

Mam nadzieję, że bardziej pomogłem niż zagmatwałem :)

Pozdrawiam

Edytowane przez mIsTrZpAtElNi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...