Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Techniki jazdy oraz nasze filmiki


Boogie

Rekomendowane odpowiedzi

Co do wąskich nart :) tutaj będzie problem , od małego dążyłem do wąskich. Ostatnio jak próbowałem jechać trochę szerzej , prawie zabiłem się na siatkach. Nieco inaczej wygląda to gdy można poszaleć i nie trzeba robić zbyt dużej ilości skrętów , wtedy staram się już szerzej. Dzięki za opinię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony - ciekawi mnie mocno ocena mojej jazdy przez Forumowiczów, którzy mnie widzieli na "żywca" - oprócz wspomnianego Johnnego N, KP, Hucu (on mnie widział na ostrzejszym Telegrafie).

:D

Trochę ciężko mi oceniać, bo sam zaczynam, ale jak prosisz o opinię to oki.

Nie ocenię techniki - bo się nie znam, ale postaram się opisać moje odczucia (wrażenia). Jak pewnie zauważyłeś mamy zupełnie inne style. Na takich stokach jak Tumlin, czy Niestachów staram się "nie szurać" i wykorzystać jak najwięcej z jego szerokości. Często po zjeździe patrzę na ślad (a właściwie 2 ślady), który zostawiłem. U Ciebie podoba mi się miękkość - ja tego nie mam, ale pędzisz z góry na dół w linii spadku stoku. Powinieneś dać nartom zrobić to do czego zostały stworzone, czyli wyciąć swój promień, potem drugi i trzeci...., a nie przeszkadzać im zbyt szybko rozpoczynając następny skręt. Moim zdaniem, gdybyś zszedł niżej sylwetką, wyciągnął ręce przed siebie z dłońmi na wysokości bioder i dłużej wytrzymał w skręcie byłoby super.

To tyle bo jedną ręką gównianie się pisze.

Do zobaczenia w przyszłym sezonie ...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wolno nikogo zmuszać do prezentacji,aby udzielać cennych uwag/czasami!/ jako obserwator,nie trzeba być praktykiem,można być teoretykiem:)

Wydawało mi się (nie widząc się), że jest zdecydowanie lepiej.

Tak to jest,że wydaje Nam się,że nasze ruchy są podczas jazdy już wyraziste,niż to jest w rzeczywistości.Dlatego nie bójmy się "przesadnych"ruchów np.ręce z przodu itd...

Dlaczego starasz się jeździć na wąskich ? Lubisz ten styl czy tak Ci wygodniej ?

Chyba nie chodzi o szerokość nart?,ale raczej rozstaw nóg.Jedną z istotnych cech jazdy na nartach taliowanych jest rozłączenie nóg,a nie ich splątanie.W pozycji wyjściowej mówi się o rozstawie na szerokość bioder.W trakcie skretu,w zależności od jego dynamiki,pochylenia naszego ciała,odległość między nartami może znacząco wzrosnąć,a poszczególne części nóg przesunąć się względem siebie.Szerszy roztaw nóg ma dwie głowne przewagi nad wąskim układem,po pierwsze -narty i nogi mogą pracować niezależnie,po drugie -w bocznym pochyleniu nie wchodzimy na nartę wewnętrzną i prowadzimy skręt na narcie zewnętrznej.Taliowane narty prowadzone zbyt wąsko uderzają o siebie i w głębszym pochyleniu bocznym narta wewnętrzna zaczyna zahaczać o śnieg,albo nawet wytrącić nas z równowagi.

Jazda przedstawiona przez dwóch Panów jest bardzo podobna,cechuje ją dynamika,wąskie prowadzenie nart/błedy już były wymieniane/ oraz radość z jazdy:rolleyes:.Ale w tak wąskim ustawie nóg nie ma mowy o skręcie ciętym,jak dla mnie Koledzy jeździcie za szybko,trudno wyodrębnić tutaj/jak wcześniej napisano/ jakieś fazy skrętu.Myślę,że lepiej wolniej i skupić się nad całym skrętem,czyli jego inicjacją,fazą właściwą ,przejścia itd/wiem,że to umowne-ale pomaga/.Ja też lubię poszaleć,ale pewnie też mi się wydaje,że jestem kozak,a z boku to wygląda pewnie śmiesznie:D.Dlatego staram się raczej jeździć wolniej i skupić nad kolejnymi etapami skrętu.Praca nad techniką daje większą przyjemność z jazdy,poprawia bezpieczeństwo ,a w efekcie stan Naszego zdrowia.Ale nie róbmy tego w sposób fanatyczny,często większą przyjemność daje samo dążenie do celu niż jego ostateczne osiągnięcie.

Uwagi oczywiście jako teoretyk;):rolleyes:

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja praktycznie zawsze zaliczam wywrotkę po zatrzymaniu się :) tak dwie sekundy po :D i to chyba jest u mnie rodzinne. Sam wrzucam jeden filmik z nart (dosyć sztywny) :D , pierwsze zjazdy w tym sezonie , nowe narty. Dobrze wiem , że jeszcze dużo czasu minie aż wszystko będzie takie jak chciałbym.

