Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Buty narciarskie


pawel_ts

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety przyszedł czas na wymianę butów, zacząłem się rozglądać za nowymi i mam kilka pytań:

- teroetycznie twardości powinny być między producentami zbliżone, aktualnie mam Salomon X-Wave 10 z 2001r, mierzyłem Atomic M100 (ten sam rozmiar ale bardzo obszerny w porównaniu do Salo) i but zdecydowanie bardziej miękki w temperaturze pokojowej, czy faktycznie następuję aż takie utwardzenie buta w okolicach 0C, czego nie doświadczam w Salomonach czy jednak to 100 Atomica to nie to co 110 Salomon (różnica powinna być niewielka), a Atomicowi mógłbym dać max 80 jeżeli Salo to 110 w tej samej temperaturze, Nordica 100 też jest twardsza od Atomica

- czy gdzieś można znaleźć informacje o długości skorupy zależnie do długości wkładki i modelu - producenci tego nie podają i trzeba by było sprawdzać każdy but przy mierzeniu, bo może udało by się nie bawić w przekładanie wiązań (wiercenie) i na początek szukać wśród butów mieszczących się w zakresie regulacji wiązań, a dopiero później pozostałe

- no i pytanie o dostępne rozmiarówki, bez mierzenia butów nie kupię, czy są normalnie dostępne buty 25,5-26,0 o twardościach 100-120 w tym kraju - Poznaniu albo Trójmieście bo u siebie mogę dostać tylko na zamówienie (w ciemno!) i to w dodatku wybrane modele niektórych producentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1973marcin dzieki za info, tylko, ze do Wisły to ja mam 500km i nie wiem, czy szybciej w Alpy nie dojade ;) (chociaz tam tez sklepy do ktorych trafialem nie mialy jakiegos ogromnego wyboru), ale Lange :D co ja nie dam rady :D

mysiauek dzieki za info o Atomic'u (czyli jednak ich skorupy utwardzaja sie bardziej niz innych producentow) tylko teraz jeszcze znalezc jakis normalny but - moze w Poznaniu cos bedzie w rozmiarowce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przyszedł czas na wymianę butów, zacząłem się rozglądać za nowymi i mam kilka pytań:

- teroetycznie twardości powinny być między producentami zbliżone, aktualnie mam Salomon X-Wave 10 z 2001r, mierzyłem Atomic M100 (ten sam rozmiar ale bardzo obszerny w porównaniu do Salo) i but zdecydowanie bardziej miękki w temperaturze pokojowej, czy faktycznie następuję aż takie utwardzenie buta w okolicach 0C, czego nie doświadczam w Salomonach czy jednak to 100 Atomica to nie to co 110 Salomon (różnica powinna być niewielka), a Atomicowi mógłbym dać max 80 jeżeli Salo to 110 w tej samej temperaturze, Nordica 100 też jest twardsza od Atomica

- czy gdzieś można znaleźć informacje o długości skorupy zależnie do długości wkładki i modelu - producenci tego nie podają i trzeba by było sprawdzać każdy but przy mierzeniu, bo może udało by się nie bawić w przekładanie wiązań (wiercenie) i na początek szukać wśród butów mieszczących się w zakresie regulacji wiązań, a dopiero później pozostałe

- no i pytanie o dostępne rozmiarówki, bez mierzenia butów nie kupię, czy są normalnie dostępne buty 25,5-26,0 o twardościach 100-120 w tym kraju - Poznaniu albo Trójmieście bo u siebie mogę dostać tylko na zamówienie (w ciemno!) i to w dodatku wybrane modele niektórych producentów

- twardości są zbliżone, referencyjna jest Nordica, czyli 100 Nordici to jest 100, odczucie " sztywności " jest dosyć subiektywne.

- informacji o długościach skorup w zależności od modelu nie znajdziesz u producentów, jeśli chcesz znać dł.skorupy konkretnego modelu, rozmiaru i firmy, dzwoń do sklepu i pytaj sprzedawcy.

