Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Alpejski PŚ w Polsce ??


Rekomendowane odpowiedzi

"Oglądając slalom kobiet rozgrywany w Zagrzebiu naszła mnie myśl – dlaczego można w stolicy Chorwacji, a nie można u nas? Chłodna analiza szans na organizację takich zawodów w Polsce szybko pozbawiła mnie jednak złudzeń: na razie nic z tego nie wyjdzie. I to wbrew pozorom nie z uwagi na brak odpowiedniego miejsca.

Ktoś powie: narciarstwo alpejskie w Polsce? - trzeba by mieć pewnie trudne strome stoki w górach. A czy w Zagrzebiu takie mają? Cały numer w tym, że nie, a pomysł na organizację zawodów Pucharu Świata narodził się niedawno, pod wpływem wielkich sukcesów Janicy Kostelić. Chorwatka to jedna z najlepszych zawodniczek ostatnich lat, multimedalistka największych imprez; nic więc dziwnego, że jej rodacy momentalnie ulegli „kostelicomanii”. Tłumy Chorwatów zaczęły jeździć na zawody pucharowe, aż wreszcie padł pomysł zorganizowania zawodów w Zagrzebiu.

Do rozegrania slalomu, bo na tą konkurencję postawiono, nie potrzeba wielkich gór, trasę pokonuje się w około 50 sekund, jest ona krótka i zarazem dość płaska, tu liczy się przede wszystkim technika. Chorwaci postawili na swoim i znaleźli odpowiednie miejsce na obrzeżach swojej stolicy. Pierwsze zawody Pucharu Świata rozegrano trzy lata temu i momentalnie stały się narciarskim świętem z uwagi na nieprzebrane tłumy widzów i wspaniałą atmosferę, przypominającą konkursy skoków w Zakopanem. W tym roku oprócz kobiet po raz pierwszy rywalizować będą też mężczyźni.

„Przegląd Sportowy” zaproponował jakiś czas temu, aby Kraków wzorem np. Duesseldorfu postarał się o organizację sprinterskich zawodów w biegach narciarskich. Ja proponuję coś jeszcze – zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, w slalomie. Skoro udało się w Zagrzebiu, udałoby się zapewne i w Polsce, trudno powiedzieć gdzie, nie chcę jednoznacznie wskazywać miasta, choć sądzę że wspomniany Kraków byłby dobry w przypadku znalezienia odpowiedniego miejsca pod przyszły stok. Można by próbować też w bardziej oczywisty sposób, czyli po prostu w górach.

Liczba argumentów na „nie” jest jednak niestety jak na razie zdecydowanie za duża. Po pierwsze – koszty i sponsorzy. Aby zorganizować porządne zawody tej rangi należałoby przygotować trasę, zapewnić dobre warunki dojazdowe, bazę i szatnię dla narciarzy, miejsca dla widzów, a to wszystko kosztuje. O sponsorów byłoby niestety trudno, a to z uwagi na popularność tej dyscypliny w Polsce.

No właśnie, popularność, to jest kolejny problem. Wraz z dobrymi rezultatami Katarzyny Karasińskiej w poprzednim sezonie wiele osób zainteresowało się narciarstwem alpejskim, obecnie jednak nasza zawodniczka ma duże problemy nawet z awansem do drugiego przejazdu i na slalom w Polsce przyjechaliby zapewne w dużej tylko pasjonaci tego sportu, których u nas nie brak, jednak nie stanowią oczywiście grupy tak licznej jak fani skoków narciarskich. Są wyniki – są kibice, o tym przekonaliśmy się w Polsce po sukcesach Adama Małysza i o tym samym przekonali się Chorwaci, których idolka już wprawdzie zakończyła karierę, jednak wciąż startuje jej brat Ivica, są także Ana Jelusić, Nika Fleiss, czy Natko Zrncić-Dim.

Nie, nie ma na razie szans na organizację slalomu w naszym kraju. Ale może kiedyś? Obawiam się jednak, że niestety jest to kwestia odległej przyszłości."

za SportoweFakty.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie ma na razie szans na organizację slalomu w naszym kraju. Ale może kiedyś? Obawiam się jednak, że niestety jest to kwestia odległej przyszłości."

za SportoweFakty.pl

Szanse są i to już w przyszłym sezonie - Puchar Europy w Slalomie na Harendzie w Zakopanem.

Zacznijmy od Pucharu Europy, a potem zobaczymy co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bobic

Tia, pamiętam jak chyba w zeszłym sezonie lub dwa sezony temu miał być PS w Spindlerowym.