Przy okazji znajomy sam mi go zmontował :D

[YOUTUBE]

[/YOUTUBE]

Napisał dareklewandowski :

W pozycji wyjściowej mówi się o rozstawie na szerokość bioder.W trakcie skretu,w zależności od jego dynamiki,pochylenia naszego ciała,odległość między nartami może znacząco wzrosnąć,a poszczególne części nóg przesunąć się względem siebie.Szerszy roztaw nóg ma dwie głowne przewagi nad wąskim układem,po pierwsze -narty i nogi mogą pracować niezależnie,po drugie -w bocznym pochyleniu nie wchodzimy na nartę wewnętrzną i prowadzimy skręt na narcie zewnętrznej.Taliowane narty prowadzone zbyt wąsko uderzają o siebie i w głębszym pochyleniu bocznym narta wewnętrzna zaczyna zahaczać o śnieg,albo nawet wytrącić nas z równowagi.

Jazda przedstawiona przez dwóch Panów jest bardzo podobna,cechuje ją dynamika,wąskie prowadzenie nart/błedy już były wymieniane/ oraz radość z jazdy.Ale w tak wąskim ustawie nóg nie ma mowy o skręcie ciętym,jak dla mnie Koledzy jeździcie za szybko,trudno wyodrębnić tutaj/jak wcześniej napisano/ jakieś fazy skrętu.

Bardzo dobry komentarz. Zawiera wszystkie konsekwencje jakie wynikają z wąskiego prowadzenia nart.

Sam to przeżyłem jadąc smigiem, gdy narta zewnetrzna mocniej obciązona

zaklinowala mi górną, czego nieswiadom rzucilem się w drugi skret co spowodowalo wyrzucenie mnie z dwuch nart. Oj bolało :D

Do komentarza Darka dorzucę , ze skrety niedokrecone wyprowadzane tylko z ukladu. Ile ukladu tyle krawedzi , czyli generalnie za plasko.

Czasami wspomaganie głową ( u tego drugiego) z lekką rotacją barków.

Im szybciej tym bardziej do tyłu.

Równowaga (niestety na obu nartach) i czucie krawedzi znakomite.

Jazda w obrocie 360* wymaga ruchu przód (180*) i na tyły (kolejne 180*).

Krystiania stop dobra , ale ....narta górna.

Jak pojechac szerzej. Po prostu szukać równowagi na DOLNEJ NARCIE i jezdzić "z nogi na nogę" a nie na obu (jak na monoski).

Wasza jazda oparta jest na dzialaniu wahadla zawieszonego w biodrach. Ramionami +kije i prostym tułowiem łąpiecie równowagę.

Pozdrawiam!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[YOUTUBE]
[/YOUTUBE]

Czyli ten gostek pomimo że jedzie jednostajnie jak kukła ,prowadzi narty równolegle ze stałym rozstawem wykonuje poprawny zjazd ?

A jak tak jedzie Rossi to jest be .

Witam

Ten gostek nie jedzie jak kukła:) - popatrz, on zmienia krawędzie praktycznie w powietrzu a rytm ma niesamowity - jeżeli tak jeździsz jesteś MISTRZEM.

Znajdziesz więcej jego filmów - prezentuje świetny śmig klasyczny i doskonałą jazdę po muldach - to narciarz kompletny.

Pozdrawiam

Mirek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czuję się na podstawie swojej jazdy upoważniony żeby Cie krytykować, ale moje wyobrażenie sylwetki na nartach jest troszkę inne. Zwróciłem uwagę na 8 do 10 sek drugiego filmu gdy jesteś na wysokości kamerzysty. Moim zdaniem zbyt dużo kontry ręka zewnętrzna ucieka ci do tyłu zwłaszcza prawa. Ponadto ręce za nisko i za bardzo cofnięte co powoduje cofnięcie całej sylwetki do tyłu w 10 sek na wysokości kamerzysty widać to wyraźnie zwłaszcza przy zmianie krawędzi zostajesz za nartami. W skręcie już jest lepiej, kolana i biodra masz wypchnięte do przodu (10 sek prawy skręt) ale góra tułowia zbyt prosta nie tworzy równoległej linii z piszczelami. Gdybyś te kończyny górne podniósł i dał w przód ten problem by zginął. Jazda jak ja to określam w przeciwieństwie do mojej nie jest sztywna. I tak ogólnie te skręty trochę płytkie. Nie mniej jednak chętnie z Tobą bym pojeździł na nartach.

Pozdrawiam.

PS leżę w szpitalu to się mądrzę, bardziej z nudów niż z chęci krytykowania więc wybacz.

Niko wytłuścił jedne, to mi pozostało wytłuścić "to" od Łokcia.

Mario - to się "przewija" w trakcie obu Twoich filmików.

