Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Stabilnosc nart


alfredoo

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasciwie powinno byc niestabilnosc, bo na stabilnosc jeszcze nikt nie narzekal.

Porady przy zakupie nart: "tych nie kupuj sa za krotki beda niestabilne", mam 177cm wzrost czy narty 158 beda dla mnie dobre?

"beda niestabilne wez dluzsze" mnoza sie takie podpowiedzio-odpowiedzi.

Magiczne slowo w popularnym uzyciu. wyglada ze wszyscy wiedza co to znaczy bo inaczej pokusil by sie ktos

wyjasnic dlaczego niestabilne narty sa niedobre, co sie z nimi dzieje jak sa niestabilne tz czy skacza, moze piszcza,skrecaja tylko w lewo,

rozjezdzaja sie w roznych kierunkach itd.

Moze to taki worek do ktorego mozna wszystko wrzucic by uniknac precyzyjnej odpowiedzi.

Mnie sie udalo, nie uzylem tego magicznego slowa i nie musze wyjasniac a tych Kolezenki Kolegow co uzywaja tego slowa

prosze o wyjasnienie, co to jest ta niestabilnosc nart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja napiszę coś z innej strony.

W zeszłym roku jak wiecie uczyłem pewną kobietę jeździć.

Przesuwać się w dół i w poprzek stoku.

Zaczęlismy od Big Footow - świetnie jeździła, tylko czasem wyjeżdżały spod niej.

Przeszliśmy na dłuższe Rossi Saphir (154cm) - kompletnie nie umiała na nich jeździć i poszły do żyda.

Następny zakup to Blizzi Carvelino (99cm?) - świetnie sobie radzi. Narty nie wyjeżdżają, skręt carvingowy powoli zaczyna wychodzić z bioder i tak to się toczy. Co sama stwierdziła: ja już nie chcę długich nartek :D

Pojęcie stabilności więc wydaje się dość hmmm zależne od samego narciarza.

Mnie osobiście zawsze lepiej jeździło się na krótszych nartach niż wszyscy doradzali :)

I co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zapewne dostanę po uszach ale niech tam.....

Moim zdaniem o niestabilności narty można mówić (jeśli w ogóle) tylko i wyłącznie w odniesieniu do poziomu umiejętności – raczej mniejszego niż większego.

Osoba dobrze jeżdżąca nie będzie mówiła o stabilnej czy niestabilnej narcie / po prostu dostosuje sposób i styl jazdy do panujących warunków, i nart na których jedzie.

Osoba której umiejętności nie starcza (pojedzie tak jak umie /jeździ zawsze) może zamiast szukać przyczyn w własnej niedoskonałości, niejako zrzucić wszytko na narty.

Ot takie poszukanie winnego.

Najczęściej używamy tego magicznego sformułowania w przypadkach gdy dotyczy to pomocy w doborze nart dla osób które jeżdżą na poziomie – podstawowy „plus” lub średni „minus”.

Wówczas faktycznie należy szukać nart które będąc optymalnie dobranymi i pozwolą nie tylko na czerpanie radości z jazdy ale umożliwią również progres umiejętności.

Swoją drogą to nie wiem dlaczego ale panuje u nas jakieś ślepe zawierzenie w „możliwości” nart /sprzętu – a przecież sama narta nie pojedzie, a o tym jak pojedzie nie decyduje ona sama tylko my. I tu kółko się zamyka bo wracamy znów do poziomu naszych umiejętności.

Może tą niestabilność nie należy odnosić do nart a raczej umiejętności na nich jadącego.

Pozdrawiam serdecznie

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jark:

Przy założeniu, że mamy do czynienia z jednym narciarzem o dobrych umiejętnościach może on określić jaka narta wymaga mniej a jaka więcej pracy lub wysiłku by utrzymać ją w zadanym torze jazdy.

Po to służą testy, które tak fajnie opisuje BOSS.

Udało się bez słowa stabilność:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zapewne dostanę po uszach ale niech tam.....

Chyba nie dostaniesz, a nawet pare przyklasniec sie trafi :)

Co oczywiscie nie zmienia faktu ze narty roznia sie od siebie parametrami / wlascowosciami (ughhh - niech bedzie ze ta stabilnoscia) niezaleznie od ich dlugosci, a nie przede wszystkim dlatego ze krotka to be.

Ale tak jak powiedziales - narty nartami a narciarz narciarzem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawracac kota ogonem.:):)

Wszyscy jak jeden maz laczyliscie niestabilnosc z dlugoscia,

w relacji krotsza mniej stabilna. Nie zastawiac sie umiejetnosciami innych bo ta "niestabilnosc" dotyczyla nart i tylko nart.

Jezeli dluzsze narty sa bardziej stabilne jak krotkie, to znaczy (juz po kilku postach) ze na dlugich powinno sie lepiej jezdzic a jest odwrotnie

wiec o co chodzi? napewno nie o pieniadze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to nie o pieniadze :confused: narty dluzsze sa drozsze w produkcji bo wiecej materialu ;) dla tego producenci bardziej promuja krotkie bo wiecej na nich zarabiaja :D

ok, to byl zarcik :rolleyes:

teraz ze smiertelna powaga:

Stabilnosc pewnie jest w duzym stopniu funkcja dlugosci ale nie tylko wg mnie rowniez i konstrukcja ma duzy wplyw. Stabilnosc bym okreslil jako trzymanie toru jazdy przy danej predkosci i rodzaju terenu. Np moje slalomki sa bardzo stabilne ale tylko do pewnej predkosci na rownym stoku, na muldkach juz traca stabilosc albo przy wiekszych predkosciach. Natomiast gigantki, wiadomo ida jak czolg na predkosciach nieosiagalnych dla slalomek, poza tym muldki im nie straszne. :D

Alfredoo strzelaj ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawracac kota ogonem.:):)

Wszyscy jak jeden maz laczyliscie niestabilnosc z dlugoscia,

w relacji krotsza mniej stabilna. Nie zastawiac sie umiejetnosciami innych bo ta "niestabilnosc" dotyczyla nart i tylko nart.

Jezeli dluzsze narty sa bardziej stabilne jak krotkie, to znaczy (juz po kilku postach) ze na dlugich powinno sie lepiej jezdzic a jest odwrotnie

wiec o co chodzi? napewno nie o pieniadze:)

Ja nic o długości nie mówiłem, więc nie uogólniaj.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...