Niestety zima nie rozpieściła i musieli odwołać i przenieśli do bardziej cywlizowanego kraju :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba argumentów na „nie” jest jednak niestety jak na razie zdecydowanie za duża. Po pierwsze – koszty i sponsorzy. Aby zorganizować porządne zawody tej rangi należałoby przygotować trasę, zapewnić dobre warunki dojazdowe, bazę i szatnię dla narciarzy, miejsca dla widzów, a to wszystko kosztuje. O sponsorów byłoby niestety trudno, a to z uwagi na popularność tej dyscypliny w Polsce.

Szanse są i to już w przyszłym sezonie - Puchar Europy w Slalomie na Harendzie w Zakopanem.

Zacznijmy od Pucharu Europy, a potem zobaczymy co dalej.

Wydaje mi sie że nawet jak by to miało być na Harendzie jak piszesz to nie jest możliwe zapewnienie tego powyżej ;) cała infrastruktura leży ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Aby zorganizować porządne zawody tej rangi należałoby przygotować trasę, 2. zapewnić dobre warunki dojazdowe, 3. bazę i 4. szatnię dla narciarzy, 5. miejsca dla widzów, a to wszystko kosztuje. O sponsorów byłoby niestety trudno, a to z uwagi na popularność tej dyscypliny w Polsce.

Tak się składa, że byłem kilka razy na zawodach rangi PS. Odniosłem wrażenie, że autor nie do końca orientuje się w organizacji zawodów.

1. Harenda stoi i nie trzeba jej przygotowywać

2. Warunki dojazdowe do miejsc w których odbywa się PS często są dużo gorsze niż w Zakopanem

3. Hoteli *** i **** gwiazdkowych jest już dość w Zakopanem żeby przyjąć taką imprezę ... skoro skoki się udaje to dlaczego nie slalom

4. jakie szatnie? To nie skoki! Zawodnicy przyjeżdżają na stoku przebrani. Nikt na stoku sie nie przebiera, a jak już zmienia buty, czy kurtkę to robi to najczęściej w busie!

5. trybuny dla widzów buduje się na kilka dni przed zawodami, a potem rozbiera

Podsumowując: łatwiej zorganizować slalom niż skoki!

To tyle ode mnie!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że byłem kilka razy na zawodach rangi PS. Odniosłem wrażenie, że autor nie do końca orientuje się w organizacji zawodów.

1. Harenda stoi i nie trzeba jej przygotowywać

2. Warunki dojazdowe do miejsc w których odbywa się PS często są dużo gorsze niż w Zakopanem

3. Hoteli *** i **** gwiazdkowych jest już dość w Zakopanem żeby przyjąć taką imprezę ... skoro skoki się udaje to dlaczego nie slalom

4. jakie szatnie? To nie skoki! Zawodnicy przyjeżdżają na stoku przebrani. Nikt na stoku sie nie przebiera, a jak już zmienia buty, czy kurtkę to robi to najczęściej w busie!

5. trybuny dla widzów buduje się na kilka dni przed zawodami, a potem rozbiera

Podsumowując: łatwiej zorganizować slalom niż skoki!

To tyle ode mnie!

To czemu są organizowane tylko zawody w skokach. Skoro jest wszystko co trzeba to w czym problem ? :confused: Czyżbyśmy potrzebowali w slalomach kogoś takiego jak Małysz w skokach, który swoimi zwycięstwami przyciągną miliony ludzi przed telewizory i masy kibiców pod skocznię ? Wydaje mi się że jest jakieś dziwne przekonanie (wśród potencjalnych organizatorów) że jeśli nie mamy szans powalczyć to po co w ogóle organizować. :( Bzdura sport to sport a na dodatek taka impreza to świetna reklama dla naszych gór, nagły duży zastrzyk gotówki od przyjezdnych kibiców z całego świata i świetna forma promowania narciarstwa w Polsce.

W takim razie o co biega, czemu nie ma u nas zawodów PŚ w narciarstwie alpejskim ? :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. jakie szatnie? To nie skoki! Zawodnicy przyjeżdżają na stoku przebrani. Nikt na stoku sie nie przebiera, a jak już zmienia buty, czy kurtkę to robi to najczęściej w busie!

Też odniosłem takie wrażenie jednak tekst warty przeczytania to go wrzuciłem a co do tego to wydaje mi sie że chodziło mu o ten kontenerki co jeżdżą z calym PŚ stoją na dole :) ale z tym chyba też na harendzie problemu by nie było bo na dole miejsca sporo, :D to jak tak popisalismy chłopaki to wyszło że zrobić zawody PŚ to jest pikuś z bułką czyli hot dog :D wiem wiem że to sie tylko wydaje, szkoda że nie mamy żadnych danych jakiego rzędu kwoty potrzebne sa by zorganizować taką impreze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...