- w Tmieście buty 100/120 są dostępne z półki. Będę dzisiaj u kolegi w sklepie to sprawdzę co ma w rozmiarze 25/26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcus mam do Ciebie pytanie jako że dla mnie jesteś w sprawie butów kimś i wiem że masz o tym pojęcie wiec coś co mnie nurtuje:

Czy flex we wszystkich butach jest taki sam? Chodzi mi o to czy Lang o tw. 150 bedzie tak samo twardy jak Fischer o tym samym flexie ?

Niestety, tak nie jest. W tej chwili trwają dopiero prace nad standaryzacją oznaczeń fleksu, mają być zakończone w 2011 roku. Na razie uzgodniono metodykę i modele referencyjne w większości Nordici czyli jeśli Nordica ma oznaczenie 100 to jest to punkt odniesienia. Wszystko ma znaczenie, budowa buta ( szerokość ), rodzaj tworzywa nawet zastosowany pigment. Jednak w danej grupie np Race, HP itd różnice są niewielkie, w granicach kilkunastu procent, im niższa grupa tym gorsze tworzywa i tam różnice powiększają się w zależności od firmy.

W tym konkretnym przypadku o który pytasz Lange będzie sztywniejszy, szczególnie w najnowszej wersji 160 ZC/ZC o szerokości 92, podobny jeśli nawet nie sztywniejszy jest HEAD Raptor 160, potem Nordica Agressor 150.

Szukasz butów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest naprawdę Homar ale wydaje mi się że jednostka flex jest zunifikowana.

Tak by tak Salomon 130 przy -13 stopniach jest twardy jak 160 :D

Akurat, tak dobrze nie jest, różnica w sztywności po obniżeniu temperatury z + 15 do - 15 wynosić może 500%.:D czyli plastik bedzie 5 razy sztywniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, tak nie jest. W tej chwili trwają dopiero prace nad standaryzacją oznaczeń fleksu, mają być zakończone w 2011 roku. Na razie uzgodniono metodykę i modele referencyjne w większości Nordici czyli jeśli Nordica ma oznaczenie 100 to jest to punkt odniesienia. Wszystko ma znaczenie, budowa buta ( szerokość ), rodzaj tworzywa nawet zastosowany pigment. Jednak w danej grupie np Race, HP itd różnice są niewielkie, w granicach kilkunastu procent, im niższa grupa tym gorsze tworzywa i tam różnice powiększają się w zależności od firmy.

W tym konkretnym przypadku o który pytasz Lange będzie sztywniejszy, szczególnie w najnowszej wersji 160 ZC/ZC o szerokości 92, podobny jeśli nawet nie sztywniejszy jest HEAD Raptor 160, potem Nordica Agressor 150.

Szukasz butów ?

Dziekuje własnie o to mi chodziło ;) szukam, ale zamierzam kupić na koniec sezonu wydaje mi sie że obecne tecnici dotrzymaja do konca a jak nie to bede kombinował za niedługo :D a ochote mam straszna na Tecnice Race PRO 130 tylko boje sie jednego, w moich diablo podczas pierwszego tygodnia jazdy (rozbijania) myślałem że sie skoncze kostke miałem tak spuchniętą że nie było widać wyraźnie gdzie sie znajduje :eek: i jesli tutaj bedzie podobnie ? A co najgorsze w sklepie tego nie czułem że mnie cisnie dopiero po 1 dniu na stoku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje własnie o to mi chodziło ;) szukam, ale zamierzam kupić na koniec sezonu wydaje mi sie że obecne tecnici dotrzymaja do konca a jak nie to bede kombinował za niedługo :D a ochote mam straszna na Tecnice Race PRO 130 tylko boje sie jednego, w moich diablo podczas pierwszego tygodnia jazdy (rozbijania) myślałem że sie skoncze kostke miałem tak spuchniętą że nie było widać wyraźnie gdzie sie znajduje :eek: i jesli tutaj bedzie podobnie ? A co najgorsze w sklepie tego nie czułem że mnie cisnie dopiero po 1 dniu na stoku...