Ale najbardziej chyba widać w 36 sek. drugiego filmiku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jack

Czyli ten gostek pomimo że jedzie jednostajnie jak kukła ,prowadzi narty równolegle ze stałym rozstawem wykonuje poprawny zjazd ?

A jak tak jedzie Rossi to jest be .

Ten "gostek" to Richard Berger. Bylo juz o nim na forum.

Jak na razie to nic nie pokazales co mozna by porownac do jego stylu jazdy.

Co najwyzej przywiodzisz na mysl stare porzekadlo o "kocie ktory glosno mialczy a malo..." reszte znamy wszyscy ;)

Edytowane przez Jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVHmqgSEOwA

Czyli ten gostek pomimo że jedzie jednostajnie jak kukła ,prowadzi narty równolegle ze stałym rozstawem wykonuje poprawny zjazd ?

A jak tak jedzie Rossi to jest be .

Nie jedzie jak kukła, a czy "jednostajnie" :rolleyes:

W każdym razie On jedzie taki śladem "tu i teraz" stok o równym nachyleniu pod określoną jazdę demonstracyjną, a nie "zawsze i wszedzie" :)

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja tak nie jadę ale tego mnie uczono a kolegom tylko przekazuję uwagi .

Nie wiem czy prezentuje śmig wiem tylko że prezentuje nienaganną pracę nóg . i zaangażowanie .

Jak on będzie jechał na lodowej ścianie to już mnie nie interesuje , czy mu przy gigancie rozjedzie się noga też mnie nie interesuje .

Nie chce mi się wierzyć,że tak Cię uczono.Jazda w ten sposób jest bardzo miła dla oka,ale czy do końca skuteczna:confused:Na krótkim odcinku pewnie tak,ale na trasie dłuższej niż 500 m już może być gorzej.Dla popisu przed oczękującymi w kolejce do wyciągu efektowne:rolleyes:Tutaj sama praca nóg

Nam chodzi o bardziej podstawowy skręt,który przyda się każdemu ..np.

A tutaj widać ,jak narciarz poszerza roztwaw nóg w czasie fazy skrętu właściwego,a zwęża w czasie fazy przejścia

Na tym fimie prezenter prowadzi narty wąsko/ale cały czas na szerokość bioder/,mimo to widać lekkie poszerzenie na stromszy odcinku trasy,na płaskim ma faktycznie jednakowy rozstaw nóg;)-może o to chodzi Rossiemu

http://www.youtube.com/watch?v=eWyhB47yAqc&feature=related

Pozdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy prezentuje śmig wiem tylko że prezentuje nienaganną pracę nóg . i zaangażowanie .

Jak on będzie jechał na lodowej ścianie to już mnie nie interesuje , czy mu przy gigancie rozjedzie się noga też mnie nie interesuje .

Stok po którym jedzie nie jest stromy.

W poczatku góry bardziej stromy, tempo skrętów mniejsze , rozkręca się na bardziej pląskiej czesci.

Predkosc jego jest nie imponująca. Rossi , gosc jedzie z obciązeniem dolnej narty bardzo krótki skret a własciwie przerzuty nart. Jak sobie wyobrazasz jazde z poszerzeniem nart i po co.

Tu problem równowagi przy prawidłowej kontrrotacji wogóle nie istnieje.

Pojawia się kiedy trzeba jechać finezyjnie długimi skretami.

Próbuj biegac drobiąc nogami (jak piłkarze ) i biegnij dlugimi wolnymi skokami np. co sek.

Jest róznica w utrzymaniu równowagi?

Takimi "jak cie moge" smigami , czyli byle jak, cwiczę z początkującymi.

Jesli jestescie zafascynowani taką jazda jak na filmie to przezyjcie to wykonując przeskoki z nogi na nogę przez kijek lezący na ziemi.

Po przeniesieniu nogi np lewej, zanim ona minie kijek odbijacie się prawą

, spadacie na nogę lewą i natychmiast odbijacie się . Prawa przenosicie nad kiijek itd. Zobaczycie co to jest kontrrotacja (pasem barkowym)

Mozna to zrobic z częstotliwoscią tego goscia. On ma latwiej bo w odbiciu pomaga mu narta.

Jak widac to nic szczegolnego , trzeba tylko cwiczyć.

Dobór narty ma podstawowe znaczenie.

Radze spróbować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film 1 : tak jeździ Koszałek Gorzałek który wprowadził błędne pojęcie że jazda bez kijków to carving . ( Totalna głupota ) . Ale polecam jako trening .

FILM 2,3 - pokazuje Zawodnika , bardzo dobrego ale jadącego archaiczną technikom z prze 2-3 lat . Dzisiaj się już tak nie jeździ .

.

W tym filmie nr1 właśnie chodzi o pokazanie pracy nóg,a nie promocję jazdy bez kijów.To ćwiczenie;)

A jak dziś się jeździ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...