Chyba były za duże, co ? Race Pro 130 to w zasadzie to samo co Nordica Dobermann lub Atomic RT, szerokość 98 mm, dobry but ale wymagający. Jakie Tecnici masz obecnie ?

Ja mam teraz Tecnici Race R + botki ZipFit WC. Osiągnąłem z tym zestawem przysłowiowe narciarskie 7 niebo:)Buty są komfortowe i jednocześnie trzymanie stopy jest fenomenalne i poprawia się z każdym następnym dniem na stoku, niezbyt ufałem wynalazcy tego patentu ale wszyskie jego zapewnienia okazały się w 100% prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam diablo fire magnesium, urzekło mnie w nich trzymanie stopy ;), już sobie wyobrażam jak to musi wyglądać u Ciebie :eek: skoro mowisz że to takie bajery a co do wielkosci to wydaja mi sie być one idealnie spasowane, zreszta teraz juz na nie nie narzekam ;) ale wyeksploatowały sie :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam diablo fire magnesium, urzekło mnie w nich trzymanie stopy ;), już sobie wyobrażam jak to musi wyglądać u Ciebie :eek: skoro mowisz że to takie bajery a co do wielkosci to wydaja mi sie być one idealnie spasowane, zreszta teraz juz na nie nie narzekam ;) ale wyeksploatowały sie :mad:

Diablo Race 130 to już inna liga, ale jeśli będą pasowały to je docenisz, szczególnie polecane wysokim narciarzom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysokich ? np: 185 cm ;) ?? Tomek Kurdziel podczas którejś transmisji je chwalił, Marcus ten temat napewno powróci pod koniec sezonu kiedy nadejdzie czas na wymiane, podziwiam twoją wielką wiedze na temat butów, wielkie dzieki za te nowinki i informacje, jesteś skarbnica wiedzy i wydaje mi sie że mogli byśmy o tym dyskutować w nieskonczoność co jest oczywiscie twoim WIELKIM PLUSEM ;). Jak coś to bede oczywiscie do Ciebie pisał PM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcus a gdzie w PL mozna zakupic tego zipfita??, bo widzialem w czechach jak dziewczynki to ubierały i wydaje mi sie to chyba jednym z najlepszych rozwiązań, no i jaka jest tego cena?:),

btw, upir.... klamre w tecnice diablo magma, ale co najlepsze nie poszło mi trzymanie klamry do buta tylko trzymanie samego zapięcia do mocowania metalowego ktore jest przymocowane do buta:) wiecie moze jakie to mam sobie nity kupic?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diablo Race 130 to już inna liga, ale jeśli będą pasowały to je docenisz, szczególnie polecane wysokim narciarzom.

No wlasnie marcus, ktore z butow tzw topowych, o flexie ok. 120/130 sa najlepsze dla wysokieo goscia. Wiadomo, ze im dluzszy golen tym mniejsze podparcie daje but. Z tego co zauwazylem nie wszystkie buty/cholewki sa tej samej wysokosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie marcus, ktore z butow tzw topowych, o flexie ok. 120/130 sa najlepsze dla wysokieo goscia. Wiadomo, ze im dluzszy golen tym mniejsze podparcie daje but. Z tego co zauwazylem nie wszystkie buty/cholewki sa tej samej wysokosci.

Ano nie wszystkie. Im dłuższy gość tym wyższy i bardziej do przodu powinien być pochylony but a ściślej jego mankiet. Właśnie Tecnica Race z powodu dużego pochylenia jest odpowiednia dla wysokich, podobnie jak Salo Falcon. Niemniej buty to tak spersonalizowana sprawa że wszelkie sugestie mogą okazać się nieistotne, zawsze kupuj takie buty które najlepiej pasują, reszta jest nieważna.

Edytowane przez marcus
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...